brat Ce marime port?
Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 20 of 26

Thread: Ce marime port?

Fată serioasă !nsomnia's Avatar

Ce marime port?

cred (sper) ca n-a mai fost deschis niciun topic cu acelasi subiect.
    pe scurt: de unde stiu ce marime port (la haine), fara sa ma duc in magazin si sa probez ţ costume/sacouri/pantaloni pana imi gasesc marimile potrivite? si nu, nu ma intereseaza sistemul S M L XL pentru ca mi se pare prea vag, ci sistemul european. 50, 52, 54 bla bla bla.

precizari: nu, nu am nici un articol de vestimentatie in casa (al meu sau al altcuiva) dupa care ma pot ghida, si da, am cautat pe google/wikipedia/youtube&hi5 (glumesc, doar gugăl&wiki) dar nu am reusit sa gasesc nimic concret. vreau un tabel, un desen, o chestie care sa-mi spuna 'marimea Z are in talie atat, lungimea atat, maneca ATAT', nu conversii din UK in EU sau invers.
    a, cica exista un standard international care presimt ca m-ar lamuri de minune (se numeste ISO 3635) dar din pacate pdf-ul costa vreo 40$ cam pe toate site-urile unde s-ar lasa downloadat, asa ca... tot la voi apelez. si va si multumesc anticipat daca veti binevoi sa ma ajutati
    LiveJasmin ID: !nsomnia

Registered User Xelo's Avatar
    DHB14 - 300 - Thread
    N-ai cautat prea bine .
    Attached Files Attached Files

Grandfather of all Knowledge C05T1N's Avatar
    Nu exista masuri universale. Da, ar trebui sa existe, conform ISO-ului ala, dar nu e chiar asa in real life.

Ex: port 32/34 la blugi Levi's, 34/36 la Lee, 32/34 la Kenvelo, 45 la pantof, 46 la Nike, 45 la Converse, 46 1/2 la Adidas.

Ca sa fiu putin on-topic, iti recomand sa cauti in cataloagele diferitelor firme de haine. De exemplu, in catalogul Victoria's Secret e o ditamai lista cu masuratori exacte (atat in inch, cat si in cm) pentru toate masurile de femei la produsele lor. Majoritatea sunt "internationale", dar, repet, nu poti sa te bazezi 100% pe ele decat pentru anumite branduri.
    Ni dyar'izuba, Rizagaruga, Hejuru yadju, Nduzaricyeza ricyeza...

Yahoo: costinnitescu

Fată serioasă !nsomnia's Avatar
    multumesc, Xalo, dar pdf-ul tau nu ma ajuta prea mult. are cateva tabele dar sunt foarte incurcate si oarecum incomplete (sau sunt eu batut in cap si nu am reusit sa-mi dau seama care-i faza).

COST1N, cred ca marimile men/women au coduri diferite, asa ca nu ma ajuta nici catalogul VS. iar la blugi port 31/34 (atat stiu), dar cum convertesc aceasta marime in sitemul european in care marimile sunt 48, 50, 52 etc?

alta nedumerire: sa spunem ca la camasa as purta 38. un alt tip, la fel de inalt ca mine, dar putin mai dolofan cat ar trebui sa poarte? 40? dar un al treilea tip, la fel de slab/gras ca mine, dar mai inalt, cat poarta atunci? la fel si la pantaloni. sistemul x/y folosit la blugi mi se pare ok, dar cum reusesti sa definesti si lungimea si talia unei perechi de pantaloni de costum cu un singur numar?
    LiveJasmin ID: !nsomnia

Banned
    Si oricum nu te poti baza 'orbeste' pe aceste marimi.

In general cand cumperi ceva...probezi.

Nu cred ca exista niste marimi fixe. O pereche de adidasi/pantofi/etc ...sa zicem marimea 42...se pot 'mula' diferit pe picioarele a 2 persoane care poarta '42'...
    La fel si cu o geaca, haina, bluză...etc... depinde de constitutia fiecaruia..

Cea mai sfanta regula ramane 'probatul'. Si probatul la sange.... M-am ars cu o pereche de pantofi o data si nu vreau sa mai repet păţania.

Vad ca in unele magazine...cate vanzatoare atatea marimi. Eu stiam de marimile europene. (46,48,50 etc), si una ma ia cu 38 sau 42sau ceva de genu', nu mai retin...
    Fiecare cu sistemu' lor (imprumutat)...

Banned
    Si se mai intampla sa iti cumperi spre exemplu niste incaltari de o anumita marime de undeva care sa iti vina bine, iar cand probezi in alta parte aceeasi marime sa fie prea mic sau prea mare. Mi s-a intamplat.
    Nu cred ca exista o marime "etalon".

Senior Jedi Oby One's Avatar
    Folosesc si eu acest thread..... ca sa intreb unde gasesc caciulite funny de iarna?
    Nu vreau neaparat sa fie funny...dar vreau sa fie deosebite.....
    A Jedi's strength flows from the force

ţacau catau's Avatar
    Hmm...la PMK ai incercat ?

Registered User RossoNerro's Avatar
    Quote Originally Posted by !nsomnia View Post
    alta nedumerire: sa spunem ca la camasa as purta 38. un alt tip, la fel de inalt ca mine, dar putin mai dolofan cat ar trebui sa poarte? 40? dar un al treilea tip, la fel de slab/gras ca mine, dar mai inalt, cat poarta atunci? la fel si la pantaloni. sistemul x/y folosit la blugi mi se pare ok, dar cum reusesti sa definesti si lungimea si talia unei perechi de pantaloni de costum cu un singur numar?
    Problema la camasi este ca numerele sunt universale deci nu poti sa faci o estimare la numar, oricum numarul 39,40,41 ...etc, defineste grosimea gatului.
    La costume e mai simplu,acelasi numar mai are si subdiviziuni(ex. 50/I, 50/II, 50/III),la prima subdiviziune este un tip slab dar mai inalt, la a doua subdiviziune este un tip normal ca inaltime dar putin mai dolofan, la a treia subdiviziune este un tip mic de inaltime si gras.
    Succes in alegerea hainelor.

Quote Originally Posted by RossoNerro View Post
    Problema la camasi este ca numerele sunt universale deci nu poti sa faci o estimare la numar, oricum numarul 39,40,41 ...etc, defineste grosimea gatului.
    La costume e mai simplu,acelasi numar mai are si subdiviziuni(ex. 50/I, 50/II, 50/III),la prima subdiviziune este un tip slab dar mai inalt, la a doua subdiviziune este un tip normal ca inaltime dar putin mai dolofan, la a treia subdiviziune este un tip mic de inaltime si gras.
    Succes in alegerea hainelor.
    Esti beton, omule, 10x a lot!

LE: Niste articole interesante: General Clothing Size Information , EN 13402 , Shoe Sizing , Men's Clothing Sizes

Ultimul este exact ceea ce cauti tu, omule.
    Repet, nu te astepta sa fie 100% accurate pentru ca acei mici oameni cu ochi lungi nu sunt atat de precisi pe cat ar trebui

Multumesc pentru aprecieri COST1N, dar ca sfat iti propun o intamplare.
    Un prieten de al meu procedeaza in felul urmator: se duce in magazin, alege de la raft mai multe costume cu numere diferite, dar cu aceleasi culori, textura, model(indentice) probeaza de la un costum haina care ii vine , o ia, si de la alt costum pantalonii care il cuprind, apoi pune (de fapt incurca) costumele schimbate intre ele si la sfarsit plateste costumul probat compus din o haina de alta marime(50) si pantalonii de alta marime(52).
    Nu este normal dar asta e.

Registered Boozer Comanche's Avatar
    Quote Originally Posted by RossoNerro View Post
    Multumesc pentru aprecieri COST1N, dar ca sfat iti propun o intamplare.
    Un prieten de al meu procedeaza in felul urmator: se duce in magazin, alege de la raft mai multe costume cu numere diferite, dar cu aceleasi culori, textura, model(indentice) probeaza de la un costum haina care ii vine , o ia, si de la alt costum pantalonii care il cuprind, apoi pune (de fapt incurca) costumele schimbate intre ele si la sfarsit plateste costumul probat compus din o haina de alta marime(50) si pantalonii de alta marime(52).
    Nu este normal dar asta e.
    Deci... BWHAHAHAH
    Ideea de care aveam nevoie
    I'm all in favour of keeping dangerous weapons out of the hands of fools. Let's start with typewriters. Frank Lloyd Wright

молния fulgerul's Avatar
    @rossonero - depinde si de vigilenta vanzatoarelor ! am incercat lucrul acesta , am probat, am imperecheat ... si cand sa platesc , a verificat vanzatoarea numerele ... si mi a zis ca ii pare rau dar nu se poate poate am avut eu ghinion

0734.089.089 / 0762.92.71.69 / y!m : fulgerul<at>ymail<dot>com (adaugati in messenger cu tot cu extensie)

Telefoane Second Hand - Preturi Extraordinare - Gama Variata
    Servicii Software GSM (Decodari / Resoftari / Pachet limba / Navigatie) Super Preturi

Inseamna ca magazinul era foarte mic sau nu aveau clienti.
    Oricum, prietenul meu se imbraca de la supermarketuri, acolo unde nimeni nu te intreaba absolut nimic.

Banned
    am si eu o intrebare, la blugi port 34, si am vazut pantaloni cu marimi L si XL, ce marimea mi-ar veni? imi raspunde si mie cineva?ms

Cauta chart-ul de marimi al producatorului respectiv daca vrei sa afli marimea.
    34 ala reprezinta masura ta in inchi (vezi ca ai o marime pentru talie si una pentru inseam, adica de la imbinarea picioarelor pana la glezna).

Banned
    gata am gasit ms

Registered User
    Tocmai am primit niste tricouri din USA si vreau a zic ca marimea L imi este mare, mai bine zis imi e bun la gat si umeri dar larg in rest. La aceeasi marca luata de la noi din magazin imi vine perfect XL. Asadar depinde si regiunea careia ii este adresata.

audiophile billy boy's Avatar
    sunt jersey andrei0383 si atunci din L devine xl adica xxl aici la noi!

1.  
    Jerry DHB14 - Last post
Page 1 of 2 12 LastLast