brat indepartare alunite
Results 1 to 9 of 9

Thread: indepartare alunite

Registered User wantedhacker's Avatar

indepartare alunite

Am si eu 2 alunite care as vrea sa le indepartez.
    Din ce am auzit se poate printr-un fel de operatie, si doar dupa un pic o vreme.
    Am si eu cateva intrebari:
    1. Cam la ce pret se ajunge la scoaterea unei alunite?
    2. Ramane semn dupa ce este inlaturata?
    3. Cam care este durata durerii?

Registered User sldr's Avatar
    din cate stiu (am auzit)... intai trebuie sa-ti faci o harta a lor... ca sa observi daca mai apar sau nu... nu stiu exact ce relevanta are chestia asta... probabil ca ajuta la determinarea tipului de alunite...

bafta
    . si de la capat

Registered User SCViper's Avatar
    Mergi la un dermatolog, nu e o chestie care se face online. Iti iei trimitere de la medicul de familie si consultatia e gratis.
    Skilled and Creative Viper...

75% apa Doctor Bonez's Avatar
    Te duci la un medic dermatolog si ii explici problema, e cel mai in masura sa-ti dea informatiile necesare. Daca o alunita prezinta risc este indepartata gratuit (cu trimitere de la medicul de familie). Cele "cosmetice" costa, dar nu stiu cat.

Semnul ce ramane dupa depinde de mai multi factori, printre care adancimea alunitei si pozitia ei. Idem cu durerea.

Alunitele care prezinta risc se indeparteaza prin metoda clasica (bisturiu + fire), pentru ca sunt trimise la biopsie. Se face anestezie locala.

Pe scurt: du-te la medic.
    Nashpa...

"In the beginning the Universe was created. This has made a lot of people very angry
    and has been widely regarded as a bad move." (Douglas Adams)

isarescu's Avatar
    Eu mi-am scos 5 alunite. Nu aveam probleme cu ele, doar cu nu-mi placeu dpdv estetic.
    Toata interventia m-a costat 2000ron. A fost facuta cu laser si a durat maxim 15 minute, cu anestezie locala. De durut a durut doar anestezia Dupa 2-3 saptamani scapi de bandaje si e bine sa incepi sa dai cu Contractubex, ca sa-ti raman cicatrici cit mai mici.

In cei 2000ron intra si testarea lor, ca sa vada daca sunt maligne.

Unii au predispozitie la cicatrici cheloidale. In acest caz trebuie sa mergi sa-ti mai faca niste injectii cu Cortizon parca. Si astea dor putin si mai costa 100-200ron.

Eu am un an de la interventie. Cicatricile inca se vad, dar foarte putin. Probabil ca la anul vor disparea.

Ideal este sa le scoti toamna, pentru ca, citeva luni nu ai voie sa stai la soare.

Daca te hotarasti sa le scoti, nu are rost sa-ti fie frica de durere. Este foarte suportabila.

Sa nu mergi la o clinica "de cartier"! Daca le scoti cu laser, este foarte important sa aiba aspirator. Altfel o sa-ti versi matele pe acolo.

Daca mai ai intrebari....
    Last edited by isarescu; 22-10-2009 at 16:54.

Registered User GruVe's Avatar
    Yup, foarte adevarat ce spun isarescu si Doctor Bonez mai sus. Eu mi-am scos 2 alunite ( una maricica) de pe fata chirurgical. Anestezie, no pain, a durat cam 5 minute dar a trebuit sa revin apoi pentru schimbarea pansamentului/ scoaterea firelor.
    Ca pret nu mai tin minte exact, oricum destul de putin. Acum depinde si cat de mari sunt, dermatologul meu dupa ce a scos-o pe cea mare a facut o biopsie, parca pentru a vedea daca era cancerigena. Tot cam acum un an am avut operatia si cicatricea se vede doar de la cea mare, dar foarte foarte vag.

Du-te la un dermatolog bun.
    Out of my mind. Back in five minutes.

isarescu's Avatar
    Eu nu am avut deloc fire, desi alunitele erau mari. Nu am idee cum?! Dar a trebuit sa merg periodic, sa-mi schimbe bandajele si sa-mi dea cu nu-stiu-ce crema
    Last edited by isarescu; 22-10-2009 at 17:01.

Registered User GruVe's Avatar
    Pai nu ai avut probabil pentru ca ti-ai facut cu laser. Doctorul meu a considerat ca trebuie chriurgical.
    Out of my mind. Back in five minutes.

rules ionesco's Avatar
    Si mie tot cu laser mi-a indepartat mama (dermatolog) niste alunite, cu o mica anestezie langa fiecare alunita, durere 0, a durat cam 15 minute
    WAR IS HELL

1.  
    Yellowstore - 728 - Last Post