brat Virtual Knee Surgery - Page 149
Page 149 of 284 FirstFirst ... 4999139146147148149150151152159199249 ... LastLast
Results 2,961 to 2,980 of 5673

Thread: Virtual Knee Surgery

Registered User
    ar fi bine sa iti verifici aceasta artrita reactiva care nu e reactiva dar pare reactiva,pt ca sa nu fie prea tarziu pt genunchiul tau.
    Mergi la un medic bun ortoped si la reumatolog.
    Sanatate

Registered User
    DHB14 - 300 - Thread
    Salutare tuturor, am un an de la operatie la rotula, la Militar, toate bune si frumoase, doar ca trebuie sa fac din nou injectiile alea nesuferite in genunchi. Dr C. mi-a recomandat Hyalgan. Eu am facut Synocrom anul trecut, insa sursa mea de injectii ieftine nu mai exista .
    E bun Hyalganul? De unde cumpar mai ieftin?
    Daca ma poate ajuta cineva, ii multumesc de pe acuma.
    Sanatate!

Registered User
    Hialgan am facut si eu , nu a fost dureros deloc , chiar nu am simtit nimic decat la prima injectie cand a fost extras lichidul !
    Hialgan nu se compenseaza , doar pentru copii este gratis !

---------- Post added at 12:09 ---------- Previous post was at 06:48 ----------

Atentie, Codorean nu face hialgan fara sa vada cutia originala .
    Iar daca iei de pe undeva sa nu fie expirat si nici expus la lumina!

Registered User
    Buna seara. Scriu pentru prima data pe acest forum dar va urmaresc de ceva vreme.
    si ma gandesc ca o poveste in plus este de ajutor. Ce a patit sotul meu nu se gaseste pe tot internetul.
    In 15 septembrie a fost operat de LIA de domnul dr Anghelescu si domnul dr Anghel la Medsport. Dupa 2 saptamani de recuperare cu exercitiile prescrise de la clinica a ajuns sa faca flexie la mai mult de 90 de grade. La fix 2 sapt de la operatie a alunecat in baie pe gresie si a cazut flexand piciorul operat la maximum. In afara de durerile groaznice atunci pe loc noi am crezut ca si-a fracturat rotula, o complicatie posibila. La control insa dar si in urma unui RMN s-a observat ca era rupt tendonul rotulian. In urma acestui necaz nu mai putea ridica piciorul deloc. A urmat o a doua operatie care, dupa spusele ambilor medici, a fost mai grea ca prima pt ca de fapt tendonul rotulian a fost smuls efectiv de pe os. I s-a fixat tendonul cu suruburi in rotula si in tibie si i s-a aplicat o panglica neresorbabila peste tendon, panglica ce o va purta toata viata acolo si va prelua din functionalitatile tendonului. A stat 4 saptamani in atela fixa dar la 3 saptamani de la a doua operatie a inceput sa se sprijine cate putin si in piciorul operat. Acum a inceput exerctii de recuperare care sunt extrem de dureroase. Si face si de 4 ori pe zi la Kinetec. In prima zi de abia a reusit sa ajunga la 50 de grade insa are recomandat Kinetec timp de 7 zile (aparatul l-am inchiriat pt acasa). Va voi tine la curent cu mersul recuperarii si reluarea functionalitatii piciorului insa voiam sa va recomand cu cea mai mare caldura clinica Medsport si medicii de acolo. Atat domnul dr Anghelescu cat si domnul dr Anghel sunt foarte buni in ceea ce fac, noi suntem extrem de multumiti de felul cum a fost tratat sotul meu. Si mai ales suntem multumiti de decizia medicului Anghelescu de a interveni chirurgical a doua oara. Eu am citit ca se putea sa ii puna atela o perioada mai mare ca sa se rezolve tendonul dar dansul a decis sa il opereze si de abia in operatie au vazut cat de grav era.
    Dr Anghel mi-a spus ca asa caz nu au mai avut.
    Ca urmare va recomand tuturor clinica.
    Referitor la costuri la prima operatie 6000 de roni interventia si 1800 suruburile iar la a doua operatie 2500 de roni.
    Bine la care se adauga RMN si nenumarate drumuri Galati-Bucuresti (la prima operatie, dupa ce a cazut imediat apoi la 3 zile iar, la a doua operatie si apoi la 4 zile iar, la o luna de la a doua operatie adica ieri si apoi iar saptamana viitoare si cine stie cate vor mai fi) )
    Insa cu asigurare la ING (pe care iar o recomand) am recuperat jumatate din cheltuieli. Ne-au despagubit ambele operatii chiar daca dosarele au fost bagate la o saptamana diferenta.

Seara buna si ne "auzim" curand
    Last edited by micanarcisa; 02-11-2010 at 17:54.

Registered User
    Asigurare medicala la ING ?
    De ce oare nu se poate renunta la asigurarea obligatorie pe care o platim si sa optam doar pentru una privata , cea pe care degeaba o platesc, afara de spitalizare nu imi ofera nimic , am creut ca poate imi deconteaza macar orteza , dar nici aceasta nu se poate !

Registered User
    este de fapt o pensie privata cu asigurare de viata si medicala inclusa...noi am optat numai pentru asigurare la interventiile chirurgicale dar au si pentru spitalizare.
    pentru aceasta asigurare platesc 100 de roni la 3 luni pentru suma maxima adica 1700 de roni. Iar operatia de LIA este evaluata de catre ING la 300% deci am primit 5100 de roni chiar daca interventia a costat 7800 de roni. Restul am supoerta noi dar decat sa suporti tu tot costul e ok asa.
    tenoplastia (a doua interventie) este evaluata de ING 200% deci am primit 3400 de roni chiar daca intervetia a costat 2500 de roni.

Deci suma de 100 de roni la 3 luni este numai pt asigurarea medicala, in total cu tot cu pensie dau mai mult adica exact cat imi pot permite.

Registered User sldr's Avatar
    toate darile platite la stat sunt o gluma proastra... nici nu ar fi trebuit sa se ajunga la pensii private si asigurari in particular... afaceri care dealtfel infunda si ele buzunarele unor mari smecheri-posesori de banca...
    . si de la capat

Registered User Adele's Avatar
    Buna seara (din nou) tuturor forumistilor... N-am mai scris demult dar am urmarit cu atentie cam tot ce se spunea pe aici... si am suferit in tacere. Voiam sa va intreb, are cineva idee (in afara de Bogdan, care s-a operat la Budapesta) daca operatia de lateral release of the patella merita facuta? A facut cineva asa ceva in Romania si daca da, la cine? S-a simtit vreo imbunatatire, sau nu prea? Cam cat timp dureaza recuperarea, se atrofiaza muschiul etc.? Poate cineva sa imi spuna ceva in sensul asta? Multumesc anticipat.
    Multa sanatate tuturor!

Nick anterior: Scarlett's Twin Asha Greyjoy's Avatar
    EU am ales sa nu o fac, deoarece riscurile mi se par mai mari decat beneficiile pt cartilaj
    And in the end, it's not the years in your life that count. It's the life in your years

Imi puteti spune despre ce riscuri este vorba? Eventual pe PM daca e ceva mai delicat. Sunt extrem de speriata si nu stiu daca sa ma operez sau nu... Trebuie sa ma hotarasc, si asta in 2-3 zile...

Registered User
    pt Oaspetele

Dr Mihai Roman si dr Fleaca Radu opereaza si in Spitalul judetean Sibiu dar si in Clinica Polisano, eu am facut mozaicoplastie la genunchiul stang cu Dr Fleaca Radu, dar ambii doctori opereaza foarte bine diverse op la genunchi.Colega de salon avea Lia facuta cu Dr Roman.
    Conditiile la Polisano sant foarte bune si preturile mai mult decat rezonabile.

Registered User
    @micanarcisa:daca tu nu te-ai informat mai bine ai dat 105 milioane cand puteai sa scapi la LIA cu 1000 de euro si la cealalta operatie tot cam atat sau chiar mai ieftin....pe mine tot la medsport mi-au luat 25 de milioane pentru nimic doar pentru ca mi-au facut un lavaj nici macar nu aveam nimic la menisc...m-au furat pe fata... ce erau prosti sa zica ca nu ai nimic sa ramana fara bani.preturile la medsport sunt extrem de exagerate.. asta e daca la tine nu a venit inca criza...

Nu te opereaza nimeni la Medsport fara sa ai nevoie... Poate era gresit RMN-ul si arata ca sunt probleme la menisc, sau ceva, si de asta v-au operat. Cat despre lavaj, are si el rolul lui...
    Criza a venit pentru toata lumea, numai ca fiecare da pentru sanatatea lui, chiar cu mari eforturi...

Registered User
    Mii de multumiri lui Soho pentru ajutor iar cei cu condropatie daca vreti putem vorbi pe privat.

Registered User
    Quote Originally Posted by adyadriann View Post
    @micanarcisa:daca tu nu te-ai informat mai bine ai dat 105 milioane cand puteai sa scapi la LIA cu 1000 de euro si la cealalta operatie tot cam atat sau chiar mai ieftin....pe mine tot la medsport mi-au luat 25 de milioane pentru nimic doar pentru ca mi-au facut un lavaj nici macar nu aveam nimic la menisc...m-au furat pe fata... ce erau prosti sa zica ca nu ai nimic sa ramana fara bani.preturile la medsport sunt extrem de exagerate.. asta e daca la tine nu a venit inca criza...

ba m-am informat foarte bine si am ales Medsport in cunostinta de cauza..si daca ar fi sa o luam de la capat tot acolo as merge...decat la stat unde se da spaga 2500 de euro si asistentele te scuipa in ochi mai bine la privat si nu ai treaba. Dadeam eu 1000 de euroo dar tot de atatia bani iti si facea ligamentul ala. De Medsport am auzit numai de bine si de aceea am fost acolo si nu cred ca opereaza doar asa sa se afle in treaba. Sunt profesionisti si nu au deloc preturi exagerate. Ba chiar sotul meu a stat in salon cu un fotbalist din liga 1. Fiecare insa cu parerile lui si buzunarul la fel.
    Referitor la criza:si eu si sotul muncim in 2 locuri..nu suntem bugetari sa stam numai sa plangem si sa facem greve dar de muncit mai putin..si nu, nu avem afacere personala ci la patron...asa ca... ))

si oricum nu vad cum postarea ta ajuta la constructia discutiei...eu am povestit patania poate ajuta si pe altcineva caci in seara cand a cazut sotul am cautat disperati pe net sa aflam ceva...chiar nu era cazul sa discutam preturi si oferte sau posibilitatile mele financiare
    Last edited by micanarcisa; 09-11-2010 at 18:33.

Adevarul e ca pretul de la privat e comparabil cu spaga de la stat, daca nu cumva mai mic. Am inteles ca nu mai au absolut nimic prin spitale, asa ca daca faci o artroscopie trebuie sa cumperi tot, de la siringi pana la shaver (care, apropo, e vreo 250 euro...) Daca adaugi atentii mana 1, mana 2, anestezist + asistente, ajungi cel putin la cele 25 mil de la medsport...
    Dar sa stiti, in alta ordine de idei, ca si la stat se munceste. Sau mai precis, unii muncesc...
    Multa sanatate tuturor!

Registered User
    Buna,
    Mai este cineva pe forum care a avut probleme cu muschiul/tendonul popliteu? Daca da, ce a facut in privinta asta? Sunt curioasa care sunt centrele de recuperare cele mai potrivite.
    Precizez ca m-am operat acum 7 luni pt indepartarea unei plici sinoviale. Recuperare am facut pana in momentul de fata, dar se pare ca nu a fost indeajuns. Asa ca as fi interesata de un loc mai bun pentru recuperarea muschilor si a mobilitatii genunchiului.
    Multumesc anticipat.

Registered User
    @Adele: nici macar nu s-au uitat pe RMN.... cine a atat de prost..scuzati limbaju... sa se duca la spital de stat.... sa dai o gramada de bani
    @narcisa dar cine a zis sa te duci la stat).. eu m-am operat de ligamente tot la spital privat... daca nu te operezi la bucuresti unde te usuca de bani inseamna ca nu isi fac treaba bine ).. eu am 4 luni de la operatia de ligamente si crede-ma ca nu am avut absolut nici o durere....ba chiar au preturi exagerate.. nu ti s-a parut tie ca munciti in 2 locuri si aveti venituri mai mari dar pentru un bugetar cu salariu de 10 milioane plus taiat 25% credema ca sunt preturi exagerate....postarea mea ajuta pentru ca sunt cateva spitale private in oradea brasov targu mures unde s-au investit milioane de euro si au preturi mult mai mici fata de bucuresti..nu toata lumea isi permite sa dea 2000 de euro doar ca sa zica ca s-a operat in marele bucuresti...sunt alternative cu conditii mult mai bune si cu preturi mai accesibile...

Registered User
    adryan...cum spui tu...in Brasov/Cluj/Cucuietii din Vale nu am auzit sa existe medici cu renume..si mai ales care opereaza sportivi de performanta.. si cel mai important opereaza 2-3 ligamente zilnic nu o data pe saptamana...ceea ce inseamna ca are experienta....poa' sa-mi spuna si mama lui Stefan cel Mare ca acolo e divin si dincolo e gratis...eu ma operez unde am incredere...ma bucur ca te-ai insanatosit, mult succes in continuare. Eu am scris postarea cu alt scop nu cu scopul de a imi arata fluturasul de salariu

Adele si la stat se munceste nu zic nu dar cand ma uit ce impozite si sanatate si etc platesc si cand vad ca cei pe care ii platesc fac greve spontane ma ia de cap. Mie de la inceputul anului mi-a scazut salariul patronul cu 34% si nu am facut greva ca ma zbura afara ca pe o masea...numai bugetarii is mai smecheri si fac greve pe banii nostri. Ca m-am dus la policlinica pt concediu medical pt sotul meu si racnea aia ca ei i-a scazut salariu...iar eu dau 7.5 milioane pe luna la sanatate...cum sa nu te ia de cap nervii...nu iti convine mergi taticu si lucreaza in privat... Eu in loc de greva mi-am luat al doilea job.

Adryann, chiar nu s-au uitat pe RMN? Pai atunci de ce ati acceptat sa va operati? Si de fapt, ce credeti ca aveati? De vreme ce v-ati facut un RMN si ati acceptat artroscopia, inseamna ca ceva va supara, ca ceva era in neregula la genunchi. Ce v-a spus medicul in urma artroscopiei? Unde era problema, de fapt? Poate era o bucatica de cartilaj desprinsa si s-a curatat la lavaj? Chiar m-ar interesa sa imi spuneti mai multe, daca se poate.
    Dna Narcisa, problema din pacate sta in felul urmator: dvs ca angajat in privat platiti nenumarate taxe la stat. Numai ca aceste taxe nu ajung la bugetari. 90% dintre bugetari sunt platiti mizerabil. Dintre acestia, unii muncesc si altii nu. In general muncesc cei fara pile. Va intrebati unde sunt sumele fabuloase pe care dvs, sotul dvs si milioane de alti angajati le platesc la stat? Uitati-va in jur, uitati-va la ce masini sunt pe strada, la ce vile s-au construit, la cate posete Hermes, Chanel, Louis Vuitton etc au femeile politicieni, la ceasurile de zeci de mii de euro, la vacantele in strainatate etc. Motivul din care multi dintre noi muncim mult si castigam prost este unul singur - se fura prea mult in tara asta! Banii nu ajung nici in sistemul sanitar, nici un drumuri, nici in invatamant, nici in agricultura, si nicaieri in folosul cetatenilor, pentru ca se fura!

1.  
    Jerry DHB14 - Last post