Page 6 of 113 FirstFirst ... 34567891656106 ... LastLast
Results 101 to 120 of 2255

Thread: Fotografia de Nunta ( tehnici, aparatura, iluminari, locatii... )

1. Back To Top | #101
    Sa nu folosesti pt. grupuri mari 18 - 70 pe 18.

2. Back To Top | #102
    florine28, super pozele tale...e clar, nu-s din ciclul "cheeese..." in care stau toti ca la..."fotograf" . La pozele de nunta e ca la emisiunile in direct, e greu sa scoti doar f. bune.

3. Back To Top | #103
    Registered User Cris's Avatar
    Nu stiu unde sa atasez informatia asa ca o pun aici, fiind vorba de iluminare.
    Un blog interesant despre subiectul iluminarii am gasit la
    http://strobist.blogspot.com/

Avand in vedere ca nu prea am descoperit multe de acest gen, merita atuncat un ochi.
    "Universalistic egalitarianism, from which sprang the ideals of freedom and a collective life in solidarity, the autonomous conduct of life and emancipation, the individual morality of conscience, human rights and democracy, is the direct legacy of the Judaic ethic of justice and the Christian ethic of love. [..]Up to this very day there is no alternative to it. " -
    Jürgen Habermas

4. Back To Top | #104
    Un bounce card imbunatatit...si ieftin...
    Priviti filmuletele:
    http://www.abetterbouncecard.com/
    °·.M·I·R.·° ¬ Mª©hinæ IntendeÐ fºr ®epair¿ng

5. Back To Top | #105

6. Back To Top | #106
    gunX pozele din link nu mi se par deloc prea placute.

7. Back To Top | #107
    nostalgic/fabrici şi uzine nokia2010's Avatar
    Ha, că e rândul meu să pun întrebări. În septembrie am o nuntă în familie. Locaţia căsătoriei religoase va fi o biserică mare.
    Aparatul din dotare este un "Minolta" X700. La apart am un obiectiv de 28 mm (original "Minolta") şi unul de 35-200 mm marca "Quantaray" - care însă curbează imaginea când bag zoom (la câţiva metri curbează chiar dacă pun focala la 50 mm). Ar mai fi neceasară achiziţionarea unui obiectiv de 50 mm (nu numai pentru nunta asta).
    Pentru acest eveniment aş dori să achiziţionez şi un blitz (că pe viitor s-ar putea să mai fac poze în săli mari). Din motive financiare vreau să iau un "Metz" la s.h. asemănător cu cel din poza de mai jos (chiar dacă nua re becul mci secundar). Va fi destul de puternic pentru un asemenea eveniment?
    Ce film să folosesc? Cu sensibilitate de 200 sau cu sensibilitate de 400?
    Şi un lucru important: încadrarea mirilor să o fac pe orizontală sau pe verticală (mirele e înalt - cam 1,80 m).
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Fotografia de Nunta ( tehnici, aparatura, iluminari, locatii... )-blitz-metz.jpg  
    Last edited by nokia2010; 19-03-2007 at 14:29.
    Lucrurile vechi dăunzează grav gunoaielor moderne (cu câteva excepţii ; ex: I.T. stuff, sist. de învăţămant din Ro., pedeapsa cu moartea)
    Ştefan Tel. 0721.240.479/0749.28.38.15 h 9.30-23.00 (fără BEEP-uri , S.M.S. da).
    Paul Anka Anii '90 în România Industria în vechiul Bucureşti Cumpăr cărţi de telefon vechi

8. Back To Top | #108
    Quote Originally Posted by nokia2010 View Post
    Ha, că e rândul meu să pun întrebări. În septembrie am o nuntă în familie. Locaţia căsătoriei religoase va fi o biserică mare.
    Aparatul din dotare este un "Minolta" X700. La apart am un obiectiv de 28 mm (original "Minolta") şi unul de 35-200 mm marca "Quantaray" - care însă curbează imaginea când bag zoom (la câţiva metri curbează chiar dacă pun focala la 50 mm). Ar mai fi neceasară achiziţionarea unui obiectiv de 50 mm (nu numai pentru nunta asta).
    Pentru acest eveniment aş dori să achiziţionez şi un blitz (că pe viitor s-ar putea să mai fac poze în săli mari). Din motive financiare vreau să iau un "Metz" la s.h. asemănător cu cel din poza de mai jos (chiar dacă nua re becul mci secundar). Va fi destul de puternic pentru un asemenea eveniment?
    Ce film să folosesc? Cu sensibilitate de 200 sau cu sensibilitate de 400?
    Şi un lucru important: încadrarea mirilor să o fac pe orizontală sau pe verticală (mirele e înalt - cam 1,80 m).
    In nici un caz de 400 , unde granulatia devine destul de vizibila.
    Incadrarea o faci la fata locului dupa ochiu` tau.

9. Back To Top | #109
    Mă gândeam la un film cu sensibilitatea 400 asemenea acestuia:
    http://www.fujifilm.ro/cgi-bin/index.pl?id=76
    Lucrurile vechi dăunzează grav gunoaielor moderne (cu câteva excepţii ; ex: I.T. stuff, sist. de învăţămant din Ro., pedeapsa cu moartea)
    Ştefan Tel. 0721.240.479/0749.28.38.15 h 9.30-23.00 (fără BEEP-uri , S.M.S. da).
    Paul Anka Anii '90 în România Industria în vechiul Bucureşti Cumpăr cărţi de telefon vechi

10. Back To Top | #110
    Made of star stuff ixtl's Avatar
    Incearca cu ala de 400, probabil ca nunta o sa fie la interior... Desi poti sa ai probleme cu granulatia - depinde si pe ce vrei sa le scoti - hartie direct sau scanare + ceva PP.
    Oricum mai intai testeaza o rola, sa vezi cum si cat expui, cu si fara blitz.
    Depinde si ce fel de poze vrei sa faci, instantanee sau cadre cu 'pasarica' - in cate toata lumea ranjeste tamp deobicei.
    Mein Führer! I can walk!

11. Back To Top | #111
    Vreau ambele tipuri.

Later edit: cineva care face fotografii la nuntă mă poate lua şi pe mine cu el ca să învăţ ceva "meserie"? Contact: p.m. sau mess.
    Last edited by nokia2010; 20-03-2007 at 00:03.

12. Back To Top | #112
    Registered User kpk1's Avatar
    Aduc in discutie altceva decat tehnica foto: 1. galerii online ale unor fotografi de nunta. Cred ca sunt un "manual" pentru fiecare dintre noi; cu totii avem ceva de invatat din ele. Eu propun o galerie si astept si de la voi alte linkuri: Jerry Ghionis http://www.jerryghionis.com/wgalleries/index.htm

Legat de primul subiect: 2. designul albumului foto (interior) .

13. Back To Top | #113

14. Back To Top | #114
    Nu am gasit nicaieri in topic, asa ca intreb:

Ce folositi pentru slide-show?

Multumesc
    HEY! Nu subestimez niciodata

15. Back To Top | #115
    Registered User kpk1's Avatar
    Australianul italian din Grecia ex etiopian sau ..
    Yervant
    http://www.yervant.com.au/
    http://yervant.wedshooter.com/

16. Back To Top | #116
    Ar fi interesant sa puneti cei care sunteti in masura si ati trecut pe la nunti(ca fotografi) cadrele care vi se par mai reusite. Eventual si cu explicatii tehnice.

17. Back To Top | #117

18. Back To Top | #118

Thumbs up

La 2 ani distanta de la inceputul topicului, am ajuns la urmatoarea baza materiala:

- Canon EOS 5D
    - Canon EOS 20D (back-up)
    - EF 35mm f2 - obiectivul de baza, extrem de sharp si la f2, inauntru, la lumina slaba, fara blitz
    - EF 50mm f1.4 - obiectivul de "artistice"
    - EF 17-40 f4 L USM - obiectivul de ciudatenii ultra wide
    - EF 24-105 f4 L IS USM - obiectivul de baza afara, pe lumina, in locuri unde nu am loc sa ma misc cu un prime, poze cu blitz de duzina
    - EF 70-200 f4 L - obiectivul de portrete si oficiale in parc cu mirii , folosit intre 135-200mm, decupeaza frumos subiectul de fundal la f4-5.6
    - 580 EX II si doua slave-uri pt cazuri speciale 430 EX si 420 EX, shoe cored, CP-E3, stative, umbrele, acumulatori...
    - 3 x Compact Flash de 4GB

Acum trag cca 60-70% din foto de interior fara blitz. Afara, desigur fill-in cu blitzul

Si in viitor vreau sa trec numai pe prime-uri.
    respectiv am nevoie de un 100 sau 135mm luminos si bun si eventual un 20/24/28mm bun. Ultimul, un 200mm 2.8

Multi fotografi de nunta aleg pt canon, vestitul 24-70 f2.8 L.
    Dupa parerea mea, 2.8 nu e nici cal nici magar. Nu prea e indeajuns de luminos ca sa-ti permita lucrul total fara blitz si nici nu se compara cu calitatea prime-urilor la f2.8. In plus de asta este EXTREM de greu. De aceea eu am ales toata gama de zoom-uri la f4, iar pt lucrul serios prime-uri.

Nu neg utilitatea unui zoom. obiectivul IDEAL pt mine ar fi un EF 35-70mm f2 L IS USM ... si nu cred ca ar fi IMPOSIBIL tehnic de realizat. 35, 50 si 70mm imi ajung pt lucrul decent. f2 este de ajuns pt lucrul fara flash si un DOF extrem de placut si frumos. IS entru cazurile in care vreau sa inchid diafragma pt DOF mai larg, sau la 50-70mm timpi de 1/20 sec....
    Last edited by Mir; 21-08-2007 at 15:32.
    °·.M·I·R.·° ¬ Mª©hinæ IntendeÐ fºr ®epair¿ng

19. Back To Top | #119
    Registered User Mandea's Avatar
    Mir am si eu o intrebare. Am observat la ultima nunta ca fotograful, afara, poza doar cu blitz. Inteleg, in zonele unde sunt umbre e util ca sa nu apara portretele prea in umbra, pentru fill-in cum zici tu. Dar se foloseste blitzul si unde e lumina destula, sau cum? sau daca e lumina destul stie aparatul si nu mai declanseaza blitzul?

La nunta respectiva, i-a pus fotograful pe miri sa stea sub un copac din asta impunator si unde era umbra. Unii voiau in cu totul alta parte dar le-a zis ca nu e bine acolo ca nu ii place lumina (era prea puternica dupa aprecierea mea de amator ).

Iar in interior el folosea incontinuu blitzul dar cand m-am uitat la poze dupa aia nu parea sa fi folosit, adica erau luminate ok si nu se pierduse deloc lumina mediului interior (bine, flashul il tinea in sus si mai avea si ceva pus la blitz ca sa nu bata unde nu e cazul, stii tu la ce ma refer nu stiu cum se cheama chestia aia din plastic de la blitz, oricum nu era capacelul care se pune pe blitz, era ca o cartela din plastic).
    el folosea un obiectiv de genul 24-70 f/2.8 facut de tamron parca (sau sigma, oricum sigur nu era canon ca m-am mirat in sinea mea de ce nu si-o fi luat canon cand oricum avea studiou profesional).

20. Back To Top | #120
    Registered User
    mandea: folosesti blitz ul afara atunci cand in fundal sau undeva p subiect este lumina dura si ori nu vrei sa ai diferente de expunere prea diferite(sa nu te trezesti cu o mare pata alba in spate care sa-ti distraga atentia de la subiect)ori folosesti ca sa nu ai umbre pe fete sau ...(soarele e deasupra sa zicem ....atunci ai sub ochi,sub barbie... umbre puternice)
    cat despre interior: pei tu folosesti un timp de expunere cat mai apropiat de cel care ar fi normal fara blitz(cat sa nu ti iasa miscat desigur) si pui blitzul sa se reflecte de ceva(eu prefer sa se reflecte in spatele meu inclinat putin in sus)
    ps:70% din cadre incerc sa le trag fara blitz(la 50mm nu e chiar asa greu dar la 17-85 f4-56....)
    pps: o sa pun mai incolo o poza care imi place cu explicatii(ceva usor dar care atrage atentia)

1.  
Page 6 of 113 FirstFirst ... 34567891656106 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks