brat Ne rezervam dreptul de a ne selecta clientela - Page 3
Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 41 to 44 of 44

Thread: Ne rezervam dreptul de a ne selecta clientela

Registered User AndyRo's Avatar
    Semnele cu "Ne rezervam dreptul de a (ne) selecta clientii" sunt 100% legale. Orice proprietar/manager de restaurant/club isi poate pune (aproape) orice semn doreste el pe pereti. Ca acel semn este fix nul din punct de vedere legal, asta e alta poveste. Sau mai exact, un proprietar/manager de restaurant/club in care exista acel semn are exact acelasi drept de a te da afara ca unul in care nu exista acel semn.

Practic, majoritatea 'locatiilor' folosesc acel semn + 2 bodyguarzi impozanti + efectul social pentru a elimina persoanele insuficient informate (de exemplu, pentru ca 'a sunat un prieten si are nevoie de o masa'). Nu exista nici o baza legala in spatele acelui semn. Daca vreti sa 'prove a point', atunci refuzati sa parasiti locatia si solicitati un motiv intemeiat (legal) pentru care a fost facuta respectiva solicitare.

Daca parasiti locatia si vreti sa mergeti pe partea legala, situatia ine de efortul pe care persoana discriminata e dornica sa il faca pentru a-si face dreptate. In cadrul unui proces, persoana discriminata trebuie sa arate ca i-a fost refuzat accesul/servirea datorita unui context care poate fi considerat discriminator - si aici, modul in care jurisprudenta vede 'discriminarea' este cel putin la fel de larg precum cel din DEX. Pentru proprietarul 'locatiei' e putin mai dificil. Problema e ca datorita sistemului judiciar din Romania, ai sanse sa primesti un raspuns peste cativa ani - si atunci fara un impact foarte mare. Publicitatea negativa functioneaza mult mai bine.

P.S. De adaugat spre lectura si ordonanta 137/2000 (mai exact, art. 10, alin. f)
    Last edited by AndyRo; 26-02-2012 at 14:12.
    Never let your sense of morals prevent you from doing what is right
    Salvador Hardin, "Foundation"

>d(oO)b< bHz One's Avatar
    DHB14 - 300 - Thread
    Adica asta:
    f. refuzarea accesului unei persoane sau unui grup de persoane la serviciile oferite de magazine, hoteluri, restaurante, baruri, discoteci sau de orice alti prestatori de servicii, indiferent daca sunt in proprietate privata ori publica, cu exceptia situatiei in care aceasta restrangere este justificata obiectiv de un scop legitim, iar metodele de atingere a acelui scop sunt adecvate si necesare;
    Ultima oara am acuzat un alt client de furt, era client nou si l-am facut sa plece plangand din vestiar A zis ca nu mai vine niciodata la sala E justificata decizia de a nu ma mai primi in sala?

Registered User wawa's Avatar
    Quote Originally Posted by bHz One View Post
    Ultima oara am acuzat un alt client de furt, era client nou si l-am facut sa plece plangand din vestiar A zis ca nu mai vine niciodata la sala E justificata decizia de a nu ma mai primi in sala?
    Tu faci trolling aici?
    Logic ca e justificata!!!

Registered User
    Quote Originally Posted by bHz One View Post
    nu, in cazul asta justificat ar fi fost sa te dea afara in suturi si in fundu' gol. cu conditia ca cel acuzat sa nu fie intr-adevar vinovat de furt, bineinteles

1.  
Page 3 of 3 FirstFirst 123