brat cetatenia romana - vreau sa renunt
Page 1 of 4 1234 LastLast
Results 1 to 20 of 66

Thread: cetatenia romana - vreau sa renunt

rei
    rei is offline
    Registered User

cetatenia romana - vreau sa renunt

Din mai multe motive, mai mult sau mai putin obiective, doresc sa renunt la cetatenia romana
    am tot intrebat in stanga si-n dreapta si nu ma lamurit nimeni cum fac sa renunt la acest "privilegiu"
    La evidenta populatiei mi s-a spus ca pot sa renunt la cetatenia romana doar daca sunt cetatean al altei tari, fara a primi alte explicatii.

Am citit legea cetateniei romane dar nu sunt lamurit

Daca stiti cum se face pls HELP!!

Merci

Moderator Ivan's Avatar
    Ai cetatenie in alta tara? Vrei sa ramai apatrid?

Moderator Ivan's Avatar
    Uite ce am gasit prin "manuale":

Din legea 21 din '91:

[...]
    CAP. 5
    Pierderea cetăţeniei române

ART. 23
    Cetăţenia română se pierde prin:
    a) retragerea cetăţeniei române;
    b) aprobarea renunţării la cetăţenia română;
    c) în alte cazuri prevăzute de lege.

[...]

B. Prin aprobarea renunţării la cetăţenia română
    ART. 26
    Pentru motive temeinice se poate aproba renunţarea la cetăţenia română persoanei care a împlinit vârsta de 18 ani şi care:
    a) nu este învinuită sau inculpată într-o cauză penală ori nu are de executat o pedeapsă penală;
    b) nu este urmărită pentru debite către stat, persoane fizice sau juridice din ţară sau, având astfel de debite, le achită ori prezintă garanţii corespunzătoare pentru achitarea lor;
    c) a dobândit ori a solicitat şi are asigurarea că va dobândi o altă cetăţenie.

Ce inseamna motive temeinice nu stiu, dar reiese destul de limpede ca trebuie sa ai cetatenie altundeva ca sa scapi de noi.

Administrator Johnny's Avatar
    AFAIK nu poti sa renunti la cetatenia romana decit daca ai dubla cetatenie.

CBR
    CBR is offline
    Moderator CBR's Avatar
    ...desi nu vad logica... Chiar si cu dubla-cetatenie...

Watcher Datenshi's Avatar
    altul cu probleme gen romania e o tara de cacao, mi-e rusine ca m-am nascut aici etc. etc.
    Even if the voices are not real, they have pretty good ideas.

Test Driver Alextz's Avatar
    nu e chiar asa....daca vrei sa devii cetatean german din cate stiu eu nu poti sa ai decat a doua cetatenie...cetatenie romana....deci trebuie sa renunti la cea romana....
    .

Watcher Datenshi's Avatar
    Pai asta ar fi fost un motiv obiectiv, nu "mai mult sau mai putin obiectiv"...
    Even if the voices are not real, they have pretty good ideas.

rei
    rei is offline
    Registered User
    Quote Originally Posted by Johnny
    AFAIK nu poti sa renunti la cetatenia romana decit daca ai dubla cetatenie.
    unele tari, ca Germania si multe altele, nu accepta dubla cetatenie, ca sa devi cetatean german trebuie mai intai sa renunti la cea pe care o ai....deci trebuie sa se poata

Statutul meu actual este de cetatean roman cu domiciliu in romania, si am obtinut dreptul de rezidenta intr-o alta tara.
    Tara repectiva accepta dubla cetatenie dar ca sa obtin mai repede cetatenia respectivei tari ar tebui sa devin apatrid, adica daca pastrez cetatenia romana trebuie sa am 10 ani de rezidenta iar daca sunt apatrid dupa 3 ani am sanse de obtinere a cetateniei

rei
    rei is offline
    Registered User
    penny - nu mi-e rusine ca sunt roman si chiar daca renunt la cetatenie tot roman raman
    ....dar, din pacate, ca cetatean al altei tari (vb de tarile din vest) ai mai multa credibilitate

Catârul The Mule's Avatar
    Credibilitate petru ce? Adica un exemplu concret...
    Si acea alta tara fiind...?
    “Sir, when a man is tired of London, he is tired of life; for there is in London all that life can afford.”

― Samuel Johnson

Administrator Johnny's Avatar
    Quote Originally Posted by rei
    Tara repectiva accepta dubla cetatenie dar ca sa obtin mai repede cetatenia respectivei tari ar tebui sa devin apatrid
    S-ar putea sa te rezolvi daca intri cumva sub niste incidente penale de genul "inalta tradare" &co si atunci statul roman va fi mai stimulat sa dea curs cererii de renuntare a cetateniei.
    Lasind gluma la o parte AFAIK depunerea cererii de obtinere a unei alte cetatenii constituie un motiv suficient pentru cererea de renuntare a cetateniei romane. Cazul tau pare mai complicat, iti recomand sa consulti un avocat specializat.

Later edit: iti recomand mai degraba sa astepti 10 ani decit sa renunti la cetatenia romana. S-au vazut cazuri de oameni care s-au "intors" si atunci nu vrei sa te complici mai mult decit e cazul. Nici nu stii cind te va pali cheful sa te retragi la batrinete la poalele muntelui

EMI
    EMI is offline
    puturos irecuperabil EMI's Avatar
    Hé hé daca ar fi dupa lege, nu ar mai exista apatrizi români (sau ma rog, de origine româna).

Mai demult m-am interesat si eu cum s-ar putea renunta la minunatul privilegiu de a fi cetatean român, am ajuns la acelasi rezultat, ca trebuie sa ai deja alta cetatenie ....

Pai asa nu mai are nici un farmec ...
    Daca eu pot să muncesc o oră pe zi, atunci puteți și voi 8, 9, sau hai 10 ore.

Registered User h0stile's Avatar
    Quote Originally Posted by Johnny
    S-ar putea sa te rezolvi daca intri cumva sub niste incidente penale de genul "inalta tradare" &co si atunci statul roman va fi mai stimulat sa dea curs cererii de renuntare a cetateniei.
    Lasind gluma la o parte AFAIK depunerea cererii de obtinere a unei alte cetatenii constituie un motiv suficient pentru cererea de renuntare a cetateniei romane. Cazul tau pare mai complicat, iti recomand sa consulti un avocat specializat.

Later edit: iti recomand mai degraba sa astepti 10 ani decit sa renunti la cetatenia romana. S-au vazut cazuri de oameni care s-au "intors" si atunci nu vrei sa te complici mai mult decit e cazul. Nici nu stii cind te va pali cheful sa te retragi la batrinete la poalele muntelui
    Pana ajunge el la batranete o sa fim in UE si nu va mai avea nevoie de cetatenie nici macar ptr a-si cumpara casa (la poalele muntelui). Cu putin noroc, pana ajunge la batranete nu vor mai fi nic tari asa cum le stim acum (Romania, Germania, Franta) ci doar regiuni pe marea harta a Europei. Cel putin spre asta se tinde.
    Signature failed to load.

Registered User luckylu's Avatar
    Exista niste acorduri internationale in care se recomanda statelor sa nu permita cetatenilor sai sa renunte la cetatenie in orice conditii. Si asta deoarece se considera ca un apatrid are mai putine drepturi decat cetateanul unui anumit stat, fiind necesara protejarea sa. Iata ca exista si cazuri cand aceasta stare poate aduce avantaje, si nu ma mira ca e vorba de noi.
    Dupa cum s-a zis mai sus, statul roman nu va permite renuntarea daca nu exista motive temeinice, de ex. posibilitatea dobandirii cetateniei unui alt stat.
    Oricum aceasta renuntare este doar in acte deoarece in orice moment vei putea redobandi cetatenia romana (daca mai ai nevoie de ea ) deoarece a fost dobandita prin nastere.

Just another nut Xiboy's Avatar
    Considerand ca vom ajunge in EU in 2007 nu mai este nevoie sa iti schimbi cetatenia. Ar trebui sa astepti pana intram in EU, pentru ca daca nu ma insel in tara in care doresti poti sa-ti iei o viza de sedere, pana suntem si noi in EU, si apoi nu mai conteaya, pentru ca daca fac parte din EU poti sa mergi si sa staI cam pe unde vrei.
    Fear: Our greatest weakness, our biggest strength. The only difference between men is how they use it.

LS
    LS is offline
    GIS/CAD LS's Avatar
    asta cu renuntatul la cetatenie e cea mai idioata chestie pe care am auzit-o vreodata. daca se poate, tovarase "rei" sa stim si noi motivul? as fi interesat, pe bune...
    dar stii cum e asta? e ca atunci cand iesi ca imbecilul din examen inainte sa expire timpul, chiar daca nu stii nimic, in loc sa stai, poate-poate s-o ivi o oportunitate sa copiezi, sa primesti subiectele de la altcineva, etc...

bj
    bj is offline
    trademark bj's Avatar
    Quote Originally Posted by LiquidSky
    asta cu renuntatul la cetatenie e cea mai idioata chestie pe care am auzit-o vreodata. daca se poate, tovarase "rei" sa stim si noi motivul? as fi interesat, pe bune...
    dar stii cum e asta? e ca atunci cand iesi ca imbecilul din examen inainte sa expire timpul, chiar daca nu stii nimic, in loc sa stai, poate-poate s-o ivi o oportunitate sa copiezi, sa primesti subiectele de la altcineva, etc...
    liquid, omul a spus destul de clar:
    unele tari, ca Germania si multe altele, nu accepta dubla cetatenie, ca sa devi cetatean german trebuie mai intai sa renunti la cea pe care o ai....deci trebuie sa se poata

Statutul meu actual este de cetatean roman cu domiciliu in romania, si am obtinut dreptul de rezidenta intr-o alta tara.
    Tara repectiva accepta dubla cetatenie dar ca sa obtin mai repede cetatenia respectivei tari ar tebui sa devin apatrid, adica daca pastrez cetatenia romana trebuie sa am 10 ani de rezidenta iar daca sunt apatrid dupa 3 ani am sanse de obtinere a cetateniei
    si

....dar, din pacate, ca cetatean al altei tari (vb de tarile din vest) ai mai multa credibilitate
    Deci nu il intereseaza integrarea europeana si alte rahatisuri, el vrea ca in fata oricui sa poata fi vazut ca cetatean al respectivei (si doar al respectivei) tari. Omul considera asta un avantaj.

Si mie mi se pare destul de imoral, dar scopul scuza mijloacele... sau nu?
    Astazi sunt un invingator!

Intel PIV 2,67 GHz Boxed FSB 533 | Gigabyte GA-8IPE1000-L (Rev 2.0) | 1GB DDRAM | Gygabyte Ati Radeon 9200 128/128 GV-R92128DH | 80 GB @ 7200 rpm Maxtor | DVD-RW Teac | 19" Trinitron Compaq P910

Just another nut Xiboy's Avatar
    In this case: probabil (90%) ca nu.
    Fear: Our greatest weakness, our biggest strength. The only difference between men is how they use it.

EMI
    EMI is offline
    puturos irecuperabil EMI's Avatar
    Imoral ? mwahahaha !
    Auzi ce-i mai freaca grija pe unii, moralitatea unui necunoscut care nu da doi bani pe sfântul privilegiu de a fi cetatean al maretului si gloriosului stat român ...

Pai având în vedere ca te trateaza mai bine statele straine decât propriul tau stat, eu ma declar de pe acum cel mai imoral om de pe acest forum, si daca aveti vreo solutie cum sa renunt legal la tinicheaua de coad... pardon la cetatenia româna, sunt dispus si sa platesc.
    Daca eu pot să muncesc o oră pe zi, atunci puteți și voi 8, 9, sau hai 10 ore.

1.  
Page 1 of 4 1234 LastLast