brat Intrebare din medicina
Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 20 of 21

Thread: Intrebare din medicina

Registered User

Intrebare din medicina

Salutari,am si eu o intrebare pentru cei care se pricep mai bine ca mine: ce creme de la noi contin "Podofilox 0.5% solution or gel" sau "Imiquimod 5% cream"? Va multumesc!

Nick anterior: Darkblack99 Darkblack's Avatar
    DHB14 - 300 - Thread
    am dat o cautare pe google si nu mi-a placut ce-am gasit. Sper sa n-ai problemele pe care le-am gasit pe site-urile google-uite. Anyway...mai bine te-ai duce la un dermatolog bun sau cel putin la un medic.

Registered User
    Si totusi intrebarea ramane,mersi pentru grija

Moderator
    Condyline si Aldara conform Medex 2007. Vezi ca au tot felul de efecte adverse si precautii.

PS: nu sunt medic.
    Mourrons pour des idées, d'accord, mais d'une mort lente

EMI
    EMI is offline
    puturos irecuperabil EMI's Avatar
    Intrebarea era de farmacie, nu de medicina.
    Daca eu pot să muncesc o oră pe zi, atunci puteți și voi 8, 9, sau hai 10 ore.

Moderator ninanina's Avatar
    Imiquimod nu am vazut sa fie pe lista medicamentelor la noi, in schimb ai corespondentul Podofilox :http://www.farmaline.ro/index.php?cid=1&pid=1584
    Acelasi sfat ca si cel al lui Darkblack99.Daca problemele sunt de genul celor la care ne gandim noi, nu sta pe ganduri, mergi la medic si discuta si cu tipa.Un papilomavirus, de exemplu, duce la cancer de col uterin.E pacat, pentru ca a aparut si vaccin pentru asa ceva si e recomandat si barbatilor,pentru a impiedica transmiterea bolii catre partenere.Du-te neaparat la un medic, pe langa solutii si unguente, mai ai si alte metode de tratament.Cel mai important e sa te vada cineva de specialitate.
    O masca-avem, ce minte si zambeste,Ne-ascunde-obrajii, ochii ni-i umbreste -Umanei siretenii - iata ce platim:Cu inimile-n zdrente, noi zambim Noian de perfidii rostind, fireste.

Moderator
    Intrebarea era de farmacie, nu de medicina.
    Excelenta observatie!
    PS: nici farmacist nu sunt.
    Mourrons pour des idées, d'accord, mais d'une mort lente

Registered User
    Ptr problema ta exista Condyline sub forma de solutie sau Wartec sub forma de crema. Costa cateva zeci de lei. Mai demult era podofilina in farmacii care cuprinde principiul activ podofilotoxina si se prepara o solutie in alcool etilic concentrat.

Banned
    Quote Originally Posted by ninanina View Post
    Imiquimod nu am vazut sa fie pe lista medicamentelor la noi, in schimb ai corespondentul Podofilox :http://www.farmaline.ro/index.php?cid=1&pid=1584
    Acelasi sfat ca si cel al lui Darkblack99.Daca problemele sunt de genul celor la care ne gandim noi, nu sta pe ganduri, mergi la medic si discuta si cu tipa.Un papilomavirus, de exemplu, duce la cancer de col uterin.E pacat, pentru ca a aparut si vaccin pentru asa ceva si e recomandat si barbatilor,pentru a impiedica transmiterea bolii catre partenere.Du-te neaparat la un medic, pe langa solutii si unguente, mai ai si alte metode de tratament.Cel mai important e sa te vada cineva de specialitate.
    Pot afla si eu la ce varsta se face acest vaccin? Pacienta trebuia sa fie infectata in prealabil sau nu? Daca are o infectie se mai face vaccinul?
    Last edited by stefanap; 30-08-2007 at 20:50. Reason: te referi la Gardasil 9-26 ( eficienta maxima 9-14)

Chiar si inainte de inceperea vietii sexuale.Vezi detalii:http://www.newz.ro/comunicate/primul...ical_n194.html
    , http://www.sfatulmedicului.ro/news/S...n_Romania.html.Este si la noi in tara, dar e cam scump.
    O masca-avem, ce minte si zambeste,Ne-ascunde-obrajii, ochii ni-i umbreste -Umanei siretenii - iata ce platim:Cu inimile-n zdrente, noi zambim Noian de perfidii rostind, fireste.

Registered User
    Cauta pe net informatii despre Silgard. Pret in farmacie 400-500 lei dar merita fiecare banut.

Registered User
    Va multumesc pentru raspunsuri!
    Chestia e ca produsul nu este pentru mine,nu trebuie sa va mai ingrijorati,trebuie sa il trimit cuiva si trebuie sa contina compusii aceia,care apropo habar n-am pentru ce vrea sa foloseasca crema(nu mi-a zis decat sa contina asa ceva)!

Banned
    Quote Originally Posted by ninanina View Post
    Chiar si inainte de inceperea vietii sexuale.Vezi detalii:http://www.newz.ro/comunicate/primul...ical_n194.html
    , http://www.sfatulmedicului.ro/news/S...n_Romania.html.Este si la noi in tara, dar e cam scump.
    Ninanina normal ca stiu tot despre acest vaccin. Urat este ca in Belgia este mai ieftin ca in Romania. Ciudat.

Registered User
    De ce crezi multi patroni de depozite farmaceutice sunt in top 300 ? De ex Anca Vlad patronul Fildas cea mai bogata femeie din Romania. Ptr ca isi pun niste adaosuri infioratoare pe cand farmaciile sunt plafonate la 12 % medicamente peste 8-10 lei si ~ 20 % ptr alea ieftine de 2-3 lei. Tu cand cumperi ceva te gandesti ia uite la farmacistii astia ai dreaku ce preturi nesimtite au (o banala cutie de ser fiziologic - apa cu sare -costa 250.000 lei) dar de fapt preturile le fixeaza producatorii si depozitele cu care tu nu interactionezi.

Quote Originally Posted by stefanap View Post
    Ninanina normal ca stiu tot despre acest vaccin.
    Numai Burvi era atat de categoric.Ciudat.

Registered User
    Postez aici, daca nu e locul cel mai indicat rog un moderator sa mute intrebarea. Care este: imi poate explica cineva de ce se prescrie clonazepam pt un diagnostic de polidiscopatii cervicale? am google-it si eu ca tot omul si am vazut ca e un antiepileptic, nu ma prind de legatura. multumesc

On a Highway Near You Roadkill's Avatar
    Cel mai probabil a fost prescris ca anxiolitic. I'm just guessing. Ar trebui vazut diagnosticul complet sau foaia pacientului ca sa emita cineva o parere in acest sens. Oricum intuiesc ca nu e singurul medicament administrat, iar daca este, ca exista si o evaluare neurologica/psihiatrica relevanta pe undeva.
    The key to happiness in life is high expectations and your own bag of chips (Dogbert)

Registered User
    Roadkill, a fost prescris pe langa Flamexin, de neurolog, da. E vorba de sora mea care se plangea de multa vreme de dureri in zona ceafa-umeri. la triaj i-au pus diagnosticul torticolis stanga, dupa care i-au facut o radiografie, iar neuroloaga i-a pus acest diagnostic de polidiscopatii cervicale. Ne-a spus ca portiunea respectiva e mult prea dreapta, ca ar fi trebuit sa fie mai curbata, ca sunt spatiile intre vertebre prea inguste si ca de asemenea sunt depozite de calciu. Din ce am vazut si inteles de la ea i-au testat reflexele, au pus-o sa intinda bratele, sa stranga pumnii cu putere, ma rog, din ce pot sa inteleg, niste teste sa vada coordonarea. Nu are nici un fel de probleme sa zic psihice, ba dimpotriva starea ei era destul de buna cand am fost la urgenta, am fost si eu si trei prieteni cu ea sa o sustinem. Avea insa tensiunea 14 cu 7 ( e oare putin cam mare) si au spus ca e tahicardica. Poate asta sa fie legatura cu clonazepamul?
    Interesant este ca dupa flamexin nu i-a trecut durerea, insa dupa sfertul ala de clonazepam i-a trecut imediat. Desi a cam legumizat-o. Nu cred ca timp de zece zile cat il va lua o sa fie in stare de prea multe.
    In fine, asteptam o clarificare dupa RMN. Sper sincer sa nu fie cazul de operatie dupa cum s-a exprimat neuroloaga.
    Multumesc mult de raspuns si de orice alte lamuriri pe care ati avea chef sa le impartasiti

On a Highway Near You Roadkill's Avatar
    Atunci, da, cel mai probabil a fost administrat ca anxiolitic, desi simplul fapt ca era tahicardica nu stiu in ce masura explica o benzodiazepina (din nou suspectez ca sunt si alte lucruri la mijloc, posibil necomunicate clar voua).
    Ma gandesc ca poate neuroloaga a suspectat o forma de durere "autoindusa" psihic si a considerat necesara medicatie de calmare. Sau poate a considerat ca sora ta este agitata sau anxioasa si ca tahicardia (cumulat cu alte semne sau simptome) este efectul unor atacuri de panica.
    Explicatia pentru disparitia durerii rezida in faptul ca are efect usor "sedant". Mai precis induce o oarecare stare de somnolenta si ameteala (si depresie) si scade raspunsul la stimuli durerosi. Nu stiu. E foarte posibil sa eronez.

Durerea o trezeste din somn? Sau doarme linistita noaptea?
    The key to happiness in life is high expectations and your own bag of chips (Dogbert)

Registered User cristinalps's Avatar
    Benzodiazepina, pe langa efectele sedative, hipnotice, antidepresive, bla-bla, pe care le cunoastem toti are si efect miorelaxant. In plus, durerea este o acuza subiectiva. Adica depinde in principal de cel care o simte si abia apoi de de boala in sine. Deci o benzodiazepina in doza mica (1/4-1/2) si pe o perioada de timp scurta este OK, mai ales daca sora ta a incercat acasa alte analgezice (algocalmin, paracetamol, piafen sau mai stiu eu ce a avut la indemana) fara succes.
    Creierul este un organ oarecum indispensabil capului

1.  
    DHB14 - 728 - Last Post
Page 1 of 2 12 LastLast