Page 1 of 297 12341151101 ... LastLast
Results 1 to 20 of 5932

Thread: Mici intrebari care nu merita un thread separat.

1. Back To Top | #1
    Nick anterior: biscristi cristian.bisca's Avatar

Mici intrebari care nu merita un thread separat.

M-am gandit ca ar fi o idee buna un astfel de thread in care lumea sa apara cu tot felul de intrebari simpliste pentru care nu are rost un thread separat.

De ex. pe mine m-ar interesa acum la ce calitate va salvati voi Jpg-urile ? 100% sau merge si mai putin ? Atat pentru storage pe calc/print cat si pentru web...

ps. daca e o idee proasta cu threadul, schimbati numele in calitate jpg sau ceva de genu ...
    Cristian Bisca Galerie Foto Personala
    Canon EOS 30D + sigma 18-50 f/3.5-5.6 + canon ef 50mm f/1.8 + M42 Helios 44-2 58mm f/2 & Jupiter 37A 135mm f/3.5 + Sigma 55-200 f/4-5.6 DC

2. Back To Top | #2
    Registered User grig_jr's Avatar
    daca vb de photoshop, am observat ca jpg-ul salvat la maxim (12) este de vreo 3 ori mai mare decat unul salvat la 11, fara nici o diferenta vizibila de calitate. so,.. defaultul pt mine: 11

3. Back To Top | #3
    theultimateanswer 42's Avatar
    10 este maxim-ul normal. Peste nu poate fi citit de unele softuri, in special browsere mai vechi.
    >>>>>>>>> FOTO <<<<<<<<<

4. Back To Top | #4
    Registered User meios4us's Avatar
    Da, buna idee cu topicul. Pun si eu o intrebare din serie: cate cadre trageti voi, cei cu 350D, fara blitz, cu un acumulator? Pe mine ma enerveaza ca are doar 3 stari: plin, jumatate si gol. Cand ajunge pe gol, adio. Mai faci 1 poza

5. Back To Top | #5
    Ok. Cred ca o sa ma rezum la 10 de-acum incolo ... am ramas cu niste fixuri de mai demult si foloseam 8 sau 9 in cel mai bun caz, ce-i drept fara sa testez diferentele de calitate fata de maxim, care cred ca exista si nu sunt chiar nesemnificative ...
    Canon EOS 30D + sigma 18-50 f/3.5-5.6 + canon ef 50mm f/1.8 + M42 Helios 44-2 58mm f/2 & Jupiter 37A 135mm f/3.5 + Sigma 55-200 f/4-5.6 DC

6. Back To Top | #6
    Registered User grig_jr's Avatar
    Quote Originally Posted by meios4us
    Da, buna idee cu topicul. Pun si eu o intrebare din serie: cate cadre trageti voi, cei cu 350D, fara blitz, cu un acumulator? Pe mine ma enerveaza ca are doar 3 stari: plin, jumatate si gol. Cand ajunge pe gol, adio. Mai faci 1 poza
    am 2. unul plin, unul in aparat. cand se goleste de tot, il bag la incarcat si il pun pe cel plin. shoot away !
    (n-ai cum sa termini un acu pana se incarca celalalt)

7. Back To Top | #7
    Stiu ca nu e chiar raspunsul la intrebarea ta, dar nici foarte departe nu poate sa fie ... eu cu 300D-ul trag cam 400 de cadre cu acumulatorul standard, si in jur de 600 cel extra .. un BP-511 de 1400mAh

8. Back To Top | #8
    calitatea de baza a unei poze nu poate sa creasca prin resalvare la o compresie mai buna cu tot cu sharpening, contrast, saturatie etc... deci teoretic orice compresie care face ca marimea pozei sa creasca fatza de marimea initiala e inutila. Eu folosesc dupa crop 8 si rareori 10.

9. Back To Top | #9
    Registered User eu_arhitecta's Avatar
    Mai, eu il am de 2 luni si ceva abia..am un card de 2 Giga pe el si Raw+jpg fac poze cat sa umplu de 2 ori cardul ala (vreo 300 in cazul meu), plus download-ul pe calculator, golire si joaca prin meniu.
    Viata pe Terra e costisitoare, insa asigura o excursie gratuita in jurul Soarelui

10. Back To Top | #10
    Registered User eu_arhitecta's Avatar
    Stiti ceva despre obiectivul asta ? http://www.f64studio.ro/det.php?id=161&pid=1869 Avantaje/ Dezavantaje... N-am f multi bani, vreau un obiectiv nou si un tele imi doresc de mult timp. Pe de alta parte, mi-as lua un 50mm f/1,8... Imi recomandati vreun tele bun ieftin?
    Viata pe Terra e costisitoare, insa asigura o excursie gratuita in jurul Soarelui

11. Back To Top | #11
    Obiectivul ala e... bleah Chiar m-am jucat un pic cu el, ca il are un coleg. N-as da banii pe asa ceva. Ieftin si bun nu prea exista. Mult mai buna investitia pe 50/1.8.

12. Back To Top | #12
    Nick anterior: Elven
    50mm f/1.8. Asta daca consideri ca AF-ul valoareza 3.000.000 catavreme un 50 1.8 M42 este optic superior, infinit mai bine construit si costa 30-50ron. Tele? Un 135mm f/2.8 foarte bun costa ~100ron.

Pe AF nu pot recomanda fara rezerve decat:
    Canon 10-22 EFS f/3.5-4.5
    17-40 f/4 L
    70-200 f/4 L
    50mm f/1.4 USM
    85mm f/1.8 USM
    35 f/1.4 L si 135 f/2 L

13. Back To Top | #13
    Poate ar fi bine sa spui ca 135 f/2.8 la 100ron e un M42, fara autofocus (normal ), si e vorba probabil de foarte popularul CZJ Sonnar.
    Cat despre ce recomanzi, si eu as zice la fel, doar ca nu e ieftin deloc

14. Back To Top | #14
    Nick anterior: Elven
    CZJ Sonnar e f/3.5 Toate 135-urile M42 f3.5-4 sunt fantastice iar cele f/2.8 sunt foarte bune.

15. Back To Top | #15
    Da, corect. Cred ca am scris din viteza
    Pana la urma despre ce 135 f/2.8 era vorba?

16. Back To Top | #16
    bine bine...hai sa nu discutam si pe acest thread numai despre optica M42 ...
    °·.M·I·R.·° ¬ Mª©hinæ IntendeÐ fºr ®epair¿ng

17. Back To Top | #17

HDD portabile...!!!

Ce parere aveti despre JOBO Giga One 40GB? Merita 6 mil.lei vechi?

Aveti cumva o alta varianta mai buna pentru stocarea electronica de fotografii (RAW, JPEG..)?

18. Back To Top | #18
    Registered User Dr Andrei's Avatar
    Si eu caut mediu de stocare externa si m-am gandit la urmatoarele :
    Digimate II + HDD
    Se ajunge la 7 mil, dar sunt totusi 80Gb.... sunt sigur ca in alta parte exista si HDD mai ieftin, deci....

Cineva mi-a recomandat VoSonic, dar sincer nu mai gasesc nicaieri (poate nu am cautat bine).
    Doc

19. Back To Top | #19
    Moderator kork's Avatar
    Unde ai vazut Jobo de 40 GB la 6 mil ?

20. Back To Top | #20
    Registered User Dr Andrei's Avatar
    Probabil F64...vad ca e 6.5 mil.... totusi mai e o intrebare... la JOBO se poate scoate hardul ?
    Vad ca scrie "HDD integrat"...intregrat adica integrat sau inclus in pachet....

@edit..observ "greutate fara HDD" presupun ca se poate scoate... este compatibil si cu 80Gb
    WARNING!!!
    Transferring large files from GIGA ONE to PC could cause malfunction with VIS or SIS USB Chip working in your PC.
    WTF ?
    Doc

1.  
Page 1 of 297 12341151101 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks