Page 104 of 113 FirstFirst ... 45494101102103104105106107 ... LastLast
Results 2,061 to 2,080 of 2255

Thread: Fotografia de Nunta ( tehnici, aparatura, iluminari, locatii... )

1. Back To Top | #2061
    Quote Originally Posted by Savu View Post
    Cam care considerati ca este echipamentul mediu pentru a face un eveniment (nunta/botez). Ma refer la 1 body, 1-2 obiective, 1 blitz+ alte accesorii. Canon pls.
    Da, mediu, asa cum zice si mai sus, neaparat 2 body-uri ( unul de back-up. Nu se poate fara back-up la eveniment ). Un 60D cu 17-55 2.8 IS si cu un 85mm 1.8 USM, un blitz 580 EX , un 40D cu 35mm f2.0 de back-up si inca un blitz ETTL, orice 420EX, 430EX.......

Ceva mai bun ar fi orice FF ca aparat principal, gen 5D, 5D2, 5D3, 6D, 1Ds xx, obiectiv de preferinta noul 24-70 f2.8 L, un prime luminos focala wide-normala 28....35....50mm ( gen 35mm f1.4L , 50mm 1.4 USM ) si un alt prime luminos tele 85....135mm ( gen 100 f2.0 USM sau 135mm f2.0 L )
    Svreo 2 sau mai multe blituri 580EX2, 600EX, fie pe aparat fie cu transmittere radio, in diferite configuratii dupa rezultatul dorit, stative, umbrele, carduri, acumulatori. ( 2...3 acumulatori de body, 4...5 grupuri de cate 4 cumulatori AA pt blituri, 2...3 carduri de 16...32 GB pt RAW )

cam asa...
    °·.M·I·R.·° ¬ Mª©hinæ IntendeÐ fºr ®epair¿ng

2. Back To Top | #2062
    Registered User PesteImputit's Avatar

5Dmk2 +400D gripped backup + 24-70 f2.8L + Canon 16-35 F2.8L II + Canon 24 f1.4L + Canon 35 f1.4L + Canon 85 f1.2LII + Canon 50 f2.5 Macro + Canon 100 f2 + Canon 70 200 f2.8L + Canon 70 300L IS + Canon 35-350L + Sigma 170-500 + Sigma 12-24 + alte acareturi

YM! PesteImputit
    CAND SCRIU "CONTACT: SMS" NU MA SUNATI!!!! NU POT SA RASPUND!!!

3. Back To Top | #2063
    Foarte bun de citit, mai ales pentru clienti, dar si pentru unii fotografi :
    Le Petit Blog Noir: Cum să ai fotografii bune la nuntă - ce nu ţi-a mai spus nimeni până acum
    Sunt convins ca o mare parte din descrierile de acolo le-ati intalnit si voi pe propria piele
    Astept completari si alte sfaturi/rugaminti catre viitorii miri pentru ca lucrurile sa iasa asa cum trebuie.

4. Back To Top | #2064
    Registered User
    Superb punctat. .. As mai aduga un sfat, doua pt insuratei (in afara de uitatul inspre usa la cununie si riscul de a avea poze ale garbitei ) . Nu va bagati degetele in nas din 3 in 3 minute, si nu va aranjati tinuta din 5-in 5min. Nu tineti servetele in mana ,cu care sa va stergeti sudoarea de pe frunte. Nu admirati prosternati icoanele pictate pe cupola pt ca nu sunteti in excursie/pelerinaj . Desi suna aiurea incercati sa va miscati cat mai putin si cat mai lent (in biserica). Adicatelea nici sa fiti impaiati ca si cum ati avea un par in anus dar nici relaxare si naturalete maxima. Cine a zis ca aveti un facies atragator cand sunteti autentici si zambiti cu gura de jur-imprejur de vi se vad si lucrarile dentare?. In fine frumos articol si daca mai are cineva ceva de adaugat sa o faca ca mi se pare foarte interesanta si utila problematica

5. Back To Top | #2065
    Quote Originally Posted by nenis View Post
    Superb punctat. .. As mai aduga un sfat, doua pt insuratei (in afara de uitatul inspre usa la cununie si riscul de a avea poze ale garbitei ) . Nu va bagati degetele in nas din 3 in 3 minute, si nu va aranjati tinuta din 5-in 5min. Nu tineti servetele in mana ,cu care sa va stergeti sudoarea de pe frunte. Nu admirati prosternati icoanele pictate pe cupola pt ca nu sunteti in excursie/pelerinaj . Desi suna aiurea incercati sa va miscati cat mai putin si cat mai lent (in biserica). Adicatelea nici sa fiti impaiati ca si cum ati avea un par in anus dar nici relaxare si naturalete maxima. Cine a zis ca aveti un facies atragator cand sunteti autentici si zambiti cu gura de jur-imprejur de vi se vad si lucrarile dentare?. In fine frumos articol si daca mai are cineva ceva de adaugat sa o faca ca mi se pare foarte interesanta si utila problematica
    Au fost adaugate completarile tale la sfarsitul articolului. Asteptam discutii pe acesta tema. Sunt extrem de utile atat pentru clienti dar si pentru fotografi, sa le sublinieze clientilor ce nu trebuie sa faca.

6. Back To Top | #2066
    Excelent articolul!
    What's a pina colada anyway?

7. Back To Top | #2067
    Registered User
    de unde o stim pe Doamna? Parca am mai vazut-o pe undeva

ON: EXCELENT!

8. Back To Top | #2068
    Registered User
    mir: ce as vrea sa pot da acel text la totii mirii cu care ma intalnesc ....
    de mult ma gandesc sa fac un text care sa le trimit pe mail sau sa l dau odata cu semnarea contractului (m-am saturat de cate ori zicem una si alta se intampla ...)

9. Back To Top | #2069
    Registered User Bylly's Avatar
    Pai deja a inceput sa circule "la liber" pe facebook.
    War does not decide who is right, but who is left.

10. Back To Top | #2070
    Registered User ioni220's Avatar
    Salutare. Pentru fotografie de nunta , botez .... mai putin pretentioasa (si pentru cei cu buget mai redus) folosind un canon 550d , ce parere aveti de folosirea acestui obiectiv Canon EFS 17-85 IS USM (pentru a nu folosii obiectivul de kit 18 55)?

11. Back To Top | #2071
    pai sigur ca e mai bine sa folosesti 17-85 decat 18-55.
    Marc Barbu, fotograf.

12. Back To Top | #2072
    MIR, intrebare tampitica dar totusi....e blog-ul tau?
    Excelent articolul si merci de link. E la fav acum.
    Sky is blue....

13. Back To Top | #2073
    Godlike Savu's Avatar
    Quote Originally Posted by anarhistor View Post
    MIR, intrebare tampitica dar totusi....e blog-ul tau?
    Excelent articolul si merci de link. E la fav acum.
    Vezi ca ai o semnatura foarte neregulamentara. Nu ai voie cu link extern. Repejor pune mana si modifica.

14. Back To Top | #2074
    Am modificat. Merci de atentionare. Incercam sa fac un bine, in interes comun. Dar daca nu e voie, asta e, ne conformam.
    In general nu pot oferi un link extern sau e vorba doar de semnatura?
    Sky is blue....

15. Back To Top | #2075
    În general e bine să nu ne afiliem unor vânzători pe un forum.

16. Back To Top | #2076
    Godlike Savu's Avatar
    Quote Originally Posted by anarhistor View Post
    Am modificat. Merci de atentionare. Incercam sa fac un bine, in interes comun. Dar daca nu e voie, asta e, ne conformam.
    In general nu pot oferi un link extern sau e vorba doar de semnatura?
    Tu ai citit vreodata, macar asa din bun simt, regulamentul forumului? Sau te alaturi gloatei care calca regulile in picioare, iau ban si ulterior sunt revoltati ca "domne' nu am stiut"?

17. Back To Top | #2077
    Maine ma duc la nunta unui prieten si am facut astazi rost de un Canon 50 mm 1.4, deci nu prea imi cunosc obiectivul .
    In ce situatii nu as putea sa il folosesc ? ca sa stiu sa pun celalalt obiectiv(chiar daca e sensibil mai slab).
    Mersi pentru raspuns!

18. Back To Top | #2078
    Dacă este informație cunoscută, scuze, dar care celălalt obiectiv și despre ce aparat e vorba?

Ești fotograf secundar sau principal/unic?

19. Back To Top | #2079
    Secundar, logic , nu stric nuntile oamenilor, am oferta de la o ruda sa ma duc cu el la nunta, dar pana nu fac fotografii macar decente nici nu indraznesc.
    Canon 600D defapt+ obiectivu' stock 18-55mm + 430EX.
    Is relativ informat cu restul treburilor, cu mici scapari datorita experientei "vaste".

20. Back To Top | #2080
    Ti-am raspuns la PM.
    50mm il folosesti inchis pe la f2....2.8 pentru portete regizate, adica oameniis a stea pe loc, caci altfel vor iesi din focus. In plus fata de 18-55mm vei avea DOF ingust, fundalul frumos blurat in spate.
    In plus de asta il poti folosi in biserica, la lumina existenta, caci nu se vor misca repede, la poze fara blitz, ISO mare gen 1600....3200 si diafragma 2.0....2.8, grija la corectarea balansului de alb si mai bine tragi RAW

1.  
Page 104 of 113 FirstFirst ... 45494101102103104105106107 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks