brat Clauza fidelitate fata de angajator
Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 20 of 26

Thread: Clauza fidelitate fata de angajator

Banned

Clauza fidelitate fata de angajator

Pe scurt situatia sta cam asa: am ocazia sa schimb locul de munca cu unul mai bun, dar noul angajator mi-a spus ca imi va cere sa semnez o anexa la contractul de munca. In anexa respectiva se prevede ca timp de cel putin un an de la incetarea eventuala a noului contract de munca, nu am voie sa lucrez la concurenta (adica la o firma care activeaza in acelasi domeniu). E legala o astfel de clauza?

Banned
    Pai asa mi se pare si mie. Din codul muncii am inteles ca imi poate cere sa nu lucrez la concurenta atata timp cat sunt angajat al firmei, dar nu dupa ce imi dau demisia.

Registered User m@dm@n's Avatar
    Din cate stiu contractele de exclusivitate sunt o porcarie, dpdv legal nu au nici o valabilitate.
    Making the impossible possible; making the possible easy; and making the easy, elegant.

Registered User Newone's Avatar
    Din ce stiu eu ar putea fi valabil asa ceva doar in situatia in care pot demonstra ca au investit in tine, adica daca ai facut ceva cursuri de perfectionare sau calificare pe banii lor ...
    "Cel care toata ziua e activ ca o albina, e puternic ca un taur, munceste precum un cal si care seara se-ntoarce rupt de oboseala precum un caine, ar trebui sa consulte un veterinar, caci este foarte probabil sa fie un bou." Chang Ying Yue

Megalomaniac's Avatar
    Sunt legale, s-a discutat pe topicul mare cu salariile. Vezi aici.
    - Care este leguma cu cea mai mare concentraţie de alcool?
    - Mazărea borîtă pe perete.

Top Tip Of The Week: When going through airport customs and you are asked "do you have any firearms with you?" do not reply "what do you need?"

"Nu pot ei fura cat puteti voi sta pe alte threaduri."

Registered User apciu2006's Avatar
    Nu semna. Te poti impune in fatza viitorului angajator cu acest lucru. Daca se dovedeste ca ai folosit informatii din firma respectiva la viitoarea firma sau in orice alt mod oricum te poate da in judecata. Cam atat ii zici, daca vrea sa te angajeze, ok, daca nu bye.

Banned
    E o multinationala, nu cred ca o sa-si modifice regulile doar de dragul meu. Pe de alta parte mi se pare interesanta partea asta:

(3) Indemnizaţia de neconcurenţă lunară datorată salariatului nu este de natură salarială, se negociază şi este de cel puţin 50% din media veniturilor salariale brute ale salariatului din ultimele 6 luni

Nu i-am auzit sa mentioneze ca o sa ma plateasca suplimentar pentru clauza asta, asa ca probabil e oricum nula din punct de vedere legal.

Registered User furceag's Avatar
    Potrivit art. 39 pct. 2 din Codul muncii, salariatului îi revin, în principal, următoarele obligaţii:...
    c) obligaţia de fidelitate faţă de angajator în executarea atribuţiilor de serviciu;

Cele mai importante sporuri la salariul de bază sunt: a) sporul de vechime în muncă;b) sporul pentru condiţii deosebite de muncă, grele, periculoase ori penibile;c) sporuri pentru ore suplimentare sau pentru cele prestate în zilele nelucrătoare; d) sporul pentru munca de noapte ;
    e) sporul de izolare; f) sporul pentru folosirea unei limbi străine; g)sporul pentru stabilitate; h) spor de confidenţialitate; i) spor pentru risc de
    suprasolicitare psihică j) spor pentru fidelitate.

Obligaţia de fidelitate constă în corectitudinea şi discreţia profesională pe care salariatul trebuie să le manifeste în prestarea muncii sale. Încălcarea acestei obligaţii atrage răspunderea patrimonială şi chiar penală cum ar fi în cazul divulgării secretului profesional sau economic etc.. A lucra pentru un angajator înseamnă a lucra potrivit intereselor acestuia şi a nu-l prejudicia prin favorizarea concurenţilor lui sau a nu-i face
    personal concurenţă ori a contribui la concurenţa făcută de altul.

Registered User Smiley's Avatar
    e o confuzie aici, nu e vorba de o clauza de fidelitate ci de una de neconcurenta. clauza asta e perfect legala. mai multe detalii gasiti in codul muncii, articolele 21-24 ( http://www.codulmuncii.ro/titlul_2_1.html )

in principiu clauza asta poate fi atacata ulterior in instanta, deoarece are niste conditii nu foarte clar definite. in principiu clauza nu are voie sa-ti interzica total dreptul la munca si trebuie specificate foarte clar activitatile avute in vedere.
    Ignore list: Stagirioritic

Trance addicted Raven's Avatar
    Când lucrezi într-un domeniu bine definit, unde naiba poţi pleca, decât la o firmă pe care ei o pot vedea ca pe concurenţă?! Ce faci, te duci la dat zăpada de pe trotuare (ce bine-ar prinde zilele astea; bine, dacă nu faci deja asta ) un an de zile ?!
    „Trance Energy.. a small step for man, a huge leap for mankind...”

H2H
    H2H is offline
    H2H's Avatar
    Quote Originally Posted by Denno View Post
    Nu i-am auzit sa mentioneze ca o sa ma plateasca suplimentar pentru clauza asta, asa ca probabil e oricum nula din punct de vedere legal.
    Exact! Daca pe fluturas nu scrie explicit ca suma X este dedicata acelei clauze, atunci anexa respectiva este nula si poti sa te duci linistit la concurenta. Incearca sa aflii fara sa faci valuri.
    Pe de alta parte poate exista riscul ca suma negociata sa includa aceasta plata suplimentara si sa ai surpriza la salariu ca exista pe fluturas, caz in care esti cam agatat.
    Casca ochii si urechile! Bafta!

Let The Music Play DJ DJ Flavio's Avatar
    Clauza asta este o hartie pe care poti s-o semnezi pe toate partile. Valoarea ei este zero. Mai valoroasa este pasta de pix pe care o consumi semnand.

Quote Originally Posted by Raven View Post
    Când lucrezi într-un domeniu bine definit, unde naiba poţi pleca, decât la o firmă pe care ei o pot vedea ca pe concurenţă?! Ce faci, te duci la dat zăpada de pe trotuare (ce bine-ar prinde zilele astea; bine, dacă nu faci deja asta ) un an de zile ?!
    o astfel de clauza, care sa reziste in instanta, ar trebui sa contina o lista cel putin:
    -o lista cu activitatile pe care nu ai voie sa le desfasori
    -o lista cu firmele considerate concurente
    -o zona geografica in care este valabila ideea de concurenta

oricum, in lege se spune ca aceasta clauza e negociabila. daca tu consideri ca-ti limiteaza drastic posibilitatea de a lucra pentru altcineva, fie refuzi clauza fie ceri un procent de 100% din salariu.

Pinguis quod tumidus
    Aceleasi lucruri sunt detaliate si in scrisoarea de la avocat pe care am copiat-o pe topicul cu salariile:
    Salarii in Romania

Registered User zetu1984's Avatar
    Eu am vazut zilele trecute un contract de acest gen, si la ultima litera din paragraful legat de intrebarea ta se mentiona ceva de genul: (o sa scriu din memorie deci sar peste cuvinte pompoase):
    tu pleci. el iti pune in fata un alt contract prin care se stabileste de comun acord (negociere) timpul in care tu nu ai voie sa lucrezi la concurenta. Acum avand in vedere ca persoana care vroia sa semneze acest contract nu lucreaza intr-o functie care sa ii permita accesul la cine stie ce informatii, contractul (de plecare) e posibil sa nu mai existe. contractele la firmele mari sunt la fel pentru toti angajatii, de aceea sunt NEGOCIABILE. Doar nu o sa ii interzica unei femei de serviciu sa lucreze intro alta companie cu acelasi profil.
    Persoana care urma sa semneze, a semnat. Eu i-am spus ca probabil nu va mai exista un contract de fidelitate la sfarsitul colaborarii, deoarece nu va fi cazul. Acolo era chiar mentionat ca daca angajatorul nu face acest contract, renunta la pretentiile din contractul anterior.
    Mai sunt si variante de contract, unde daca ai o functie inalta, firma iti plateste perioada pe care te "obliga" sa nu lucrezi la concurenta. Dar, evident, acest lucru se regaseste in contract. Eu zic ca cel mai bine e sa studiezi contractul bine si daca nu poti crea un "prejudiciu" lucrand la concurenta sa semnezi fara frica. Pentru ca tu trebuie sa creezi un prejudiciu (scria si ceva despre prejudiciu in contractul despre care vorbesc) pentru ca ei sa te poata da in judecata. Prejudiciu ce trebuie mai intai sa existe si apoi sa poata fii demonstrat. Sper ca nu te-am bagat in ceata. Bafta.
    Petreceri private. - pm pt detalii

Jigodie's Avatar
    Crezi ca ne poti spune la ce multinationala?
    S-ar putea sa activam la aceeasi
    Si la noi se poarta practica asta si este lesne de inteles de ce.
    Din cate stiu, sunt valabile si d.p.d.v. legal clauzele astea.

The Terrorist dj_alex_x's Avatar
    Mdea... eu stiu ca e legala o astfel de clauza.
    Pt ca si eu a trebuit sa semnez, si m-am interesat inainte. Dar trebuie sa te si plateasca pe perioada specificata. Insa asta doar daca dovedesti ca ai fi putut sa te angajezi la o firma concurenta, dar nu poti din cauza acelei clauze! Nu va fi salariul 100%, dar trebuie sa specifice. La mine parca e 90%.
    In orice caz, cred ca ti se mentioneaza in contract ca la plecare va puteti intelege asupra acestui aspect, si e posibil sa te lase sa te angajezi la concurenta.
    De cand s-au inventat banii, multumirile ma lasa rece

Registered User
    asta e asa o porcarie. ma dezgusta. adica, de ce sa-ti dam noi bani, daca tu nu ai reusi sa te angajezi la cineva concurent ? adica iti dam bani doar daca tu demonstrezi ca ai fi putut sa te angajezi. si cum demonstrezi asta ? te duci la firma y si treci de testele de angajare si dupa aia spui angajatorului "nene, eu am vrut doar sa stiu daca m-ai fi angajat. eu nu vin oricum, dar da-mi o hartie, ca m-ai fi angajat", sau cum ?

treaba cu doveditul ca te puteai angaja la concurenta nu se regaseste in lege si tind sa cred ca e un mit.

1.  
    DHB14 - 728 - Last Post
Page 1 of 2 12 LastLast