brat Locuitul la TARA vs la ORAS
Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 20 of 31

Thread: Locuitul la TARA vs la ORAS

Registered User cipiamon's Avatar

Locuitul la TARA vs la ORAS

Eu sunt Bucurestean dar cu bunici in apropierea Bucurestiului, si de curand mi-a incoltit ideea de a ma muta la tara, cateva avatajele imediate ar fi:

- aer curat
    - mancare sanatoasa
    - spatiu de miscare
    - o viata mai activa

dar si dezavantaje:

- greu cu igiena pana la costisitoarea instalatie sanitara
    - bani mai multi la benzina
    - acorduri de manele des intalnite
    - in mare parte vecini non-intelectuali

Voi ce ati alege?

Banned
    viata la tara, dar nu in apropierea bucurestiului sau a altui oras. ma gandesc cum traiesc oamenii aia in varf de munte pe la statiunile meteo... super... au de toate si nu-i deranjeaza nimeni cu nimic.

--xenite-- Dukatu's Avatar
    cam problema asta am pus-o in topicul legat de apartamente . ma bucur de acest thread

si eu as prefera avantajele descrise de tine, dar prin eliminarea dezavantajelor. acest lucru este posibil prin alegerea micilor urbe mai dichisite sau , mai greu, prin initierea alaturi de altii cu bani a unor noi zone bine gandite, cu plan urbanistic, nu mizeria care este de ex in Bucuresti.

de ex daca as gasi persoane interesate, as initia un proiect de case-vile bine-gandit undeva la deal, submontan. cu ecologie & stuff

Jack addicted georgerusu79's Avatar
    Pai si ce nevoie aveti fratilor de vecini intelectuali? Ia-ti un teren de 1.000 m.p., ridica-ti o casa de 200 m.p., lasi loc de o gradina, un loc de picnic, si iesi cu mult mai bine decat la oras!
    Manelisti? Ii rezolvi simplu: un zistem de 700w, 7.1 eventual, si faci concurs cu ei!
    Instalatiile sanitare sunt un mizilic, te rog frumos, pana si bunica-mea si-a pus!
    Singura problema ar fi reprezentata de hoti, fiindca traim in Romania, iar in sate sunt destul de multi!
    Pentru o casa de vacanta, eu as alege la tara. Dar sa stea cineva acasa tot timpul, si sa te intelegi cu politistii din zona sa stea pe aproape!
    Decat cocoasa de munca mai bine burta de bere!

Banned
    dukatu: ideea e foarte interesanta.. ai si bani pentru chestia asta?

la fel ca pe alte topice cu apartamente unde mi-am dat cu parerea spun si aici ca o casa la tara te-ar ajunge pana in 30 40.000 . in pretul asta fiind incluse utilitatile si igiena la nivel de 3 stele.

george.. pentru hoti exista caini lupi si pusti de vanatoare.

Registered User cipiamon's Avatar
    Quote Originally Posted by Dukatu
    acest lucru este posibil prin alegerea micilor urbe mai dichisite sau , mai greu, prin initierea alaturi de altii cu bani a unor noi zone bine gandite, cu plan urbanistic, nu mizeria care este de ex in Bucuresti.

de ex daca as gasi persoane interesate, as initia un proiect de case-vile bine-gandit undeva la deal, submontan. cu ecologie & stuff

Cred ca asta este viitorul, si eu sunt foare deschis catre alternativa asta.

Registered User NiNja's Avatar
    Hai sa-ti dau eu un motiv sa nu stai la oras. Perla a scos-o un tovaras din liceu(pe unde mai esti Mielule?) la ora de engleza care avea aceeasi tema. Eram pe sub banca de ris: "pai da ma in p*** mea, la oras poti sa cazi in putul liftului..." Mielu' rulezzzz!
    "Apple Computers rose from the provincial confines of a garage. So did Hewlett-Packard in 1938. That same year, Byung-Chull Lee started exporting fish and vegetables from Korea under the name Samsung"

Registered User Masi27185's Avatar
    Not funny.
    Masi, magniloquent warthog
    E-mail : masi27185@yahoo.com
    "The greatest trick the devil ever pulled was convincing the world he didn't exist."

Darth Ocelot Ocelot's Avatar
    Eh, parca vecinii de bloc au un nivel intelectual mai ridicat... numai ca sunt mai multi si astfel cresc sansele sa fie cat de cat destepti (asta nu se aplica la mine in bloc).
    Trebuia sa pui si un poll, desi cred ca toti ar fi votat tzara.
    I go down with the ship, that's what I do. I'm not even the captain, I'm going down with the ship. That's how I want you to think about me – a guy who keeps the captain company.

mai bine 2-3 vecini cumsecade sau prieteni alesi dupa metoda de mai sus cu crearea unor zone rezidentiale. la bloc sunt multi, majoritatea imbecili, dar si multi cu care ai ce discuta in pauzele de fuga la munca sau pe scari, e drept.

cipiamon, de beers si ceilalti, ca plan actual e putin probabil la mine , bani putini dar daca va intereseaza si initiati vreun plan, ma alatur cu placere in timp

Registered User NiNja's Avatar
    Quote Originally Posted by Masi27185
    Not funny.
    Mda, parerea ta...
    "Apple Computers rose from the provincial confines of a garage. So did Hewlett-Packard in 1938. That same year, Byung-Chull Lee started exporting fish and vegetables from Korea under the name Samsung"

Cristi's Avatar
    Viaţa la oraş cu siguranţă. În oraş trăiesc de când mă ştiu şi probabil nu m-aş adapta la stilul de viaţă rural.

SM
    SM is offline
    Leather SM's Avatar
    si eu zic la fel ca Chr1s.
    Am si eu bunicii intr-un oras de langa Bucuresti dar nu as putea sa ma adaptez never acolo.
    Dupa 2-3 zile deja mi-e dor de agitatia din Bucuresti...
    cred ca m-as plictisi ENORM daca as locui undeva la tara.
    Sa ma retrag pt 2-3 zile cu prietena sau singur sau sa am un loc unde sa ma duc in vacanta.o casutza ceva la munte da,dar sa locuiesc acolo NU

Registered User Mr. Grumpy's Avatar
    La tara, visul meu de-o viata. M-as muta si maine. Defapt nu chiar la tara, dupa un timp ajung sa iti lipseasca anumite chestii cu care te-ai obisnuit. Mai bine spus ar fi aproape de natura, o zona verde si linistita, departe de imbacseala marilor orase. Stau in Bucuresti, destul de aproape de Unirea... o mare parte din intelectualii mei de vecini nici nu stiu sa raspunda la Buna ziua. Manele? asta ar fi ultima problema...oricum sunt peste tot. Problema nu este realizarea acestui vis pe moment ci persectivele pe care le ai dupa aceea. Cum iti asiguri un trai decent? Cred ca oricare dintre noi si-ar face o casa frumusica vanzand actuala locuinta din oras... dar cum faci cu serviciul? In astfel de zone perspectivele sunt inguste. Pentru cei ce lucreaza in IT sa zicem ca s-ar rezolva in viitor, cand netul va patrunde mai puternic(cand? stiti ceva prognoze in legatura cu asta? sigur, nu la preturile astronomice actuale). Vara asta am stat foarte mult la casa bunicilor departe de capitala, si mi-am facut treaba, dar e frustrant pe dialup.

de aceea solutia este , dupa cum am spus, crearea unor zone rezidentiale excelente, cu o antena de net ceva de ex. si la mine same problem

KeR
    KeR is online now
    Registered User KeR's Avatar
    Oras clar! Nu stiu de fiecare dar cred ca te obisnuiesti cu un anume ritm de viata...ia incercati sa nu mai iesiti in oras(unde acolo sunt variante de locatii), sa nu mai vorbiti cu tona de prieteni(care tot din oras sunt cunoscuti) si sa stati in casa vreo saptamana doua (probabil numai la PC, chiar daca "viata la tara" nu cuprinde si asta, sau daca o cuprinde sa nu va asteptati la internet rapid)
    Este vorba de alegere.. EU aleg sa vorbesc cu vecinu meu destept/prost sau nu!EU aleg sa ies in oras sa merg la film una alta sau NU. Tot eu aleg sa ma vad cu unu/una/atlu/bla sa nu. Sau aleg sa sa-mi fac cumparaturile de la supermarketu din colt la 1 min si sa stau in casa ca taunele!..La tara nu ai variantele astea..esti limitat!Si asta pt ce?pt un "aer curat"?
    Viata-i scurta...ofera-ti "variante" de a o face mai lunga!
    Whyismyspacebarnotworking?!

Moderator
    deocamdata.. la oras. peste n ani.. cand pozitia materiala va fi mai buna.. o casa la periferie(imbina cumva avantajele celor doua lumi). pentru si mai tarziu.. pensie(eheheee... peste un secol din pacate ).. la tara!

Registered User
    nu cred ca as rezista sa traiesc la tara. dupa cum cineva zicea in unul din posturi esti limitat. am crescut intr-un oras mic si linistit iar de 3 ani sunt la facultate intr-un oras mare. chiar si acum ma simt excelent cand ma duc in vacante in orasul in care am crescut, singurul inconvenient e cu net-ul.. in afara de dial-up neexistand o alta varianta de conectare.
    .

cand ziceti de tara, parca ziceti de casa de paie intr-un sat de zdrenturosi care stau toata ziua la camp. poate e si prost zis tara, pt k nici eu nu as vrea la tara-tara. as vrea intr-o zona de deal spre munte , orasel mai mic, mai curat, mai aerisit sau zona retrasa dar nu de tarani neaparat. de ex in Bucovina sunt locuri unde merita sa stai si printre tarani.

Banned
    adica un fel de suceava sau botosani.. bleah.

mai bine lasa.

eu ma refer la munte fara nici o casa in jur pe o raza de 20 de km .

si jeep metro carrefour la maxim jumatate de ora .

1.  
Page 1 of 2 12 LastLast