brat a-nceput de ieri sa cada / cate-un pic... imi cade paru - Page 14
Page 14 of 24 FirstFirst ... 411121314151617 ... LastLast
Results 261 to 280 of 469

Thread: a-nceput de ieri sa cada / cate-un pic... imi cade paru

Dip
    Dip is offline
    Registered User
    aha,dimineata si seara...mersi.nu stiu inca daca sa-l iau sau nu,ptr. ca trebuie sa te tii de el.am mai avut experiente cu sprayuri dimineata/seara cu Chronostim de la Ducray,mare dezamagire..cu minoxidilul e altceva dar e totusi destul de incomod

as trece pe Avodart dar nu in felul in care il luati voi;cu finasteridul am avut o scadere a libidoului in primele saptamani,dupa chiar nu am avut nici o problema..cu avodart cred ca si eu ca e mai complicat ptr. ca are eficacitate cateva luni dupa ce il iei,pe cand propecia are doar cateva ore....in plus de asta proscar in concentratie de 5mg si avodart 0.5 mg sunt prescrise ptr. prostata//propecia la 1 mg este ptr. par,deci logic ar fi ca avodart de cel mult 0.1mg sa fie ptr. caderea parului;asa ca daca nu se poate imparti luati-l odata la 5 zile si in rest finasteride inca vreo 2 ani de acum inainte pana ce va aparea pe piata medicamentul asteptat de toata suflarea alopecica Neosh101 de la neosil

Registered User
    LCS - 300 - Thread
    Neosh101 , am auzit de el .......efectele se vad dupa 14 zile cica , sunt departe de al scoate pe piata , or sa incheie sau au incheiat faza 2b de testare ..o sa mai dureze unpic ......se aplica odata pe zi ...rezltatele par incurajatoare
    despre avodart ......cu toate ca este mai puternic la concentratie mai mica , nu se poate lua odata la 5 zile pentru ca nu ar avea "potenta" asa mare , trebuie luat zilnic sau aproape pentru a avea rezultate ......chiar daca ramane in organism mai mult timp ...
    S-a discutat acest subiect si pe alte forumuri staine , nu poti aborda problema sistematic ,,, nu functioneaza asa ....este mai bun decat finasteride dar trebuie luat zilnic ...daca nu este luat zilnic potenta lui scade .
    eu luam odata la 3 zile la inceput si nimik , apoi am redus la 2 zile si tot nimik ...si abia cand am inceput sa iau zilnic atunci am avut rezultate .
    Neosh101 nu stiu cat de bun va fi ...... o solutie buna este sa traiesti sanatos .... (in afara pe sit-uri staine nici nu prea se mai vorbeste de propecia/avodart (au aflat pe pielea lor efectele secundare ) si au trecut pe metode mai naturale ....ex: ulei de peste , extract ceai verde , biotina , ligani , zinc .....samponul nelipsit nizoral sau t/gel , iar unii se joaca cu cofeina (din cafea, printre altele ) aplicata pe pielea capului alaturi de o substanta care mareste puterea de absorbtie a pielii, iar substanele sunt absorbite mai rapid si ajung mai repede in sange etc .

Registered User
    spui ca unii se joaca cu cofeina........eu folosesc un asemena produs..se numeste alpecin si e pe baza de cofeina....sincer la mine nu am oservat mare lucru(il folosesc de vro 4 luni)...dar la un amic ca mi l-a recomandat a avut rezultate f bunne....daca ati auzit de el...sau dak l-a folosit cineva....sa spune ce rezultate a avut...sa nu-l mai folosesc degeaba

Registered User Sub0's Avatar
    Si eu am mici probleme cu parul, adica am un inceput de calvitie, parul imi cade destul de serios si desigur nu sunt prea fericit. Dupa cateva research-uri, am hotarat sa ma axez pe remedii naturale pentru ca sunt mult mai sigure. Si vaslind eu pe net am dat de un articol. Voi posta o parte aici:

Cauzele caderii parului

Alimentatia joaca un rol foarte important pentru sanatatea parului. Carentele de vitamine (mai ales H si E), precum si cele de minerale (in special de magneziu si calciu) duc la degradarea si caderea parului, care se dovedeste un adevarat aparat de masura pentru felul mai mult sau mai putin sanatos in care ne alimentam. Consumati, asadar, nuci si arahide neprajite, catina, lactate neprelucrate industrial, multe legume si fructe proaspete (toate sunt alimente foarte bogate in anterior amintitele minerale si vitamine) si va veti mentine sanatatea si frumusetea parului.
    Fireste, au fost descoperite de-a lungul timpului si retete care sa produca o crestere a parului, independent de starea de sanatate interna, printr-o stimulare locala a metabolismului. Actualmente, exista substante semisintetice care determina parul sa creasca pana la 270% mai des si mai repede, prin stimulare celulara locala. Insa aceste substante nu au prea mult succes, din cauza efectelor secundare si mai ales a faptului ca odata oprita administrarea lor, parul incepe sa cada foarte rapid si se degradeaza. Plantele medicinale, chiar aplicate local, actioneaza intr-o cu totul alta maniera: ele influenteaza favorabil atat parul si zona pielii capului, cat si corpul pe ansamblu, principiile lor active fiind preluate de circulatia sanguina periferica si transportate in intregul organism.
    O alta cauza a caderii parului este stresul: foarte multi oameni se confrunta cu caderea, intr-un ritm de doua pana la zece ori mai alert a parului, atunci cand sunt tensionati psihic. De altfel, fara doar si poate ca multi cititori au remarcat faptul ca, atunci cand sunt pusi in incurcatura sau nervosi, pielea capului produce mancarimi, aparand acel scarpinat nervos specific. Si in acest context, plantele pot juca un rol de echilibrant nervos extrem de activ, determinand oprirea caderii parului.
    In marea majoritate a cazurilor, caderea parului e determinata insa de prezenta unor suferinte, legate mai ales de proasta functionare a rinichilor si ficatului. E clar ca in asemenea situatii numai eradicarea focarului bolii poate restabili si sanatatea parului.

Intrebari necesare

1. De cate ori trebuie sa ne spalam pe saptamana?
    Este o intrebare extrem de importanta, pentru ca spalarile prea dese, la fel ca si cele prea rare, sunt o problema serioasa pentru sanatatea firului de par. Numarul de spalari saptamanale depinde, in primul rand, de felul nostru de par: - persoanele cu par gras se vor spala de doua-trei ori pe saptamana; - persoanele cu par normal sau cu parul gras, dar cu fir subtire, se vor spala de doua ori pe saptamana; - persoanele cu par uscat si cu firul subtire se vor spala o data pe saptamana, in mod exceptional de doua ori.
    2. Care este cel mai bun sampon?
    O intrebare dificila, la care am incercat de-a lungul anilor sa gasesc raspuns, impreuna cu echipa de medici si farmacisti cu care colaborez, facand in primul rand teste pe propriile noastre persoane. Raspunsul s-ar putea sa para socant si exclusivist, dar altul nu exista: nici unul dintre sampoanele din comert, mai ales la persoanele care deja au probleme mari cu caderea parului sau cu matreata. Oricat ar fi de frumos prezentate si oricate plante s-ar spune ca au in componenta, sampoanele sunt probabil cel mai mare inamic al parului. Am vazut deja zeci si zeci de cazuri de persoane la care folosirea formulelor naturale, pe baza de galbenus de ou, s-a dovedit salvatoare pentru par. Ceva mai jos, vom prezenta formulele de “sampon” natural, care se pot obtine casnic si care sunt extrem de sanatoase pentru par.
    3.Parul se mai poate regenera o data ce a cazut si s-a format chiar calvitie?
    Raspunsul este afirmativ. In urma unor experimente in care am folosit drept “cobai” un amic in varsta de vreo 39 de ani, care avea calvitie in proportie de... 65%, am sintetizat o tinctura din mai multe plante cu care se faceau frictionari. “Pacientul” s-a ras complet pe cap si a inceput sa-si faca zilnic frictionari cu solutia respectiva. Dupa trei saptamani, pe locul unde fusese chelia, aparusera niste fire de par ca un puf fin, care in saptamanile ce au urmat s-au transformat in fire de par viguroase. Atunci, mi-a fost dat sa vad pentru prima oara miracolul cu ochii: parul se poate regenera.

Elixiruri pentru regenerarea parului
    Tinctura de ardei iute

Ardeiul iute se toaca marunt, se pune intr-un borcan pana la un sfert din volumul acestuia, dupa care se completeaza restul cu alcool de 70ˇ. Se lasa la macerat vreme de 12 zile, dupa care se filtreaza prin tifon si se trage in sticlute mici, inchise la culoare. Se fac frictionari la radacina parului, o data pe zi, cu solutia obtinuta din o lingurita din aceasta tinctura si 2-3 lingurite de apa. Frictionarea se face vreme de 10 minute, energic, dar cu blandete.
    Secretul tincturii de ardei iute este ca favorizeaza o circulatie a sangelui extrem de intensa, precum si o activare a metabolismului local, care va atrage dupa sine o crestere a parului chiar si in locurile unde initial disparuse. Dezavantajul tratamentului este ca produce o anumita senzatie de arsura.
    Atentie: tinctura este contraindicata persoanelor cu pielea alergica la ardeiul iute. Pentru a determina daca sunteti sau nu alergic, veti pune putina tinctura pe o portiune foarte restransa de pe pielea capului si veti astepta reactia. Daca apar mancarimi intense ori inflamatii, atunci inseamna ca aveti alergie si nu trebuie sa folositi acest tratament.

Tratamentul extern cu usturoi

Este un tratament popular, efectiv miraculos pentru zonele de pe care parul a cazut complet. Se ia un catel de usturoi, se curata de coaja, apoi se taie o feliuta pe latime, iar cu partea proaspat taiata se freaca bine zona de pe care a cazut parul, pana nu mai iese deloc suc. Atunci se face o noua taietura si se continua s.a.m.d. Pe o zona de pe care a cazut parul se face acest tratament vreme de 5-10 minute pe zi, dupa care se fac stergeri succesive cu apa de lavanda (20 de picaturi de lavanda amestecate cu jumatate de pahar de apa, se agita bine inainte de folosire), ca sa se duca mirosul. Este un tratament nu foarte agreabil din punct de vedere olfactiv, dar cu rezultate impresionante: mai intai apare ca un puf fin, care apoi incepe sa creasca si sa se intareasca, pentru ca, in final, parul sa creasca des, asa cum era inainte. Tratamentul da rezultate mai slabe pe arsuri (pe cele foarte puternice nu are eficienta), in schimb este excelent pe zonele care au suferit infectii. Are efect, de asemenea, la barbatii la care apar goluri in barba (asa-numita pelada a barbii).

Flori, ierburi si radacini pentru intretinerea parului

Pentru intretinerea, infrumusetarea si stimularea cresterii mai bogate a parului exista doua metode care se completeaza reciproc excelent:
    1. Spalarea numai cu “sampon” natural, obtinut casnic din galbenus de ou.
    2. Efectuarea ultimei clatiri cu un extract concentrat din plante, ales dupa necesitatile fiecaruia din micul ghid pe care il gasiti la sfarsitul articolului.
    1. “samponul” natural
    Reteta cea mai simpla este combinarea a doua galbenusuri de ou, bine separate de albus, cu doua linguri de coniac si patru linguri de apa, urmata de o amestecare energica, asa incat componentele sa se omogenizeze. Rezultate mult mai bune se obtin insa prin inlocuirea coniacului cu un amestec in proportii egale de tinctura de ardei iute (a carei reteta am dat-o mai sus) si de urzica (se prepara la fel ca cea de ardei iute, dar se pune de doua ori mai multa planta la tot atata alcool). Cu aceasta combinatie de galbenus, tincturi si apa, se face o sapunire a parului inmuiat in apa, intocmai ca in cazul samponului obisnuit (veti observa ca face si clabuc). Se face si o frictionare la radacina parului, dupa care se clateste imediat, fara a lasa sa se intareasca preparatul pe par. Aceasta clatire este extrem de importanta, deoarece trebuie facuta de doua-trei ori mai constiincios decat in cazul sampoanelor din comert, cu apa din abundenta si ceva mai calda. Foarte multe persoane, mai ales cele care nu obisnuiesc sa se clateasca foarte bine sau care au un par gras, nu cred ca acest preparat casnic poate curata si degresa satisfacator parul. Gresit! Acest preparat, cu conditia sa nu uitati de clatitul foarte constiincios, curata excelent si hraneste parul, face sa dispara matreata si mancarimea pielii capului. Persoane care au folosit cele mai savante sampoane antimatreata au scapat de aceasta pacoste dupa primele doua-trei spalari cu samponul cu ou. Insa pentru ca tratamentul sa dea rezultat, trebuie sa nu mai fie folosit deloc, pentru o perioada macar, un sampon din comert.
    2. Extracte din plante recomandate pentru efectuarea ultimei clatiri
    Prepararea extractului: intr-un litru de apa se pun 2-3 pumni de planta uscata si se lasa la macerat vreme de cateva ore, dupa care se filtreaza, punandu-se extractul deoparte. Planta ramasa se fierbe intr-un litru de apa, vreme de 3-5 minute, dupa care se lasa la racit si se filtreaza foarte bine. In final, se combina maceratul cu decoctul, iar preparatul rezultat se pune intr-un lighean in care se va inmuia parul cu totul, vreme de cateva minute, dupa care se va clati.

Din nefericire am depăşit limita de 1000 caractere... aşa că o să fac un double post. Sry for that.

Anyway, problem is, am testat momentan doar samponul natural, cu ou care mi-a fost mai la-ndemana si este relativ ok, chiar nu îmi mai cade părul şi este mai rezistent, incerc sa gasesc undeva şi Alcool pur de 70 grade. Prin hipermarket-uri nu am găsit deşi am fost cam prin toate... daca stie cineva unde gasesc, pls, nu va sfiiţi, share some info.

Registered User cipiamon's Avatar
    modelistii folosesc alcool pur ca si combustibil pentru motoare, te-ar putea ajuta, in general sunt persoane super de treaba, vezi pe cartula.ro

Registered User First's Avatar
    Deci , si mie imi cade parul..de ceva vreme..na si am doar 18 ani , ideea ca am incercat si eu la randul meu cu multe tratamente dar nimic nu pare sa dea rezultat pana cand am auzit un zvon , sa iti usuci parul la aragaz..prima data am zis ca nu e zdravan dar dupa ce am incercat si eu am vazut o imbunatatire semnificatifa , dat fiind faptul ca nu mai cunosc alti cheliosi sau in plin proces as vrea sa stiu daca da rezulvate si la voi.Multa bafta

Si sub0 din toate remediile pe care le-ai spus m-ai sus , ce ai incercat ? si dk ai incercat a avut vreun efect ?
    Last edited by First; 12-04-2008 at 21:53.
    Vodafone : 0724 08 74 94

Registered User
    )) nu vreau sa par "negativist" dar ce treaba are uscarea parului la aragaz cu caderea ???!!! , din contra se spune ca nu e asa bine sa iti usuci parul cu feonul deci drept urmare nici la aragaz nu ar fi asa indicat ,
    Nu are nici o treaba cum iti usuci parul cu caderea parului

cat despre tratamantele puse mai sus de sub0 ..tratamentul cu usturoi , ardei ...se spun ca au efecte

Registered User First's Avatar
    Pai da stiam si eu de asta cu uscarea , dar atat timp cat da rezulvate si nu mai imi cade parul chiar nu imi pasa
    Vodafone : 0724 08 74 94

Dip
    Dip is offline
    Registered User
    bump
    cum va mai merge cu avodartu'?sau v-ati resemnat ?
    eu inca rezist cu finasteride dar acum luat 1mg dimineata si 1 seara
    conteaza sa faci si putin sport ceva miscare...ajuta medicamentul sa-si faca mai bine efectul,ptr.ca surplusul de testosteron din inhibarea DHT trebuie sa se duca undeva....deasemeni observ ca sunt cateva luni pe an in care parul se rareste mai accentuat:la sf.de iarna/inc. de primavara si toamna..asa-i?

Nick anterior: gxg John Doe's Avatar
    Parerea mea este ca va stresati prea mult (si da stresul este un factor important).
    Nu exista remedii si totul (din pct meu de vedere) este bazat pe 2 factori:
    1. Ereditar; daca ai rude care au suferit de calvitie atunci nu ai sanse de izbanda;
    2. Dobandit in timpul vietii datorita unor factori externi (alimentatie, mod de viata etc) cat si a stresului. Am observat pe propria piele efectele stresului asupra parului meu.
    Asadar incercati sa va stresati mai putin si daca aveti rude cu astfel de "probleme", resemnati-va.
    Succes

Registered User
    salut .. eu unu am renuntat la avodart ....din cauza efectelor secundare
    tratamentele gen proscar avodart minoxidil sunt folositoare si celor care au rude cu acesta problema .

sport e bine sa faci ,. dar nu forta (tras de fiare etc) pentru ca determina testosteronul sa creasca .

si o alimentatie sanatoasa este foarte buna

stresul este o sursa de cadere a parului doar la anumiti oameni , nu toti sunt sensibili la stres incat sa le cada parul

Dip tu nu ai nici un efect secundar ??

am auzit ca in 5-6 ani finasteridul isi perde efectul ....si va cam trebui sa treci pe avodart

Dip
    Dip is offline
    Registered User
    efecte secundare:doar in primele cateva zile de administrare si iau de 2 ani iar in ultimele saptamani 1.5-2mg/zi si nici un efect secundar ..cat de mic.nici pe siteuri de hairloss nu prea am vazut insi sa aiba probleme din cauza asta...si cum zici si tu majoritatea au renuntat dupa un timp ptr. ca nu mai avea eficienta..deh e incredibil cum cu toata micromedicina celulara/moleculara inca sa fim la stadiul de 'forta bruta' in combaterea caderii parului..un medicament de prostata si unu de tensiune

Registered User
    da asa e .... momentan s-au gasit din greseala aceste solutii pentru caderea parului ..... si culmea cele care cica au fost facute special pentru caderea parului nu merg ) ,

peste cativa ani ar trebui sa apara un medicament mai eficient si mai bun , pana atunci tineti de par sa nu cada

Registered User xxlordxx's Avatar
    Pana sa incep sa ma informez serios asupra problemei cu care ne confruntam toti la un moment dat credeam ca sunt un caz singular de alopecie la o varsta de doar 17-18 ani...si citind posturile anterioare nu pot sa fiu prea optimist in privinta tratamentuluiInca nu am inceput sa iau la rand tratamentele pe baza de minoxidil,finasterid si dutasterid(despre care doar am citit),prefer sa urmez tratamentul de la dermatolog,acel preparat recomandat de majoritatea dermatologilor-si despre care in mod suprinzator nimeni nu a amintit nimic
    La mine problema e putin diferita,din cauza excesului de sebum se formeaza un strat de grasime pe scalp care se desprinde dupa un timp sub forma de coji impreuna cu fire de par pe care le lipeste si le trage cu radacina.Problema asta ma ingrijoareaza de ceva timp-mai ales ca e de mult timp-insa dermatologia zice ca nu e nimic grav,doar dermatita seboreica.Eu insa vad ca nu e asa.
    S-a mai confruntat cineva cu asa ceva?Sau stiti vreun remediu impotriva excesului de sebum?

LR
    LR is offline
    Registered User LR's Avatar
    Sau stiti vreun remediu impotriva excesului de sebum?
    Sa te speli cu sapun pe baza de sulf (gasesti la farmacie) insa miroase cam urat...
    | i5 2500k | GA-P67A-UD4-B3 | 2x2GB OCZ Blade DDR3 1600 |SSD INTEL 330 |HDD Seagate SV35.5 1TB | Sapphire HD6850 | 2 x Pioneer DVR-215BK | LG W2286L |

Registered User
    Era al un moment dat un medicament romanesc de se numea Chelstop. Mai exista asa ceva? Era/este bun de ceva ?

Registered User

aha

caderea parului este cauzata de citiva factori majori
    1 - genetic
    2 - circulatia singelui din pielea capului este denaturata
    = cauze - trecerea brusca de la uscat la ud si viceversa , trecerea de la rece la cald si viceversa , imbicsirea pe durata lunga a pieliii cu diverse tipuri de uleiuri , stat in curent , transpiratii abundente - fregvente .
    3 - si cel mai periculos si drastic - STRESUL - de la stres puteti pierde intregul par si in citeva ore , sau se poate albi pe alocuri .
    4 - ciuperci pe pielea capului -
    5 - lipsa acuta de FIER in organism + lipsa altor vitamine cit si minerale(oligoelemente

- remedii -1 foarte important - se fac frectii zilnice pe durate lungi 2 3 luni .
    2 - se vor consuma suplimente alimentare cu continut mare de vitamine minerale + in special vitamina PP in cantitati mari .
    i7 2600k, Z68XP-UD3P , HD6950 , Corsair Vengence 8GB , Antec BP550 , Sprire rr , HP ZR30W ,Panasonic 42UT30E 3D
    sound - Asus Xonar ST , Cambridge Azur 840A ,

Registered User xxlordxx's Avatar
    La cauzele enumerate mai sus in mod clar se adauga si excesul de sebum(dermatita seboreica),care se depune intr-un strat subtire si sufoca radacina firului de par si favorizeaza si aparitia unor ciuperci.Microorganismele,lipidele de sebum alterat si oxidantii cauzeaza si accentueaza procesul caderii parului.Sampoanele pt par gras nu par sa aiba vreun efect semnificativ in limitarea sebumului

Quote Originally Posted by kappa_ii
    2 - circulatia singelui din pielea capului este denaturata
    = cauze - trecerea brusca de la uscat la ud si viceversa , trecerea de la rece la cald si viceversa , imbicsirea pe durata lunga a pieliii cu diverse tipuri de uleiuri , stat in curent , transpiratii abundente - fregvente .
    3 - si cel mai periculos si drastic - STRESUL - de la stres puteti pierde intregul par si in citeva ore , sau se poate albi pe alocuri .
    *frecvente
    Mda, cred că eu mă confrunt exact cu problemele de mai sus (mai puţin cu uleirile)
    să-ţi pierzi tot părul în câteva ore ? p-asta tre s-o văd şi eu real time, nu în filme.
    Quote Originally Posted by kappa_ii
    in special vitamina PP in cantitati mari .
    Quote Originally Posted by sub0
    Carentele de vitamine (mai ales H si E), precum si cele de minerale (in special de magneziu si calciu) duc la degradarea si caderea parului, care se dovedeste un adevarat aparat de masura pentru felul mai mult sau mai putin sanatos in care ne alimentam.
    Am văzut multe variante de vitamine pentru păr şi deja nu ştiu ce să mai cred, până la urmă băgaţi vitamine în voi că unele sigur sunt benefice pentru păr. Eat healthy!
    Btw, am testat tratamentul postat de mine ceva mai sus timp de o lună şi pot să zic că a dat ceva rezultate. Adică erau câteva zone în care părul creştea foarte puţin, 0.5-1 cm apoi cădea şi puteam să-l smulg de la rădăcină foarte uşor. Acum, după o lună a început să crească mai mult, 1-3 cm şi nu mai reuşesc să-l smulg aşa de uşor. Well, mai aştept să văd efectul după un an, îmi fac dreadlocks, pun nişte poze înainte şi după şi vă transmit salutări din Jamaica... Yea right. Oricum din tot tratamentul nu am testat clătirile cu extract din plante, dar de luna viitoare mă apuc . Again, recomand tratamentele naturiste, care cu siguranţă sunt mult mai bune decât toate jegurile de chimicale care au mai mult efecte secundare (cel mai funny să-ţi crească păr unde nu creşte de obicei, numai pe cap nu) decât efecte benefice şi chiar dacă ajută ceva, după încheierea tratamentului începe iar să cadă părul.
    Restekp.
    Last edited by Sub0; 13-08-2008 at 12:45.

1.  
    LCS - 728 - Last Post
Page 14 of 24 FirstFirst ... 411121314151617 ... LastLast