brat Dantura si durerile aferente! - Page 27
Page 27 of 38 FirstFirst ... 172425262728293037 ... LastLast
Results 521 to 540 of 758

Thread: Dantura si durerile aferente!

Registered User CAT_woman's Avatar
    Poti sa arunci cu cati termeni medicali doresti, eu oricum nu iti voi putea raspunde la nivel academic, nu-i domeniul meu. Acum cateva luni am vazut afisul la acest tip de aparat dental si mi s-a parut mult mai atragator decat altele. E asezat in spatele dintilor, materialul folosit e aproape transparent, am intrebat cat costa din pura curiozitate, eu nu am nevoie de unul. Tu ai spus ca pretul ti se pare ridicol, eu ti-am demonstrat ca atat se cere. Nu intieleg de ce te-ai ofensat, te comporti de parca mi-am infipt tocul cui in your manhood.

un stomatologoist al_de_sus's Avatar
    Telekom - 300 - Thread
    omg te-ai trezit cu chef de cearta duminica dimineata...mi se pare ca am raspuns destul de la obiect omului care initiase thread-ul lipit acum la acesta. americanii au fiindca la cei care muncesc si beneficiaza de asigurare medicala si dentara, in care de obicei sunt inclusi si membrii familiei, cele vestibulare cu bracketuri metalice sunt incluse in asigurare si le e foarte usor sa si le puna, iar la noi din lipsa de informare si poate putin dezinteres pentru acest aspect al sanatatii, nu isi pun multi.
    am spus ca pretul mi se pare ridicol atata timp cat tu ai spus ca fratele tau a purtat unul si il scotea noaptea, de aici am tras si eu o concluzie ca era un aparat mobil, la care in afara de niste acrilat, niste sarma si un surub nu mai e altceva, iar tu ai spus ca ajunge la 3000 de euro. ceea ce e ridicol. ca apoi tu vii si spui ca ai vazut un aparat care se aplica pe fata orala a dintilor care costa 2500 pe arcada, ti-am explicat mai sus de ce ajunge la acest pret.
    fara flame-uri aiurea ca nu vad rostul. filmulete cu toc cui si manhood sunt destule pe net, nu o sa regasesti atitudinea in discutiile cu mine.
    Exploziile sunt si comprimari ale timpului. Schimbarile observabile in universul natural sunt, toate, intr-un anumit grad si dintr-un anumit punct de vedere, explozive; altminteri ele nu v-ar fi perceptibile. Schimbarile linie si progresive, daca sunt suficient etalate in timp, raman nesesizate de observatori a caror perspectiva este prea scurta. De aceea, va spun ca eu am vazut schimbari pe care voi nu le-ati fi remarcat niciodata.

Registered User The Sheriff's Avatar
    Ok i need some help. Am nevoie destul de urgent de un cabinet particular care:
    -sa lucreze in weekend.
    -doctorul sa stie ce lucreaza acolo (sa nu ma trezesc ca celalalt caz ca nu i se face anestezie ca e scumpa or something).
    -sa fie pe cat posibil ieftin.
    -sa fie in zona Iancului.

Sper ca nu cer prea mult, dar sincer sunt pierdut in orasul asta, pe toti ii intereseaza castigul cat mai rapid si aplica metoda "lasa bre` ca merge asa".

Eventual daca unul din stimatii doctori prezenti pe forum ma ia in primire (si va avea de lucru cu mine) imi ofera vreun discount pe motiv de coleg forumist ? Multumesc anticipat!
    DCS:16.02.11
    ACC&OUV: 13.09.11
    INT:07.09.13
    INV:17.03.14

stern's Avatar
    Eu pot sa te ajut in weekend.Dar nu in zona Iancului.
    Detaliaza intr-un pm care e problema si daca e vreo urgenta vedem cum rezolvam.
    reputation is the cornerstone of power

Registered User supreme_rom's Avatar
    e buna xilina? ma cam chinuie o masea si pana sa ajung la stomatolog, am dat de niste fiole cu xilina prin casa.

stern's Avatar
    Quote Originally Posted by supreme_rom View Post
    e buna xilina? ma cam chinuie o masea si pana sa ajung la stomatolog, am dat de niste fiole cu xilina prin casa.
    Eu zic sa uiti ca ai gasit-o si sa te duci la un cabinet.

Registered User supreme_rom's Avatar
    Quote Originally Posted by stern View Post
    Eu zic sa uiti ca ai gasit-o si sa te duci la un cabinet.
    am intrebat daca-i buna...cu memoria stau bine, asa ca nu am cum sa uit de ea...deci, va rog, o persoana in cunostinta de cauza, sa-mi dea un sfat. atata tot.

stern's Avatar
    Quote Originally Posted by supreme_rom View Post
    am intrebat daca-i buna...cu memoria stau bine, asa ca nu am cum sa uit de ea...deci, va rog, o persoana in cunostinta de cauza, sa-mi dea un sfat. atata tot.
    Daca te incordezi putin(intelectual vorbind)deduci din replica mea raspunsul pe care il cauti.NU...Xilina nu e buna pentru durerile de dinti.
    Singurul mod in care te-ar putea ajuta ar fi daca ti-ai injecta-o unde trebuie si, astfel, pentru cateva ore(anesteziat fiind)n-ai mai simti durerea.

Registered User The Sheriff's Avatar
    Eu pot sa te ajut in weekend.Dar nu in zona Iancului.
    Detaliaza intr-un pm care e problema si daca e vreo urgenta vedem cum rezolvam.
    Stern a incercat sa ma ajute, si ii multumesc mult, dar din pacate sta prea departe de mine si nu ar avea nici timpul necesar (caci ai spus ca mai lucrezi part time undeva) sa ma ajute. So anyone else ?

Ce stiti de Radian Dental ? e o clinica privata pe calea mosilor, si cum sunt abonat medicover ma gandeam sa profit de reducerea de 20% pe care o am la ei. Dar ei din pacate nu lucreaza in weekend....
    DCS:16.02.11
    ACC&OUV: 13.09.11
    INT:07.09.13
    INV:17.03.14

Registered User
    Spunea cineva ceva de Scala? Pentru radiografii panoramice...mai exact pe unde e ? Un site ceva.... si daca radiografia e pe acel film (cum era inainte) sau e sub format digital(pe cd) ?

Banned
    E pe-acolo intr-un bloc, la nush ce etaj. Am fost mai demult cu cineva. Intrarea blocului e la strada, fix pe Magheru. Radiografia e clasica, pe film/folie.

Registered User
    am fost si eu pe acolo, 10 ron pt un dinte radiografia. nu ai cum sa ratezi, e exact langa scala, si au o pancarta.

pb2
    am 3 masele plombate la rand jos pe stanga (ultima fiind cea de minte).
    primele 2 de 2 luni, cea de minte de 2 sapt. acum 1 sapt m-a durut f rau, am stat cu ketonal iar acum nu mai stiu care ma doare din ele, simt ca parca toate, si ma doare si prima acum cand mananc si apas in ea. ce sa fac? sa ma duc sa dea jos plombele, nu au fost curatate bine, poate sa fie vreo plomba inalta (desi ma indoiesc) ? nu sunt umflat si la radiografie nu se vede nimic.

Registered User Fuzz's Avatar
    A incercat cineva clinica Era din Dorobanti ? Ca as vrea sa merg acolo si vroiam sa aflu si eu alte pareri.
    ...u biciz :shifty:

stern's Avatar
    Quote Originally Posted by sharky2007 View Post
    am fost si eu pe acolo, 10 ron pt un dinte radiografia. nu ai cum sa ratezi, e exact langa scala, si au o pancarta.

pb2
    am 3 masele plombate la rand jos pe stanga (ultima fiind cea de minte).
    primele 2 de 2 luni, cea de minte de 2 sapt. acum 1 sapt m-a durut f rau, am stat cu ketonal iar acum nu mai stiu care ma doare din ele, simt ca parca toate, si ma doare si prima acum cand mananc si apas in ea. ce sa fac? sa ma duc sa dea jos plombele, nu au fost curatate bine, poate sa fie vreo plomba inalta (desi ma indoiesc) ? nu sunt umflat si la radiografie nu se vede nimic.
    Au fost plombate "pe canal" ?Adica scos nervi si apoi plomba sau doar o plomba simpla fara scos de nervi ?

Registered User
    Au fost plombate "pe canal" ?Adica scos nervi si apoi plomba sau doar o plomba simpla fara scos de nervi ?
    nu, e doar plomba simpla la toate, fara scos de nervi. am stat cu pansament cate o saptamana parca la fiecare si nu am avut probleme.

Banned
    Cel mai probabil a ajuns la nerv una dintre carii. Cu o radiografie cred ca sa rezolva.

Registered User
    Quote Originally Posted by dod0 View Post
    Cel mai probabil a ajuns la nerv una dintre carii. Cu o radiografie cred ca sa rezolva.
    am facut radiografie, ca m-a pus dupa dureri sa fac, si a zis ca e ok ca e destul de departe de camera nervului.
    tind sa cred ca ar fi f putin inalta plomba si apasa aiurea pe ea desi nu sunt sigur.
    problemele mele au aparut dupa ultima plomba clar.

stern's Avatar
    Daca a interpretat corect radiografiile atunci plomba/plombele nu sunt adaptate bine.Una dintre ele poate sa apese pe gingie si de aici durerea pe care o descrii.
    Mai mergi o data la el si povesteste-i simptomele poate se uita p-acolo si detecteaza cauza.

Registered User napalm's Avatar
    Quote Originally Posted by sharky2007 View Post
    am facut radiografie, ca m-a pus dupa dureri sa fac, si a zis ca e ok ca e destul de departe de camera nervului.
    tind sa cred ca ar fi f putin inalta plomba si apasa aiurea pe ea desi nu sunt sigur.
    problemele mele au aparut dupa ultima plomba clar.
    Aparent poate sa fie OK pe radiografie (in sensul ca plomba e departe de camera pulpara, totusi pulpa (nervul) poate fi afectata. (diagnostic gresit atrage dupa sine tratament necoraspunzator. Se mai intampla )

4th
    4th is offline
    Registered User 4th's Avatar
    Nu are nicio legatura cu threadul decat cu dentistul . Vreau si eu sa va intreb daca la dentist se lasa clasicul bacsis . Va intreb pentru ca stiu ca la ceea ce mi-a lucrat a avut o foaie cu preturi si mi-a calculat asa...Pe langa asta se mai lasa si alti bani ?

Multumesc si nu radeti prea mult de mine
    Asa isi pierde romanu timpul : citeste semnaturile altora . Pana acum ai pierdut aproximativ 2-3 secunde din viata ta citindu-mi semnatura . Daca citesti in medie 10 semnaturi pe zi si facem un calcul simplu rezulta --> 10 x 3 (sec) x 365 (zile) = 10950 ( secunde pierdute in fiecare an cu semnaturile altora ) .
    10950 = 182.5 min = 3.04 ore

1.  
    Telekom - 728 Last Post
Page 27 of 38 FirstFirst ... 172425262728293037 ... LastLast