Page 5 of 113 FirstFirst ... 23456781555105 ... LastLast
Results 81 to 100 of 2255

Thread: Fotografia de Nunta ( tehnici, aparatura, iluminari, locatii... )

1. Back To Top | #81
    Registered User meios4us's Avatar
    Eu le-as pune "clasic". O sa fie nevoie de o lumina principala care sa cada usor din lateral si un pic in plonje (un blitz pe stativ), o lumina de contrast care poate fi cea de pe aparat, ca trebuie sa fie aproape de axa de fotografiere si o lumina de contur (alt slave). Cred ca stii si tu cam pe unde sa le pui :P

2. Back To Top | #82
    GunX, cam asa ma gandeam si eu cu primul blitz, insa de al doilea pt contre-jour n ma gandisem . Eu ma gandeam sa-l agat de undeva deasupra daca voi putea, ca o lumina standard din tavan.
    Asa...in studiou e simplu..dar pe teren..mai greu. O sa vad eu...
    °·.M·I·R.·° ¬ Mª©hinæ IntendeÐ fºr ®epair¿ng

3. Back To Top | #83
    De sus ai deja 4 proiectoare mari halogen (350W/buc), agatate de candelabru, care se aprind la slujba si bat pe masa preotilor. In poza sunt stinse, evident. Mirii stau de obicei destul de aproape de masa si mare parte din ea cade pe ei, de sus.

Du-te sa vezi lumina in timpul unei nunti, nu cand face tanti aia curat

4. Back To Top | #84
    Registered User grig_jr's Avatar
    vorba aia, cine stie, cunoaste

misto locatia, mir, asteptam rezultate

5. Back To Top | #85
    Am urmarit cu atentie acest topic interesant si tre sa recunosc ca am aflat o gramada de chestii de la voi. Ma asteapta o nunta pe 3 iunie dar nu voi merge ca fotograf, ci ca invitat (ruda a mirelui) si este prima ocazie de acest gen care s-a ivit si abia astept (prima ocazie pentru ca mi-am luat slr cu blitz de abia o luna) . Avand in vedere ca va fi totusi un fotograf platit voi aborda la maxim teme artistice, am sa revin ulterior cu poze.
    In linkul de mai jos gasiti un pdf de 33 de pagini - DIY Wedding course - destul de interesant si cuprinzator.

www.paullozba.ro/wedding.zip (5mega)
    Last edited by paulcannibal; 18-05-2006 at 07:54.

6. Back To Top | #86
    Registered User Cris's Avatar
    Pentru cine e interesat de cum se ilumineaza o sedinta foto "on-location" cu cateva blitz-uri... mai moderne.

http://www.craigsactions.com/Tips/Lo...urferGirl.html
    "Universalistic egalitarianism, from which sprang the ideals of freedom and a collective life in solidarity, the autonomous conduct of life and emancipation, the individual morality of conscience, human rights and democracy, is the direct legacy of the Judaic ethic of justice and the Christian ethic of love. [..]Up to this very day there is no alternative to it. " -
    Jürgen Habermas

7. Back To Top | #87
    Well, am intrat si eu in lumea fotografilor de nunta.Desi din afara pare simplu, nu e chiar asa.E foarte obositor,necesita cunostinte tehnice serioase (bine, asta daca vrei sa faci treaba buna) si , cel mai important, viteza de reactie.Nu doar la pozat, ci si la schimbat setarile, la identificat combinatia potrivita, tinand seama de conditiile care se schimba de o gramada de ori pe parcursul unei nunti.
    Pot spune ca la bisericile ortodoxe e nasol de tot.E de preferat sa ai un asistent si inca 2 blitzuri pozitionate strategic(practic sa improvizezi un mic studio) altfel cu greu obtii expunere corecta a imaginii(blitzul direct este exclus datorita contrastelor exagerate si umbrelor taioase - probabil ca clientii nu si-ar da seama oricum, insa te simti tu mai bine stiind ca ai facut treaba buna).
    O alta buna idee este sa folosesti focusul manual.Imi spunea cineva odata ca, cu ceva antrenament, faci focus manual mai repede decat cel automat.Asa este, mai ales in conditii proaste de iluminare.
    M-am obisnuit sa determin daca expunerea este buna dupa histograma, deoarece LCD-ul te induce in eroare.

Referitor la tentativele de-a produce imagini mai "deosebite"(aka artistice), m-am lovit de o rezistenta puternica.Nu la nivel de declaratii cat la nivel de atitudine.Daca cumva reusesti sa identifici un cadru interesant din punctul asta de vedere, cum ai dus aparatul la ochi , subiectul se indreapta, se aranjeaza....si zambeste la camera....La nivel de declaratii, am auzit foarte des "o sa iasa clare?" " sper ca nu ies cu ochii inchisi"....etc. Din pacate...

Totusi, m-am straduit.Mult, pe bani putini...doar ca sa capat aceasta experienta.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Fotografia de Nunta ( tehnici, aparatura, iluminari, locatii... )-0003.jpg   Fotografia de Nunta ( tehnici, aparatura, iluminari, locatii... )-0010.jpg   Fotografia de Nunta ( tehnici, aparatura, iluminari, locatii... )-0011.jpg   Fotografia de Nunta ( tehnici, aparatura, iluminari, locatii... )-0008.jpg   Fotografia de Nunta ( tehnici, aparatura, iluminari, locatii... )-0019.jpg  
    Canon 5d mk1;450D;24-105 L;430ex...etc

8. Back To Top | #88
    ca om care am vazut deja cred peste 10 mil de poze de nunta si auzit tot atatea pareri despre ele, atata pot sa-ti spun : fereste-te ca de dracu doar de ochii rosi/inchisi, zone arse sau fundal negru. restul de acolo incolo, e doar pasiune personala si arta de la caz la caz.

9. Back To Top | #89
    Registered User meios4us's Avatar
    Pun si eu o intrebare aici, s-ar putea sa ajute si pe altii. Aveti idee unde se gasesc L-bracket-uri la noi? Am vazut unul la f64 dar habar n-am daca merge si pt blitzul meu. In afara de bracket mai trebuie ceva? Un offacamera shoe cord din ala? Costa vreo 3 mil si ceva pt Canon Sunt si solutii mai ieftine?

10. Back To Top | #90

11. Back To Top | #91
    pentru un public avizat, intr-adevar caloriferul ar fi potut scos.Dar decat sa fie scos si sa ramana urat, mai bine lasat unde este, ca nu deranjeaza pe omul necunoscator.Eu credca florinel merita un bravo pentru prima lui nunta!
    Marc Barbu, fotograf.

12. Back To Top | #92
    Quote Originally Posted by grig_jr
    sooper caloriferul din poza 2
    Pai caloriferu` ala e toata treaba.Mireasa se incalzeste inainte de clipa cea mare :P .
    Lasand gluma deoparte, asa cum am spus, reticenta psihica fata de poze "altfel" este foarte mare.Iar ca locatii...etc, din pacate suntem romani, invatati cu camere de 3/3 cu calorifer sub fereastra...Incercam sa ne descurcam in limita posibilitatilor.
    Se poate incerca arta la nunta cu cateva conditii:
    -sa fie nunta de "jmecheri" cu vila de 10 etaje si ferestre pana jos(lumina...)
    -sa se faca la o biserica impunatoare(de preferat una catolica)
    -sa ai o locatie deosebita (arhaic/ultramodern/natura...etc) pentru poze in afara ceremoniilor.

Cand nunta pleaca din bloc, trece pe la starea civila in 10 min(ca altfel intarzie la biserica), cand popa se grabeste ca mai are inca 5 nunti si la iesirea din biserica nu poti sa stai sa faci poze ca "miresele nu tre` sa se vada una cu alta" - e cam dificil.
    Una peste alta important e ca mai iese un banut pentru un blitz, pentru un filtru....
    Canon 5d mk1;450D;24-105 L;430ex...etc

13. Back To Top | #93
    1 - imi pare cel mai OK. Daca s-ar fi uitat altfel si mana nu ar fi parut incordata era si mai bine.
    2 - lasa impresia ca umbra e pusa din PS...si caloriferul...hmm.....pacat ca era acolo, cred ca ar fi trebuit sa mergi la o fereastra fara.
    3 - nu gasesc un centru de interes, nu e nici detaliu, nici.....incadrata prea geometric.
    4 - paralelismul maini cu invitatia si rama ma deranjeaza, e cam plata.
    5 - fundalul e prea intunecat, lipsa de detalii, blitzul prea direct. Daca vroiai ambient trebuia sa incerci cu o diafragma mai deschisa si un timp corespunzator.

14. Back To Top | #94
    Registered User kpk1's Avatar
    La 5 poate prelucrarea este de vina. De regula la situatii k aceasta, cand fundalul este prea ars de soare trag o treapta subexpus pe Av si pe blitz +2 +3 pentru a contrabalansa lumina si a obtine un echilibru intre spate si fata. In acest fel si contrastul imaginii este imbunatatit si subiectul corect expus. Insa la astfel de poze este bine sa-ti cauti locatiile fara probleme, in care nu apare soarele in spate sau cel putin nu arde o suprafata vizibila in ocular.

15. Back To Top | #95
    cred ca soarele ala e pus in photoshop ca sa fie mai romantic...
    Marc Barbu, fotograf.

16. Back To Top | #96
    deseori cand vad criticile pe subiectul fotografie, ma gandesc la un grasut de 1m 20, cu suncile iesind din chilotei, plin de cosuri pe obrazii umflati, care da sfaturi cum sa impingi 120kg la piept din pozitia culcat.

de ce oare cei fara permis auto se pricep cel mai bine la masini?

17. Back To Top | #97
    Registered User Taxon's Avatar
    pai, la fotografie e ca la fotbal, nu?
    toata lumea se pricepe... la criticat de pe banca sau din fata ecranului.
    cu intratul in teren si jonglatul cu "obiectul" e mai greu .... sa nu zicem imposibil ... dar ruminul nu se impiedica de amanuntul asta minor.

18. Back To Top | #98
    Registered User parintele's Avatar
    mie mi se pare ca pt prima nunta e FOARTE ok. in pimul rand am constat si eu ce greu e sa tragi "la comanda"....
    una e sa faci poze de placere si alta e sa faci ca trebuie...si trebuie sa-ti iasa ca altfel...

am fost la un concurs de caini si afara, ziua, soare, vreau sa spun ca e INFERNAL de greu... cand vine norul la mare AI PUS-O...big time...ai o secunda sa faci expunerea corecta, sa incadrezi, sa prinzi daca se paote si ceva interesant..animalele se misca, nu situ sa stea la poza....

psihic esti terminat supa cateva ore de munca si artisticarii....din intampalre...ce vrei sa-ti iasa nu iti iese, ies alea din "greseala"

asa ca sa comentezi fotografia "reportaj" pt nunta e cam aiurea....una e fotografia "furata" de pozarul care se tine cu camera dupa alai si alta e sa comentezi "shootingul" de studio sau outdoor in care oamenii chair stau sa pozeze la camera sau au rabdare sa faca ce vreitu samd...

total de acord cu GunX...una e chiar sa stii sa faci poze dar sa faci doar de placerea ta, si alta e sa ai job, sa faci ce vrea clientul, etc...

19. Back To Top | #99
    Am pe data de 8iulie un angajament pentru o nunta:cununie civila,biserica si masa.E prma nunta la care fotografiez.Incerc sa ma documentez cat se poate de mult,desi nunta e fara mari pretentii si onarariul e simbolic,vreau sa iasa cat mai bine.Astfl incat m ar ajuta orice sfat,atat privind tehnica,compozitia.....Raman profund recunoscator.
    nikon d70,ob 18-70(kit),nikon 50mm/1.8;sigma 70-300 f4-5.6;sb 600 /2.5A,card 2g.
    Va multumesc mult!

20. Back To Top | #100
    In restaurant sau in toate incaperile cu tavan (aproximativ) alb fa-ti WB-custom pe un obiect alb cu blitzul activat si indreptat in sus, ISO 800, daca nu lucrezi RAW ...
    Cadrari...desi o sa ai emotii incearac sa nu le tai picioarele si capul, iar la portrete sa nu le "creasca din cap" obiectele din spate.
    Afara, daca e soare in plin foloseste si blitzul pe direct ca sa atenuezi umbrele dure.
    °·.M·I·R.·° ¬ Mª©hinæ IntendeÐ fºr ®epair¿ng

1.  
Page 5 of 113 FirstFirst ... 23456781555105 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks