Thread Introduction
Glosar (termeni si definitii) in limba engleza
Glosar (termeni si definitii) in limba romana
Daca aveti dubii sau nelamuriri legate de anumiti termeni, click pe link-urile de mai sus.

---

Magazine online de ceasuri/curele/accesorii:

[Japan/Malaysia] Orolus
[UK] Precision Time Watches
[UK] The Watch Hut
[UK] Watch Shop UK
[UK] WatchStyle UK
[USA] The Watchery
[USA] WristWatch
[USA] WatchBandCenter

---

Discutiile despre fake-uri/homage-uri/etc. sunt permise, dar nu sunt deloc agreate. Aveti mare grija.
Page 1083 of 1085 FirstFirst ... 8358398310331073108010811082108310841085 LastLast
Results 21,641 to 21,660 of 21696

Thread: Cu si despre ceasuri

1. Back To Top | #21641
    The seller satiriadis's Avatar
    Quote Originally Posted by stalker2142 View Post
    mai degraba il lasi sa se odihneasca si ii setezi de fiecare data ora si data inainte sa-l iei la mana?
    Depinde de automatic, dar eu zic ca asa trebuie.
    De ce sa uzezi prematur mecanismul?
    Daca vorbim de un auto simplu sau cronograf nesofisticat.
    La un perpetual de exemplu, se schimba discutia.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Cu si despre ceasuri-iwc-pre-sihh-2017-01.jpg  

Jaeger-LeCoultre Master Calendar Power Reserve rose gold
    Jaeger-LeCoultre Master Compressor Chronograph
    Cartier Calibre de
    Paul Picot Teknicum Rattrapante Chronograph
    Seiko Galante Spring Drive
    Eberhard Temerario Chronograph

https://www.olx.ro/oferte/user/400k/

Powered by a Suzuky Jimny 1.3

Traim in tara tuturor posibilitatilor, unde numai tupeul insuficient cred ca mai este limita

2. Back To Top | #21642
    Registered User klaxhu's Avatar
    Quote Originally Posted by satiriadis View Post
    Depinde de automatic, dar eu zic ca asa trebuie.
    De ce sa uzezi prematur mecanismul?
    Daca vorbim de un auto simplu sau cronograf nesofisticat.
    La un perpetual de exemplu, se schimba discutia.
    frumos ceas

intreb pt un prieten: la cam 2000 EUR, pt o femeie (dar merge unisex sau barbatesc ok pana in 40 mm) cam ce recomandati?
    tipul se uita momentan la niste tudor: Tudor Style Swiss Watch - m12510-0026
    altele la acelasi movement/calitate/pret?
    am incercat omega dar e outpriced la ce ii place
    "Thinking is difficult, that’s why most people judge."

3. Back To Top | #21643
    Tot de la tudor mai e black bay de 36mm sau poate arunca un ochi pe la oris.

4. Back To Top | #21644
    as.drd.ing. Asi's Avatar
    Intrebare:

Care este parearea vostra despre folosirea unui watch winder pentru ceasuri automatice? Mai ales pentru ceasuri folosite mai rar (mai rar de o data pe luna). Nu ma deranjeaza asa de tare sa le reglez cand vreau sa le port (nu am calendar peren sau alte chestii sofisticate). Dar oare cum sta la capitolul uzuri.. intre un ceas care sta 80% din timp vs unul care merge nonstop purtat sau pe winder?

Apropo de winder.. intentionez sa-mi fac diy dintrun motor de platou de cuptor cu microunde (3rot/min, 220V, directie alternativa), si o priza programabila sa il controlez la ce ore si cat sa mearga. Ceva in genul Easy DIY Homemade Automatic Watch Winder - YouTube dar poate alt stil.. nu asa rustic.
    Arbeit macht frei

5. Back To Top | #21645

Cu si despre ceasuri

Quote Originally Posted by Asi View Post
    Intrebare:

Care este parearea vostra despre folosirea unui watch winder pentru ceasuri automatice? Mai ales pentru ceasuri folosite mai rar (mai rar de o data pe luna). Nu ma deranjeaza asa de tare sa le reglez cand vreau sa le port (nu am calendar peren sau alte chestii sofisticate). Dar oare cum sta la capitolul uzuri.. intre un ceas care sta 80% din timp vs unul care merge nonstop purtat sau pe winder?

Apropo de winder.. intentionez sa-mi fac diy dintrun motor de platou de cuptor cu microunde (3rot/min, 220V, directie alternativa), si o priza programabila sa il controlez la ce ore si cat sa mearga. Ceva in genul Easy DIY Homemade Automatic Watch Winder - YouTube dar poate alt stil.. nu asa rustic.
    Eu am auzit ambele pareri mult vehiculate (si asta si de la ceasornicari :-) ) si anume ca poti sa ii bagi uzura la ceas dar si ca ceasurile sunt ca motoarele de masina: ajuta daca le folosesti si le bagi la service des aka ai grija de ele

Eu personal nu mi-am luat winder desi rolexu ma enerveaza ca avand 40 ani plus nu poti sa reglezi data, tb sa dai la manivela

Sent from my iPhone using Tapatalk

6. Back To Top | #21646
    Desk Diver Cypher's Avatar
    Un winder are programe de lucru,nu functioneaza 24/24,ci pe intervale de timp,e.g functioneaza 1 ora dupa sta oprit 3-4 ore. Pe langa ca nu trebuie sa le mai reglezi dar are si rol tehnic(sa plimbe uleiul in mecanism etc).

BREO Watch Neon Yellow Limited Edition
    POLJOT Mechanic Anti-Magnetique
    LORUS by SEIKO Sport Chronograph
    ORIENT Blue MAKO - WR 200M
    Sector Diver 600 Automatic Limited Edition
    Tissot PRC 200
    SEIKO SKX781 Orange Monster - Diver's 200M

Holy Grail - DOXA SUB

7. Back To Top | #21647
    Quote Originally Posted by Cypher View Post
    Un winder are programe de lucru,nu functioneaza 24/24,ci pe intervale de timp,e.g functioneaza 1 ora dupa sta oprit 3-4 ore. Pe langa ca nu trebuie sa le mai reglezi dar are si rol tehnic(sa plimbe uleiul in mecanism etc).
    stau unele ceasuri in magazine cu anii si nu-s pe winder. nu am vazut nici la JLC, rolex, IWC ...nicaieri urma de winder
    treaba cu unntura din ceas - pai ce, e ulei de olcit sa inghetze in ceas? il tii la - 40?

daca ai avea 4 ceasuri pe care le alternezi intr-o saptamana cu doar power reserve mic atunci da, sa zicem ca ar fi practic: dar daca pui un ceas jos si nu il mai porti 1 luna, oare merita uzura aia zilnica pt cateva ore de purtat pe luna? pt mine nu
    Last edited by klaxhu; 08-02-2018 at 16:31.

8. Back To Top | #21648
    Asa găsești și posesori de rolex care spun ca nu l-au servisat de 20j de ani și e ok. Asta nu înseamnă că e recomandat.
    Cyanide & Happiness!

9. Back To Top | #21649
    Yes, I am great! Ducu's Avatar
    Winderul nu doar il armeaza, il si protejeaza de praf dar si arata bine; Un winder de la WOLF spre exemplu duce mai mult spre o piesa de arta decat o cutie pe care o lasi intr-un sertar sa iti incarce ceasul. Iti poti cumpara winder si daca se dovedeste ca in timp duce la uzura, il folosesti ca pe o simpla cutie.
    Also, nu s-a mai discutat odata despre cuptorul cu microunde si s-a ajuns la concluzia ca se inchinge motorasul rapid pentru ca nu este facut sa functioneze "24/7"?

(nu era WOLF, nu mai detin jucaria acum si fata de masa era provizorie)
    Cu si despre ceasuri-img_0848.jpg

LE: Nvm, am gasit raspunsul in comentarii:
    "I added a 15 minute interval timer that I got Home Depot. I have it set to run 4 times a day for 15 minutes. Keeps okay time, even with Vostok watches."
    Prioritate mereu va fi PM-ul pe acest forum - Cititi ultimul post intotdeauna - Imi rezerv dreptul de a-mi alege clientul

o724228632 - Vodafone

Zona Cotroceni - Metrou Eroilor - Iesirea dinspre Spitalul Municipal

10. Back To Top | #21650
    as.drd.ing. Asi's Avatar
    Pai depinde.. motorul de cuptor cu microunde pe care il am e exact asta: 4W 1.5rot/min CW/CCW TYC-50 Synchronous motor

Nu mai stiam exact de ce turatie e.. e chiar mai bine. Priza programabila pe care o voi folosi este: Priza programabila digitala TGE-2A Alien chinezarie dar pentru 4W este arhisuficient si la pretul ala este imbatabil. Reglajul se face la minut iar programarea se face de exemplu in fiecare zi de la ora 10:00 la 10:20, si alt program de la ora 20:00 la 20:30 in fiecare zi.. sau in fiecare zi lucratore, sau doar in weekend, sau din doua in doua zile.. sau etc. - supersuficient pentru o programare de winder. Ma gandesc sa integrez priza programabila in carcasa winderului sa am acces la programe mai usor, nu in spatele noptierei sau unde e pus in priza.

O sa vad.. daca iese ceva cat de cat aratos poate ii pun o poza dupa ce e gata.. ma gandesc sa il fac pentru 3 ceasuri. (Seiko5, Swatch irony skeleton, orient titanium - adica niste ceasuri relativ modeste.. dar asta am si asta folosesc.. inca nu gasesc justificare sa dau mai mult de 1000-1500ron pe un ceas)
    Arbeit macht frei

11. Back To Top | #21651
    Quote Originally Posted by Asi View Post
    c.. inca nu gasesc justificare sa dau mai mult de 1000-1500ron pe un ceas)
    Norocosule ....

12. Back To Top | #21652
    Registered User i.razvan's Avatar
    Quote Originally Posted by klaxhu View Post
    frumos ceas

intreb pt un prieten: la cam 2000 EUR, pt o femeie (dar merge unisex sau barbatesc ok pana in 40 mm) cam ce recomandati?
    Pentru femei Cartier is the way to go!

Cartier Tank Solo sau Francaise și toată lumea e fericita .

13. Back To Top | #21653
    de importanta extrema pentru oameni:

Situația actuală din România, protestele și cum aruncă evreii și marionetele lor vina pe dușmanii lor pentru ce fac chiar ei

https://www.seruah.com/situatia-actu...-chiar-ei.html

Eroii sunt denigrați și eliminați, hoția și non-valorile sunt promovate: România, trezește-te, educă-te, reacționează!

https://www.seruah.com/eroii-sunt-de...ctioneaza.html

14. Back To Top | #21654
    Quote Originally Posted by Kampfer1 View Post
    de importanta extrema pentru oameni:

Situația actuală din România, protestele și cum aruncă evreii și marionetele lor vina pe dușmanii lor pentru ce fac chiar ei

https://www.seruah.com/situatia-actu...-chiar-ei.html

Eroii sunt denigrați și eliminați, hoția și non-valorile sunt promovate: România, trezește-te, educă-te, reacționează!

https://www.seruah.com/eroii-sunt-de...ctioneaza.html
    Mai, voi ce mai purtati ? Mai postati si voi ceva pe aici,ca din lipsa de activitate vin astia cuconspiratia reptiliana si evreii
    Eu asta
    Cu si despre ceasuri-dsc_0178.jpg

15. Back To Top | #21655
    The seller satiriadis's Avatar
    Quote Originally Posted by tulceanul View Post
    Mai, voi ce mai purtati ? Mai postati si voi ceva pe aici,ca din lipsa de activitate vin astia cuconspiratia reptiliana si evreii
    Eu asta
    Cu si despre ceasuri-dsc_0178.jpg
    offtopic - Gizas, cum arata onion crownul ala .
    ontopic - La ceas de seara, nu port decat Seiko.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Cu si despre ceasuri-img_2422.jpg  

Jaeger-LeCoultre Master Calendar Power Reserve rose gold
    Jaeger-LeCoultre Master Compressor Chronograph
    Cartier Calibre de
    Paul Picot Teknicum Rattrapante Chronograph
    Seiko Galante Spring Drive
    Eberhard Temerario Chronograph

https://www.olx.ro/oferte/user/400k/