brat limba romana pura si corecta
Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 20 of 23

Thread: limba romana pura si corecta

Registered User

limba romana pura si corecta

Limba romana se vorbeste corect asa cum se scrie? care este zona din Romania unde se vorbeste cel mai clar si corect...? Bucuresti, Pitesti, Braila, Iasi sau ....? Oricum presupun ca in Muntenia, intrebarea este insa in ce oras-judet?

Grandfather of all Knowledge C05T1N's Avatar
    Telekom - 300 - Thread
    Limba romana o gasesti in dictionar, nu cautand pe harta.
    Ni dyar'izuba, Rizagaruga, Hejuru yadju, Nduzaricyeza ricyeza...

Yahoo: costinnitescu

Registered User
    corect! in dictionar. insa consider ca limba corecta este aceea care se citeste exact cum se scrie.

Banned
    Prahova, Dambovita, brasovenii neaosi, imho. Poate si Constanta, dar cam atat.

Quote Originally Posted by iuliabrezeanu View Post
    corect! in dictionar. insa consider ca limba corecta este aceea care se citeste exact cum se scrie.
    Nu reusesc sa gasesc o situatie in care nu se citeste asa cum se scrie. Da-mi un exemplu, te rog.

Moderator
    care este zona din Romania unde se vorbeste cel mai clar si corect...?
    "cel mai corect" n-as putea sa spun unde (dac-ar fi sa banuiesc as spune ca diferentele intre marile zone istorice sunt mai degraba mici), iar "cel mai clar" nu prea inteleg ce inseamna.

Registered User
    COSTIN, aseara m-am contrazis cu cineva care vorbeste probabil in dialect (nu spun ca nu ar fii corect) cuvinte precum: di, undi, stelii, facim, scriim, repidi....si multe altele. Probabil persoana de aseara scrie corect adica de, unde, stele, facem, scriem, repede....insa le spune asa. Ce spui?

75% apa Doctor Bonez's Avatar
    Corect nu are grad de comparatie, deci "cel mai corect"... nu e corect.

C05T1N: Abunda forumul de oameni care scriu "mi-o venit coletul", "ma duc sa lucru", "ii bine" s.a.m.d. Cum de nu ti-au sarit in ochi formele astea?
    Nashpa...

"In the beginning the Universe was created. This has made a lot of people very angry
    and has been widely regarded as a bad move." (Douglas Adams)

Registered User
    asa este! "cel mai corect" e gresit... CAT MAI CORECT....care se apropie cat mai mult de limba corecta... apun asta deoarece in fiecare zona exista diferente in vorbirea limbii...

COSTIN, aseara m-am contrazis cu cineva care vorbeste probabil in dialect (nu spun ca nu ar fii corect) cuvinte precum: di, undi, stelii, facim, scriim, repidi....si multe altele. Probabil persoana de aseara scrie corect adica de, unde, stele, facem, scriem, repede....insa le spune asa. Ce spui?
    Am inteles acum. Nu imi era clar la ce te referi.

Quote Originally Posted by Doctor Bonez View Post
    Corect nu are grad de comparatie, deci "cel mai corect"... nu e corect.

C05T1N: Abunda forumul de oameni care scriu "mi-o venit coletul", "ma duc sa lucru", "ii bine" s.a.m.d. Cum de nu ti-au sarit in ochi formele astea?
    Ma duc sa lucru? Asta nu o stiam...

Registered User
    Lucrez cu oameni din diverse zone...Bucuresti, Giurgiu, Buzau, Braila, Galati, Focsani, Iasi, Brasov, Dambovita, Targoviste, Craiova, Caras Severin, Timisoara, Arad, Oradea....si alte zone. Fiecare vorbeste diferit oarecum...

Registered User Daisy's Avatar
    Baile Átha Cliath, Éire (Poblacht na hÉireann)
    daca cineva vorbeste in dialect asta nu inseamna ca nu e corect. doar ca dialectul e diferit de limba scrisa si atit.
    Trust kills faster than bullets.

Moderator
    iuliabrezeanu, cand vorbesti de "claritate" te referi la diferitele dialecte?

Ma duc sa lucru? Asta nu o stiam...
    se aude in mod obisnuit prin sate dar si in orase din ardeal. nu rade de ea, e o limba frumoasa, suna bine.

75% apa Doctor Bonez's Avatar
    Ca o paranteza, in America se zice ca engleza "clara" se vorbeste in Midwest (Nebraska, Ohio etc.). Toate celelalte zone au accente specifice (vezi Texas, NY, Cali).

Nu stiu daca in Romania exista o asemena zona.
    Nashpa...

"In the beginning the Universe was created. This has made a lot of people very angry
    and has been widely regarded as a bad move." (Douglas Adams)

Professional drinker March Hare's Avatar
    asa este! "cel mai corect" e gresit... CAT MAI CORECT....care se apropie cat mai mult de limba corecta... apun asta deoarece in fiecare zona exista diferente in vorbirea limbii...
    "Corect" nu are grad de comparatie. Deci nu exista nici "cat mai corect".
    Made of ticky-tacky.

Registered User
    Acum sunt in Maderat, undeva in Arad. Am auzit diverse forme pt aceasta localitate: Magierat, Magirat, Madierat... Si binenteles "ma duc sa lucru"

---------- Post added at 12:07 ---------- Previous post was at 12:03 ----------

Quote Originally Posted by March Hare View Post
    "Corect" nu are grad de comparatie. Deci nu exista nici "cat mai corect".
    Am adresat o intrebare la inceput. Daca doriti sa-mi raspundeti strict la intrebare, va multumesc!

N-am nevoie de multumiri. Sunt curios, daca eu iti spun ca in Gheorghienii din Deal se vorbeste limba romana corect, te bazezi pe "argumentul" asta intr-o discutie? "Dar vai, mi-a zis unu' pe forum ca in Valenii de Munte se vorbeste corect, asa ca orice altceva ai spune tu, nu se tine."

Si ce inseamna corect? Regionalismele sunt corecte? Faptul ca se vorbeste asa cum se scrie se cheama ca e corect? "Ma duc sa lucru" e corect, pentru ca se scrie asa cum se citeste? Cati dintre locuitori trebuie sa fie corecti pentru a obtine titlul respectiv, avand in vedere ca nu poti pretinde ca 100% sa se exprime corect?

Cu placere.
    Made of ticky-tacky.

Registered User
    Locuiesc in diverse perioade in Timisoara. Mereu aud diverse forme pt cuvinte.... Uneori ma bufneste rasul.... Exemple: unule, doile, treile, patrule (numerele tramvaielor) in loc de tramvaiul unu, tramvaiul doi.....etc. "doamne fer" in loc de "doamne fereste" , ma duc la gradi sau ma duc la lic (gradinita, liceu), in loc de "cu placere" - "cu pla"

---------- Post added at 12:28 ---------- Previous post was at 12:22 ----------

Quote Originally Posted by March Hare View Post
    N-am nevoie de multumiri. Sunt curios, daca eu iti spun ca in Gheorghienii din Deal se vorbeste limba romana corect, te bazezi pe "argumentul" asta intr-o discutie? "Dar vai, mi-a zis unu' pe forum ca in Valenii de Munte se vorbeste corect, asa ca orice altceva ai spune tu, nu se tine."

Si ce inseamna corect? Regionalismele sunt corecte? Faptul ca se vorbeste asa cum se scrie se cheama ca e corect? "Ma duc sa lucru" e corect, pentru ca se scrie asa cum se citeste? Cati dintre locuitori trebuie sa fie corecti pentru a obtine titlul respectiv, avand in vedere ca nu poti pretinde ca 100% sa se exprime corect?

Cu placere.
    Nu ti-am multumit tie! Am facut referire la ce ai scris insa am multumit tuturor.... In fine sunt convinsa ca aceste regionalisme, dialecte....au si diverse inflente... Raspunzi asa probabil pentru ca nu te simti sigur pe tine....

---------- Post added at 12:33 ---------- Previous post was at 12:28 ----------

"Doamne fer" nu exista in dictionar!
    Dar hai sa luam alta situatie (March Here). Sa vorbin putin despre posturile de televiziune unde toate crainicile sunt obligate sa vorbeasca corect si fara lic, gradi, unule, doile...

Megalomaniac's Avatar
    Dialectul muntean e indeobste considerat ca sta la baza limbii literare. Toate celelalte forme dialectale nu sunt recomandate in situatiile in care se impune folosirea caracterului normat al limbii: scoala, mass-media, discursuri si inscrisuri oficiale etc.
    - Care este leguma cu cea mai mare concentraţie de alcool?
    - Mazărea borîtă pe perete.

Top Tip Of The Week: When going through airport customs and you are asked "do you have any firearms with you?" do not reply "what do you need?"

"Nu pot ei fura cat puteti voi sta pe alte threaduri."

Nu ti-am multumit tie! Am facut referire la ce ai scris insa am multumit tuturor.... In fine sunt convinsa ca aceste regionalisme, dialecte....au si diverse inflente... Raspunzi asa probabil pentru ca nu te simti sigur pe tine....
    Sunt curios, in ce sens nu ma simt sigur pe mine? Ti s-a parut ceva anormal in ce am spus eu? Astept rubrica de psihoanaliza de forum.
    "Doamne fer" nu exista in dictionar!
    Dar hai sa luam alta situatie (March Here). Sa vorbin putin despre posturile de televiziune unde toate crainicile sunt obligate sa vorbeasca corect si fara lic, gradi, unule, doile...
    Asa, si? Sa inteleg ca nicaieri nu se vorbeste corect pentru ca multi folosesc "gradi" in loc de "gradinita"?

Da, probabil in zona Munteniei se vorbeste cel mai apropiat de romana literara, insa si acolo exista suficiente exprimari care nu numai ca nu sunt regionalisme, dar chiar sunt gresite din punct de vedere gramatical.
    Made of ticky-tacky.

1.  
    Jerry DHB14 - Last post
Page 1 of 2 12 LastLast