Page 298 of 298 FirstFirst ... 198248288295296297298
Results 5,941 to 5,960 of 5960

Thread: Mici intrebari care nu merita un thread separat.

1. Back To Top | #5941
    M-a cam lovit o idee. Foloseste cineva un monitor curbat pentru editare foto? Cum este daca da? Ma gandesc sa incerc si eu cand ajung acasa pe TV curbat, dar nu stiu exact daca voi reusi sa simulez intocmai experienta, avand in vedere ca un TV e mult mai mare fata de 34 inch cam cat ar fi un monitor uzual.

2. Back To Top | #5942
    Registered User nightmanady's Avatar
    Salutare.
    Am si eu o mica "veche problema".
    Am printre altele un blitz Canon 430ex prima varianta. Adica aia cu patina aia nenorocita de plastic.
    Patina care e fisurata. Inca nu e rupta complet dar nu mai are mult. De ceva timp nu-l mai folosesc ca mai am si altele. Dar blitzul era inca foarte bun de rezerva.
    Da ma gandeam sa-l fac. Asa nu-mi vine sa-l pun nici pe aparat ce sa mai zic de strativ. Daca se rupe patina pica jos si chiar e bun de gunoi.
    La Criss ... nimic ca na e vechi iar la kamerawerk nu pot decat sa faca lipitura la plastic. Eu vreau sa schimb patina aia complet eventual cu una metalica.
    1. Prima intrebare e : daca gasesc un blitz compatibil canon stricat dar cu patina metalica buna merge sa fac "transplantul" ? Merge de la orice blitz compatibil canon ? Adica 430 ll/lll sau 580 sau chiar si de la godox, nissin sau alte chinezarii ?
    2. Daca da aveti idee unde gasesc patina metalica sau blitz stricat ieftin (pana in 50-100ron) ? Am gasit doar un 420 vechi stricat la 50 lei. Da si la ala tot de plastic e ca am avut si din ala.
    Merci.

3. Back To Top | #5943
    Nu merge sa inlocuiesti cu talpa de la alt model, nu se poate. Cel mai bine cauta ca spare part, sigur se gaseste (ebay, chinezi etc)
    ex: NNEW CANON SPEEDLITE 430EX 420EX 580EX FLASH HOT SHOE P/N A | eBay
    Last edited by george.; 17-08-2017 at 10:40.

4. Back To Top | #5944
    Registered User
    salutare, imi cer scuze ca nu am citit toate cele aproape 300 de pagini(poate sa vorbit despre ce caut eu), ce vreau sa va intreb, am vorbit cu foarte multi care se ocupa cu fotografiere(din asta traiesc) si mi-au spus ca toate pozele lor trec prin niste softuri, aveti idee despre ce softuri este vorba?? inafara de photoshop?? multi dintre ei nu folosesc photoshop..

Multumesc frumos de intelegere

5. Back To Top | #5945
    Lightroom, tot de la Adobe.
    °·.M·I·R.·° ¬ Mª©hinæ IntendeÐ fºr ®epair¿ng

6. Back To Top | #5946
    Registered User omul_maimutza's Avatar
    Aveti idee daca blenda pe difuzie de 1 metru e acelasi lucru ca umbrela tot cu aceelasi diametru cand pun blitul peste ea?
    De asemenea, cam la ce distanta ar fi recomandabil sa o folosesc?
    Let's not start sucking each other's dicks quite yet.

7. Back To Top | #5947
    Registered User
    Amandoua devin o "sursa de lumina" (preluata de la blitz, evident) cu diametrul de 1m. Diferenta consta in faptul ca blenda fiind plana disperseaza lumina mai mult, umbrela avand si un efect de reflector concav. In spatii deschise calitatea umbrelor e similara (cu o pierdere mai mare de lumina la blenda), in spatii inchise pot sa apara efecte secundare mai pronuntate in cazul blendei in functie de mai multi factori (la distante mici intre blenda si subiect pot fi considerate neglijabile).

8. Back To Top | #5948
    Imi poti recomanda la ce distanta sa tin blitul fata de blenda si pe ce focala?
    De asemenea banuiesc ca cam 1-1.5m ar trebui sa fie distanta fata de subiect.

9. Back To Top | #5949
    Registered User
    Daca distanta dintre blenda si subiect e de max 1,5m si vrei ca blitz-ul sa fie intre blenda si subiect nu ai prea multe variante. Blitz-ul trebuie pus pe focala minima (FOV maxim) si undeva pe la 50-60cm distanta de blenda. Din 2 teste reiese clar care e distanta oprima.

10. Back To Top | #5950
    Multumesc, are rost sa pun peste trapa de wide sau il las doar pe focala minima?

11. Back To Top | #5951
    Registered User
    Cu cat e mai wide, cu atat mai aproape poti sa pui blitz-ul de blenda.

12. Back To Top | #5952
    Stie cineva care ar fi cel mai ieftin DSLR sau mirrorless care sa permita si filmari 4k?
    Thx.

13. Back To Top | #5953
    Quote Originally Posted by Gerwlix View Post
    Stie cineva care ar fi cel mai ieftin DSLR sau mirrorless care sa permita si filmari 4k?
    Thx.
    Tind sa cred ca Panasonic G7 : Panasonic Lumix DMC-G7 negru kit 14-42mm f/3.5-5.6 II MEGA OIS - F64
    °·.M·I·R.·° ¬ Mª©hinæ IntendeÐ fºr ®epair¿ng

14. Back To Top | #5954
    Registered User goguleanu111's Avatar
    G7 e mirrorless

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
    I am not afraid of death, I just don't want to be there when it happens.

15. Back To Top | #5955
    Registered User kukubaul's Avatar
    Stie cineva pe cineva care se mai ocupa cu developat poze? Am un film vechi developat si am nevoie sa scot cateva poze dp el, format clasic pe hartie s-au digital (daca o fi posibil) Platesc!!!!

16. Back To Top | #5956
    Save energy, be apathetic Ricz's Avatar
    Eu imi duc filmele la un magazin mic, gen de familie, in Piata Lahovari (cel cu firma cu Kodak Express) - sunt foarte multumit. Pot sa iti scaneze filmul si/sau sa il printeze.
    Insert witty text here.

17. Back To Top | #5957
    nostalgic/fabrici şi uzine nokia2010's Avatar
    Există vreun site de unde pot descărca legal driverul Nikonscan 1.6.3. ? Pe site-ul "Nikon" găseşti unele mai noi - pentru ăsta trebuie să trimiţi mail.
    Lucrurile vechi dăunzează grav gunoaielor moderne (cu câteva excepţii ; ex: I.T. stuff, sist. de învăţămant din Ro., pedeapsa cu moartea)
    Ştefan Tel. 0721.240.479/0749.28.38.15 h 9.30-23.00 (fără BEEP-uri , S.M.S. da).
    Paul Anka Anii '90 în România Industria în vechiul Bucureşti Cumpăr cărţi de telefon vechi

Caut driver Nikonscan 1.6.3.

18. Back To Top | #5958
    Registered User kukubaul's Avatar
    Quote Originally Posted by Ricz View Post
    Eu imi duc filmele la un magazin mic, gen de familie, in Piata Lahovari (cel cu firma cu Kodak Express) - sunt foarte multumit. Pot sa iti scaneze filmul si/sau sa il printeze.
    ms frumos de raspuns, incerc sa gasesc unu in apropierea mea, poate nu au disparut toate.

19. Back To Top | #5959
    Salut,

Late reply, dar abia am mai intrat și eu pe aici. Monitoarele sunt mult mai potrivite pentru corecții din mai multe motive (spațiul de culoare cu care lucreză, numărul de culori afișate, acuratețea lor, contrastul și rata de refresh). Deși pare că un televizor (chiar și din generațiile mai noi) arată un spectru larg de culori, asta este doar o presetare făcută din software-ul intern care face culorile să pară mai vii, nu și corecte. Iar cum vrei să fie apreciate fotografiile la adevărata lor valoare, recomand un monitor IPS de generație nouă, cu 100% sRGB, măcar 80% AdobeRGB și un aparat de calibrare bun (opțional pentru început, pentru că monitoarele bune vin calibrate direct din fabrică).

Sper că nu ți-am tăiat elanul, mesajul este pentru informare, mă bucur că vrei să înveți să faci mai mult. Also, un monitor curbat nu face diferența, atât timp cât este un panou IPS decent, nu ai diferențe (notabile) de culori înspre colțuri.

Spor la treabă!

20. Back To Top | #5960
    Lightroom & Photoshop sunt printre cele mai cunoscute și găsești tutoriale peste tot.
    Capture One este similar cu Lightroom, face developare de imagini RAW, la fel ca Lightroom, dar prin tehnici diferite și, părerea mea, te poate ajuta să obții rezultate mult mai bune.
    Minimum 6 luni de lucru cu oricare pentru a începe să înțelgi cât de mult nu știi Minimum 2 ani de practică pentru a face ceva foarte bun.

În completarea soft-urilor apar acțiunile (set de pași cu setări diferite care sunt aplicați în softuri pentru a obține rezultate mai rapid), LUTs (similar cu acțiunile), plugins (mult prea abuzate fără cap).
    Înainte de toate, învază să lucrezi cu echipamentul pe care îl ai — lumina și compoziția sunt cele mai importante. Fac diferența între un cadru tras bine și îmbunătățit ulterior timp de 30-60 minute într-un soft și un cadru tras la plezneală, la care lucrezi 8-30 ore ca să scoți ce ar fi trebuit din prima.

Am prelucrat cadre ale unor fotografi care uită elemente esențiale de încadrare, la care am petrecut nopți întregi (pe banii lor) să le repar greșelile făcute într-un minut de neatenție. Oricând ai posibilitatea, slow down, gândește cadrul, trage multe variațiuni, alege cele mai bune variante acasă (2-3 din 4.000) și n-o să regreți.

Spor!

1.  
Page 298 of 298 FirstFirst ... 198248288295296297298

Bookmarks

Bookmarks