brat Unde pot scoate fotografii tip buletin/pasaport...
Results 1 to 14 of 14

Thread: Unde pot scoate fotografii tip buletin/pasaport...

Registered User marius_rg's Avatar

Unde pot scoate fotografii tip buletin/pasaport...

Stiu ca s-a mai discutat pe forum asta, dar as avea ceva de adaugat!!! Pretul pe fotografii sa nu fie ca la fotograf . Adineauri m-am intors din Carrefour si am ramas uimit cand am vazut ca pentru 4 fofografii,facute de mine trebuie sa platesc 65k...., cand o poza 10x15 e in jur de 6k...

Unde pot scoate un set de poze la preturi omenesti ???

Mir
    Mir is offline
    Moderator Mir's Avatar
    Pai uneste 4 fotografii singur fisier, in photoshop si zici sa-ti scoata doar o poza 10/ 15

cam asa :
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails mecla.jpg  
    °·.M·I·R.·° ¬ Mª©hinæ IntendeÐ fºr ®epair¿ng

M-am gandit si eu la asta, dar mi-a venit idea dupa ce am plecat din Carrefour.... Ma gandesc ca poate sa zica ca nu vrea sa scoata in acest fel....
    Pana la urma ei pe ce cer atatia bani....?? Pe munca lor de a le uni intr-o singura poza, sau mai e ceva la mijloc ?

Registered User Sir_Alex's Avatar
    Sigur ca mai e ceva la mijloc: aparatul care de obicei e cel putin un prosumer (daca e un laborator care se respecta) , blitul de studio , etc.
    Oamenii aia trebuie sa-si si scoata banii pe investitie. Daca presupunem ca profitul la o poza tip document e de 1 euro si faci in medie 5 pe zi (si tot mai putin ca acum lumea cam are digitale si-si fac ei singuri pozele asa cum a spus Mir) iti trebuie sa-ti amortizezi investitia in 5 x 100 zile lucratoare.
    Apoi mai e si chestia de productivitate a muncii: cat timp ii trebuie operatorului sa-ti faca si sa-ti scoata o poza tip document tot atat ii trebuie sa scoata si un film de 36 pozitii.
    Si nu in ultimul rand costa masina de developat care daca e model nou poate fi si 50-60 mii euro.
    Eu consider ca pretul e justificat.

Ok....dar daca eu fac, asa cum zicea si Mir....asez intr-o pagina 9x13 4 poze 3/4, deci fac eu cam toata treaba, nici asa sa nu vrea. Ca...pana la urma, nu ar fi nici o diferenta pt ei intre pagina mea cu 4 poze, si o poza de aceeasi marime, nu?

Edit
    PS: cand am zis poze de buletin, m-am referit doar la marime...De fapt pozele sunt pt diploma.

Mir
    Mir is offline
    Moderator Mir's Avatar
    Pai desigur. Nu trebuie sa-l intereseze ce contine poza, asta e treaba ta. Unii declara explicit ca nu accepta pr0n, dar nici vorba de colaje...deci daca nu accepta cere sa vb cu seful lui. Iti calculezi la ce dimensiuni trebuie sa iasa, pui si o margine alba, faci fisierul format 3/2 si zici sa ti-o scoata fara margine alba ( sa ramana numai marginea pusa de tine )

Am redimensionat in PS pozele, la 3/4 si apoi le-am introdus intr-o pagina word, de dimensiuni 9x13. Aici le-am mai aranjat in pagina....si gata.
    Eu zic ca poate sa-mi scoata o pagina word, si cu margini albe, ca nu ma intereseaza..., numai sa mi le scoata

Merci Mir pt sfaturi.

Registered User GunX's Avatar
    nu o sa-ti mearga chestia. s-au mai gandit si altii inaintea ta
    si eu am incercat la o gramada de asemenea firme de print sa le cer doar sa-mi scoata ceva facut de mine si cum vedeau ce contine poza cereau mai multi bani (indiferent cum o aranjam si cat de minim era efortul). nu imi puteau da nici o motivatie reala, dar adevarul este ca eu nu sunt obisnuit sa ma tocmesc sau sa ma rog de nimeni sa imi ia banii, asa ca ii lasam vorbind, facem stanga imprejur si usa ramanea deschisa.

e un fel de magarie colectiva tacita, pentru a nu-ti permite sa ocolesti serviciile foto pentru documente, care sunt mult mai scumpe. daca gasesti insa un magazin unde nu se caca pe ei ca restul, spune-ne si noua.

azi ma duc sa vad ce o sa zica in carrefour.....
    Am prelucrat cateva poze....si am facut in asa fel incat sa para ceva mai mult decat 4 poze standard (3x4 ). Daca o sa faca figuri, cred ca si eu o sa fac galagie....ca, din punctul meu de vedere ar fi magarie....

Mir
    Mir is offline
    Moderator Mir's Avatar
    GunX, eu chiar am scos asa, la Agfa de pe Stefan cel Mare si nu mi-au zis nimic.

Mi-au scos aici in Carrefour pozele, asa aranjate de mine in pagina, fara discutii.

Deci.....se poate

Registered User alexcercel's Avatar
    pai marius arata-ne si noua cum le-ai prelucrat.

Registered User
    Eu mi-am scos poze tip buletin, aranjate cum ati zis voi pe o hartie 10X15 la fuji film unirea, langa mc donalds, nu a fost nici o problema.

Am incercat si in alta parte acelasi lucru, la fuji piata domenii si nu au avut curajul sa ma refuze, ci au bagat vrajeala gen "nu gasim poza pe cd" pana m-am lasat pagubas.
    Eu sunt adevaratul Vasile2!!!

Quote Originally Posted by alexcercel
    pai marius arata-ne si noua cum le-ai prelucrat.
    Tu vorbesti serios?
    Pai cum sa le asez....4 poze in pagina....aranjate cu o oarecare logica si cu un scris sus....ceva genul "Album 2005"...."Licenta 2005".....etc.

Daca imi faceau probleme ca nu pot.....eram pregatit sufleteste sa fac galagie !!

1.  
    DHB14 - 728 - Last Post