brat Agent imobiliar
Results 1 to 17 of 17

Thread: Agent imobiliar

Registered User Сталкер's Avatar

Agent imobiliar

Salut, tocmai m-am angajat ca agent imobiliar la o firma cam dubioasa, ce de-abia s-a deschis, si am impresia ca o sa imi iau teapa. Cand am fost la interviu, o tipa mi-a zis ca nu exista salariu fix, dar castigurile vor fi din comision: jumate din chirie iau eu, jumate agentia. Azi, m-am intalnit si cu patronul firmei (ma rog, patron e putin spus... tipul care detine acolo :P ), iar el mi-a bagat alta: primii 1600 de lei din comisioane revin firmei, apoi, la urmatoarele contracte pe care le inchei dupa ce ajung la suma asta, imi revine mie tot comisionul.

Acum, intrebarea mea este cat de profitabila e ultima optiune? Mie mi se pare ca asta e o strategie a lui de a se asigura ca face maximul de castig de pe urma mea, chiar daca eu nu reusesc sa inchei decat unul, doua contracte pe luna, in vreme ce eu nu primesc nimic. Dar deocamdata nu stiu cam care e rata de incheiere a contractelor in aceasta meserie? Ei ma asigura ca sigur inchei 3, 4 pe luna, dar nu prea am incredere sa ma bazez in cuvantul lor. Voi ce ziceti? Sa ii las balta si sa ma duc la altcineva, sau chiar am sanse de castig asa?
    Сталкер...Stалкер...Stalкер...Stalker

Banned
    Eu iti spun sa arunci o privire catre viitori tai colegi. Daca iti par oameni care castiga bine inseamna ca si firma este serioasa. In mod normal un agent imobiliar trebuie sa aiba o tinuta impecabila, un aparat foto destul de bun, sa i se ofere conditiile necesare desfasurarii meseriei - laptop,pc cu acces la internet, posibilitatea de promovare pe banii firmei a produsului samd. Daca ceilalti agenti n-o duc bine e greu de crezut ca tu o vei duce altfel. Eu am fost la Mr. Q in drumul taberei la un interviu, am vorbit cu o tanti dupa care cu patronul. Ambii mi-au parut OK asa ca a doua zi m-am prezentat la birou sa intru in paine. Am ramas putin mut cand mi-am vazut colegii...nu ca as judeca omul dupa tinuta in genere dar nu e ok pentru un agent imobiliar sa umble in adidasi murdari, blugi rupti samd. Mai mult, unul dintre ei mi-a cerut bani sa-si ia o bere la cateva minute dupa ce am facut cunostinta. Am stat cam doua saptamani pana cand m-am convins ca dansii stateau acolo la ce pica iar eu ii cam deranjam atunci cand ceream acces la unul din pc-uri pentru a publica un anunt - jucau Farmville si alte jocuri, activitate cu mult mai importanta decat a mea desigur.

Pai firma e de-abia infiintata. Nu am cum sa imi fac o parere despre cat de bine o duce lumea inca. Nici macar nu sunt rafturi la biblioteca inca, iar un perete tocmai se varuieste. Eu si cu inca doi tipi suntem primii angajati, si azi afostprimazi a tuturor. Sefu' e cam cocalar, dar secretara lui, cu care voi interactiona cel mai mult, e OK. Tipu' mai are o firma de constructii (care e un fel de all in one, pe principiul micului intreprinzator roman), iar "biroul" in sine, e intr-o cladire mai intr-o parte, pe langa celelalte ateliere, tamplarii, etc. In fine, toata treaba in sine nu prezinta mare seriozitate, dar avand in vedere ca nici eu n-am mai facut asta pana acum, si mai am chestii de invatat, mi se pare ok ca entry level. Doar ca nu vreau sa imi iau teapa... sa muncesc doua, trei luni, si sa le dau toti banii pe care ii fac lor.

De-aia intreb cam cate contracte ar trebui sa ma astept sa inchei pe luna. Ca daca nu reusesc sa inchei decat doua, eu nu vad nici un ban. Si daca e asa, trebuie sa le zic maine, poimaine, ca nu imi convine. Deocamdata am zis sa ma mai interesez, ca chiar nu stiu cum sta treaba cu asta, si nu am incredere sa ii intreb direct, ca doar nu-s prosti sa-mi zica

Banned
    Evident ca oriunde te-ai duce n-ai sa faci mari bani in primele 2-3 luni. E mai greu decat pare intrucat concurenta e foarte mare la inchirieri, plus ca acum foarte multi proprietari cauta in paralel si singuri chiriasi, e facil doar - iar cei din urma se duc la proprietar tocmai pentru a scapa de comision. Altfel, daca nu ai vise in care faci munti de bani ai putea sta macar ceva timp acolo fie si numai pentru a vorbi cu cativa proprietari, pentru a intelege cerintele lor in genere si, binenteles pentru a face cateva vizionari si a incerca sa intelegi cerintele si nevoile chiriasului. In mare proprietarii cauta cam acelasi lucru - cat mai multi bani, cat mai repede, cat mai putine persoane, nu prea vor copii, animale. Pe scurt vor cat se poate de multi bani iar chiriasul perfect e cel care nu-i strica mobila, nu dernajeaza vecinii, isi plateste facturile. Pe de alta parte chiriasul vrea sa dea mai putin, sa poata asculta si el o muzica, sa nu fie deranjat samd. Si unii si altii au cerinte firesti si de inteles daca stai sa le analizezi, ideea e sa-i aduci la un consens. Ca numar de contracte, tu ca incepator, ai fi bine daca ai incheia macar unu' in prima luna, nu importa suma, importa sa ai finalitate in demers. Dupa ce l-ai incheiat pe primul iti va fi mai usor. Daca ai o medie de 3 pe luna e bine zic eu intrucat asta inseamna in medie cam 150euro x 3=450euro ceea ce e cu mult peste media salariului din Romania. Insa este greu, fii pregatit sa mergi la intalniri la care ajungi doar tu, fii pregatit sa infrunti dezamagirea unei anulari pe ultima suta de metri, fii pregatit sa nu-ti raspunda la telefon cel care a spus ferm ca doreste sa incheie contractul si intelege ca tu trebuie sa ceri scuze proprietarului pentru ca s-a deplasat degeaba. Recomand entuziasm moderat, rabdare, perseverenta - daca esti un individ care renunta usor in genere nu vei reusi sa faci bani in aceasta meserie.

Registered User Komissar's Avatar
    2 contracte.... ? VIse taica... o sa ai luni in care nu o sa ai nici un contract. Presupun ca esti pe chirii, nu ?
    Fugi de ei cat mai repede si uita de un job in domeniul asta.
    1965 Volkswagen "Typ 1" 1200 - daily driver "scandalagioaica urbana"
    1972 Volkswagen "Typ 3" 1600 Squareback - stock.
    1989 Volkswagen "Typ 2" T3 1600 D

Banned
    Quote Originally Posted by Komissar View Post
    2 contracte.... ? VIse taica... o sa ai luni in care nu o sa ai nici un contract. Presupun ca esti pe chirii, nu ?
    Fugi de ei cat mai repede si uita de un job in domeniul asta.
    Lasa omul sa incerce, nu-i taia aripile inainte de a incerca sa zboare

Registered User
    intrebare oarecum stupida dar o sa o arunc aici:

seful tau, de unde stie daca tu ai facut sau nu o intermediere ? te intreaba cu ce apartamente proprietari lucrezi si te verifica dupa ? ca altfel se poate intampla ca tu , oficial, sa nu faci nici o intermediere in unele luni ....

Registered User niq86's Avatar
    Daca tot iti place acest gen de job, incearca agent de vanzari, ai mai multe sanse de a face bani(depinde de firma si profil) decat agent imobiliar vezi si tu ce prafuri sunt pe piata imobiliara; ca si agent de vanzari o data intrat pe segmentul asta sansele de reangajare sunt foarte mari daca prinzi un an doi experienta.
    Last edited by niq86; 18-11-2013 at 19:51.
    Voucher reducere pcgarage: 6QF5W6RP

Quote Originally Posted by MrDjBthu View Post
    intrebare oarecum stupida dar o sa o arunc aici:

seful tau, de unde stie daca tu ai facut sau nu o intermediere ? te intreaba cu ce apartamente proprietari lucrezi si te verifica dupa ? ca altfel se poate intampla ca tu , oficial, sa nu faci nici o intermediere in unele luni ....

Sincer, nu stiu cum face asta. Probabil verifica baza de date si observa ca apartamentul pe care am zis eu ca l-am inchiriat, a disparut de acolo. Dar probabil gresesc. E doar prima zi la mine. Inca nu stiu multe chestii.

Dar oricum, daca voi ziceti ca pot trece luni in care sa nu am mai mult de un contract, atunci imi iau talpasita de la astia, pentru ca asa pot trece luni in care cotizez la ei cu munca mea, iar eu sa nu vad nici un ban. Mai bine incerc la o agentie ceva mai serioasa. Sau una care sa-mi dea macar un 50/50 din comision, ceva... Nici nu-mi fac iluzii ca as putea avea castiguri mari din prima. Dar aici, n-as avea deloc, in situatia asta.

Iar agent de vanzari nu prea stiu ce presupune. Si nu imi place neaparat acest gen de job. Am nevoie de ceva sa mai fac on the side. Jobul meu preferat e productia video. Dar acolo cam bate vantul de multe ori, si imi trebuie o sursa de venit suplimentara, mai ales ca vine iarna. La imobiliare imi place ca e munca "de teren" (adica, nu stau intr-un birou si vorbesc la telefon toata ziua), si pe deasupra are si un program mai flexibil, care imi permite sa ma ocup si de treaba cealalta, cand imi vine vreo comanda.
    Last edited by Сталкер; 18-11-2013 at 21:14.

/DRIVE R@Z0R's Avatar
    Dupa ce prinzi experienta poti sa faci si pe langa agentie, daca intelegi ce zic. Iei un comision mai mic dar e tot al tau. Clientul trebuie sa il fi gasit tu din sursele proprii, nu din Argus sau programe asemanatoare ca te poate verifica. Dar trebuie sa prinzi ceva experienta pana atunci.

Sent from my IdeaTabA1000-F using Tapatalk now Free
    This kid also enjoys vitamin H .

Bazinga!
    Contract de munca ai ?

N-am nici contract de munca

Daca tot suntem la subiectul asta, as vrea sa imi ziceti si mie cam cum e o agentie de imobiliare serioasa. Am sanse sa ma angajez la niste oameni seriosi, in conditiile in care n-am mai facut asta pana acum? La astia m-am dus pentru ca erau si ei la inceput, nu cereau nici un fel de experienta (nici nu le-am dus CV-ul, de fapt), si m-au luat direct. Inca de la interviu se comportau ca si cum as fi deja angajat ). Dar nu stiu daca unii mai profesionisti ar angaja pe cineva care n-a facut asta pana acum.

Darth Ocelot Ocelot's Avatar
    Quote Originally Posted by Сталкер View Post
    as vrea sa imi ziceti si mie cam cum e o agentie de imobiliare serioasa.
    Daca ai citit ceva pe forumul asta, nu exista agentie imobiliara serioasa. Toti sunt niste lichele. Am avut si eu de-a face cu ei si ba sunt niste femei care au fost date afara de la alimentara, ori niste studenti cu aere de agenti de vanzare de pe Coasta de Azur. Multi dintre ei au serioase probleme mentale. Ca sa nu zic ca sunt handicapati. Defapt am zis-o, sunt handicapati.

Putin mai in serios acum, tu n-ai contract de munca. Si te intrebi cat de seriosi sunt. Adica nu-ti fac nici macar contract de munca pe salariul minim, adica in total vreo 10 milioane cu taxe. Deci firmulitza nu-si permite sa plateasca 10 milioane pentru angajat. Ce dovada de neseriozitate vrei mai mult?!
    I go down with the ship, that's what I do. I'm not even the captain, I'm going down with the ship. That's how I want you to think about me – a guy who keeps the captain company.

/DRIVE R@Z0R's Avatar
    Cauti pe google agentii serioase si cu vechime si aplici la ei. Daca esti la fel de serios ai o sansa buna.
    This kid also enjoys vitamin H .

Registered User TheSpecialOne's Avatar
    Eu iti recomand sa fugi de asa-zisele job-uri in domeniul imobiliarelor. In ultimul an am avut de-a face cu tot felul de gunoaie, chipurile agenti, al caror unic scop e sa-ti ia banii. Sunt total lipsiti de profesionalism, lichele care au ajuns sa ciupeasca cate un leu/euro/dolar in acest domeniu pentru ca nu se pricep la nimic altceva.
    Prin mai-iunie mi-am cautat un apartement cu doua camere pentru a-l inchiria. Am dat peste tot felul de specimene care una iti spuneau la telefon, alta iti aratau la fata locului. Zona Unirii e tot una cu Glina, acolo unde si-a tras Negoita ansamblu imobiliar, la 2 min. de metrou inseamna de fapt ca ai de mers 15-20 min. pana la prima statie, in anunt e un etaj, la fata locului e fie parter, fie ultimul etaj, ultracentral e Dristor sau Dr. Taberei si tot asa. Plus ca au niste texte de-a dreptul penibile care iti insulta inteligenta, genul bisnitarilor care sunt dispusi sa-ti spuna verzi si uscate pentru a vinde.

Sincer, eu nu vad rostul agentilor imobiliari. Mai ales ca sunt zeci de site-uri unte cererea se poate intalni cu oferta fara a mai fi nevoie de lichelele care sug si de la proprietari, si de la chiriasi/cumparatori. Cauta-ti un job demn, ia-o de la zero intr-un domeniu, daca iti doresti cu adevarat sa muncesti, nu sa tai frunza la caini.

Registered User Komissar's Avatar
    Din cate am inteles "sistemul" agentiilor imobiliare de la noi nu lucreaza cu angajari obisnuite cu carte de munca. Din cate am vazut sistemul preferat este ala cu 50-50% (agentul si agentia) sau alt fel de combinatii din astea dubioase (cum e cel spus de tine). Habar n-am cat de legal este.
    In rest, e adevarat ce s-a zis mai sus .... o agentie imobiliara este o cloaca de retardati si nimic mai mult.
    Am avut si eu un gand/tentativa , am fost la 2 interviuri si la o zi de proba si mi-a ajuns. ...

Faza trista e ca la una dintre agentii, discutand cu patronul mi-a zis ca se incearca "legiferarea" tranzactiilor imobiliare, adica orice tranzactie (vanzare/chirie) sa se faca OBLIGATORIU printr-o agentie, prin lege. Trist. Nu stiu cat de adevarat este, dar in mod sigur sunt unii care si-ar dori asta.

P.S. Se poate si mai rau - in Belgia de exemplu totul se face prin agentie, iar agentia ia o cota parte (5%, ceva de genul) din chirie LUNAR , pe toata durata de desfasurare a contractului.
    1965 Volkswagen "Typ 1" 1200 - daily driver "scandalagioaica urbana"
    1972 Volkswagen "Typ 3" 1600 Squareback - stock.
    1989 Volkswagen "Typ 2" T3 1600 D

Imobiliare Alex2007's Avatar
    Daca vrei sa muncesti sa sa ti dedici timpul (minim 10 ore) pe zi, pe chirii poti face 3 chirii pe luna. Eu personal lucrez pe chirii numai la recomandare.
    Visele iau forma casei tale!

1.