Page 1 of 113 12341151101 ... LastLast
Results 1 to 20 of 2255

Thread: Fotografia de Nunta ( tehnici, aparatura, iluminari, locatii... )

1. Back To Top | #1

Exclamation Fotografia de Nunta ( tehnici, aparatura, iluminari, locatii... )

Se simte nevoia unui thread specializat pe acest domeniu.

Am sa incep eu cu parerea mea despre setup-ul minim necesar ca fotograf de nunta.

1. Body DSLR ( aparat principal ), semipro sau pro
    2. Body DSLR sau SLR pe film (plus cateva filme), macar entry level (eventual cu care sa lucreze asistentul)
    3. Un obiectiv zoom decent wide/normal ( 17-40, 17-85, 28-70, 17-55 ) f2.8 sau f4 pentru majoritatea pozelor.
    4. un tele decent ( 135, 200, 70 - 200 ) pt candide....dar nu e obligatoriu
    5. NEAPARAT - un prime bun ( 35 / 50 / 85 /100mm ) luminos ( f1.4....f2 ), pentru pozele regizate (formale) si cateva cadre artistice la lumina disponibila.
    6. DOUA, trei carduri de cativa GB
    7. Stocare externa ( gen Vosonic X's Drive, Archos GMINI 400 sau orice altceva, care va permite salvarea a cativa zeci GB ) - de preferat in dublu exemplar.
    8. Blitzuri externe neaparat "bounce", plus bounce reflector.
    9. Acumulatori de rezerva si incarcatoarele lor ( pt aparatele foto si pt blitzuri )
    10. Nu in ultimul rand - pricepere la acest gen de foto si mai ales RABDARE cu oamenii
    Last edited by Mir; 20-11-2009 at 17:42.
    °·.M·I·R.·° ¬ Mª©hinæ IntendeÐ fºr ®epair¿ng

2. Back To Top | #2
    Registered User Cris's Avatar
    Oh, Mir parerea mea e ca tot in carti gasesti cele mai multe raspunsuri. Carti bune. De pe Amazon daca e posibil.
    Sper sa raspunda oameni care stiu despre ce e vorba pe acest thread. Eu din cite am citit (nu practicat) asi mai adauga:

11. O scara

Nu foarte inalta, cam 2-3m sunt arhisuficienti. Se gasesc la BricoStore cred, sau alte magazine de materiale construcie/gradinarit.
    Parerea mea e ca ajuta la creatie.

In alta ordine de idei, un alt sfat pertinent zic eu:

12. Cunoaste-ti locurile in care vei fotografia. Viziteaza-le inainte, vezi cum bate lumina, gandeste-te ce va merge si ce nu va merge, gandeste-te la locatii de backup.

PS. S-ar putea sa am o treaba pentru tine asa cam peste 6 luni..
    "Universalistic egalitarianism, from which sprang the ideals of freedom and a collective life in solidarity, the autonomous conduct of life and emancipation, the individual morality of conscience, human rights and democracy, is the direct legacy of the Judaic ethic of justice and the Christian ethic of love. [..]Up to this very day there is no alternative to it. " -
    Jürgen Habermas

3. Back To Top | #3
    Pe cand si un seminar live?
    Nu tin neaparat sa fac bani din fotografii la nunti, dar sunt f curios cum e. Zic asta pentru ca deja am inceput o mie de lucruri si nu stiu cate dintre ele o sa le duc pana la capat sau macar sa le continui [cele care nu se termina niciodata].
    Ma gandeam sa fie maxim 2 incepatori [in ale fotografiei de nunti, nu d-aia care habar-n-au cu ce se mananca fotografia] cu un "tovaras invatator" ). Profesionistul sa face poze si ceilalti 2 ucenici sa fie atenti la tot, si in acest timp sa faca si ei fotografii.

Mie mi-ar placea sa ma ia cineva a o nunta sa fac poze. N-as cere nici un ban, decat acolo de-o ciunga sau daca sunt f reusite pozele.

4. Back To Top | #4
    Registered User kpk1's Avatar

Ha ! Setup de provincie

La un nivel profesional, este minim valabil ce ai zis Mir .. in provincie (exclud orasele mari ud lumea mai stie ce este digital pro) .. ar fi frumos sa fie asa .. dar sa va povestesc cam ce se vede la noi in fata primariei:
    1. Ap. foto analogic (film) obligatoriu nikon de la F50 la F85 ce vreti, din cand in cand o minolta
    2. Un blitz orice-ar fi .. important e sa faca lumina
    3. Altii mai nonconformisti :d P&S digitale, gen Canon A75,.. fara blitz extern si oricum nu mai mult de 5 MP.
    PS.
    1. Am auzit doar de un singur tip ca ar avea pe aici un Canon 20D dar si ala cu un obiectiv ordinar .. asa ca a aruncat omu` banii.
    2. Obligatoriu cel care face si poze, trage si film unde nu va mai povestesc cate VHS sunt.
    3. Motivul din care se trage si video si film de aceeasi persoana si ehipamentele sunt care sunt: prost platiti .. la 6-7 mil pe nunta ce pretentii poti sa ai ?!

Eu am fost un pic mai iresponsabil si anu asta m-am ta^ra^t cu un Oly 7070, care sincer m-a scapat de multe dar are si el limitele lui ) prietenii stiu d c; si asta pentru ca toata investitia de anul acesta s-a concentrat pe o camera video mai pricopsita, un Sony VX2100. Pentru ca sezonul s-a incheiat ma gandesc serios pentru la primavara la un DSLR

Ma deranjeaza foarte tare ca lumea nu intreaba ce faci ce iese daca ai mai facut, cate .. ci .. CAT MA COSTA ??? Si este motivul pentru care incerc mai intai sa-i invit sa vada ce poate sa iasa si daca-i convine (fiti siguri ca la filmarile cu VXu ii determin ca sunt omul potrivit; si un montaj mic si sunt asigurat)

N-o sa ma dau dupa deget si va spun si conditiile care merg pe aici

1. 2 poze acelasi cadru (dublura) = 30-36 mii
    2. 1 ora DVD digital 800 mii sau 3 ore caseta VHS = 1,5 mil
    PS. poze la kilogram si filmari la metru

Urasc societatea in care traiesc. Mi-ar conveni cat de curand sa mai intre macar 2-3 cu digitale profesionale prin orash ca sa-si schimbe oamenii optica .. dar pana una alta ei nu-s in stare sa faca diferenta intre un P&S si un DSLR .. ex. ma mai intreaba unu daca am NIGHTViSION ) ce sa-i raspund ??? .. si ca a vazut el camera mica si inregistreaza pe DVD direct

Sunt un entuziast al filmului si fotogerafiei si incerc sa investesc in echipamente bune, nu caut profitul acum decat pentru a-mi sprijini investitiile, caut respectul si orizonturi noi in ceea ce fac .. sunt intr-o continua perfectionare.

AAA, uitai .. profesionistii sunt mandri de pozele lor cu film cu saturatie pe verde, cand fac pozele la tufa.

5. Back To Top | #5
    o singura nunta am avut in weekend , imediat dupa ce mi-am luat 350D kit si am tras cateva concluzii.

Lumina este proasta, asadar ISO-1600 e de baza. Prin urmare un DSLR cu zgomotul cat mai mic posibil ca sa prelucrezi cat mai putin dupa. Este bine sa lucrezi in raw pentru ca pozele au nevoie de prelucrare serioasa si sa ai spatiu de manevra, dar acest lucru te doboara, volumul de munca ulterioara este mare.

De scara nu e nevoie, dar intr-adevar trebuie sa te orientezi la fata locului dupa un scaunel sau trepte, etc. Blitz-ul cat mai puternic si sa dea o lumina generala, ideal indreptat in sus, usor aplecat spre fata ca sa nu existe umbre pe fata, sau adaugat blitz-ului un adaptor confectionat chiar de tine care sa reflecte o mica parte din lumina spre inainte. Neaparat trebuie lasata si lumina ambientala sa intre in cadru, asadar timpul de expunere trebuie sa fie undeva pe la 1/50s. Lumina de la blitz fiind descarcata mai rapid va "fixa" nuntasii, nu-i va reda miscati. In schimb datorita timpului de expunere de 1/50 care lasa si lumina naturala sa intre vor aparea usoare halouri datorate miscarii nuntasilor in lumina naturala. Acest fapt nu este deranjant pe poze mici, gen 10x15cm, sau apropiate. Lumina blitz-ului are o zona ingusta de frecvente electromagnetice, ceea ce va face ca anumite culori sa nu fie reflectate in deplinatatea lor, rezultand o lumina dura, tocmai de aceea trebuie si lumina naturala.

Camera trebuie sa fie rapida, sa declanseze rapid si sa aibe un burst-rate bun, buffer mare. Sa aibe cat mai putine blocari de soft. De asemenea este bine sa nu fie prea grea.

Obiectivul trebuie sa fie doar bun, e suficient, nu e nevoie de sticla pretentioasa, dar e bine mai degraba sa fie cat mai luminos si sa focalizeze repede . Trebuie invatat tehnica focalizarii acolo unde vrei tu nu unde vrea aparatul. Cel mai bine este sa prefocalizezi unde doresti tu dupa care sa recompui scena. Ca focala 17-80 este suficient.

Ideal este sa ai carduri mici si multe, sa tragi macar pe 2, eu as sugera 3. Un card mare umplut contine multa informatie si poate duce la blocare si ai incurcat-o. Sfatul meu nu umpleti un card mau mult de 3 sferturi. Pentru siguranta exista unele camere care accepta 2 carduri, daca are asa ceva camera trageti pozele incrucisat, pica unultot aveti cateva poze despre acel moment pe celalalt card. Acumulator de rezerva nu se mai pune problema. Este bine sa aveti si un compact P&S bun cu voi, gen Fuji F10(are zgomot foarte mic), nu stii cand te scoate din incurcatura.

Imbracati-va cat mai bine, cu cravata, da senzatia ca respectati nuntasii, implicit va vor asculta astfel incat veti fotografia dupa cum vreti voi nu dupa cum apuci la intamplare. In plus nu trebuie sa va lipseasca tupeul insotit de bun simt, fara rusine umblii prin toata biserica sa iei cadre interesante. Neaparat trebuie sa cunoasteti care sunt momentele importante in economia unei nunti,botez, etc, ca sa fiti pregatit optim a intampina acel moment cu poze de calitate care nu va iau prin surprindere.

Fotografiatul la nunti ESTE UN LUCRU EXTREM DE PROFESIONIST SI DE GREU, E UN LOC UNDE SA TE FORMEZI CU ADEVARAT, este foarte aproape de fotoreportajul de razoi sa zicem asa..., doar ca nu esti in pericol.

Ca sa nu uit.......... la nunti pozele arata pe monitor jalnic. E foarte bine asa, pentru ca trebuie sa gandesti in ansamblu, adica sa nu arzi fetele, sa luminezi si ce se afla in spate, sa folosesti si lumina naturala pentru culori bune. Toate aceste lucruri in acele conditii dau imagini proaste calitativ pe monitor, zgomotoase, usor miscate, etc, insa cand le treci pe hartie arata fantastic. La pozele de nunta nu cautati detaliul ci mai degraba ansamblul placut al pozei.

Pozele din link-ul de mai sus nu au nici o treaba cu nuntile,sunt departe de realitate, e fotografie de moda cu un manechin imbracat in mireasa.....
    Last edited by catalin_pro; 09-11-2005 at 17:14.

6. Back To Top | #6
    Inca ceva, o greseala care se invatza doar din practica : niciodata sa nu fi descoperit pe wide! Never! Adica nu ai voie sa schimbi 17-40ul cu 70-200. Daca vrei sa folosesti tele atunci ai nevoie de un alt body sau de un P&S prosumer. Intodeauna cand vei pune 17-40/18-50-ul in geanta si te vei pregati sa tragi ceva pe tele se va ivi o ocazie IMPORTANTA de wide. Legea lui Murphy.

7. Back To Top | #7
    tocmai de aceea e foarte util un zuum care pleaca de la 17,18 pana la cat ai bani

8. Back To Top | #8
    REcomand cu caldura Canon EF 28-300mm f/3.5-5.6 L IS USM + Canon EOS 5D + Canon Speedlite 580EX pentru cei care se gandesc sa practice meseria asta in USA unde se pot amortiza usor

9. Back To Top | #9
    Quote Originally Posted by grig_jr
    cele mai tari poze de nunta EVER :

http://www.paginiweb.com/blog/?p=110 , banui ca le stiti cu totii

sunt bune, dar cele mai tari ever e putin exagerat . iata aici unele cu adevarat exemplare :

http://www.jeffascough.com/

de fapt se poate posta acest link la FOTO DE ARTA !

10. Back To Top | #10
    Registered User grig_jr's Avatar
    Pozele din link-ul de mai sus nu au nici o treaba cu nuntile,sunt departe de realitate, e fotografie de moda cu un manechin imbracat in mireasa.....
    citeste ce scrie pe site acolo. nu e adevarat ce ai spus. tipul a 'fotat' toata nunta, a pus pe site ce i-a placut. sunt cele mai tari poze de nunta pe care le-am vazut eu

11. Back To Top | #11
    Quote Originally Posted by grig_jr
    citeste ce scrie pe site acolo. nu e adevarat ce ai spus. tipul a 'fotat' toata nunta, a pus pe site ce i-a placut. sunt cele mai tari poze de nunta pe care le-am vazut eu
    ori nu ai acces la internet decit 5 min la 5sapt ori ai gresit forumu cu ppcrsm.

12. Back To Top | #12
    Grig prezinta-te cu astfel de poze artistice la client si nu mai vezi un ban de la ei. Pai tu ai vazut ca era biserica goala ? Aia nu a fost nici o nunta ci mai degraba o sedinta foto.Daca tu o sa ai la nunta asemenea lumina si atat spatiu liber care sa-ti lase spatiu sa compui inseamna ca o sa fi un norocos.Ca sa nu mai vorbim de miri care stiau sa pozeze. Ma rog, credeam ca topicul asta se vrea util celor care chiar trebuie sa fotografieze la nunti.

13. Back To Top | #13
    Registered User grig_jr's Avatar
    Ma rog, credeam ca topicul asta se vrea util celor care chiar trebuie sa fotografieze la nunti.
    adica celor care se limiteaza si fac ce se intelege de obicei prin "poze de nunta" ?! incercati sa umblati si la creativitate, nu doar la tehnica

o sa sap pe net sa va pun si RESTUL pozelor de la nunta indivizilor respectivi. ca sa va convingeti ca nu erau doar "niste modele". si mir si kork stiu foarte bine de fapt chestiile astea

14. Back To Top | #14
    Registered User axterix's Avatar
    Quote Originally Posted by catalin_pro
    Grig prezinta-te cu astfel de poze artistice la client si nu mai vezi un ban de la ei. ...
    Fara suparare, eu sincer as dori sa am un asemenea fotograf la nunta mea
    Sunt niste poze care difera de la "obisnuit" si chiar asta imi place
    I couldn't repair your brakes, so I made your horn louder.

15. Back To Top | #15
    Voua v-ar placea asemenea fotografii deoarece sunteti constienti de valoarea artistica, insa la nunta voastra mai sunt socrii, nasii si restul rubedeniilor care asteapata doar "amintiri" inregistrate cat mai fidel....cu ei ce faceti ? ii veti dezamagi ?

Ideea e, ca fotograf de nunta, sa acoperi ambele genuri, sa oferi atat ceea ce se cere in mod clasic cat si ceva mult mai creativ, modern, artistic, fara a aluneca in kitsch, ceea ce este foarte greu, caci pentru acest ultim tip de fotografie trebuie sa acorzi foarte mult timp, sa aschimbi des locatia, unghiul, sa regizezi catodata foarte mult iar alta data, din contra, sa stai cat mai ascuns, nevazut.
    Din act motiv eu spun ca e neaparat necesar sa ai un asistent fotograf, fiecare sa poata acoperi una din variante.

Haideti sa nu transformam topicul intr-o cearta. L-am deschis pentru TOATE aspectele problemei, cele traditionale, cele artistice, tehnice, de trecut si viitor, pentru ca toata lumea sa fie informata si sa imbunatatim, intr-un final, ceea ce livram clientilor ( pt cei care lucreaza in domeniu, desigur... ).... si de ce nu, sa incepem sa le formam acestora si un spirit artistic, o minima cultura a imaginii.
    Fiti convinsi, ca daca amicii unor tineri proaspat casatoriti se vor uita la poze si vor vedea jumatate din ele prezentate in mod artistic, cu compozitii mai putin clasice, gustul se va forma printre ei, ei care vor fi viitori clienti......iar atunci noi vom putea sa pretindem un pret pe masura.

Quote Originally Posted by Cris
    PS. S-ar putea sa am o treaba pentru tine asa cam peste 6 luni..
    Desigur ! Oricand !
    Last edited by Mir; 10-11-2005 at 11:36.

16. Back To Top | #16
    pozele din link sunt bune, dar nu au nici o treaba cu nunta. de aia va si plac.de aia si sunt originale, distincte si diferite, pentru ca nu sunt.
    si pozele din cel mai scump album de moda cu rochii de mireasa s-ar putea sa va placa la nebunie, dar nici alea nu sunt "de nunta". la fel si catalogul cu decoratiuni interioare, buchete de flori etc.

exista doua stiluri de pozat la o nunta. cel artistic si cel documentar. diferenta este ca intre un portret expresiv (zambind, strigand) eventual in lumina obscura (cu jumatate de figura in umbra) si o poza de buletin (luminat totul corect, expresivitate zero).

cel mai greu la nunta este ca aceste stiluri sa se confunde. altfel, poti obtine un pic mai usor ceva mai artistic, dar imaginea nu va fi DIN NUNTA, ci din afara evenimentului propriu-zis. Poti imbraca un cuplu in miri si sa faci poze cu ei oriunde vrei tu (la mare, in catacombe, sarind din avion), dar aia nu e fotografie de nunta decat daca chiar asa s-a intamplat (vor fi si alti invitati langa ei, va sari si popa din avion cu evanghelia in mana - ca doar s-au mai vazut cazuri).

Deci fotografia cu miri e alta. Macar voi sa nu le confundati. Fotografia de nunta este mult mai mult. ca lumea o face prost, mult si ieftin, doar stilul documnetar si nici ala bine, e altceva. dar principalul motiv ramane faptul ca este infinit mai greu sa obtii ceva si artistic si documentar = maxim comercial. chiar mr.fred (autorul blogului si a pozelor in discutie) nu a putut sa-mi arate o fotografie in care cele doua sa se completeze perfect. si nu pentru ca nu este in stare (puteti sa navigati cel putin o ora prin blogul lui si la sfarsit sa va impaturiti la loc limba de pe jos) ci pentru ca este foarte greu, talentul si artisticul nu se poate vinde la galeata si mai conteaza enorm si norocul de moment, subiectii, situatia.

sper insa sa va dati seama singuri cat de usor este sa emiti pretentii si cat de greu este sa le indeplinesti. cat de usor e sa pui stacheta la 10m si cat de greu este sa o si sari. si in linkurile de fotografie de afara nu veti vedea niciodata un eveniment complet cap-coada sa va dea pe spate, ci numai o galerie de poze "best-case" alese dintr-o imensa experienta de zeci/sute de evenimente. asta ca sa va faceti si o idee asupra factorului noroc/ghinion.

astfel, daca vine vorba de selectat din milioane de poze DE NUNTA, puteti vedea premiile http://www.wpja.com/
    sa vad dupa aia cine mai se scuza ca nu a avut unde sa vada si alte imagini (EVER)
    Last edited by GunX; 30-11-2005 at 13:51.

17. Back To Top | #17
    Registered User Taxon's Avatar
    bun post, gunx, ar merita urcat si dincolo

18. Back To Top | #18
    Registered User
    Parerea mea este urmatoarea: Ca sa faci fotografii artistice la o nunta sau alt eveniment asemamator trebuie sa nu fii fotograful principal. Este foarte greu sa faci artistice daca esti fotograful principal. Risti sa pierzi momente importante ale evenimentului. Deci ori una, ori alta!

Parerea mea....

19. Back To Top | #19
    Treaba-i clara: ca sa faci poze artistice la nunti trebuie sa ai cui sa le prezinti. Atata vreme cat clientul nu are vocatie artistica pozele tale vor fi considerate niste esecuri. Daca ai cu cine merita incercat. Sa nu uitam ca in majoritatea cazurilor fotograful principal o face pentru bani ! , altfel nu ar mai fi profesionist daca nu "rezolva la cerere", ar ramane doar un amator pasionat, oricare ar fi gradul sau de indemanare. Alta idee buna ar fi sa vorbesti cu mirii inainte, sa testezi terenul sa stii ce grad de cultivare au. Parerea socrilor nu intereseaza, nunta e a mirilor si ei te vor critica daca le-ai stricat ziua cea mai fierbinte. O tinuta mai sobra face minuni, impune respect si te vor asculta cand le comanzi anumite pozitii.

Partea nasoala este pentru cel cu videocamera, nimeni nu are timp de el, nimeni nu prea il baga in seama, in schimb cand se privesc inregistrarile exigentele sunt maxime.
    Last edited by catalin_pro; 02-12-2005 at 18:27.

20. Back To Top | #20
    Registered User Alien code's Avatar
    Imi mai permiteti sa adaug:
    11) Costum +cravata, eventual papion.

Fotografii de ii tot vad la nunti si botezuri imbracati de parca sunt soferi de camion si care mai au si cate un aer de superioritate doar pentru ca tin in mana un aparat pe care nimeni din sala nu stie sa il foloseasca sunt sub orice critica.

La nunta e un moment f bun sa va faceti reclama pentru ca e un eveniment social,veti fi in contact direct sau indirect cu multi potentiali clienti. In public vor fi multe persoane care se vor marita/insura in curs de cativa ani, pozele facute vor ajunge la toti nuntasii care vor remarca maiestria pozelor voastre si isi vor aduce aminte de voi... .

1.  
Page 1 of 113 12341151101 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks