brat Game Tester Bucuresti - part time - Page 4
Page 4 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 61 to 80 of 100

Thread: Game Tester Bucuresti - part time

Don Vito Corleone Leo D.'s Avatar
    Quote Originally Posted by Jigodie View Post
    Pt un rahat de job atatea intrebari?
    game tester este cea mai de jos pozitie si EA are atatea pretentii?
    curios!
    se vede ca romania e un izvor de bogatie pt mizeriile astea de companii
    trist.

asa e .... in capitalism nimic nu mah mai surprinde
    life is too short.....

Registered Boozer Comanche's Avatar
    Îmi alătur şi eu oripilarea... ăştia de la EA parcă angajează rocket scientists
    I'm all in favour of keeping dangerous weapons out of the hands of fools. Let's start with typewriters. Frank Lloyd Wright

Registered User
    OMG nu imi vine sa cred ca exista oameni in tara asta care inca mai gandesc asa.... Chiar crede-ti ca o firma ca so Gameloft va angaja vreodata un tzanc de clasa a 9-a? Are u guys for real? Si sa pp ca il angajeaza credeti ca il plateste cu un leu peste minimul pe economie??
    Ce pot eu sa iti recomand e: termina amaratul de liceu, joaca fotbal cu prietenii langa bloc, manca sndwitch-urile facute de mama, atat timp cat esti tanar traieste ca unu. (aka pe banii parintilor traind la maxim).
    Munca de tester cere un pic mai mult decat sa stii sa te joci un joc...doooh!!!

FA O SCOALA si poate daca termini si o facultate sau macar cativa ani p'acolo si ai talent sau vrei sa o continuii pe IT te angajezi ca softist si incepi cu salar de 500-600euro si in 6 luni ajungi usor la 1000 sau mai mult.

Quote Originally Posted by phat_sua View Post
    game tester sau lucrator la fast food stim totzi ce inseamna si ce face, acum zi tu ce inseamna consultant IT si ce face el ? iar dupa ce termini facultatea ce job-uri vei trece in CV pe lg facultate si la ce fel de post si de salariu te astepti ?
    OMG ce scrii in CV?? Si cum scrii un CV trebuie sa stii...eu tot ce lucrasem inainte sa ma angajez era: ospatar, barban, hostess, cleaner supervisor, agent de asigurari aaa d asi in domeniu operator calculator....aka secretara de duzina. Dar facand o facultate in domeniu am introdus toate proiectele la care am lucrat si guess what? I got it! Bineinteles a trebuit sa trec si un test de aptitudini doooh....

Peace out for real this time!

P.S. Nu cred ca nu stii ce e ala un consultant IT dar daca nu stii google it!
    Last edited by Cleo-4-a; 04-05-2008 at 19:52. Reason: Automerged Doublepost

Registered User
    domnu jigodie, cu tot respectul, te-as bate non-stop. 1. schimba avatarul
    2. vai, vai ce sa-ti spun, suntem prea buni pentru acest job unde te pune sa astepti 3. bei nene voi vati gandit ca 200 de euro nu sunt chiar atat de putini in unele cazuri?? ce naibi, te pune sa te joci toata ziua!! 4. citeste bine ce scrie inainte de 1

Registered User The Sheriff's Avatar
    epic fail part 2 .
    DCS:16.02.11
    ACC&OUV: 13.09.11
    INT:07.09.13
    INV:17.03.14

Pinguis quod tumidus
    ...like ... learn more/better stuff and get a real job ?

Registered User PigBrother's Avatar
    Adi[CG], nu fi rau. D-aia jucam azi toate pocnitorile de jocuri, pentru ca unii cred ca gametester nu este un job adevarat.
    If you're arguing with an idiot, make sure he's not doing the same thing

PET
    PET is offline
    Infectious Grooves PET's Avatar
    Apropo, reaku are 3 posturi pe forum. Toate intr-un mare FAIL
    if ($yourehappyAndYouKnowIt) {
    clapyourhands;
    }

Pinguis quod tumidus
    Toate joburile sunt adevarate, dar nu toate merita sa fie platite cu mai mult de 200 EUR/luna. Cam asta era mica mea filozofie ... daca vrei sa fii mai valoros, fa ceva in sensul asta. Altceva decat - zic la intamplare - sa te plangi de firmele capitaliste putrede undeva pe un forum.

Nick anterior: ollama oLlamaFavilla's Avatar
    nu prea inteleg de ce trebuie eu sa stiu ca gametester ce jocuri de rahat a facut EA sau cine a facut Mario...

si reaku...nu zic nimic ca-mi iau vreun ban da' se intelege ca esti incredibil de........naiv. Ca sa nu spun altfel. Du-te, verifica-ti contu' de hai faiv daca ti-a dat vreo piti vreun comm cu cat de mumos esti si dupaia culca-te.
    e bine ca nu e rau

Registered User

Electronic Arts

Quote Originally Posted by lexandru2 View Post
    Un prieten a fost la EA games Romania sa dea un test pt un job de game tester.
    M-am gandit sa postez aici experinta lui pentru cei interesati!
    Se da un test pe calculator structurat astfel:
    - intrebari generale despre EA games: cine este CEO, in ce an a aparut EA,ce divizie se ocupa de Sims, intrebari legate de jocurile produse de EA
    - intrebari legate de console: cine sunt producatorii diferitelor tipuri de console, c butoane sa apasa la diferite gamepad-uri in anumite jocuri ca sa obtii anumite setari,
    - intrebari generale despre jocuri de genul: cine a fost autorul jocului Mario, recunoasterea unor personaje din jocuri
    - test de logica combinat cu cel de atentie: adica se arata o poza dintr-un joc trebuie sa t uiti cu atentie la ea, se da o intrebare d logica, se arata din nou poza dar cu o mica diferenta care trebuie arata
    - un test de atentie: se arata niste video clipuri din jocuri, iar intrebarile sunt de genul ce setari erau afisate pe ecran, ce culoare aveau hainele personajului principal, ce tip d joc era:caputre the flag,deathe match,etc
    Sper ca a fost de folos celor interesati de meseria de game tester.
    Bafta
    Foarte adevarat. In plus, in cazul meu, a existat si un interviu in limba engleza cu doua persoane. Persoane care au recunoscut ca habar nu au cine-i noul CEO EA. Dupa aceste interviuri gandite probabil pentru lead-testeri a venit surpriza: salariul. Personal, inainte de a ma prezenta la interviu, m-am documentat cum sunt platiti game-testerii in europa si peste ocean. Nu am gasit sub 8$/ora. Peste ocean vorbim de peste 15$/ora. Am facut un mic calcul cu 4$/ora si mi-a dat un salariu pe luna acceptabil. La interviu, desi sunt mai mult decat pasionat de jocuri, intrebarile mi s-au parut exagerat de grele in comparatie cu salariu de... va rog sa va asezati... 650 RON (nenegociabil) plus bonuri si, aici n-am inteles prea bine, niste jocuri/luna sau pe an. Am plecat scarbit de-acolo. Nu m-asteptam ca o companie atat de mare sa profite in halul asta de nivelele de salarizare din Romania. Va spun cu mana pe inima ca stiam f bine ce inseamna meseria de game tester si imi doream f mult s-o practic. Acum nu mi-o mai doresc decat ca hobby. Pe la noi insa nu exista notiunea de game tester voluntar.

Stii de ce e salariul ala asa de mic ?
    Pentru ca nu trebuie sa fii "brain surgeon" sa lucrezi acolo, nu prea ai mare responsabilitate, si daca nu iti convine, sunt altii 100 la poarta care de abia asteapta sa se joace, basca sa mai primeasca si ceva malai pe langa, indiferent cat de putin.

Si daca lumea ar cere mai mult, si ar avea pretentii, ce crezi ca ar zice EA ? Screw you guys, i`m going back to China!

Gigel kjaskar's Avatar
    India mai degraba, dar ideea ramane. Este un job care nu iti cere calificare/scolarizare, nivelul de salarizare in RO este oricum unul mic deci salariul de inceput mi se pare ok. Oricum eu nu imi inchipui altceva decat studenti care sa lucreze acolo sa faca un ban in plus

Configuratia e la profil

Arguing over a video game? That's just silly.

Moderator altceva's Avatar
    Daca jocurile s-ar testa numai cu studenti part-time care vin acolo sa "se joace si mai ia ceva malai in plus" toate ar fi pline de bug-uri, defecte si cand ai cumpara jocul ti-ar crapa de 10 ori in 2 ore. Testerii nu se joaca. Stiu ca poate asa e moda la Ubisoft Romania unde practic nu se face nimic, dar la firmele mari nu angajeaza orice indian ieftin, pentru ca nu e firma de tricouri in care sclavul sa manuiasca un aparat cu 5 minute de training. Nu e nici rocket science, evident, dar cu siguranta jobul implica ceva mai mult decat sa vii si sa te joci cateva ore. Si da, daca esti un tester prost si nu stii sa reproduci un bug la comanda iar colegii tai stiu, esti concediat... poate nu din prima, dar daca randamentul tau e zero si tu esti venit acolo ca sa te joci, cu siguranta n-o sa faci multi purici.
    Pentru copaci.

Registered User
    Quote Originally Posted by altceva View Post
    Daca jocurile s-ar testa numai cu studenti part-time care vin acolo sa "se joace si mai ia ceva malai in plus" toate ar fi pline de bug-uri, defecte si cand ai cumpara jocul ti-ar crapa de 10 ori in 2 ore. Testerii nu se joaca. Stiu ca poate asa e moda la Ubisoft Romania unde practic nu se face nimic, dar la firmele mari nu angajeaza orice indian ieftin, pentru ca nu e firma de tricouri in care sclavul sa manuiasca un aparat cu 5 minute de training. Nu e nici rocket science, evident, dar cu siguranta jobul implica ceva mai mult decat sa vii si sa te joci cateva ore. Si da, daca esti un tester prost si nu stii sa reproduci un bug la comanda iar colegii tai stiu, esti concediat... poate nu din prima, dar daca randamentul tau e zero si tu esti venit acolo ca sa te joci, cu siguranta n-o sa faci multi purici.
    serios??? de ce cred ca nu te bazezi pe nimic cand afirmi cele de mai sus?
    It's nice to be important, but it's more important to be nice.

Moderator altceva's Avatar
    Ma bazez pe cele doua cunostinte care lucreaza in domeniul asta, am un amic la Codemasters si altul la o firma semi-minuscula care face jocuri online in flash, ambele in UK. Primul a fost respins de 2 ori pentru ca nu avea portofoliul pus la punct, si l-au trimis acasa pe motiv ca are ceva skill, dar nu suficient. Prin skill se intelege lucru in leveling, editoare din diverse jocuri, review-uri la vreo cateva jocuri, etc. A fost acceptat intr-un final, pentru ca isi dorea neaparat sa intre in games industry si considera ca asta e primul pas. A inceput ca tester, a plecat de la 7,5 lire pe ora in urma cu un an, acum a ajuns la 11 si sunt sanse sa promoveze in echipa de leveling in viitorul apropiat.
    Celalalt, a intrat doar pe baza de interviu si test practic de 4 ore in fata unui joc dubios. In prezent, ca tester, are 8 lire pe ora, si nu se joaca, daca poti numi jucat statul intr-un singur nivel 8 ore (zile la rand) si incercatul a miliarde de combinatii. Mi-a spus ca e spalare pe creier, incredibil de plictisitor la un moment dat, pentru ca sunt multe jocuri anoste, sau in stadii incipiente, in care pur si simplu nu e nici o distractie. Nu e joaca, este exact ce scrie in description: testing.
    Pentru copaci.

Quote Originally Posted by altceva View Post
    Daca jocurile s-ar testa numai cu studenti part-time care vin acolo sa "se joace si mai ia ceva malai in plus" toate ar fi pline de bug-uri, defecte si cand ai cumpara jocul ti-ar crapa de 10 ori in 2 ore...
    Nu chiar. Caci vii acolo sa "testezi" sub supravegherea unuia cu experienta, se sesizeaza imediat lumea, daca dai "passed" fara bug-uri in variante incipiente ale unui joc. Si da in Romania, mare parte a testerilor sunt studenti cu aproape 0 experienta. Dar usor usor se cerne faina...ori invata, ori se intoarc niste versiuni de la alti testeri cu bug-uri scapate de bravul student, si i se va spune in 2-3 luni ca ar fi bine sa imparta ziare de luna viitoare.

Si da, dupa 2-3 ani in industria asta, chiar raman doar cei care sunt buni la asa ceva. Si stii la ce mai sunt buni ? La stress si plictiseala, caci este exact cum ziceai si tu, spalare pe creier sa fii in acelasi nivel uneori saptamani intregi incercand 1000 de combinatii (intrii cu personajul in fiecare pom de pe harta, sa vezi oare nu intra prin el ). Eu ma mir ca unii din fostii mei colegi nu au luat-o pe aratura....

Sper ca eu cu altceva am mai aruncat un pic de lumina asupra acestei industrii asa cum e ea prezenta in Romania.

Registered User

Game tester

Intr-adevar, majoritatea asociaza jobul de game tester cu distractia oferita de jocurile pe calculator/console/mobil sau cu filmul Grandma's boy.

Exista si persoane, f putine la nr, care simt ca sunt facute pentru asa ceva, care simt o satisfactie de nedescris atunci cand descopera un bug si stiu sa-l reproduca.

Din punctul meu de vedere, testul EA este exagerat. O solutie mai buna ar fi fost un test pe un nivel plin de buguri iar cel testat sa descopere cel putin ... bug-uri.

Si pentru ca am mentionat si de salariu mai sus, acesta nu este un salariu pentru o persoana care sta cu chirie sau care isi doreste diverse lucruri. Despre promovare nu cred ca poate fi vorba in primul an. Trebuie sa ai multa rabdare si sa demonstrezi ca esti bun... parerea mea. Ca exista si cazuri de promovare dupa alte criterii, partea a doua.

Registered User Raiden007's Avatar
    Quote Originally Posted by oLlamaFavilla View Post
    nu prea inteleg de ce trebuie eu sa stiu ca gametester ce jocuri de rahat a facut EA sau cine a facut Mario..
    Trebuie sa stii ce jocuri de rahat a facut EA si sa dovestesti macar prin vorbe ca le-ai jucat ca sa isi dea seama cel care face interviul daca tu te-ai jucat altceva decat Fifa si CS. Ca daca primesti un joc de strategie esti in stare sa termini tutorialu ....
    Parlamentarii se zbat pentru tine,
    Sa impoziteze castigul tau bine.

Registered User
    A fi tester nu inseamna sa te joci si sa ai tone de rabdare, atentie si mai ales imaginatie. Se incepe de jos iar daca meriti vei creste.

Ce rost avea sa iti dea un nivel plin de bug-uri dintre care tu sa descoperi 3? Cam asta e ideea unui interviu, sa alegi oamenii care chiar au potential.

3 bug-uri le gaseste oricine, dar un blocker rezultat din te miri ce combiantii, mai greu.

PS: stiu ca e un post vechi, dar fiecare avem dreptul la o parere.

1.  
Page 4 of 5 FirstFirst 12345 LastLast