brat Harta Pamantului desfasurata
Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 20 of 21

Thread: Harta Pamantului desfasurata

Nick anterior: Keeper_Gismo gismo's Avatar
    In temnita intunecata creata cu truda si sudoare de loialii mei supusi

Harta Pamantului desfasurata

Cu totii stim cum arata Pamantul, unde-i America, Asia, Europa, etc... Dar intrebarea mea este: De ce este America cartografiata in partea opusa Asiei, adica Rusiei, pe cand ele sunt despartite de numai 120Km (parca) de apa( stramtoarea Bering) ??
    Stie cineva? Motive politice?

-de ce am impresia ca am pus o intrebare retorica?

75% apa Doctor Bonez's Avatar
    nu inteleg ce vrei sa spui. cum adica e cartografiata in partea opusa??? pamantul nu e plan, e sfera (geoid, mai bine zis). marginile hartii, daca o iei si o "aplici" pe glob, sunt practic lipite.

invers, imagineaza-ti ca iei un glob pamantesc si il "desfaci" pe la meridianul de schimbare a datei.
    Nashpa...

"In the beginning the Universe was created. This has made a lot of people very angry
    and has been widely regarded as a bad move." (Douglas Adams)

good cop dark_one's Avatar
    Da omu are intra'devar dreptate .. au desenat pe harta ditamai intinderea albastra in mijlocur hartii cand de fapt puteau sa puna continentele in mijloc si oceanul pe margini .. cred ca motive politice ( poli opusi ) .. chiar daca vorbim de o plano.... nu mai stiu cum se numeste ...

later edit ... chiar sunt curios cine o fi facut prima harta a planetei plana .. imediat ce vom raspunde la intrebare ne vom da seama de motive ... cel putin asa cred
    “It’s the games themselves- not the graphics, not the music, not the pure processing power -that make the fun.” (Nintendo Power 78, p. 23)

Registered User voov-x's Avatar
    bah... parerea mea este ca decat sa puna pacificul in mijlocul hartii si sa o taie pe atlantic, mai bine e asa cum e
    if was better, i'd be a bitch
    "toata ziua a plouat peste craniul MEU de elefant,... dar si in rest" - Salvador Dali - Jurnalul unui geniu

Amyd's Avatar
    Daca nu ma inseala memoria, pentru imaginea curenta a hartii Pamantului (adica cea care ne-o imaginam de fiecare data cand auzim sintagma "harta lumii") este vinovat Gerardus Mercator, a carui proiectie - gandita pentru a facilita navigatia bazata pe compas - a devenit un fel de icon universal (chiar daca ea in sine de exemplu distorsioneaza serios suprafetele reale ale continentelor).

Nu stiu daca pozitionarea continentelor din harta lui a fost facuta cu intentie, insa banuiesc ca la baza sta euro-centrismul natural al sau.

Salutari,
    Andrei

75% apa Doctor Bonez's Avatar
    Originally posted by dark_one
    .. au desenat pe harta ditamai intinderea albastra in mijlocur hartii cand de fapt puteau sa puna continentele in mijloc si oceanul pe margini
    oceanele vrei sa zici... ca e multe. si mari . parerea mea este ca ar fi aratat super weird cu continentele in centru. cum a zis cineva mai sus, pe vremea aia conta mai mult sa fie oceanul dintr-o bucata decat continentele.
    Nashpa...

"In the beginning the Universe was created. This has made a lot of people very angry
    and has been widely regarded as a bad move." (Douglas Adams)

Mir
    Mir is offline
    Moderator Mir's Avatar
    Ba e facuta foarte destept. Au pus aproape de centru oceanul cel mai "ingust" pe verticala, adica Atlanticul, iar meridianul "0" , Greenwich, tot pe centru.
    Ce vroiati, sa puna Pcificul in centrul hartii ? Acumularea cea mai mare de "uscat" o reprezinta Africa+Europa+Asia, asa ca e normal.
    Distorsionarea de la trecerea din sfera in plan este inerenta.
    °·.M·I·R.·° ¬ Mª©hinæ IntendeÐ fºr ®epair¿ng

Mir
    Mir is offline
    Moderator Mir's Avatar
    o reprezentare mai putin distorsionata, mai aproape de "sfera" e acesta:
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails earth_map.gif  

good cop dark_one's Avatar
    totusi puteau sa puna oceanele lateral .. stanga dreapta ... ( ma rog cu aproxinatie .... chiar sunt curios si cred ca ma apuc un pic de lucru in photoshop .. sa vad cum ar fi aratat ( .. totusi criteriul e CLAR politic .. europa in centru ... lumea noua - continentul american - in margine ... si china - coloniile - in partea cealalta )
    “It’s the games themselves- not the graphics, not the music, not the pure processing power -that make the fun.” (Nintendo Power 78, p. 23)

Mir
    Mir is offline
    Moderator Mir's Avatar
    nu ai cum, pt ca sunt la rand :
    Americile, un ocean, europa+africa+asia, alt ocean. Deci nu poti sa ai decat ori o masa continentala ori un ocean in centru, daca masele continentale ar fi fost alaturate s-ar fi putut, oceanul Atlantic e cel mai mic, deci cea mai buna solutie e cu el in "centru" pentru a cuprinde masele continentale intregi iar oceanul pacific care nu e "interesant" e taiat pe jumatate (jumatate in stanga si jumatate in dreapta hartii.

Deci intelegi, criteriul e pur GEOMETRIC. Ca sa-ti apara toate supratefele de uscat intregi trebuie sa ai un ocean in mijlocul hartii incadrat de cele doua mari mase continentale iar celalalt ocean taiat pe mijloc (capetele laterale ale hartii) In alta situatie ori taiau africa pe mijloc ori americile pe mijloc si da, la centru aveai un continent incadrat de doua mase oceanice intregi la in laterale doua bucati de america sau africa

Solutia cu oceanul atlantic taiat pe jumatate arata asa :
    http://www.sftext.com/map/world_map.gif

Mir
    Mir is offline
    Moderator Mir's Avatar
    ia uitati aici niste reprezentari interesante si la rezolutii mari :

http://www.space-graphics.com/earthphoto.htm

Moderator Ivan's Avatar
    Din cate stiam europenii "deseneaza" harta lumii cu Atlanticul in mijloc iar americanii cu Pacificul in mijloc.

just passing... Rover's Avatar
    Iar engelzii sunt convinsi ca toata lumea circula pe dreapta, iar cand le spui ca nu, zic ca faci misto de ei...

Moderator
    de acord cu ivan! americanii fac harta ca sa iasa americile in centru. australienii fi sigur ca au harta in care continentul lor nu e asa periferic. nu poti pune continentele la mijloc si oceanele pe margini ca nu se mai respecta geografia.
    obtii diferite harti in functie de locul unde vrei sa "tai" globul pamantesc.

Keyboard enhancer symbol shift's Avatar
    Poate ar trebui sa luati in considerare si evolutia istorica a hartilor. Americile si Australia sunt pe laterale pentru ca au fost puse pe harta abia dupa ce europenii le-au gasit prin explorari. Probabil din motive similare, hartile vechi ale japonezilor au Tara Soarelui Rasare pe mediana: au pus si ei pe harta ce stiau initial si au extins ulterior dupa ce au mai vizitat lumea. Presupun insa ca America si Australia au total alt motiv pentru care se pun pe ele in buricul pamantului.

Nick anterior: Keeper_Gismo gismo's Avatar
    In temnita intunecata creata cu truda si sudoare de loialii mei supusi
    Nu cumva din cauza meridianului zero?
    meridianul 0 in centru si decalajul orar cu + in dreapta si cel cu - in stanga.
    Nu-i asa gandit ? sau ma insel a doua oara ?

Registered User Peter's Avatar
    A auzit cineva de linia de schimbare a datei? A citit / vazut filmul cineva "Ocolul Pamantului in 80 de zile"? Exact pe acolo de "rupe" harta Pamantului desfasurata.

Amyd's Avatar
    Harta lui Mercator a fost desenata cu aproximativ 300 de ani inainte de alegerea locului pentru linia de schimbare a datei...

Salutari,
    Andrei

Registered User BytEncoder's Avatar
    Dupa cum a mai mentzionat cineva mai sus, motivul este foarte simplu.. pt. ca inceputurile cartografiei au fost facute de catre europeni, si deci normal ca "buricul" este Europa ...hartile s-au extins si detaliat dinspre interior spre exterior.
    C'ya
    "There is something deeply wrong when text editing on a 3.6 GHz processor is anything but instantaneous."

Registered User bluesica's Avatar
    Prima harta este a lui da Vinci si a fost facuta cam 1514 sie prima care are denumirea de America si pe care apare un continent la polul sud ….
    Motivul pentru care hartile aveau atlanticul in mijloc este ca erau folosite la navigarea intrea europa si America (lumea noua) si marinarii se foloseau de curentii oceanului pentrua ajunge mai repede …. Cred ca ar fi fost foarte comic sa inceapa din parte stanga a hartii si sa o termine pe partea dreapta a acesteia…nu credeti … ulterior dupa ce sa hotarat ca acesta este modelul care va fi mfolosit a fost pus si meridianul 0….asta e o alta poveste …..

Oricum harta lui Da Vinci arata cam asa….
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails mappamun.jpg  
    colorblind

1.  
Page 1 of 2 12 LastLast