brat Cum scapam de gandaci? - Page 6
Page 6 of 10 FirstFirst ... 3456789 ... LastLast
Results 101 to 120 of 184

Thread: Cum scapam de gandaci?

TBS
    TBS is offline
    Registered User TBS's Avatar
    Cea mai eficace metoda de a scapa de gandaci este REGENT.
    (soluţie la fiolă creată special împotriva gândacilor de Colorado care afectează culturile de cartofi, poate fi achiziţionată de la farmaciile veterinare)

Dupa o cura de regent nu veti mai vedea gandaci vii cel putin 6 luni de zile...
    Nu conteaza ca aveti copii sau animale in casa - e de ajuns o fiola sa o diluati intr-o sticla de "fas-fas" de geamuri plina cu apa (dooh) si sa dati in locurile pe unde misuna gandacii.

Registered User Anubis2612's Avatar
    DHB14 - 300 - Thread
    TBS, din cate stiu eu, REGENT nu se mai fabrica.
    "There are no facts, only interpretations" Friedrich Nietzsche

Banned
    Solutia mea, dupa ce toate sprayurile si alte bazaconii "moderne" au dat gres (vb serios, pls nu sterge mesajul draga ild12): cresc si dresez paianjeni de vinatoare, care maninca tot ce misca; gindaci, tintari, molii, lacuste, ba chiar l-au devorat si pe un var de-al meu care a venit nepoftit in vizita; efectiv tot ce misca. Relativ la gindaci, singura problema e ca paianjenii astia ai mei nu se acomodeaza cu bucataria, nu stiu de ce. I-am mutat de mai multe ori acolo, ca dupa doar o zi doua sa ii gasesc din nou in baie, pe care o prefera de la mare distanta. Deci astia ai mei sint bej, de talie medie, cu picioare scurte dar solide. La un moment dat a aparut unul negru - nu stiu de unde - si astia ai mei, pina sa le zic sa stea potoliti si sa se poarte frumos cu el, s-au napustit pe el si l-au killerit (incredibil, sint mai violenti decit aia din Regii Nisipurilor).

Registered User
    Quote Originally Posted by stiller View Post
    Solutia mea, dupa ce toate sprayurile si alte bazaconii "moderne" au dat gres (vb serios, pls nu sterge mesajul draga ild12): cresc si dresez paianjeni de vinatoare, care maninca tot ce misca; gindaci, tintari, molii, lacuste, ba chiar l-au devorat si pe un var de-al meu care a venit nepoftit in vizita; efectiv tot ce misca. Relativ la gindaci, singura problema e ca paianjenii astia ai mei nu se acomodeaza cu bucataria, nu stiu de ce. I-am mutat de mai multe ori acolo, ca dupa doar o zi doua sa ii gasesc din nou in baie, pe care o prefera de la mare distanta. Deci astia ai mei sint bej, de talie medie, cu picioare scurte dar solide. La un moment dat a aparut unul negru - nu stiu de unde - si astia ai mei, pina sa le zic sa stea potoliti si sa se poarte frumos cu el, s-au napustit pe el si l-au killerit (incredibil, sint mai violenti decit aia din Regii Nisipurilor).
    Mi se pare cea mai buna metoda de a scapa de gandaci si alte ganganii, natural, fara solutii daunatoare sanatatii omului.

Registered User InuyashaWoody's Avatar
    Deci ca orice student de la Poli, ma lupt cu acesti monstri, dupa ce ia parfumat cu o tona de Spray-uri (ar trebuie sa scrie pe ele DEODORANT PENTRU GANDACI ca altceva nu este), am pus mana pe o chestie luata de la o farmacie veterinara, acolo spunea sa il dizolv in 2 litri, l-am dizolvat in vreo 500ml si a avut efect.
    Acum mai am doar cativa cat sa imi tina cald la iarna
    "Doar două lucruri sunt infinite, universul şi prostia umană, însă nu sunt sigur despre primul."
    "Încearcă nu să fii un om de succes, ci un om de valoare."
    (Albert Einstein)

Registered User 3mp3ror's Avatar
    Quote Originally Posted by Anubis2612 View Post
    TBS, din cate stiu eu, REGENT nu se mai fabrica.
    Aduc si eu un feedback topicului.
    Dupa ce am facut niste lucrari recente in aparatament am fost vizitat de vietatile astea.

Regentul a fost si in cazul meu foarte bun numai ca Regentul (marca) a fost cumparata de BASF si astia o vand acum (nu am gasit insa la noi) sub numele de Regent 4 SC
    Substanta activa Fipronil se gaseste si intr-un produs romanesc Regesc pe care Glissando il distribuie si l-am luat de la o farmacie veternara,

Inainte foloseam o fiola de 2ml (Regent 200SC) la 500ml de apa, dupa niste cautari am aflat ca ala continea 200g/L substanta activa, asta Regesc are 100g/L dar se comercializeaza cate 2 buc a 5ml fiecare.

Deci un blister de 2 buc face cat un Regent 200SC normal.
    Am dat pe el vreo 10 lei.

Inainte sa vad topicul asta luasem K-Otherine SC 25 de la Bayer care contine Deltamethrin dar nu am fost asa de multumit de el. De murit mor, dar mai greu.

Acum o sa dau cu asta si ma astept sa fie ultima lovitura.
    Links
    http://en.wikipedia.org/wiki/Regent_(insecticide)
    Fipronil - Wikipedia, the free encyclopedia
    BASF | Products - Regent Insecticide
    REGENT 200SC
    Deltamethrin - Wikipedia, the free encyclopedia
    Over, chhhh . . .

Registered User nici_o_schema's Avatar
    OK, am înțeles că Regent nu se mai găsește, mă interesează ce altenative am pt un insecticid "periculos", super-concentrat, super-criminal, la fiolă. Regesc-ul ăsta unde se găsește (în București)? Care sunt rezulatatele? Alte soluții cu aceleași rezultate, cum se numesc și unde găsesc? Thx.

The Usual Suspect
    Quote Originally Posted by Airfilter View Post
    Chiar functioneaza aparatele alea cu ultrasunete
    Si eu sunt curios daca au vreun efect. Regent am inteles ca se gaseste la Glissando.

Need I explain? Bogotta's Avatar
    In concluzie, a folosit cineva aparat cu ultrasunete ? M-ar bate gandul sa iau unul pentru ca nu reusesc sa scap de ei prin metode conventionale.
    „ internetul este subconştientul societăţii. Ni-l putem imagina ca pe reţeaua de canalizare a unui oraş, unde se deversează toate dejecţiile. ”

Mircea Cărtărescu

Nick anterior: Duculetu Ducu's Avatar
    Ar trebui trecut la sectiunea divertisment )
    Deci, ca tot omu' ma confrunt si eu cu "impuritati miscatoare" dinastea. Si am zis sa citesc threadul de la prima pagina. pana acum, nu m-am putut hotara la o metoda, deoarece sunt pe spate de ras. Deci cat de inventivi sunt unii:

"Strangelove: am incarcat unu cu spuma de ajunsese ca un shobolan si a plecat asha, incetishor, incetishor (nici vorba de spasme&stuff). poate ca a murit la un moment dat "
    etc
    Nota 10 omule !, sfatul nu cred ca o sa ma ajute dar am sa uit de ei macar 20-30 minute, cat o sa continui sa rad
    Prioritate mereu va fi PM-ul pe acest forum - Cititi ultimul post intotdeauna - Imi rezerv dreptul de a-mi alege clientul

o724228632 - Vodafone

Zona Cotroceni - Metrou Eroilor - Iesirea dinspre Spitalul Municipal

Quote Originally Posted by Duculetu View Post
    Ar trebui trecut la sectiunea divertisment )
    Pare distractiv dar când te confrunți cu o invazie serioasă parcă îți piere zâmbetul de pe buze. Un lucru care te poate destinde sunt experimentele gen Dr. Mengele cu gândaci, foarte interesante, vezi rezultatul diverselor substanțe și al combinațiilor, iei notițe, cronometrezi până crapă etc. Sunt decepții dar dacă nu te dai bătut și bagi substanțe overkill poți lichida la greu, poți învinge cel puțin pe moment!

Nick anterior: Duculetu Ducu's Avatar
    Citez: "vezi rezultatul diverselor substanțe și al combinațiilor, iei notițe, cronometrezi până crapă etc"
    de asta spun ca trebuie trecut la divertisment, desi da, este o situatie neplacuta, dar este al nai*ii de amuzant cum formulati ipoteze care pot rezolva problema
    Prioritate mereu va fi PM-ul pe acest forum - Cititi ultimul post intotdeauna - Imi rezerv dreptul de a-mi alege clientul

o724228632 - Vodafone

Zona Cotroceni - Metrou Eroilor - Iesirea dinspre Spitalul Municipal

Registered User
    si eu am avut probleme din astea cu gandacii, si deja nu mai stiu ce sa folosesc. am incercat regent , si inca vreo 2 tipuri de fiole de la farmacii veterinare. toate diluate in mai putin decat scria acolo ca ar trebui, am folosit tot felul de sprayuri din comert nenumarate , pe un gandac chiar l am pulverizat asa , in cap , pana l am ingropat in spray si de abia atunci a murit .. vorba aia , ma duceam la baie noaptea si aprindeam becu de pe hol inainte sa intru in baie de frica... am ajuns si la metode babesti cu foi de dafin in locurile de cuib si pe sub chiuveta din bucatarie si dupa aragaz, ca deh, cica nu le place mirosu..am pus termopan , si am izolat cum am stiu eu mai bine intrarile . si a fost bine .. o vreme .. acum 2 zile cand am deschis un sertar am vazut un gandacioi in el.. am ramas stupefiata. cred ca a mai ramas sa pun scoch la scurgerea din cada si sa o dau la o parte cand fac dus..acuma, mi am facut o lista de cumparaturi de chestii dezgandacioase, si maine sparg pusculita. pana la urma cred ca cu verde de paris o sa dau! zicea cineva pe aici de o deratizare, vin nenii aia si pt mine si garsoniera mea?sau ar trebui sa fie ceva mai in masa? ca nu stiu cum sa imi mai conving vecinii/ administratora sa facem ceva.
    si , la ce m am mai gandit , la acele aparate la care se face reclama , cu ultra sunete si unde magnetice , etc , de se baga in priza .. a folosit cineva ? ca-mi iau 7 din alea, de sa n am priza sa le bag, ca nu mai stiu ce sa fac , ajung sa nu mai dorm noaptea ca mi e frica sa sting lumina .. si le-a folosit cineva , a rezolvat ? a mers ? ca intradevar , toate solutiile sunt provizorii , daca vin de la vecini tot degeaba ... deja ma gandesc asa , sa dau si pe holul etajului cu ceva solutii , fiole , etc , ca , desi am vazut doar 1 ieri dupa cateva luni (vreo 3), cred ca m au traumatizat la vremea respectiva , ca atunci cand l am vazut am retrait tot ce mai patisem ...

Hardware Master nero's Avatar
    N-ai menționat un lucru - de care gândaci sunt? Din experiența mea, gândacii de bucătărie pot fi exterminați temporar cu spray-uri din comerț și destul de permanent cu regent sau ceva asemănător. Singura condiție e să nu le mai dai nici motive să vină înapoi (gunoiul dus des, mesele curățate, etc.)
    Devine mai greu dacă ai vreun vecin care-i înmulțește (cred că toți avem), dar tot ar trebui să funcționeze metodele de mai sus.
    Intel Core I5 2500k + Scythe Ninja 3 | ASRock P67 Extreme6 | Gigabyte GTX 670 OC 2GB | 2x 2GB DDR3 2200 Kingmax Hercules @2133MHz | 60GB Corsair Force Series F60 / 1.5TB Western Digital Caviar Black WD1502FAEX / 2TB Samsung EcoGreen F4 | Samsung SH-S222A | Seasonic X-660 | Lian Li PC-A17 | 27" Dell 2709W

Am impresia că multe din fiolele astea din comerț sunt fake-uri.

Și eu am dat cu Fastac și sunt aproape convins că era contrafăcut.

Gândacii nu au cum să dezvolte asemenea rezistență, nu sunt chiar din filmul Alien. Mai ales dacă dai super-concentrat, depășind cu mult concentrația recomandată de producător.

PMW
    PMW is offline
    Registered User
    Eu am comandat 2 tuburi de Globol Gel, tot am citit pe diverse forumuri ca ar face minuni si ca scapi sigur de ei. Nu mai stiu sigur daca e pe baza de feromoni, oricum, ideea e ca ii atrage si nu ii omoara pe loc, astia trec pe acolo pe unde il pui, il iau pe ei, se duc in cuib pe unde stau ei si ii infecteza si pe ceilalti care cica mor. Se gasea prin supermarketuri dar am inteles ca acum aduc numai pe comanda diversi comercianti... Cand imi ajung va spun care sunt rezultatele.

TBS
    TBS is offline
    Eu v-am spus si repet:

Luati 1-2 fiole de REGENT sau REGENT 200 SC facut BASF, spargeti 1 fiola intr-o sticla
    cu fîss pt. geamuri (750 ml sau 1 l), turnati apa calduta in ea, puneti capacul, agitati bine-bine,
    spreiati locurile unde apar gandacii si garantat 1 an de zile nu veti mai vedea picior de vietate.

Orice farmacie veterinara trebuie sa aiba produsul pe stoc sau inlocuitorul lui, puteti cauta si pe "goagal" dupa el.

Dureaza intre 24 si 48 de ore sa vedeti rezultatele, costa fix cat 1 pachet de tigari,
    nu pute in casa, nu pateaza.

Daca va incapatinati cu sprai raid, ultrasunete, tuburi cu gel, musca ţeţe si paianjeni dresati.... no comment.

Distractie la experimentat.

PMW
    PMW is offline
    Registered User
    Si daca am dat cu Regent (cumparat de la farmacie) direct pe gandac, l-am inecat in regent si nu a murit ce ii mai facem? Unii poate am si incercat regent si alte chestii...
    Din cate stiu eu Regent nu se mai gaseste, cel putin nu sub numele asta.

TBS
    TBS is offline
    Poate nu ai vazut ce am scris mai sus

Nu moare pe loc.

Quote Originally Posted by TBS View Post

Dureaza intre 24 si 48 de ore sa vedeti rezultatele,
    Uite cum arata cutia originala - http://casaplant.com/files/index.php...=view&pfilter=

"3. De la data de 01.01.2010 se retrage certificatul de omologare al produsului REGENT 200 SC, cu acordarea unei perioade de graţie
    de 6 luni pentru alte persoane decât deţinătorul omologării în vederea comercializării şi distribuirii stocurilor existente,
    urmată de o perioadă de 12 luni doar pentru depozitarea şi utilizarea acestor stocuri."

Cu siguranta gasesti pe stoc pe undeva, daca nu - O.K.A.Z.I.I.

PMW
    PMW is offline
    Registered User
    Am acces la toate substantele astea pentru ca am pe cineva in familie care detine o astfel de farmacie. Nici nu iti vine sa crezi cu cate substante am dat. Singura substana care a omorat din ei a fost una cu care dadeau astia prin spitale, problema e ca dupa ce dai cu aia in casa nu mai poti sa stai, ti se face rau. Oricum, cred ca astia ai mei au suferit niste mutatii

1.  
    Jerry DHB14 - Last post
Page 6 of 10 FirstFirst ... 3456789 ... LastLast