brat Virtual Knee Surgery - Page 225
Page 225 of 284 FirstFirst ... 125175215222223224225226227228235275 ... LastLast
Results 4,481 to 4,500 of 5672

Thread: Virtual Knee Surgery

Registered User
    dan 23 daca ai bani dute la dr Anghelescu dar sa stii ca succesul operatie depinde si de tine in proportie de 50%.
    Nu ti faci recuperarea cum trebuie si la timp arunci cu banii pe geam.
    Eu am 10 luni de la operatia de lia si menisc exact ca tine, am avut muschiul foarte atrofiat dupa numai o luna de la accident, dar am tras tare si acum sunt ok .
    As vrea sa ti recomand un doctor bun si ieftin din tg Mures Dr Rusu Octav. toata afacera cam 3500 ron .

Registered User
    DHB14 - 300 - Thread
    Salut,
    Am fost azi la Spitalul Clinic de Recuperare Cluj-Napoca - Laboratorul de Radiologie si Imagistica Medicala pt.o verificare la genunchiul stang. In urma ca aproape 2 luni, intr-un meci de fotbal pe un frig mare, mi s-a blocat piciorul stang in pozitia < cateva secunde dupa care si-a dat drumul. Insa am simtit ca ceva nu e OK asa ca am renuntat la meciuri 1 luna jumatate. Urmatoarele 2 meciuri au decurs OK, mi-am luat o orteza mai simpla insa cu tije metal si m-a ajutat. Meciul 1 OK, dupa al 2-lea, dureri 3 zile si probleme in a intinde total piciorul. Nu pot sa spun ca doare enorm dar simt ca ceva nu e OK asa ca port aproape tot timpul orteza. Am renuntat la fotbal, am ajuns aici.
    In urma unei radiografii si a unei ecografii facute de Dr.Petcu Stelian, am primit rezultatul:

- Meniscul extern prezinta un chist parameniscal cu diametrul de 7 mm si o ruptura completa orizontala (nu prea inteleg cum e asta, inca caut o imagine elocventa)
    - Colectie lichidiana in cantitate medie in bursa suprarotuliana
    - Menisc intern cu aspect normal
    - Nu prezinta chist Baker

Discutia purtata cu dr.Petcu a fost prietenoasa si am aflat ca si el sufera de ceva asemanator si ca foloseste orteza, una mai complicata, ce-i drept. Dansul mi-a spus ca adio fotbal, adio bicicleta (tocmai aveam o comanda pt.una - probabil voi renunta). A spus doar inot. Am intrebat despre operatie: mi-a raspuns ca daca merg la orice doctor, acesta va spune DA unei operatii, dar el considera ca nu e nevoie ci doar sa renunt la sport si sa fac eventual inot. Nimic care sa presupuna datul din picioare, banuiesc

Ce credeti ca ar trebui sa fac, pasul urmator? Precizez ca piciorul stang il simt strain, daca pot spune asa, si exista o durere subita ca si cum as fi curentat in partea stanga-jos, sub rotula, acolo unde se afla un - oarecum - orificiu. Alte senzatii sunt cele cand, aleatoriu, mi se mai blocheaza putin piciorul in <

Categoric, as dori sa mai joc fotbal, as dori sa mai fug, as dori sa ma mai dau cu bicicleta. Am 30 de ani si fac asta saptamanal, bicicleta e mijlocul meu de locomotie si fotbalul era de 2-3 ori pe saptamana. Sunt din Cluj-Napoca.

Nu am facut RMN, s-a plecat cu ce e mai simplu intai.
    Astept un raspuns si va multumesc; pt.mine a fost ciudata partea cu "nu e nevoie de operatie/orice doctor ar zice operatie.

Registered User gutiuadi's Avatar
    Mircea, ar trebui sa mai vizitezi si alti medici, eu in locul tau m-as duce pana la Sibiu la dr.Roman Mihai care a fost de multe ori laudat aici pe forum.

Registered User
    Quote Originally Posted by patrik06 View Post
    dan 23 daca ai bani dute la dr Anghelescu dar sa stii ca succesul operatie depinde si de tine in proportie de 50%.
    Nu ti faci recuperarea cum trebuie si la timp arunci cu banii pe geam.
    Eu am 10 luni de la operatia de lia si menisc exact ca tine, am avut muschiul foarte atrofiat dupa numai o luna de la accident, dar am tras tare si acum sunt ok .
    As vrea sa ti recomand un doctor bun si ieftin din tg Mures Dr Rusu Octav. toata afacera cam 3500 ron .

Merci, azi am iesit din sppital, am facut meniscul, m-am operat la Floreasca, a fost destul de curios, in timpul artroscopiei nu au gasit meniscul rupt sau fisurat, desi la RMN si la dr Anghelescu la control a iesit o leziune gradul 1/2.
    acum ma recuperz si peste doua luni sa vcad cum rezolv si LIA

O zi buna

---------- Post added at 12:20 ---------- Previous post was at 10:58 ----------

Buna ziua, revin cu o intrebare, stie cineva, i s-a intamplat sau a auzit, la RMN a aparut o leziune gr I a meniscului dar la artroscopie nu s-a vazut nimc, doar mi-a aratat LIA rupt.
    Intreb ptr. ca nu as vrea sa risc sa merg la acelasi medic sa ma opreze de LIA.
    E posibil sa se insele RMN-ul sau medicul?

Astept un raspuns , merci.

Registered User
    [QUOTE=dan 23;44049834]Merci, azi am iesit din sppital, am facut meniscul, m-am operat la Floreasca, a fost destul de curios, in timpul artroscopiei nu au gasit meniscul rupt sau fisurat, desi la RMN si la dr Anghelescu la control a iesit o leziune gradul 1/2.
    acum ma recuperz si peste doua luni sa vcad cum rezolv si LIA

O zi buna[COLOR="Silver"]
    Este posibil ca Rmn-ul sa dea o leziune si in timpul operatiei a nu se vada
    Daca un dr nu gaseste leziunea ,data de RMN ,in timpul operatiei este bine sa nu faca nimic.
    Intrebarea este de ce te-ai operat ?Pt ca RMN-ul dădea leziunea sau pt ca aveai ceva ce te deranja clinic
    Uneori leziunea ce se vede la RMN este in corpul meniscal si nu se vede la suprafaţa si din acest motiv Dr nu o vede.Asta nu înseamnă ca ea nu exista(teoretic)
    Sfatul este sa stai un timp in repaos cu sportul

---------- Post added at 23:17 ---------- Previous post was at 23:02 ----------

pt precupmircea

Poate fi vorba de o ruptura longitudinala a meniscului ce duce la crearea unui flap ce se misca spre interior si astfel da blocajul genunchiului.
    Ar fi indicat a faci o Rezonanta unde se poate vedea in clar leziunea meniscala, rx si echo sunt cam putin pt aceasta leziune.
    Cere părerea si altui dr
    Sănătate .

Registered User
    Salut,

Povestea e simpla ca in cazul multora: fotbal, o durere puternica si multa nestiinta. Asta s-a intamplat acum 3 ani. Am avut piciorul in gips 3 saptamani,apoi, crezand ca totul e ok am fost iar la fotbal si.. Ideea e ca am facut un RMN in care reiesea faptul ca meniscul este afectat. Am facut atroscopie la Colentina unde verdictul a fost: menisc ok, ligament incrucisat anterior partial rupt. Mi s-a spus sa fac recuperare, apoi cu o orteza speciala (am dat vreo 600 ron pe ea) as putea juca fotbal. Zis si facut. La 3 luni de la operatie m-am dus la fotbal si am rezistat cam jumatate de ora. De atunci am mai patit-o de cateva ori. M-am dus la doctor Filipescu mi-a zis ca ligamentul e rupt si trebuie operatie. La acea vreme nu aveam banii respectivi, asa ca am amanat operatia.
    Luna trecuta am zis ca in sfarsit e cazul sa fac ceva: am mai facut un RMN (intre timp am mai jucat de 2-3 ori fotbal si eram sigur ca ceva s-a agravat). De curand am fost la consultatie la doamna doctor Rodica Marinescu de la spitalul Colentina (mi-a fost recomandata ca fiind un doctor excelent). Uitandu-se pe RMN a zis ca e foarte posibil sa am si ligamentul posterior rupt, ceea ce ar insemna 2 operatii. Ce sa zic m-a cam intristat vestea. M-a programat la prima operatie peste 3 saptamani. Acum as avea cateva nelamuriri si sper sa ma puteti ajuta: mi-a spus despre suruburile resorbabile ca ar costa 3-400 euro. Ideea e ca nu am intrebat daca se pot lua din spital cand ma internez sau daca trebuie sa fac rost de ele din timp. Apoi, daca cineva s-a operat la dumneai, va rog sa ma contactati pentru pareri.

In speranta ca nu am plictisit, va multumesc ca m-ati ascultat.

Registered User
    Buna,am si eu o mare rugaminte pentru SOHO ,sper ca ma poti ajuta cu niste raspunsuri si de data aceasta,doar ca acum e vorba de sotul meu care are probleme cu spatele nu cu genunchiul/Si-a facut un IRM al articulatii sacro-iliace si rezultatul suna cam asa
    CONCLUZIE:

Usoare modificari degenerative interapofizare L5-S1 bilateral.
    Fara semne RM de sacro-ileita.
    Ma poti lumina si pe mine putin ce inseamna aceasta? Multumesc mult.

Registered User
    Buna,poate te ajut eu.Am fost operat de hernie de disc la Dr. Exergian la spit Bagdasar,mergeti cu RMN-ul la o consultatie la dansul,va costa 20 lei o sponsorizare, el personal nu accepta alte atentii,dar mai mult ca sigur nu o sa bage in seama RMN-ul ci numai simptomele dvs.Daca nu puteti sa va ridicati pe varfuri si nu va puteti apleca in fata cu genunchii drepti atunci aveti o hernie de disc la acel nivel L5-S1 si daca doar este grava va opereaza,altfel exercitii pt intarirea spatelui sunt singura solutie.

Registered User
    Buna,am uitat sa precizez ca nu sunt din Bucuresti ,locuim in Copsa Mica-Sibiu,multumesc mult de raspuns,sotul meu se poate ridica pe varfuri si se poate si apleca in fata,durerile nu se duc pe picior in jos il doare intr-un punct fix si mai ales cand sta in sezut.Am fost la un reumatolog cu RMN-ul dar am avut doar discul la noi si din nefericire nu a stiut sa-l interpreteze,la urmatoarea vizita mergem si cu rezultatul scris il suspecta de un iceput de reumatism,ne-a dat sa facem analize gen VSH,HLA B27,proteina c reactiva sa vedem ce va mai fi.
    In alta ordine de idei i-am spus si eu de durerile din zona soldului,acum eu sincer sper sa fi fost doar o intindere musculara fiindca nu ma mai dore asa rau,oricum o sa fac si eu VSH,factorul reumatic si proteina c reactiva.Sper sa nu mai apara niic in plus ca-mi ajunge genunchiul.Sanatate si o zi buna.

Registered User
    salut, m-am operat de menisc, ptr ca in urma a doua consultatii si a unui RMN a rezultat leziune gr. 1 a meniscului si LIA rupte complet. in timpul operatiei am vazut LIA rupt, meniscul dr au zis ca era intreg, asa ca au curatat locul, au scos bucatile de LIA rupte, au cauterizat au scos ceva lichide de acolo, adica au pregatit locul ptr uramatoarea operatie
    Am facut operatia acum ptr ca asa e procedura la respectivul dr. doua operatii separate, menisc si LIA, si am inteles ca asa e cel mai bine sa le faci.r

acum eu nu am siguranta ca cei care m-au operat au vazut bine acolo si meniscul chiar e intreg si nevatamat, desi RMN-ul zicea altceva.
    pentru ca daca sunt sanse sa se insele, urmatoarea operatie parca nu as mai face-o tot la ei.

stie cineva la Anghelescu ptr LIA rupte de unde iti ia grefa?

merci frumos pentru raspuns

---------- Post added at 09:19 ---------- Previous post was at 09:13 ----------

Quote Originally Posted by st_dani17 View Post
    Salut,

Povestea e simpla ca in cazul multora: fotbal, o durere puternica si multa nestiinta. Asta s-a intamplat acum 3 ani. Am avut piciorul in gips 3 saptamani,apoi, crezand ca totul e ok am fost iar la fotbal si.. Ideea e ca am facut un RMN in care reiesea faptul ca meniscul este afectat. Am facut atroscopie la Colentina unde verdictul a fost: menisc ok, ligament incrucisat anterior partial rupt. Mi s-a spus sa fac recuperare, apoi cu o orteza speciala (am dat vreo 600 ron pe ea) as putea juca fotbal. Zis si facut. La 3 luni de la operatie m-am dus la fotbal si am rezistat cam jumatate de ora. De atunci am mai patit-o de cateva ori. M-am dus la doctor Filipescu mi-a zis ca ligamentul e rupt si trebuie operatie. La acea vreme nu aveam banii respectivi, asa ca am amanat operatia.
    Luna trecuta am zis ca in sfarsit e cazul sa fac ceva: am mai facut un RMN (intre timp am mai jucat de 2-3 ori fotbal si eram sigur ca ceva s-a agravat). De curand am fost la consultatie la doamna doctor Rodica Marinescu de la spitalul Colentina (mi-a fost recomandata ca fiind un doctor excelent). Uitandu-se pe RMN a zis ca e foarte posibil sa am si ligamentul posterior rupt, ceea ce ar insemna 2 operatii. Ce sa zic m-a cam intristat vestea. M-a programat la prima operatie peste 3 saptamani. Acum as avea cateva nelamuriri si sper sa ma puteti ajuta: mi-a spus despre suruburile resorbabile ca ar costa 3-400 euro. Ideea e ca nu am intrebat daca se pot lua din spital cand ma internez sau daca trebuie sa fac rost de ele din timp. Apoi, daca cineva s-a operat la dumneai, va rog sa ma contactati pentru pareri.

In speranta ca nu am plictisit, va multumesc ca m-ati ascultat.
    Nu stiu daca te pot ajuta prea mult dar, eu am vb de o operatie la LIA in Floreasca si mi-au spus la fel ca matreriallele trebuie sa le platesc eu, 400-500 e, depinde de firma si calitate. au zis ca le comanda ei atunci cand vin sa stabilesc data operatiei, dar sa vii tu cu ele de acasa, nu stiu ce sa zic, nu i-am intrebat.
    Succes

Registered User Ioana B's Avatar
    Quote Originally Posted by Adele View Post
    Am vorbit astazi cu cineva care zicea ca, de cateva luni, Hangody face transplant de cartilaj la Budapesta. Ma gandesc ca este o optiune de luat in seama pentru cei care au nevoie de asa ceva. Costurile sunt in mod sigur mai scazute decat in Germania, iar Hangody este un nume in ortopedia mondiala. Ioana, ai fost la el?
    Buna Adele...mercic de informatie....inca nu am ajuns la Hangody pentru ca pe 29 feb plecam doua saptamani in concediu...si am zis sa o las dupa.Problema este ca intre timp a mai intervenit o artrita rumatoida la ambi umeri(un umar l-am identificat in 2009 si unul acum) si inainte de a ajunge la Hangody trebuie sa caut un medic reumatolog fff bun, care sa isi dea seama care e problema mea cu articulatiile si cu durerea lor(umeri, genunchi, articulatiile degetelor). Ma gandesc ca e posibil ce imi afecteaza genunchiul sa imi afecteze si celelalte articulatii...chiar nu stiu...trebuie sa incep sa cercetez serios problema aceasta pentru ca durerile de umeri in acest moment sunt cumplite...asemanatoare cu durerile de genunchi inainte de prima operatie. O zi buna.
    SAnatosi sa fim...ca boala vine

Registered User
    cine imi poate spune ce se intampla concret - adica exact, ce se intampla daca nu faci recuperare dupa ligamentoplastie?

Registered User
    Quote Originally Posted by dan 23 View Post
    Nu stiu daca te pot ajuta prea mult dar, eu am vb de o operatie la LIA in Floreasca si mi-au spus la fel ca matreriallele trebuie sa le platesc eu, 400-500 e, depinde de firma si calitate. au zis ca le comanda ei atunci cand vin sa stabilesc data operatiei, dar sa vii tu cu ele de acasa, nu stiu ce sa zic, nu i-am intrebat.
    Succes
    Salut si multumesc pentru raspuns. Ideea e ca deja m-a programat la operatie, spunandu-mi de materiale (si un pret orientativ) dar nu mi-a spus daca le pot lua atunci sau trebuie din timp. Iar eu eram putin aerian si am omis sa intreb. Probabil o sa mai fac o vizita saptamana viitoare sa aflu detalii.

Registered User Adele's Avatar
    @dianaada: Ce-ti veni? Se pot intampla foarte multe. In mod sigur cineva de specialitate iti poate da un raspuns complet. Din experienta mea de pacient si din ce mi-a mai trecut pe la ureche, cateva dintre chestiile (in principal nasoale) care ti se pot intampla sunt urmatoarele:
    - nu recuperezi extensia completa, si asta inseamna ca nici musculatura nu se reface; zicea Soho undeva pe forum ca muschiul cvadriceps se reface complet numai pe ultimele 10-12 grade de extensie; deci extensie incompleta, musculatura periclitata ireversibil;
    - nu recuperezi flexia completa, si chestia asta implica riscuri majore (spre exemplu cazi si se duce de rapa toata operatia, pentru ca piciorul nu se flecteaza cum ar trebui. Asta cu cazutul e valabila si daca nu esti sportiv, spre exemplu poti sa cazi pe gheata);
    - ramai cu o diferenta vizibila de musculatura intre cele doua picioare, de aici dezechilibru, posibil schiopatat, stricat celelalte articulatii (gen sanatos prin suprasolicitare, soldurile prin dezechilibru). Spre exemplu fostul meu sot e in situatia asta, a ramas cu un usor schiopatat (la 5 ani de la operatie) si iti dai seama ca nu se mai reface. Iar schiopatatul strica TOATE cele 4 articulatii. Sunt sigura ca este din cauza recuperarii proaste, nu am motive sa suspectez ca operatia a fost nereusita. Dar de ce intrebi?
    P.S. Sunt sigura ca mai sunt si altele, dar nu le stiu eu...

Registered User
    In alta ordine de idei, musculatura piciorului are si rolul important de a sustine si prelua din solicitarea articulatiei genunchiului sau de stabilizare a incheieturii. Fara recuperare - in afara de lipsa extensie, flexie sau dif. musculatura - la cel mai mic soc, traumatism sau pas gresit, o sa ti se "rupa" genunchiul din nou si odata cu el noul ligament + alte noi traume: tendoane, alte ligamente, meniscuri, cartilaj...
    Deci intr-un cuvant, ligamentoplastia fara recuperare inseamna o ligamentoplastie facuta DEGEABA. ( Parerea mea!)

Registered User
    Pur si simplu nu mai am timp sa fac recuperare, in afara de faptul ca fac cateva mizilicuri acasa 30 de minute: genoflexiuni, scari, etc.
    Primele 4 luni am facut recuperare la greu (incluzand drum de 120km dus intors), dar acum asta e situatia.. Ma gandeam daca afecteaza cumva direct grefa, lipsa musculaturii stiu cum afecteaza genunchiul.
    adele extensia e completa de mult , cat despre flexie aici pot sa spun ca exista o diferenta mica de cateva grade fata de piciorul sanatos si aceasta pentru ca atunci cand fortez (aducerea calcaiului spre sezut) apare o durere unde e bicepsul femural - in spatele pulpei, cred ca este locul de unde s-a luat grefa (tendoanele) si nu am vrut sa fortez, sa le las sa se refaca si pe alea. Soho - poate gresesc ?
    Musculatura e oarecum refacuta, adica e aproape definita, dar inca exista o diferenta intre stangul si dreptul ca masa musculara. Nu ma faceti sa incep sa pun poze sexy pe aici Insa nu pot sa spun ca ma ingrijorez extrem pentru ca prietenului meu fotbalist i-au trebuit 3 ani sa ajunga cu musculatura cum a fost.

Si eu am stangul mai subtire decat dreptul, nu imi dau seama daca asa a fost mereu sau daca am tras eu mai tare cu recuperarea la dreptul. Si nici nu imi dau seama daca e vreo legatura cu faptul ca stangul ma doare ceva mai tare si mai des decat dreptul.
    Aia 120 km i-ai facut la volan? :P

Registered User
    da,am mers cu masina. 120 km dus + 120 km intors, de 4 ori pe saptamana. Mergeam cu carjele in portbagaj..

Registered User
    @gutiuadi:

M-am dus azi si nu am facut artroscopie insa am fost trimis la un RMN. Rezultatul este acesta:

Leziune meniscala interna corn posterior stadiul 1;
    Leziune meniscala externa corn anterior stadiul 2 cu osteosemnal liniar in ponderatia T2;
    Chist meniscal de 1.13 cm in diametru corn posterior menisc intern descris in examinarea ecografica precedenta;
    LIA, LIP, ligamentul colateral extern/intern, cvadricipital si patelar fara anomalii de semnal patologice sau rupturi;
    Minima bursita retro si latero-patelara.

Ce parere aveti? Ce conduita ar trebui urmata in pasii urmatori? Precizez ca durerea scade din ce in ce mai tare.
    Leziunile de gradul 1 si 2 sunt de fapt rupturi de menisc si duc spre o posibila operatie?

Multumesc.

@dianaada: nu stiam ca activitatea de condus intra la capitolul "recuperare". Daca se punea, eram Gabi Szabo pana acum.

1.  
    DHB14 - 728 - Last Post