brat Ai voie cu mortul in apartament?!
Page 1 of 12 123411 ... LastLast
Results 1 to 20 of 232

Thread: Ai voie cu mortul in apartament?!

Registered User shortafella's Avatar

Ai voie cu mortul in apartament?!

mor de draci si nu pot sa scriu un post lung si coerent asa ca:

niste retardati infecti tin mortul in apartament la mine pe scara. omul a murit. ieri seara langa apartamentul respectiv erau doua galeti cu lumanari. ok am zis. rip rip fara numar.

asta seara vin si eu obosit acasa. usa deschisa la apartamentul respectiv, iar pe casa scarii insirate: cosciug desfacut, lumanari cat cuprinde si 3 coroane de mort. WTF is that?!

stau in chirie, si nu vreau sa fac valva pe scara, dar daca eram proprietar aici chemam naibii politia sa i amendeze de sa se sature de morti si alte tiganii de genu' asta.

cred ca exista o lege care interzice tinerea mortului in casa, right? sau ma agit eu degeaba?
    hopa, scuze!

Registered User tzek1's Avatar
    hopa, scuze, dar pana la rezolvarea inmormantarii, ce o sa faci cu cadavrul? il duci unde? la IML?
    nu uita ca nu il poti inmormanta la 2 ore dupa moarte. din multe motive.
    Support bacteria - they're the only culture some people have

weeppi's Avatar
    Quote Originally Posted by tzek1 View Post
    hopa, scuze, dar pana la rezolvarea inmormantarii, ce o sa faci cu cadavrul? il duci unde? la IML?
    Il poti duce la capela.

exista o lege cum ca mortu trebuie dus la capela. acum am si gasit articole despre asta. nu stiu exact care e legea. eu oricum nu sunt obligat sa vad parada mortului sau sa inspir aer cu microbi dintr-un hoit doar pentru ca whatevereanu e un taran retardat si sarantoc.
    hopa, scuze!

ţacau catau's Avatar
    Toti sunt asa, toata lumea face asa. Nu e normal sa stea cu un cadavru in putrefactie pe masa din sufragerie...si dupa ce il scot afara se pun pe mancat tot pe masa aia... la pomeni yum.

Cheama autoritatile daca exista lege, iar legea nu e aplicata pt ca nu cheama nimeni autoritatea, pt ca asa e obisnuit romanul sa tina hoitu pe masa la jelit 5 zile si sa taie porcu in gradina blocului.

Registered User tzek1's Avatar
    Quote Originally Posted by shortafella View Post
    ..... sa inspir aer cu microbi dintr-un hoit doar pentru ca whatevereanu e un taran retardat si sarantoc.
    sa te vad pe tine ca pierzi pe cineva drag, daca mai gandesti asa

anyways, cadavrele sunt date cu o substanta de imbalsamare, care alunga insectele si incetinesc descompunerea.
    acuma nu stiu daca la toate se face asa sau e optional.

anyhow, stai tu linistit, sanatatea ta de intelectual educat (asa cum rezulta din exprimare) nu prea are de suferit de la un cadavru care sta 2-3 zile in apt de langa tine.
    iti garantezi ca iei mai multi microbi intr-o calatorie cu autobuzul supraaglomerat. sau ca pui mana pe o clanta, care a fost atinsa inainte de unu care s-a pisat si nu s-a spalat pe maini...
    Support bacteria - they're the only culture some people have

ţacau catau's Avatar
    Se baga formol prin femurala, se fac terci matzele , taietorul principal da uninstall caltaboshului cu cacat, se lucreaza putin si la creer si se leaga cu sarma la loc, daca nu ma insel...

Nu inteleg ce e rau in a fi incinerat ?

cand a murit bunica mea acum 5 ani a fost dusa la morga in 2 ore de la moarte. apoi in capela. au chemat ai mei politia sa constate si dusa a fost. am plans-o destul pe unde am apucat, dar nu pe casa scarii. si e una din persoanele la care am tinut si tin cel mai mult. e vorba de o doza minima de bun simt, nimic mai mult.

p.s.: rog un moderator sa corecteze titlul threadului "aii" e scris gresit. thnx.

a si inca ceva. nu sunt intelectual. dar ma spal regulat. intelegi ce zic
    hopa, scuze!

Fată serioasă !nsomnia's Avatar
    sa te vad pe tine ca pierzi pe cineva drag, daca mai gandesti asa
    nu reusesc sa intrezaresc argumentul din remarca ta...
    eu de exemplu daca as 'pierde' pe cineva drag as vrea sa-l vad dus cat mai repede (incinerare ar fi perfect, dupa cum spune si catau) si sa trec peste.
    incerci sa ne spui ca daca tie ti-ar muri cineva drag, i-ai tine trupul cat mai mult pe masa in casa? nu ti se pare putin fucked up chestia asta?
    Last edited by !nsomnia; 24-03-2017 at 18:41.

Registered User
    shortafella, trai-ti-ar tie, adevarul este ca unii sunt nesimtiti, n-ai ce sa le faci

Moderator
    orientati-va inspre zone ale discutiei compatibile cu sectiunea. altfel se inchide.

H2H
    H2H is offline
    H2H's Avatar
    Quote Originally Posted by shortafella View Post
    cred ca exista o lege care interzice tinerea mortului in casa, right? sau ma agit eu degeaba?
    Cred ca poate fi o lege care sa interzica moartea si degeaba. Daca mi-ar muri cineva apropiat, din casa, pai in primul rand cred ca ar trebui sa vina toata Politia combinata cu SWAT ca sa-mi ia din casa corpul persoanei iubite! Cel putin o zi, doua. Si aici ma refer la conditii normale de deces, nu boli ciudate sau alte faze.
    Shortafella, evident ca exista un stres pt ceilalti locatari, dar exista iarasi un bun simt care ar trebui sa conduca catre intelegerea situatiei si un minim de compasiune.
    Cred ca pana si eu m-as retine in a da bairam de ziua mea in curte la mine daca as avea un eveniment de genul asta in vecini. I-as lua dracu pe toti invitatii in cea mai apropiata carciuma, unde pot spune bancuri si sa rad fara sa ma gandesc ca cineva plange de indoaie cosciugul la cativa metri de mine.

Evident, ma refer la cazurile normale, nu la tinut mortu' pe masa 3 saptamani, pt asta exista legi.

Banned
    Pana la urma legea ce zice? Nu am reusit sa gasesc nimic pe net.

Registered User
    las-o draq de lege,asa e traditia la romani si gata,daca am ajuns sa ne legam de asta inseamna ca am rezolvat restul problemelor din jurul nostru.
    nimeni nu-si tine mortul in casa din placere,unii o fac de durere,altii ca n-au bani de spaga la capela,si nimeni nu-l tine in casa mai mult de 2 zile.
    daca asa e traditia la noi de sute de ani ce sa-i facem? din bun simt si respect fata de cei indurerati incercam in cel mai rau caz sa fim indiferenti.
    ganditi-va nu la cei carora le mor parinti sau bunici,ci invers,parinti care pierd copii si e mult mai dureros,spune-le lor sa-si duca mortul mai repede la groapa.

nu ne ajunge ca sintem romani...mai sintem si fuduli,vorba cuiva

Banned
    Eu sunt interesat de legea cu pricina, atat. Din pura curiozitate, nu ca as avea ceva cu oamenii care tin o persoana decedata mai multe zile in casa.

H2H
    H2H is offline
    H2H's Avatar
    "Pe aripile vantului" by Margaret Mitchell:
    Faza cand moare Bonnie si Rhett Butler nu lasa pe nimeni sa ia fetita de la el din camera mi se pare atat de elocventa.

Durerea celui care a pierdut pe cineva drag este mai presus de orice lege din punctul lui de vedere. Iar legea, si oamenii din jur, trebuie sa inteleaga ca in astfel de momente nu dai cu parul ci cu crenguta.

Moderator
    Daca mi-ar muri cineva apropiat, din casa, pai in primul rand cred ca ar trebui sa vina toata Politia combinata cu SWAT ca sa-mi ia din casa corpul persoanei iubite! Cel putin o zi, doua. Si aici ma refer la conditii normale de deces, nu boli ciudate sau alte faze.
    corect. nu-mi inchipui ca legislatia ar pretinde scoaterea imediata (in cateva ore) a corpului din locuinta. se poate gasi un echilibru intre respectarea durerii apropiatilor si a linistii/confortului vecinilor.

Armoured Dragon Warrior's Avatar
    Daca iti moare cineva drag poti sa stai minim 2-3 zile la morga daca vrei sa fii neaparat langa persoana (decedata) iubita. Si mie mi se pare anormal ca in secolul 21 sa tii mortul in casa 3 zile. "Traditia" asta s-a cladit pe medicina mai putin avansata a secolelor trecute in care nu de putine ori s-a intamplat sa isi mai revina mortul (moarte clinica) sau mai rau, sa isi revina dupa ce a fost ingropat (gasit schelete rasucite prin sicriu si sicriul zgariat pe dinauntru (brr-la un momentdat se intalau clopote la suprafata cu o sforicica pana in sicriu ca sa poata sa anunte mortul ca si-a revenit).

Deci si prin urmare, in conditiile in care medicina a avansat pana acolo incat se pot detecta undele cerebrale si incetarea proceselor chimice din creier (se declara decesul fara urma de indoiala), nu vad nici o explicatie logica sau de ordin sentimental care sa ma convinga ca e bine sa tii mortul in casa 3 zile.

Eu am lasat instructiuni precise despre ce vreau sa se intampla dupa moartea mea. Probabil ca in afara de medici, politie si inca vreo 2-3 din anturajul meu nu ma va vedea nimeni mort. Vor ramane sa comemoreze persoana care am fost si nu hoitul grotesc, care pute, scoate gaze intestinale (sau mai rau), livid, cu gura cascata si cu un lichid curgand pe la coltul gurii. Eventual si cu ochii un pic deschisi si dati peste cap.
    Last edited by Dragon Warrior; 02-02-2008 at 07:03.
    Nu poti forta un om sa te placa; nu esti bine venit, pleaca.. (Parazitii 2007)

LS
    LS is offline
    GIS/CAD LS's Avatar
    cat de sadic esti Dragon Warrior

revenind la subiect, am avut si noi pe scara o babuta care a murit. au tinut-o cam 2 zile (cred0 acasa si apoi au inmormantat-o. nu a fost niciun fel de miros, nu m-a deranjat (ar fi fost si culmea). in orice caz, as vrea sa vad politistul care va da amenda pentru aducerea mortului acasa. sunt tare curios. pana la urma, cred ca merita si cel care a murit macar putin respect si lasat sa mai stea cu cei dragi acolo unde probabil a trait o viata intreaga.

Armoured Dragon Warrior's Avatar
    Politist care sa amendeze ai sa vezi in mod sigur daca va exista si legea care sa il oblige sa faca asta. Prin urmare, eu zic ca daca te trezesti cu politia la usa si cu echipa de la morga care au venit sa ridice mortul si tu te impotrivesti prosteste, te alegi si cu dosar penal pentru ultraj. Asa ca nu va dati smei. Unde-i lege nu-i tocmeala.

Vorbesc ipotetic pentru ca nu am cunostinta de nici o lege care sa nu iti permita sa tii mortul in casa si nici nu ma deranjeaza cei care o fac daca nu imi strica mie confortul propriu. Cu atat mai mult cu cat se stie ca bacteriile (aerobe) care produc descompunerea sunt prezente peste tot in jurul nostru, pe tot ce punem mana si pe tot ce mancam. Doar ca ele sunt cu usurinta anihilate de sistemul nostru imunitar.

Dar daca totusi ar exista o astfel de lege, voi nu ati putea face nimic in sensul asta. Tot la morga v-ati plange mortul. Nu de alta, dar nu cred ca ar conveni la nimeni sa isi tripleze cheltuielile de inmormantare cu ajutorul amenzilor.

Eu astept threadul cu intrebarea daca ai voie sa ingropi mortul in curtea blocului ca sa fie mai aproape de tine. Daca tot are valoare sentimentala hoitul ala, de ce nu?
    Nu poti forta un om sa te placa; nu esti bine venit, pleaca.. (Parazitii 2007)

1.  
    DHB14 - 728 - Last Post
Page 1 of 12 123411 ... LastLast