brat Vitamax sau Supradyn
Results 1 to 14 of 14

Thread: Vitamax sau Supradyn

Registered User omul_maimutza's Avatar

Vitamax sau Supradyn

M-ar interesa sa iau ceva special pentru a combate starea de oboseala si pentru un surplus de energie. La recomandarea altcuiva am incercat Vitamax si am observat oarecum ceva schimbari spre bine.
    Are rost sa incerc si Supradyn? Din ce am observat e o firma de renume pe plan international cu toate ca pretul este ceva mai mic.

Banned !nsomnia's Avatar
    Quote Originally Posted by omul_maimutza View Post
    M-ar interesa sa iau ceva special pentru a combate starea de oboseala
    ai incercat sa dormi suficient? sau e prea special?

Dorm in jur de 8-9 ore pe zii deci cred ca e oarecum suficient, vitaminele astea am observat ca iti ofera un mic boost in ceea ce priveste treaba asta si de asta ma intrebam care se merita mai mult.

Banned !nsomnia's Avatar
    daca dormi 8-9 ore pe zi si tot te simti obosit, ultimul lucru de care ai nevoie e un "boost". poate ai o carenta de vitamine sau zinc sau c*acat cu mac etc, poate suferi de apnee, poate esti stresat, iar chestiile astea cauzeaza oboseala cronica. mergi la un medic si lasa sfaturile cerute/primite de la prieteni sau de pe un forum de jocuri.

Registered User
    lasa pastilutele si baga fructe si legume (mai ales legume), acum ca e vara si le gasesti usor.

Bazinga!
    ce hartuiti omu, v-ati gandit vreodata ca oricate legume/fructe ar manca tot n-ar avea energie ? v-ati gandit ca poate are probleme medicale ?

Analizele au iesit ok, medicul a zis ca nu am nimic doar lipsa de magneziu, asadar nu a avut nimeni ocazia sa incerce ambele produse?

mágico! Cowboy's Avatar
    Ambele iti dau un boost de energie. Vitamax-ul ma face mai flamand insa, pe cand Supradyn-ul era mai gentil pe partea asta. Overall insa, cu toate cu pot sa explic cu siguranta de ce, prefer Vitamax-ul.

ps. M-am mai gandit nitel, si realizez ca sunt destul de confuz asupra subiectului. Cred ca cel mai sincer ar fi sa zic ca le folosesc pe amandoua cand una, cand alta, cand pauze. Ambele fac cam acelasi lucru, efectul este subtil ca doar ung rotitele prin tine ca sa zic asa, si nu iti dau un sut in cur sa-ncepi sa alergi.
    The last thing I saw with my own eyes was the bleached interior of the medical lab in Earth's orbit, right before they froze me for the journey into the void darkness, to a destination that I felt mythical. When I opened them again I saw the blue dials of my hud and readouts of my systems. I screamed. With my new machine lungs I screamed and screamed and heard the others scream through my audio systems. We were changed.

Rush's Avatar
    nu ai nevoie de un boost ci de un fix. analizele normale deobicei depisteaza 0,5% din posibilitati. fa calumea analize la hormoni / tiroida / ficat si exudat faringian sa vezi daca nu cumva ai candida sau probleme la tiroida. sunt prea multe ce pot cauza oboseala in corp, inclusiv ciuperci. nu stiu de ce pentru majoritatea, o stare proasta = vitamine. fuck vitaminele, dupa mine sunt inutile luate asa ca supliment.

also, e important sa stii daca nu cumva consumi alcool peste masura sau uiti sa bei apa, iar sarea e necesara pentru re echilibrul unor minerale din corp. so, baga si niste sare la mancare daca o eviti mereu.

isarescu's Avatar
    Incearca sa dormi orele alea noaptea. Este o diferenta enorma intre 8 ore dormite ziua si 8 ore dormite noaptea.

Animal nandu's Avatar
    După părerea mea, vitaminele din farmacie care merită banii într-adevăr sunt Centrum(+luteină sunt și mai bune).
    În general, în cazul vitaminelor, pentru eficiență maximă, trebuie luate dimineața, imediat după micul dejun, băută
    multă apă în timpul zilei și mâncat constant(3-4 mese în afară de micul dejun).

Pentru energie poți să mai iei ZMA(Zinc-Magneziu Aspartat - nu cred că se găsește în farmacii, dar la un search pe gogle imediat dai de el)
    sau să bei ceai verde de exemplu(nu la pet, făcut acasă).

Quote Originally Posted by Rush View Post
    nu ai nevoie de un boost ci de un fix. analizele normale deobicei depisteaza 0,5% din posibilitati. fa calumea analize la hormoni / tiroida / ficat si exudat faringian sa vezi daca nu cumva ai candida sau probleme la tiroida. sunt prea multe ce pot cauza oboseala in corp, inclusiv ciuperci. nu stiu de ce pentru majoritatea, o stare proasta = vitamine. fuck vitaminele, dupa mine sunt inutile luate asa ca supliment.
    Analize la hormoni? e prima oara cand aud de asta, sa dau un search pe google.
    Cat despre vitamine cred ca o sa incerc mai multe, din ce am observat ajuta cat de cat sau poate e placebo.

CBLT Cobalt's Avatar
    Nu inteleg atitudinea negativa legata de vitamine, sunt benefice si daca ai un stil de viata agitat sunt recomandate.
    Va reamintesc celor care insista pe somn + legume ca traim in sec 21 si din pacate pentru noi calitatea mancarii a scazut foarte mult. Faptu ca bagi niste fructe si legume in tine nu inseamna ca iti vei obtine vitaminele necesare.
    Ca sa poti sa ai un stil de viata corect trebuie investit foarte mult timp in asa ceva, produsele sanatoase se gasesc dificil pentru ca piata abunda de "plastice". ..in fine e discutie lunga si nu vreau sa fac polemici.

Concret pe subiect, incearca pe cat posibil sa ai ore fixe de somn , 3-4 mese pe zi , legume+fructe cat se poate si neaparat incearca ceva sport... innot , alearga seara in parc, sala , orice care te supune la un efort fizic.
    Legat de vitamine , nu pot face o recomandare pentru ca nu am incercat prea multe, momentan folosesc Supradyn nu pentru ca sunt mai bune sau ceva , ci doar pentru ca imi plac la gust.
    Orice lucru bun in viata e ilegal, imoral sau ingrasa

Bazinga!
    Quote Originally Posted by Rush View Post
    la treaba cu analizele ai dreptate dar daca se descopera o boala autoimuna care afecteaza intr-un fel absorbtia substantelor din hrana tot va trebui sa ia suplimente

1.