Page 3 of 113 FirstFirst 1234561353103 ... LastLast
Results 41 to 60 of 2255

Thread: Fotografia de Nunta ( tehnici, aparatura, iluminari, locatii... )

1. Back To Top | #41
    Registered User IL_Conte's Avatar
    Si la galati a mai rasarit unul ...... se pare ca am scos mai bine (banii la astia ma refer) aparatul un 300d....si am achizitionat un vx2100

2. Back To Top | #42
    Registered User kpk1's Avatar
    Foarte bun comboul pt. provincie; daca la DSLR iti vei lua un zoom pt wide si un prime cu care sa faci fata intunericului si portretele cred ca vei fi in top . VX-ul, cuvintele sunt de prisos, imaginea spune totul, este una din camerele BEST EVER pt performantele care le ofera la un pret decent as putea spune.
    Mai ramane restul sa-l faci tu din "incheietura mainii" (mana si ochiul sunt adeseori mai importante).
    PS. Pe piata s-a lansat puternic si Sony Z1 (care pentru segmentul event nu-si justifica plusurile tehnologice si are un handicap fata de VX(1 LUX), 3 LUX, FX1 cred ca e condamnata la moarte; poate ne spune mai multe GunX, stie mai bine despre ce este vorba, si chiar as fi curios de parerea lui despre Z1.

3. Back To Top | #43
    Totusi nu ar fi bine sa ramanem DOAR pe subiectul " FOTO de nunta " ? Deoarece video este alta mancare de peste, nu prea se compara. Alte tehnici, alta aparatura, alta tehnica, alta arta. Eu chiar nu inteleg cum se poate si filma si foto in acelasi timp
    Stiu ca se cauta oameni care fac ambele in acelasi timp, ba chiar am auzit si de DJ-i care fac foto si filmare....mai lipseste sa fie si preot si ospatar.
    Ideea ar fi sa incercam sa dezobisnuim lumea de asa ceva si sa impunem calitatea...
    °·.M·I·R.·° ¬ Mª©hinæ IntendeÐ fºr ®epair¿ng

4. Back To Top | #44

Unhappy

Quote Originally Posted by Mir
    Eu chiar nu inteleg cum se poate si filma si foto in acelasi timp
    Tehnic vorbind, se poate; artistic, te inteleg perfect, rezultatul pot sa spun ca e aproximativ multumitor, avand in vedere in special remuneratia.

Stiu ca se cauta oameni care fac ambele in acelasi timp, ba chiar am auzit si de DJ-i care fac foto si filmare....mai lipseste sa fie si preot si ospatar.
    nu te contrazic, cazurile pot merge pana la extrem, dar sunt in stare sa pun pariu ca in toata tzara, exceptand marile urbe, se face asa, si foto si video de o singura persoana.

Ideea ar fi sa incercam sa dezobisnuim lumea de asa ceva si sa impunem calitatea...
    Ceea ce spui tu este valabil cand macar 4-5-6 intr-un orash mic isi doresc sa faca asa ceva; cu unul singur, ramai cu speranta.

Ideea este urmatoarea in provincie (si cred ca pe undeva si in urbele mari intr-o mai mica masura):
    ai o camera video digitala care te-a costat o semiavere si un SLR Nikon pe film .. investitie maxima 60 mil - bani pe care ii scoti intr-un sezon

Un setup mai avansat ar fi o camera video digitala (dar de data aceasta cu pretentii) si tot acelasi SLR nikon pe film .. investitie ~ 100 mil

Ce este de observat ca video este provocarea si nu filmul, pt ca acel client va fi multumit cu siguranta de calitatea pozelor respective (sa vezi exclamatii de genul "uite-ma si pe mine cand .." "uite-l pe asta ce ..." ... si in nici un caz afirmatii de genul "ce adancime de camp, ce unghi, ce combinatie de culoare, ce inspiratie") asa ca nu se observa diferenta de aparate - poza tot de gramada ramane - asa ca diferenta se face la calitatea vizuala a filmului.

Eu am inceput exact pe "dos", adica am plecat din start cu o camera video de top dar cu un digital fara performantele unui SLR - Olympus 7070 (un aparat foarte bun in clasa lui - am avut de invatat din plin de la el). Acum imi doresc un DSLR si astept dupa el si el asteapta dupa mine

In ceea ce priveste fotografia, oamenii cumpara cartoane, nu amintiri, nu imagini, asa ca acel DSLR il cumperi mai mult pt orgoliul propriu si pt acel plus de fexibilitate fata de film. Si de aici si diferenta de investitie/castig - de ce inca filmul e la mare putere in provincie !? - pt ca profitul este acelasi; si cine cauta profit, din film il va avea din plin.

Pune in balanta un Nikon pe film (F65, 35-80/4/5.6, SB-28) care nu face mai mult de 7-8 mil si 15.000/poza - banii ii scoti in 2 nunti maxim. Si mai pune in balanta un 350D kit minimalist (.. & tamron 28-75; 420EX; card 1G) care te duce lejer la un 55-60 mil. Concluzia: investitie de 10 ori mai mare si profit .. ioc. Multi sunt destul de batrani in meserie ca sa nu-si mai doreasca altceva decat bani si atunci sigur din film ii va castiga.

Toata lumea iubeshte calitatea, dar cand vine vorba sa si platesti pt asa ceva toti fug la Gica cu muzicuta ca e mai ieftin Daca e sa faci un singur job din cele doua castigul este sub jumatate. Acum nu stiu cum se plateste la voi dar ca sa muncesti o zi si-o saptamana pt 2 lei mai bine raman la nivel de hobby.

Specia - omul de provincie - este foarte .. DUMP .. asa ca sa vi cu tehnologie de maine la inteligentza de ieri nu e chiar un bussines.
    Toate cele insirate mai sus (si in celelalte posturi) le-am insirat pt. a da pe fata adevarul despre ceea ce se intampla in provincie (fara cateva orashe mari) si care cred ca e cel putin 90% din tzara asta. Nu imi este rushine de ceea ce se intampla pt. ca pur si simplu nu eu dictez piata, ci piata iti impune cum sa fi. Singurul atu pe care il poti avea este marketingul si poate pe undeva spontaneitatea/originalitatea.

Imi cer scuze daca totusi ma insel in cele enumerate mai sus; oricum sper sa fie ultimul post pe tema asta: echipamente si castig la nunta de provincie.

5. Back To Top | #45
    asa se pare....postat ce tine de fotografie la nunti....vreau sa invat cat mai multe

6. Back To Top | #46
    Pe langa fotografie (cea de nunta) inainte de toate trebuie sa inveti marketing; o "marfa" binevanduta iti da incredere ca vei reusi si totodata iti sustine investitiile in tehnica. Cineva mi-a spus ca din arta mori sarac, asa ca mai tre sa facem si asa ceva.

7. Back To Top | #47
    Registered User flavian's Avatar
    Corect... e mai usor sa inveti fotografie decat sa inveti sa discuti cu oamenii, sa ii convingi sa te aleaga pe tine ...

La o adica, daca faci vanzarea foarte bine, nici nu trebuie sa mai faci fotografie.. poti angaja pe cineva care sa o faca in locul tau... dar asta se cheama deja afacere
    Nothing smart to say ...

8. Back To Top | #48
    Eu cred ca intr-un viitor nu prea indepartat munca asta de fotograf de nunti o sa se usureze un pic, cantitativ vorbind. Aparatele digitale gen P&S si telefoanele cu camera sunt pe zi ce trece tot mai performante. Nuntasii or sa-si faca poze intre ei, partea de snapshot-uri fiind preluata de ei.
    Fotografului de nunti nu o sa-i mai ramana decat partea pur profesionista a shooting-ului (ceea ce amatorii nu pot face cu P&S lor), si anume fotografiile de album de marimi mari, gen A4 sau mai mari, preluate cu obiective bune, cu DoF-uri de efect, cu lumini de flash moi, prelucrate artistic etc.

Sfatul meu este: Unde pretentiile sunt mici n-are rost sa te prezinti cu gear de zeci de milioane(sau sute, in caz ca ai si dv). Un P&S bun, la vreo 15-18mil ii va uimi, dar sa aiba flash bun.
    Si atentie mare la WB, femeile vor vedea orice diferenta de nuante in rochii sau flori, ghirlande sau alte cele.
    Last edited by J.P.E.G; 19-01-2006 at 19:13.

9. Back To Top | #49
    Este adevarat ceea ce ai spus cu P&S. Pana de curand am avut unul: Olympus 7070, cu performante decente. Ideea este ca uitandu-ma pe poze paralele realizate cu SLR pe film am avut o mare revelatie (pana atunci ma gandeam ca sunt in multime). Pai am ramas uimit sa vad poze facute cu film: culori complet nenaturale, saturate (de sar din poza culorile, ten maroo la oameni) chiar deviate de realitate pt cei care folosesc nu mai stiu ce filme (sa vezi ferestre verzi la primarie sau rochii albastre in loc de mov, etc .. m-a pocnit rasu), cadraje din vole (deh omu mai si filmeaza), poze cu ochi inchisi si oameni neatenti, la unii si defocalizate care se prezinta la client si zice ca a muncit ca sa faca asa ceva artistic .. LooL. si ca tot procesul tehnologic sa fie complet le mai si scaneaza la laborator in baza4: sa vezi atunci imagini de plangi de mila celor care au cumparat asa ceva (deh, pe langa cartoane de data asta e si digital ). Pur si simplu digitalul este cu o mie de ani inainte si nu ai cum sa schimbi asta chiar daca nu place unora sa recunoasca.
    In consecinta un P&S avansat (+ blitz extern) e supermultumitor pt nunti de duzina fara a avea pretentia de ceva artistic.
    Eu incerc sa fac pasul acum la DSLR .. NEXT LEVEL.

10. Back To Top | #50
    Mai sunt doua aspecte care ar trebui clarificate: obiectivele wide la nunti si burst mode.
    Spunea Elven ca nu trebuie sa ramai descoperit pe wide. De acord, e bine sa-l ai in geanta, dar totusi cred ca e bine sa-l folosesti doar daca nu ai incotro.(te-ai inchis in wc cu mireasa si nu ai spatiu ). Multa lume ar fi dezamagita sa apara alungiti in fotografii.
    A doua problema, cu fps-ul asta. Eu unul nu mi-as freca 350D-ul in burst mode pentru ca nu e 1D si nici nu merita la banii aia. Cred ca e destul sa strigi "Atentie!" sau "Clipiti acum!" sau mai stiu eu ce ca sa pregatesti oamenii. Asta te-ar scuti de o gramada de munca si sute de MB irositi. Asta bineinteles nu inseamna ca nu trebuie sa iei dubluri la pozele de maxima importanta.

11. Back To Top | #51
    No offence, JPEG, dar mie mi se pare ca nu prea ai experienta "reala" la asa ceva: viteza e un factor extrem de important, din 2 puncte de vedere.
    1. Obiectivul: faci 2-3 cadre cu mirele in fata casei la mireasa, lumea nu asteapta sa schimbi tu obiectivul, intra mirele, pupa mireasa si ai ratat faza. La fel la primarie, la sala si in o mie de situatii in care poti fi inghesuit intre invitati sau intr-o sala minuscula, nu mai vorbim de pozele de acasa daca mirii stau in apartament, unde fara un wide esti mort.
    2.Poti sa strigi cat vrei atentie, ca la pozele de grup, fara 2-3 dubluri SIGUR va clipi careva sau se va uita aiurea si atunci tot la "vai, da mama soacra dormea in poza asta" o sa ajungi.
    De multe ori nici mirii nu au rabdare sa stea "atenti" in poza, ca sa nu mai vorbim de invitati sau de pozele "instantanee" care de obicei sunt mai reusite decat cele "clasice" in care lumea "sta la pozat". Aici totul inseamna viteza cu care te misti, atat tu ca fotograf, sa cunosti aparatul, sa alegi setari corecte in timp ce alergi cu el in mana, cat si aparatul sa declanseze foarte rapid.
    Un sarut pe furis, o lacrima stearsa, un suflat in tort, dureaza 1 secunda sau mai putin... 350d face 3fps, deci ai teoretic 3 sanse ca in secunda aia sa prinzi momentul. Un P&S face 1 fps in cazuri de exceptie, ca sa nu mai vorbim de durata auto-focus-ului daca nu esti cu aparatul 'tinta' la personaj.
    Nothing smart to say ...

12. Back To Top | #52
    eu nu cred ca te descurci cu un p&s la nunta, doar daca nu ai incotro sau daca pretentiile sunt prea mici. Eu am un 350D , l-am folosit la nunta si am incercat si alte savoniere de la nuntasi. Diferenta e uriasa. Flavian a tintit cu precizie, rapiditatea cemerei e esentiala. Inca un aspect, o camera SLR impune respect , e ca o viza de trecere, te ridica deasupra celorlalti, toata lumea ia comanda de la tine, deh, marimea intotdeauna impresioneaza. Cu cat mai multe zorzoane pe camera cu atat mai bine.

In poza de mai jos nu stiu cum m-as fi descurcat cu o savoniera.....a fost un moment foarte scurt, un p&s nu prindea momentul.....in plus a trebuit sa ma hotarasc instantaneu sa nu folosesc blitz-ul, icoanele aveau in fata un geam de protectie, reflexia blitz-ului ar fi stricat totul, ISO 1600 a fost la datorie, nici nu am mai avut timp de reglaje din momentul in care am realizat ca blitz-ul nu mai poate fi folosit, la acest cadru mai mult camera si procesarea software ulterioara m-au salvat....
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Fotografia de Nunta ( tehnici, aparatura, iluminari, locatii... )-micutza.jpg  

13. Back To Top | #53
    Cataline, fara suparare, dar nu as fi crezut ca poza aia e facuta cu un DSLR, daca nu mentionai. Copilul e vanat tot.
    "...a fost un moment foarte scurt, un p&s nu prindea momentul..." . Ei na, ce sa-ti spun, un popa tinand un copil in brate. O fi fost popa pe patine cu rotile. Acum era aici, acum era acolo. Erai pe AI SERVO? Sa nu-mi zici ca in momentul urmator(sau in minutele urmatoare) l-a scapat si n-ai mai fi prins poza fara cei 3fps. Si apropo de flash, cred ca puteai sa-l folosesti linistit, erai intr-un unghi prea ascutit cu sticla ca sa se reflecteze in camera.

Eu cred ca aici e altceva, e stresul userului coplesit de prea multele featuri de pe camera. Fac pariu ca cu un SLR manual simplu pe film te-ai fi descurcat mult mai bine. Eu am vazut la nunti insi cu SLR pe film, manual, obiectiv 50mm, 0.3 fps, blitz etc. si care au scos poze excelente(de fapt erau angajati).

E ca si cu celularele. De cate ori nu auzim vorbe de genul "Cu afacerea mea, fara celular as fi un om mort", de la asa zisii afaceristi, niste bisnitari de nimicuri care iau dintr-un loc si vand in altul si care pana la urma tot in mari datorii sfarsesc, asa prosti sunt. Oare renumitii bisnitari gen Becali sau Copos cum s-au descurcat pe la inceputul anilor 90 fara celulare?
    Last edited by J.P.E.G; 25-01-2006 at 15:59.

14. Back To Top | #54
    copilu cred reflecta vitraliile si de aici si lumina....nu cred asa face 350-ul ceva de genul asta.
    Ideea schimbarii obiectivelor: eu citesc un pic inainte de a posta pentru ca nu sunt prea experimentat in fotografia de nunta si mai invat de la unul de la altul, dar vrb lui flavian, pierzi cadre importante.....
    Ideea mea de amator
    Last edited by IL_Conte; 26-01-2006 at 15:42.

15. Back To Top | #55
    @catalin_pro
    Cu ce obiectiv este facuta?

16. Back To Top | #56
    hai baietii care fac foto la nunti, puneti un link ceva nou, nu prea sunt nunti acum dar si botezurile sunt binevenite ......sunt curios....hai catalin..Mir... sau nu lucrati la nunti?

17. Back To Top | #57
    ehhh....ce obiectiv...cel din kit..... culorile nu au fost o problema, din prostie avand aparatul de o saptamana in acel moment am tras cadrele in raw si s-a rezolvat usor , in final poza nu mai are tenta de mov. JPEG popa nu era pe rotile )))))) dar am vrut sa prind momentul cand copilul era langa altar. Ma rog, chestia cu multitudinea de setari e perfect adevarata, ai nevoie de ceva timp, macar cateva luni ca sa manuiesti camera din instinct....de multe ori setarile mai mult te incurca.

18. Back To Top | #58

Smile

@catalin_pro
    In afara de corectiile de culoare ce se impuneau, mergea si un USM

19. Back To Top | #59
    Quote Originally Posted by catalin_pro
    t am tras cadrele in raw si s-a rezolvat usor
    Si ce medii de stocare foloseai? ai facut destule cadre raw? mai ales ca aveai si aparatul de o saptamana

20. Back To Top | #60
    E facuta cu SLR.. daca n-ar fi fost, era groaznica... am facut si eu mici ajustari sa arate nitzel mai bine, sper sa nu se supere Catalin

Filmul va fi mereu mai profitabil. Aia e clar. Avantajele digitalului nu pot fi insa puse in discutie. Digitalul iti permite mult mai multe trucuri, ajustari, te scoate mai usor din belele daca ai facut setari mai putin corecte etc. Ca sa nu mai vorbim de albume cu colaje cum "se poarta" mai nou.

Cu P&S intr-adevar te poti descurca in faza de inceput, mai ales cu unul un pic mai bunicel, daca e bridge cu atat mai bine. "Size does matter" cum zice si Catalin, cu cat ai un aparat mai "impresionant" cu atat esti mai apreciat. Cand mai au 5 invitati aparat ca al tau, crezi ca esti platit la fel de bine, crezi ca ii pasa cuiva de tine la nunta ? ... ti se baga in fata si aia cu telefoanele mobile cand e vreun moment de pozat... Dar ia sa vii cu "tunul si blitzul extern" sa-i vezi cum se mai cumintesc si nu te mai incurca

JPEG, de curiozitate, la cate nunti ai fost fotograf "oficial" pana acum ?

Eu foto nu mai pun pe forum, ca m-am ars deja... clientii vin la prezentari, discutam cu albumul in fata si atunci nu mai are nimeni chef de facut mistouri...
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Fotografia de Nunta ( tehnici, aparatura, iluminari, locatii... )-micutza-copy.jpg  
    Last edited by flavian; 27-01-2006 at 17:08.
    Nothing smart to say ...

1.  
Page 3 of 113 FirstFirst 1234561353103 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks