Page 4 of 298 FirstFirst 12345671454104 ... LastLast
Results 61 to 80 of 5960

Thread: Mici intrebari care nu merita un thread separat.

1. Back To Top | #61
    Monkee business pat's Avatar
    Quote Originally Posted by bugatty7373
    problem is daca e obiectivul din kit destul de bun pt landscape ca sa pot investi doar intr-unul macro.
    sau cel din kit chiar nu stie deloc macro ?
    ia cu obiectivul din kit si cand vrei macro inverseaza-l in fata aparatului
    Fericirea vesnica se afla in casuta de mai jos (aia de langa Homepage)

Servicii de fotografie - portrete, produse, evenimente, nunti · Servicii de graphic design, web design, identitate

2. Back To Top | #62
    Va multumesc mult tuturor !
    O sa mai strang ceva si o sa astept o oferta buna la kit si probabil daca voi avea bani, urmatorul obiectiv dupa cel din kit va fi cel de 50 mm.

3. Back To Top | #63
    punisher PYRO!'s Avatar
    Quote Originally Posted by PYRO!
    Am un Fuji F10 pe care am avut proasta inspiratie sa-l scap pe jos acum o luna si ceva. I-a fost schimbat sistemul de lentile in service si azi dupa ce l-am luat am constatat ca pe poze apar niste punctulete negre in zonele incercuite. Aveti idee care e problema? Oricum probabil ca il duc inapoi la service, dar ma intreb daca e din noul sistem de lentile ca daca iar trebuie schimbat si astept inca o luna e cam nasol.
    Anyone?
    Respect to the men in the ice cream van!

4. Back To Top | #64
    Registered User Dr Andrei's Avatar
    aaaa....cred ca sunt pixeli arsi...nu prea cred ca aparitia lor are legatura cu sistemul de lentile...dar pot sa ma insel.
    Doc

5. Back To Top | #65
    Registered User Cris's Avatar
    Stie cineva unde si daca se poate gasi Pantone Huey in Romania?
    http://www.pantone.com/products/prod...&idProduct=103
    "Universalistic egalitarianism, from which sprang the ideals of freedom and a collective life in solidarity, the autonomous conduct of life and emancipation, the individual morality of conscience, human rights and democracy, is the direct legacy of the Judaic ethic of justice and the Christian ethic of love. [..]Up to this very day there is no alternative to it. " -
    Jürgen Habermas

6. Back To Top | #66
    punisher PYRO!'s Avatar
    Quote Originally Posted by Dr Andrei
    aaaa....cred ca sunt pixeli arsi...nu prea cred ca aparitia lor are legatura cu sistemul de lentile...dar pot sa ma insel.
    Dap...am constatat ca apareau si pe niste poze mai vechi...cred ca de la laserele de la concertul Armin van Buuren mi se trag.

7. Back To Top | #67
    Dap...am constatat ca apareau si pe niste poze mai vechi...cred ca de la laserele de la concertul Armin van Buuren mi se trag.

dap. aceasta explicatie e foarte plauzibila. ...
    °·.M·I·R.·° ¬ Mª©hinæ IntendeÐ fºr ®epair¿ng

8. Back To Top | #68
    punisher PYRO!'s Avatar
    Problemele de genul asta sunt acoperite de garantie? Presupun ca trebuie schimbat senzorul...

9. Back To Top | #69
    Registered User Dr Andrei's Avatar
    Problemele de genul asta sunt acoperite de garantie? Presupun ca trebuie schimbat senzorul...
    Nu cred ca iti va acoperi garantia, fiindca in toate manualele zice "nu indreptati obiectivul spre soare" sau alte surse luminoase (ex. LASER)... el s-a defectat 100% din cauza celui care l-a folosit.
    Si de schimbat senzorul...poate tot aparatul.
    Din pacate trebuie sa iei in considerare si achizitionarea unui aparat nou.
    Doc

10. Back To Top | #70
    NU, nu e acoperit de garantie acest defect, cum zicea si Andrei.

Insa nici nu trebuie schimbat senzorul. De obicei se remapeaza pixelii afectati "software" , unele firme asa procedeaza. Practic informatia pxelului mort este inlocutita ca informatia de la un pixel adiacent bun, cu conditia sa nu fie foarte multi pixeli morti concentrati int-o zona.

11. Back To Top | #71
    Ati cumparat vreodata ceva de pe Ebay? Sunt curios daca in afara de pretul produsului si costul de expediere mai apar ceva costuri "surpriza". (gen TVA, taxe vamale, accize, etc.)

12. Back To Top | #72
    revin si eu cu o noua intrebare: panasonic fz20 nu se mai produce ca nu il gasesc pe nici un site gen emag, digitalworld etc ?
    thanks

13. Back To Top | #73
    Registered User Cap0ne's Avatar
    se gaseste cam in toate magazinele gen altex la un pret de ~1400 ron

14. Back To Top | #74
    stiam ca la media galaxy, dar eu nu stau in buc si la mine in targoviste nu o au (
    problem is ca eu vreau sa o iau cam prin iulie si am inteles ca nu se mai produce (se poate sa fi inteles eu gresit). in cazul asta ce recomandati in jur de 14 milioane cu o calitate buna a imaginii si mai ales cu manual focus (chiar imi placea ala de la fz20) ?

PS: eu sper sa mai gasesc fz20
    Last edited by bugatty; 20-05-2006 at 21:32.

15. Back To Top | #75
    Registered User Cap0ne's Avatar
    pana in iulie mai pui la ciorap vreo 2 mil si iei un fz7 daca esti chitit pe seria fz

16. Back To Top | #76
    hmm...din seria fz chiar imi placea fz20. stie cineva sigur daca se mai produce sau nu ? probabil mai sunt pe stoc in unele magazine, dar pana in iunie..

17. Back To Top | #77
    Registered User
    de la canon seria G mai apare ceva? ca au scos A-uri in prostie, dar de G-uri nu se mai aude nimic

18. Back To Top | #78
    Canon a renuntzat la seria G. Motivul:
    Canon G6: Average retail price: $769
    Canon 350D: Average retail price: $799
    Nikon D50: Average retail price: $647
    Pentax DL: Average retail price: $558

sursa: www.dcresource.com
    Probabil ca cei de la Canon considera ca epoca P&S-urilor mari si foarte scumpe s-a incheiat. DSLR-urile au devenit accesibile si au preluat segmentul "prosumer" / "amator avansat"

19. Back To Top | #79
    Atunci poate ar face bine sa introduca hot shoe pe seria S mega zoom, asa cum Panasonic, Fuji, Minolta si Olympus o fac de multa vreme

20. Back To Top | #80
    Stiu dar cati utilizatori de S ar cumpara si un 430EX? Ar arata bizar combinatia si ar fi incomoda, cu flashul mai greu si mai mare ca aparatul. Probabil ca mai putin de 1% din cumparatori ar folosi flash deci nu renteaza investitia

1.  
Page 4 of 298 FirstFirst 12345671454104 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks