Page 4 of 113 FirstFirst 12345671454104 ... LastLast
Results 61 to 80 of 2255

Thread: Fotografia de Nunta ( tehnici, aparatura, iluminari, locatii... )

1. Back To Top | #61
    Cadre in raw au fost cam 117 in raw si jpeg daca nu am scapat cateva 88. Am avut un card de 1giga si 2 de 512 mega. Dar nu recomand schimarea lor, la 350D se lasa cu erori de soft daca te joci cu cardurile de memorie, poate noul firmware rezolva asta.

Flavian nu ma supar , poti sa faci orice modificare doresti, e binevenita, imi vin idei, poate ma inspir. Am incercat sa pun unul dintre cadrele nereusite, neprelucrat, tocmai ca sa spun ca un DSLR are imaginea mai prelucrabila ulterior, mai ai ce scoate din ea, o dregi binisor din soft apoi, incadrarea subiectului ramane cea mai importanta problema. In plus la un DSLR chiar la ISO mare te lasa sa tai din poza ca sa dea bine imaginea de ansamblu, zgomotul nu se va observa la fotografii de dimensiuni uzuale.

Cine isi permite financiar e bine sa-si ia un DSLR, daca nu sunt bani totusi, incerci sa te descurci si cu un aparat de amator. Eu nu am fost angajat la nunta si botezul prietenului meu, l-am ajutat cum am putut el neavand bani pentru un fotograf profesionist. Dar sincer, am invatat multe lucruri. Merita sa incercati fara bani macar la o nunta.

2. Back To Top | #62
    Atasaza RAW-ul aici sa-l prelucram si noi
    °·.M·I·R.·° ¬ Mª©hinæ IntendeÐ fºr ®epair¿ng

3. Back To Top | #63
    Registered User IL_Conte's Avatar
    catalin una doua, dupa aia se duce renumele de baiat bun si vin toti la tine
    La nunti ma refeream scuze pt offtopic

4. Back To Top | #64
    cum naiba sa pun raw-ul aici ? are cred 20 de mega..... Il_Conte nu am timp de nunti, am alt serviciu din care imi castig existenta, sunt doar un mic amator si pasionat care din intamplare a trebuit sa servesc un prieten. Poate constatarile mele de la un asemnea eveniment sa fie gresite, dar in final pot spune ca la asemenea manifestari se lucreaza sub stres.

Mir, am vazut multe fotografii (chiar si de nunta, portrete in general) in care apare ca o "ceata" peste subiect, dar in acelasi timp detaliul se prezerva, totul pare magic, cum se obtine in Photoshop asa ceva ?

5. Back To Top | #65
    Registered User grig_jr's Avatar
    okay, cred ca e f bine ca am intrat in tehnica, ce ziceti sa mergem putin si in estetica sau in "must do"s la o nunta. ceva "asa da" si ceva "Asa nu", din arhivele proprii sau de pe net. ce poze TREBUIE sa faca fotograful la o nunta (situatiile astea, astea si astea, momentele astea,astea si astea), compozitii standard(obligatorii) si cat loc de 'creatie' are ?

6. Back To Top | #66
    Quote Originally Posted by catalin_pro
    Mir, am vazut multe fotografii (chiar si de nunta, portrete in general) in care apare ca o "ceata" peste subiect, dar in acelasi timp detaliul se prezerva, totul pare magic, cum se obtine in Photoshop asa ceva ?

am mai scris intr-un topic... stai sa caut... :

http://www.computergames.ro/forum/sh...ighlight=moale

7. Back To Top | #67
    Registered User meios4us's Avatar
    Sper sa nu fie prea "offtopic", dar am si eu o intrebare: cei care mergeti la nunti, aveti toti si masina? Ma gandesc ca poate e un invonvenient destul de mare sa nu ai. Cum iti cari echipamentele altfel? Cu tramvaiul?

8. Back To Top | #68
    Eu cu masina. Totusi gasesti o dacie veche sub pretul unui obiectiv decent...

9. Back To Top | #69
    Da, gasesti. Dar ce impresie faci... Totusi, trebuie sa incepi de undeva nu?

10. Back To Top | #70
    Nu trebuie sa fie stramba daca e curata e de ajuns. Spui ca Passatul e la service pt revizia anuala si asta e de back-up.

11. Back To Top | #71
    Daca nu ai masina deloc, e problema grava? Apelezi la un prieten? Taxi? Intreb pentru ca sunt la faza de 'documentare'. Inca nu m-am apucat de nimic, nici camera nu am inca...

12. Back To Top | #72
    Moderator kork's Avatar
    Deviati de la subiect.

13. Back To Top | #73
    Corect. Sorry.
    M-am hotarat sa imi iau 350D kit si pt 1 mil in plus imi dau si battery gripul. Banuiesc ca e musai sa ai si grip, ca sa 'impresionezi' clientii si sa te tina la mai multe poze. In plus am inteles ca il tii mai bine in mana. Costa kit+battery 33.8 milioane.

14. Back To Top | #74
    Imi cer scuze daca s-a mai pus linkul. Mie mi-au placut aceste fotografii de nunta:
    http://www.planetneil.com/weddings/01/index.html

Sunt si cateva tutoriale pe site unde explica ce si cum.

15. Back To Top | #75
    Salutare tuturor. Pentru inceput vreau sa spun ca sunt un incepator in ale fotografiei de nunta. M-am ocupat si inca ma mai ocup de filmari video in acest domeniu dar cerintele pietei m-au facut sa ma orientez si spre acest domeniu (fara a le face pe amandoua deodata )
    Mi-am facut un kit destul de decent pentru inceput care consta in:
    - Canon 350D (kit), + grip + 3 acumulatori
    - obiectiv Canon EF 17-40L, f/4
    - blitz 420ex
    - 3 carduri Sandisk de 1 GB
    iar ca back-up am un Canon 300v pe film sau un P/S Sony P72

M-ar interesa si pe mine tehnici specifice de fotografiere specifice nuntilor in conditii de iluminare slaba sau chiar in lumina buna. Adika m-ar interesa de exemplu pentru modul Manual ce setari sunt cele mai uzuale.
    Dar daca se poate si detine cineva asi vrea special pentru 350D.
    Thx.

16. Back To Top | #76
    Pt 17-40L, inauntru ( biserica, restaurant, cununie civila ) eu as tine aparatul pe manual, ISO 400, timp expunere 1/60 ( in general destul de lung incata sa se puna si lumina existenta )....1/125( cand lumea se misca ), diafragma 5.6...7.1, blitzul pe cat se poate bounce in tavan alb ..., in general FEC +1, caci tinde sa subesxpuna cu blitzul.

Afara, aparatul setat pe prioritate de diafrafragma ( 5.6 ...8 ), ISO 100 pt soare si 400 pt innorat, Blitzul pe direct, High Speed, pentru umplerea umbrelor

Setarile de imagine din aparat, daca lucrezi JPEG sunt contrastul si sharp=ul la minim si saturatia la maxim. Apoi se corecteaza din Levels si USM in Photoshop

17. Back To Top | #77
    Multam frumos, Mir
    Interesante setarile ISO400 cu timp 1/125 in restaurant, am sa le incerc.
    Fiind la inceput m-am luat dupa unu care mi-a zis ca 1/30-1/40 e cel mai bun timp pentru biserica chiar si pentru restaurant. Rezultatul multe fotografii miscate, cu zgomot chiar daca pe ecranul aparatului aratau super pe ecranul monitorului sunt jalnice.
    Apropos de monitor cum se face o calibrare cat mai corecta a monitorului pentru ca pozele sa se vada pe ecran cat mai aproape de ce va iesi pe hartie?
    Am un Samsung LCD 913N si un monitor mai vechi crt IBM 74N. (dual monitor)
    Thx
    Last edited by DVA; 14-03-2006 at 08:52.

18. Back To Top | #78

19. Back To Top | #79
    Se dau:
    1. Biserica foarte inalta, mare si intunecoasa
    2. DSLR, 3 blitzuri ETTL. 1 master (580EX) pe aparat si doua slave-uri (2x430EX)

Intrebare. Unde anume ati plasa cela doua slave-uri pt o lumina cat mai buna si artistica ? La ce inaltime, unghi, umbrele ?

Cam am cateva idei, imitand setupul de blitzuri de studio cu care sunt familiarizat, insa voiam sfatul celor care au utilizat efectiv 3 blitzuri la foto de nunta in biserica, pentru a afla eventualele subtilitati, situatii ce trebuie evitate, precautii speciale, pozitionari standard.... deoarece pana acum am lucrat doar cu un singur blitz cu bounce sau fara blitz deloc.

Setarile pt poza de mai jos sunt: fara blitz, ISO 1600, 1/30, f4, 17mm ...ca sa va dati seama cat de intuneric era...
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Fotografia de Nunta ( tehnici, aparatura, iluminari, locatii... )-church.jpg  
    Last edited by Mir; 17-05-2006 at 17:14.

20. Back To Top | #80
    Daca e vorba de locatia din poza, este Sf Spiridon cel nou

Cel de pe aparat e clar.Celelalte....unul l-as pune lateral fata, pe dreapta pozei (stanga cum te uiti la subiecti), pentru ca preotul cand se va apropia de miri va folosi mana dreapta si sutana de pe ea va crea o umbra mai mare in celalalt caz, iar al doilea l-as pune in spate-jos, pentru contrejour.

Atentie ca de obicei parintii stau in spatele mirilor si pot impedica ultima parte din planul de mai sus.

1.  
Page 4 of 113 FirstFirst 12345671454104 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks