Page 113 of 113 FirstFirst ... 1363103110111112113
Results 2,241 to 2,255 of 2255

Thread: Fotografia de Nunta ( tehnici, aparatura, iluminari, locatii... )

1. Back To Top | #2241
    Godlike Savu's Avatar
    Este foarte posibil sa fi fost stipulat in contract acest aspect.

@Adam Worth te rog sa-ti modifici semnatura. Esti la a doua avertizare.

2. Back To Top | #2242
    Psychedelic mind TranceRem's Avatar
    Intrebare scurta : ptr sedinte foto outdoor ( la umbra si spre apus, nu ziua in amiaza mare ) ce sa aleg : blitz manual yn560 iv + umbrela sau o lampa ym300 iii cu 300 leduri si telecomanda ?
    pana acum am folosit doar blituri, dar la un eveniment cameramanul avea o lampa d'asta, sincer mi s'a parut foarte misto lumina, mai calda ca la blit, reglabila ca temperatura, iar ca si putere pe interior mi s-a parut foarte foarte ok, pe exterior nu am vazut-o cum se comporta.
    a folosit cineva asa ceva ? as vrea sa iau una din variante sa nu forjez degeaba un blitz ttl de 2000 lei cand as putea sa lucrez in manual cu una din variante la un buget max 500 lei.

blenda am, mai am si'un blitz de studio ptr outdoor de 300ws cu baterie externa, dar greu de carat de unu singur si vreau ceva mai flexibil, usor, simplu de utilizat.
    Sony a7r II +Zeiss 25/2 85/1.8 55/1.8 16-35/4 35/2.8 Minolta: 28/2.8 50/1.4 35-105/2.5-4.5 70-210/4
    backup : d750 + 16-35N 4 VR + 50 1.4D + 85 1.4 + SB910

3. Back To Top | #2243
    Registered User
    Nu cred ca faci mare lucru cu lampa aia pe soare. La blit ii poti pune gel-uri pt a modifica temperatura luminii.

4. Back To Top | #2244
    Quote Originally Posted by johnnelu View Post
    Nu cred ca faci mare lucru cu lampa aia pe soare. La blit ii poti pune gel-uri pt a modifica temperatura luminii.
    Pai am zis ca nu vreau sa trag pe soare.
    Pana la urma am gasit un cameraman cu o lampa aici si o sa testez sapt viitoare sa vad ce poate si ce nu
    Sony a7r II +Zeiss 25/2 85/1.8 55/1.8 16-35/4 35/2.8 Minolta: 28/2.8 50/1.4 35-105/2.5-4.5 70-210/4

5. Back To Top | #2245
    O lampa de video e vax afara pe zi, chiar la umbra...
    °·.M·I·R.·° ¬ Mª©hinæ IntendeÐ fºr ®epair¿ng

6. Back To Top | #2246
    Ia un blitz si un softbox...la umbrela, cam pierzi lumina... cu lumina de video, nu prea ai ce face, decat daca e aproape intuneric..

7. Back To Top | #2247
    Cam da. stick to da blenda

In alta ordine de idei, vreau curea de umar. Una buna, de incredere. La aparatura de 15-20k lei nu as vrea sa ma calicesc
    O sa fie folosita in timpul evenimentelor, deci vara la 40+ grade. Posibil sa tin 2 body-uri la gat in unele cazuri.
    Trebuie sa fie musai cu optiune de reglare a lungimii rapid, ma aplec de foarte multe ori si nu vreau sa dau cu aparatu pe jos din graba.
    Si as mai vrea o curea de tinut tocurile de obiective. Nu ma mai tine sa car n-spe mii de kg in spate. E incomod si in spatii stramte, ca sa iau ceva din el dureaza mult, transpir grav de tot etc etc. M-am gandit ca o vesta light ptr accesorii mici + curea cu 2-3 tocuri prinse. A folosit cineva ? Stiu ca fotografii mai oldie foloseau des asta, dar de ceva timp n-am mai vazut. Exista alt sistem ?

8. Back To Top | #2248
    Registered User
    Daca folosesti umerii/gatul pt sustinerea aparaturii, pe perioada evenimentelor, o sa obosesti si o sa acuzi dureri de spate. Vazusem eu un sistem de prindere bun si rapid, in jurul soldului. Toata greutatea o tii cu picioarele.
    Daca gasesc link-ul, revin.

9. Back To Top | #2249
    mai bine renunti la toara greutatea si pastrezi un body plus 35mm si 100mm si ai rezolvat problema

10. Back To Top | #2250
    Salutare. Nu știu dacă s-a mai ridicat această nelămurire pe-aici. Voi fi succint.
    Am avut experiența de a fi asistent foto la nunți. Am vrut neapărat să depășesc acest pas. N-au fost multe evenimente, însă am observat un potențial uriaș de creativitate, ceea ce îmi place foarte mult. Activitatea în sine mi s-a părut frumoasă, totodată. Am fost surprins. Știu că mi se va spune că este entuziasmul de început. Personal simt mai mult decât atât.
    Evident, din punct de vedere financiar, nu-mi permit să mă arunc pe un echipament complet și am nevoie de câteva păreri și sfaturi legate de body. Pentru că planul inițial este să încep această activitate, probabil, cu un alt cunoscut - pasionat și trecut și el prin astfel de evenimente -, putem compensa echipamentele. Revenind la body: credeți, cu tărie, că un DX semi-profesional, împreună cu o serie de obiective performante, poate face față cu brio unui eveniment de nuntă? Mă refer, evident, la D7100/D7200. Este necesar un avânt financiar spre un D610 în acest moment? Pot aceste DX-uri să-mi ofere capacități bune de ISO și autofocus precis și rapid? Review-urile citite de mine mă fac să cred că da. Însă poate ați avut experiența de a folosi pe bune aceste aparate.
    Mulțumesc.

11. Back To Top | #2251
    Nu. Parerea mea, la preturile actuale, clar FF. Si mai ales pt DOF daca tot zici de potentialul creativ..., nu numai pt ISO mare mai curat.
    Parerea mea e ca sunt bani aruncati pe un APS-C mai de varf fata de un FF mediu. La pret de D7200 iti iei 6D nou....., sau poate un D700 second.
    Pe urma, nu ai obiective, adica ai, dar cele bune pt FF o sa aiba focale aiurea pe crop...si sa investeti in obiective de crop bune multi bani ca peste un an sa vrei sa treci la FF....mai bine nu!. Oricum grosul banilor se duce pe sticla, nu pe body. Deci inca un motiv pt FF la lucrul pro de eveniment.

12. Back To Top | #2252
    Registered User cylix's Avatar
    Daca vrei sa faci asta pentru mult timp si te pasioneaza mergi pe FF lasa cropul. D610 e bun overall dar pentru ce iti trebuie tie e slabut chiar la autofocus pe lumina slaba, punct critic la nunti. Pune bani sau ia second un D750. O sa ramai uimit de aparat. Cred ca la d750 se refera si Mir, nu la d700.
    "What's in the car?"
    "Four seats and a steering wheel"

13. Back To Top | #2253
    Mulțumesc pentru comentarii.
    Știu că FX-ul este calea corectă. Și da: mi-aș dori să fac asta pentru mult timp, însă am o altă perspectivă: să mă chinui să încep pe DX, ceea ce înseamnă că vreo două obiective alese vor fi inutilizabile la trecerea spre FX (mă refer la un ultra wide și un 20mm f/1.8 - m-am obișnuit cu prime-uri, ceea ce înseamnă că am un 30mm crop, asemănător 35-ului care este mult mai scump pentru acest moment). Iar alte două sticle va trebui să le iau ca atare și să accept crop-ul. Dar cred că se poate face treabă bună. Niciodată n-a fost ușor. Iar la trecerea spre FX, evident că va exista surplusul investiției și pe două lentile full-frame.

Un D750 SH este scump, însă da, @cylix, ar fi o variantă fantastică. D700 am folosit ca asistent, însă mai găsești vreun D700 ce merită cumpărat SH cu încredere, știind că te va mai duce zeci de mii de cadre? Cred că și-au făcut treaba de toți banii. Am văzut ce înseamnă uzură. Întreb și eu... Plus că îmi pun problema deținerii de două camere asemănătoare, la un moment dat.
    Iar dacă D610 are piticii săi, situația e delicată în acest moment. Pentru că nu există pretenția de a susține, acum, eveniment la nivel foarte ridicat, am nevoie de un pachet cu care să fiu încrezător că îmi poate da siguranță și satisfacție. Bani oricum se vor pierde în primii ani.

În orice caz, Mir și cylix, o mare parte din mine mi-ar recomanda același lucru, însă cred că există și o altă cale de început. De-asta am ridicat problema. M-ați făcut să mă gândesc cu și mai multă atenție. Mulțumesc.

Tot ce am discutat aici, este la stadiu de idee, gândită la posibilitățile mele de acum.

14. Back To Top | #2254
    Calculul cu 20mm 1.8 ca fiind mai ieftin pt crop fata de 35mm pt FF este gresit. SI iti spun de ce. Pe langa focala, la APSC pierzi si un "stop" de DOF relativ fata de FF, respectiv va fi echivalent cu un 35mm 2.8 ( aproape ) ca adancime de camp. Oricum ce castigi laluminozitate pierzi la ISO cu senzorul mai mic, iar spre exemplu, un 40mm 2.8 pt FF la canon este ridicol de ieftin, il gasesti second la 500...600 lei, si in plus de asta este extrem de sharp la 2.8. Una peste alta, cu un 6D plus 40mm 2.8 s-ar putea sa iesi mai ieftin decat cu un D7200 plus 20mm 1.8. Mai exista si un Yongnuo 35mm f/2 pt Full Frame, extrem de ieftin si ala. Nu ai calculat bine, cu primeuri iesi lafel de ieftin si pe FF, nu ai nevoie neaparat de L-uri ( nu stiu care sunt echivalentele de la Nikon )
    De asemenea la Canon gasesti 85mm 1.8 USM care este foarte ieftin si foarte bun si el, 50mm 1.4 USM de asemenea relativ ieftin pt ce ofera

15. Back To Top | #2255
    Registered User cylix's Avatar
    Bine spus Mir. Echivalentul Nikon e la fel de ieftin. Eu mi-am luat 50mm f 1.8 G, la 100 euro aproape nou. Un obiectiv extraordinar care e mai sharp decat fratele mai scump 50mm 1.4 G. La fel 85mm f1.8 G il gasesti sec9nd la 300 euro. Deci cu 400 euro ai rezolvat doua focale cheie in fotografia de nunta. Un d750 sh se gaseste cu 1400 1500euro deja. Iar 610d si mai ieftin, nu ma intelege gresti 610d e un ff foarte capabil cu hibele lui mici la af in lumina slaba, dar nu e dat deoparte.
    "What's in the car?"
    "Four seats and a steering wheel"

1.  
Page 113 of 113 FirstFirst ... 1363103110111112113

Bookmarks

Bookmarks