Page 47 of 61 FirstFirst ... 374445464748495057 ... LastLast
Results 921 to 940 of 1213

Thread: Forturile, bateriile, tunelurile din Bucuresti si din jurul sau. Expeditie?

1. Back To Top | #921
    BZFlag Addict mardum's Avatar
    Last edited by mardum; 15-10-2009 at 10:28.
    D80 | 18-135 + Kenko Skylight | 55-200VR | 50mm f/1.8D | SB-400 | ML-L3 | Hama Tripod Star 63 | Case Logic SLRC4

2. Back To Top | #922
    Jigodie's Avatar
    Mânăstirea fortificată de la sud de Bucureşti :: Turism EVZ
    vizitata impreuna cu parcul national comana
    o minune chiar langa bucuresti

3. Back To Top | #923

4. Back To Top | #924

5. Back To Top | #925

pentru cei din zona, pentru bucuresteni, mai greu :)

D80 | 18-135 + Kenko Skylight | 55-200VR | 50mm f/1.8D | SB-400 | ML-L3 | Hama Tripod Star 63 | Case Logic SLRC4

6. Back To Top | #926

7. Back To Top | #927
    flaming clouds sequential one's Avatar
    tocmai m-am uitat la episodul din top gear filmat in romania, si am ramas masca la partea filmata sub casa poporului. chiar sunt sub casa tunelurile alea ?

8. Back To Top | #928
    Registered User Deto's Avatar
    Normal ca sunt. Doar nu crezi ca e o conspiratie...
    In all chaos there is a cosmos, in all disorder, a secret order...

9. Back To Top | #929

10. Back To Top | #930

11. Back To Top | #931
    Am cumparat de la Muzeul Militar o carte numita Cetatea Bucuresti Fortificatiile din jurul Capitalei de Cornel I. Scafes, Ioan I. Scafes.

12. Back To Top | #932

13. Back To Top | #933
    Registered User
    Biblioteca nationala e pe langa mine, si mi-am dorit mereu sa vad cum se vede de pe acoperis, mi se parea simplu de afara, am zis ca sarim gardu si gata, intram - dar era pazita bine si innauntru, erau jandarmi, aveau si caini lupi.

am sarit totusi gardul si ne-am uitat mai de aproape dar in cladire nu am ajuns.

asta acu 2 ani , cand nu incepusera sa o renoveze.

o alta chestie interesanta este cladirea de vizavi de casa poporului pe partea cu 13 septembrie , e tot o cladire care tin minte ca pe partea dinspre casa poporului este renovata, si in paragina pe cealalta, acum 3, 4 ani am intrat acolo cu niste prieteni si stiu ca ne-am uitat pe partea in paragina pe o gaura in o usa, si se vedea un hol lung, jumate in paragina , si jumate marmura

si jos la subsol era ceva indusrial, o centrala electrica cred , erau guri de aerisire si se auzea un zgomot, ca de generator

sunt multe chestii interesante in bucuresti, dar va dati seama ca nu trebuie sa le stie toata lumea.

din atatia oameni nu se gaseste un scafandru profesionist sa nu mai dam de problema asta a inundarii?

ne trebuie echipament scafandru, aparat din ala de taie cu flacara pe sub apa... si gata, ajungem din forturi la pitesti ,sau macar ne elucidam

e nasol cand iti sta ceva sub nas si nu poti sa explorezi pana la capat.
    Website-uri pentru toata lumea!
    [ Simplu-Rapid-Ieftin ]
    e-mail: contact@theparty.ro
    telefon: 0766 259 480

14. Back To Top | #934
    Jigodie's Avatar
    Nu există în România un perimetru atât de restrâns în care să fie atâtea de văzut precum Ţara Haţegului. Aproape fiecare sat din zonă (şi sunt multe) adăposteşte cel puţin un monument istoric extrem de important, fie că este vorba despre aşezări antice, despre castele medievale sau despre vreuna dintre cele mai vechi biserici de piatră din România.
    Excursie de o zi în Ţara Haţegului :: Turism EVZ

15. Back To Top | #935

16. Back To Top | #936

17. Back To Top | #937

18. Back To Top | #938
    Registered User
    salutare!

Are cineva coordonate exacte cu forturile? Noi azi am fost o echipa de 4 oameni la bateria intermediara 9-10. Foarte interesant.

Vreau sa stiu daca mai sunt "veterani" in ale cercetatului de forturi si baterii intermediare doritori sa mearga. Am masina, iar daca am fi doua masini am fi o echipa mai mare si mai dotata.

Se mai baga cineva sa mearga la "explorare"? Jigodie, stiu ca tu ai fost si cunosti cum stau lucrurile... se poate sa ne dai niste indrumari ceva?

Toate cele bune,
    Alex

Sistem 1:
    MO : Asus M2V
    Processor : AMD Athlon 64 3500+ @ 2200MHz
    Memory : 6144MB
    Video Card : NVIDIA GeForce 7300 GT
    HDD : Seagate ST3120026A (120GB)
    HDD : Seagate ST3160811AS (160GB)
    Monitor: Samsung SyncMaster - 22 inches
    Network : Attansic L1 Gigabit Ethernet 10/100/1000Base-T Controller

19. Back To Top | #939

Interesat de explorare fotografica a forturilor

Salut, daca va mai duceti la "Forturi va rog dati-mi si mie un PM, sunt foarte interesat !!! Multumesc mult !

Quote Originally Posted by alex_radu View Post
    salutare!

Are cineva coordonate exacte cu forturile? Noi azi am fost o echipa de 4 oameni la bateria intermediara 9-10. Foarte interesant.

Vreau sa stiu daca mai sunt "veterani" in ale cercetatului de forturi si baterii intermediare doritori sa mearga. Am masina, iar daca am fi doua masini am fi o echipa mai mare si mai dotata.

Se mai baga cineva sa mearga la "explorare"? Jigodie, stiu ca tu ai fost si cunosti cum stau lucrurile... se poate sa ne dai niste indrumari ceva?

Toate cele bune,
    Alex

20. Back To Top | #940
    Registered User c0xty's Avatar
    Salutare tuturor.
    Vad ca topicul asta are deja 2 ani si inca rezista....interesant, captivant..INTRIGANT!!
    Eu unu pot sa va spun ca am copilarilarit in otopeni si nu numai odata am vizitat BATERIA 3-4(asa se numeste)Acum cca 15 ani nu era inca inundata si daca nu ma inseala memoria puteam cobor cca 6 nivele, tunele erau destule insa nici unu din noi(mucosii de clasa a 4-a a5-a) nu ne-am aventurat prea mult
    In schimb am putut gasi munitie (gloante de diferite calibre) atat folosote cat si nefolosite.Cunosc cativa care au gasit si arme (pistoale)Pe vremea aceea mi-am luat portia de bataie de la politie pentru ca s-a gasit asupra mea munitie de razboi ;insa a trecut
    Acum cca 10-12 ani bateria 3-4 a fost inundata voit (din cate mai stiu)
    BATERIA 3-4

O adevarata perla neagra insirata parca ca pe un colier de perle ce impodobea candva "gatul" Romaniei ...Bucurestiul
    Din punctul meu de vedere / prin prisma unui mucos de cca 7-8 ani bateria 3-4 este pe departe una din cele mai interesante ruine ale Romaniei
    UN CASTEL INGROPAT; acesata a fos impresia pe care mi-a lasato aceasta ruina....
    Ziduri cu grosime de peste 1 m , turnuri unde candva de mult banuiesc ca domneau tunuri sau mitraliere mandre in locul carora acum se mai poate vedea decat sina zimtata pe care acestea stateau si cu ajutorul carora se puteau roti 360 de grade
    Ferestre mici , inguste si innalte facute parca special pentru soldatii care aveau sa traga in inamici cu armele lor din umbra si adapostul zidurilor
    Intrarea cu usi mari ,primitoare pe care puteai intra lejer cu un camion , camere de tot felul , innalte , inguste cu tavanul jos , extraordinar de spatioase

Pentru acea varsta am ramas impresionat si marcat in acelasi timp.....din pacate prea putin se stie si se publica ...
    RUSINE parlamentului , guvernului si tuturor celor care ne mananca banii si ne umplu de taxe.Daca 1 % din ceea ce ni se ia lunar ar fi investiti in aceste adevarate muzee......
    RUSINE

Sunt asadar pro unei intalniri in acest sens , dar se pare ca nu vom putea vizita bateria 3-4 (otopeni) aceasta fiind inconjurata de pancarte cu "proprietate privata"

Mai exista in otopeni un fort care ani buni a fost inchiriat une companii romanesti , producatoare de vin-alcool chiar in spatele unitatii militare de la baza podului ce desparte Otopeni-ul de Bucuresti , pe partea dreapta in sensul de mers catre Ploiesti

Asadar v-as ruga sa ma tineti la curent cu o viitoare "expeditie" ale acestor perle
    Daca binevoieste domnul "jigodie" sa dea o data (ex:13-14 sau 20-21 martie) , sa centralizeze persoanele interesate de o expeditie in acest sens i-as fi recunoscator si chiar as da o bere

Rog pe aceasta cale un moderator sa sa faca un poll sa faca un stky orice ce ar putea sa evidentieze acest topic si sa mai demonstram cu totii ca totusi ne pasa de noi , de cultura , de istoria noastra si ca pe alocuri , din cand in cand mai gasim motive sa ridicam capul sus desi "darul" de a fi roman nu intotdeauna este usor.Va rog domnilor.

---------- Post added 01-03-2010 at 13:39 ---------- Previous post was 28-02-2010 at 23:51 ----------

Nu atrage pe nimeni aceasta idee???

---------- Post added 02-03-2010 at 08:53 ---------- Previous post was 01-03-2010 at 13:39 ----------

lol a decedat "interesu' "
    Last edited by c0xty; 01-03-2010 at 00:02.

1.  
Page 47 of 61 FirstFirst ... 374445464748495057 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks