Page 2 of 113 FirstFirst 123451252102 ... LastLast
Results 21 to 40 of 2255

Thread: Fotografia de Nunta ( tehnici, aparatura, iluminari, locatii... )

1. Back To Top | #21
    Registered User meios4us's Avatar
    Am si eu o intrebare: ajung 40 de milioane pentru un kit minim minim pentru nunta? Ma refer la un 350D eventual cu obiectivul din kit si un blitz... Care ar fi cea mai buna solutie in banii astia? Eventual de unde se pot cumpara noi la un pret cat mai bun? Multumesc.

2. Back To Top | #22
    Registered User kpk1's Avatar
    Esti un pic off-topic. Ia in calcul body+ob 18-55/3.5-5.6 (32 mil), EF 50/1.8 (3 mil), un acumulator in plus (2mil), un card rapid de 1Gb (3mil), un 420EX SH(5mil) si cam te-ai facut cu un setup entry level.

3. Back To Top | #23
    Registered User IL_Conte's Avatar
    Quote Originally Posted by kpk1
    N-o sa ma dau dupa deget si va spun si conditiile care merg pe aici
    1. 2 poze acelasi cadru (dublura) = 30-36 mii
    2. 1 ora DVD digital 800 mii sau 3 ore caseta VHS = 1,5 mil
    PS. poze la kilogram si filmari la metru
    Si banii aia de pe vx cand ii scoti, scuza-ti offtopicul.

4. Back To Top | #24
    asta e ca si cand spui ca pretul la taxi dacie este de 1 RON/km si tu intrebi da' mercedes-ul ala cand se amortizeaza ?
    pai nu cumva taxi mercedes are alte preturi ?

5. Back To Top | #25
    Quote Originally Posted by IL_Conte
    Si banii aia de pe vx cand ii scoti, scuza-ti offtopicul.
    Crede-ma, la ora actuala nu fac asta pentru bani .. ci doar poate poate mai amortizez un pic din investitie; deh pasiunile costa.

Cat de curand am de gand sa investesc si intr-un DSLR si mai tarziu si in optik adecvata; iti poti da seama ca nu fac asta pt bani+++.

Daca era pt bani imi luam MD9000 un Nikon pe film si dintr-un sezon eram absolvit de investitie, nu ?!

La nivel de provincie (aici exclud orasele mari) un astfel de setup e mai mult decat poate intelege omul. Sincer de la o vreme traiesc cu impresia ca pentru omul de rand,digital inseamna .. CD

6. Back To Top | #26
    Registered User flavian's Avatar
    ne rvdm si pe aici, mr radu sa stii ca ramane valabila invitatia, desi a venit caldura, sper sa mai ninga si in ianuarie

oricum se pare ca atmosfera e mai relaxata pe forumul asta... deh, mai putini "artisti"

Vezi ca n-o sa-ti ajunga cardul de 1gb, chiar cu compresia jpg pusa pe mediu, la 8MP ai lui 350d o sa intre cam 5-600 foto. Daca tot ai digital, nu te zgarci sa faci 2-3 cadre, mai ales la pozele regizate, altfel o sa ai surprize ca la jumatate din ele cineva sta cu ochii inchisi, tine gura stramba sau se uita aiurea...
    Atunci ori le pui asa si iei bobarnacele de rigoare de la soacra dezamagita sau mirele adormit, sau te apuci cu maiestrie de photoshop, daca e un cadru chiar imposibil de pierdut...

Grija mare la tort, daca e alb tot, acoperit cu frisca (fara piscoturi gen diplomat) tinde sa-ti pacaleasca blitzul... iar 420ex nu stie setari manuale
    Nothing smart to say ...

7. Back To Top | #27
    Quote Originally Posted by flavian
    Vezi ca n-o sa-ti ajunga cardul de 1gb, chiar cu compresia jpg pusa pe mediu, la 8MP ai lui 350d o sa intre cam 5-600 foto. Daca tot ai digital, nu te zgarci sa faci 2-3 cadre, mai ales la pozele regizate, altfel o sa ai surprize ca la jumatate din ele cineva sta cu ochii inchisi, tine gura stramba sau se uita aiurea...
    pai de ai ziceam in primul post :

Quote Originally Posted by Mir
    ........
    7. Stocare externa ( gen Vosonic X's Drive, Archos GMINI 400 sau orice altceva, care va permite salvarea a cativa GB ) - de preferat in dublu exemplar.
    ......
    °·.M·I·R.·° ¬ Mª©hinæ IntendeÐ fºr ®epair¿ng

8. Back To Top | #28
    vorbeam de setup entry-level, cum a zis kpk1 mai sus, adica in viziunea mea 350d+18-55 kit, card 2 GB si un Blitz Sigma DG Super = 45 mil

La Sigma DG Super, ai setari manuale ca la 430, putere ca la 550 iar pretul un pic peste 420.
    Ce ai pus tu acolo cu drive extern, second body, tele etc e mai mult un wish-list, dar mai curand poti alege un Canon 17-85 IS, care e nitzel mai lung, are IS si calitate la 50mm apropiata de prime-ul 50 (de multe ori nu apuci sa schimbi obiectivul la o nunta si e pacat sa ratezi un portret dragutz).
    Cu stocarea externa ce sa zic, peste 2-3 GB chiar nu folosesti daca nu tragi RAW. Iar la o nunta trasa RAW volumul de lucru devine prea mare pentru a mai fi profitabil.
    Deci eu zic ca optim ar fi:
    350d+17-85, 2GB+1GB, Sigma DG Super = 55 mil

Mai mult de atat, poti sa visezi la alte obiective, stocare externa, accesorii sau un 1D cu 8fps si un L 24-105 dar astea le iei eventual din pasiune ca nu le poti amortiza curand din nunti facute in RO
    Last edited by flavian; 04-01-2006 at 09:08.
    Nothing smart to say ...

9. Back To Top | #29
    Nick anterior: Elven
    Blitzul Sigma in nici un caz nu este ideal pentru job-uri platite. Rateaza expunerea mult prea des. Mai bine un 420EX, mai slab dar pe care sa te poti baza decat un "super" blitz "instabil psihic".

Mic update: Kit minim ar fi 300D+Sigma 18-125mm DC + 420EX + 2x1GB CF + X Drive II. Lucrat in RAW si developat cu Phase One Capture One - are un workflow impecabil si extrem de rapid, absolut genial programul.

10. Back To Top | #30
    Quote Originally Posted by GunX
    mercedes are alte preturi ?
    Si imi zici mie ca tu fx 1 filmezi cu 80 lei ora? poate lipseste mana unui profesionist si de aici si preturile, inca o data scuze pt offtopic, provocarile astea si banii ochiul...stiti voi cui

11. Back To Top | #31
    pe softpedia cineva sublinia exact acest aspect: omul de rand si Mosh Ion Roata nu stiu ce-i aia digital, FX, VX, Z1; pentru el totul e o nebuloasa si precum am subliniat in continuare specia asta omul de rand de provincie crede ca digital inseamna CD/DVD. Ce este adevarat ca raman toti impresionatzi de calitatea imaginii si a montajului si daca mai pui si un clip cu cei doi esti chiar de apreciat dar tot nu-s dispusi sa plateasca mai mult si uite asa te trezesti ca in final il va alege pe unul cu VHS si Nikon pe film ca stie el de la cineva ca e batran in meserie si buun .. mda.
    Eu insist la fiecare event mai intai omul sa vina la minne, discutam, bem un cico si sa-i prezint ce poate iesi, nici pe departe cele mai bune bestshooturi pt ca altfel rishti sa fie dezamagit dupa event si un principiu al meu este ca cea mai buna reclama, clientul ramane; daca ii place sigur se va lauda si se vauita si rasuita la film/poze.
    Cum poti justifica tu preturi mari in fata unuia care pe VHS iti ia 600 mii pe ora si 15.000 pe poza si culmea le mai da DVD si CD dupa aceea, cu toate cele. Risti sa stai acasa si altu mai parnaiashi sa traga la ele pe banda rulanta. Trist dar adevarat. In provincie nu sunt oameni care sa plateasca artiscticul, macar un nivel mai sus de poze la kilogram si filme la metru si atunci iti mai ramane un singur atu si anume marketingul, sa fi bun de plisc si asta nu e la indemana oricui

12. Back To Top | #32
    Am un hc 19 acasa, cred ca ma apuc de facut bani)
    Succes omu` am inteles care e ideea dar totusi ...... greu sa scoti o investitie ca vx-ul ala.
    Calitatea, parerea mea se plateste. Nu poti zice ca un fotograf de talia unui moderator poate sa ia 1 leu juma pe poza....... deci calitatea se plateste. Pozele pot ajunge si la 8, 10 lei si filmul la 19 20 de lei ora si tot asa.

13. Back To Top | #33
    Faza e ca eu nu am investiti in video ca sa scot banii de pe video .. tehnik e ca omu` ramane impresionat de calitatea video .. dar banii ai multi de pe foto ii scotzi .. eu nu privesc fractionat castigul

14. Back To Top | #34
    @Elven: ma mir ca recomanzi tocmai pe dos: de obicei obiectivul de la Sigma e cel care da batai de cap mai mult decat blitzul. Despre DG Super am auzit doar cuvinte de lauda, pe cand 18-125 desi are sticla buna si focala foarte buna pt un all-around, e foarte criticat pt autofocus-ul slab. Ma rog, poate tu ai avut noroc la obiectiv si ghinion cu blitzul ...

Si tot legat de "conceptia omului de rand", mai apare si fenomenul: "a, doar 6 megapixeli ? (300d, nikon) pai al meu are 5, nu-i mare diferenta ". Inca un motiv pentru a alege 350d, pe langa viteza si alte imbunatatiri fata de vechiul model.

@kpk1: mie mi se pare ca trebuie sa te axezi pe o directie, investesti pe aia, o aduci la nivelul dorit si apoi insisti si pe cealalta. E cam greu sa amortizezi si SLR-ul si VX-ul mai ales la inceput de drum cand ai clientela subtire si ieftina.

Daca esti din Buc si/sau reusesti sa-ti formezi o piata atunci se schimba treaba... poti sa iei aparatele care iti trebuie ca sa lucrezi la un anumit nivel.
    Insa poti privi chestia si din alt punct de vedere: poti lua scule bune mai mult din pasiune si mergi la cateva nunti pe an doar ca sa mai amortizezi din aparatele luate de fapt pentru placerea ta
    Nothing smart to say ...

15. Back To Top | #35
    La mine crede-ma ca numai bussines nu e .. la ce castiguri inregistrezi in provincie inchipuie-tzi cat de repede le amortizezi; inainte de toate imi place ceea ce fac si dupa aceea urmaresc sa mai si scot ceva pt ca, deh, nici VXu nici DSLRu nu-mi vin gratis . Oricum nu-i nici o suparare, va trece vreme buna pana sa schimb gearu` si oricum atunci va fi nevoie doar de un update. Sa zicem ca pentru o investitie initiala in digital este si costisitor dar si merita iar rezultatele vor aparea incet incet.
    Din totdeauna mi-au placut lucrurile de calitate, nu jumatatile de masura, totul e sa dai tot ce ai mai bun din tine chiar daca mai ai de invatzat pana a ajunge la un anumit nivel. Fara sa exagerez pentru ce am vazut in jurul meu ca se oferteaza nu mi-e absolut deloc rushine ba chiar am si un pic de mandrie si incredere.

16. Back To Top | #36
    Quote Originally Posted by kpk1
    Din totdeauna mi-au placut lucrurile de calitate
    Te cred si eu sutn de parere cu tine. Stiu si eu unde se fac bani, dar totusi ridica standardul man. Urca macar la 120 de lei ora e ff putin cat iei tu 80. Sau poate atat merge piata in orasul lui Brancusi:

17. Back To Top | #37
    nu pot sa va spun ce mult ma bucur cand aud ca exista inca oameni care filmeaza cu ora si fac poze la metru.

servicii la kilogram

18. Back To Top | #38
    GunX nu fi rautacios, asa merg lucrurile pe la noi si lumea nu prea intelege altfel lucrurile (ex. sa vi cu pachete de oferta). Crezi ca nu mi-as dori sa fie om cu video si om cu foto, fiecare sa aiba o oferta de pachete care nu se bazeaza pe cantitate ci pe calitate ?!!! dar pur si simplu acesti oameni nu sunt in stare sa inteleaga ce este acela DSLR sau DV; si daca omul apreciaza cantitatea si nu calitatea rishti sa stai acasa Nu radetzi dar la nuntzi mari cu potentzial financiar enorm cine crezi ca filmeaza ?! unu pe VHS si poze pe film cu aparatu pe programu` P. Astea-s conditziile. In al doilea rand mi-ar conveni si mie sa investesc aceeashi suma de bani ori intr-un echipament video, ori unul foto; dar uite ca tre sa le impaci pe amandoua; costuri duble, castig minim, profit nici nu mai vorbesc - am spus ca deocamdata am orgoliul sa-mi pun un echipament la punct pt. ca-mi place. Apoi fiecare are un buget stabilit inainte si daca il depaseshti tu ca ofertant, iarashi nu e bine Bucureshtiul este Bucureshti, ai de unde alege din 2 milioane de oameni; dar la 100.000 de locuitori ?! ce pretentzii poti sa ai.
    Faptul ca video tocmesc cu ora nu cred sa e asha rau pt ca eu oricum intotdeauna trag cu o ora in plus ca sa am de unde sa aleg material pt montaj; trasul cu ora nu inseamna k omu` vrea 2 ore si 2 raman, ma orientez is eu in functie de eveniment si imi impun o cota minima.
    Poze la metru ?! nici eu nu sunt de acord cu asha ceva si tocmai de aceea nu m-am atins de vre-un nikon cu film; am un digital ok, dar sper in saptamanile ce urmeaza sa fac si eu pasul la un DSLR de top si cu optica adecvata. De ce digital si nu film ?! pt. ca tocmai asta e ideea ca nu-mi plac pozele la metru si vreau sa am de unde sa aleg si sa pot trece totul printr-un PS. Nu am zis nici o secunda ca eu tocmesc pozele la nr. fix; aici sunt singurul in orash care impune cadrele si pe deasupra omul ishi mai alege ce-i place (aici da flexibilitate). Filmul te obliga sa tragi pozele numai la gramada cu nimic artistic in ele.

So, oamenii impun piatza, multimea de oameni foto-video impun standardele si preturile si eu de unul singur nu prea pot sa fac nimik; sa fiu eu acel rebel. Revin la ceea ce am mai spus: singurul atu` pe care il am e ca incerc sa conving oamenii sa vina la mine mai intai si sa vada ce pot sa fac; sigur cu calitatea video si montajele le-am luat ochii, totul e sa fie dispushi sa plateasca pretzul. Inca nu vreau sa fiu transhant pt. ca nu am acel DSLR, dar la momentul la care va fi .. si eu voi cel putin pretentzios chiar cu riscul de a sta acas`.

PS. GunX razi probabil ca 1 persoana face si video si foto. Pai cand voi fi platit suficient pt una din ele fi sigur ca voi fi primul care face asha ceva. Pana atunci oamenii cauta astfel de oameni "face-tot" si eu trebuie sa ma supun Tg-Jiu e un orash mic, ce sa mai zic, la fel se procedeaza si in Craiova, Valcea, Severin care-s cu pretentzii totusi
    Last edited by kpk1; 15-01-2006 at 11:27.

19. Back To Top | #39
    mda.....asa se pare ca se lucreaza in provincie gunX. Poate e mai dobitoaca lumea de asta

20. Back To Top | #40
    Trist dar adevarat; cu o floare nu se face primavara. Am fost primul care a avut camera video mai rasarita; acum mai sunt inca 3 baietzi. Sunt 2 DSLR bune in orash (insa vai mama lor obiective de kit); vreau sa fiu al 3lea (si primul cu L). Nici unii dintre ei nu au si una si alta.
    Sa fi singur cu echipament de top nu este bine pt. ca lumea nu are cunoshtintza de asa ceva; ma bucur extraordinar de mult ca mai sunt macar 2-3 cu ceva mai deosebit pt. ca in timp se va produce o schisma totushi intre digital si analog; nu cred ca poate sa mearga la infinit.

PS. citind pe dpreview am inteles ca anul acesta Nikon cam vrea s-o termine cu liniile de productie pt. SLR, se axeaza pe digital.

1.  
Page 2 of 113 FirstFirst 123451252102 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks