brat IMPRIMANTA FOTO caracteristici si preturi
Results 1 to 17 of 17

Thread: IMPRIMANTA FOTO caracteristici si preturi

Registered User

Post IMPRIMANTA FOTO caracteristici si preturi

doresc sa pot "scoate" pe hirtie din pozele mele... stiu ca e foarte simplu si usor sa le dau la orice laborator foto... dar poate nu as vrea sa vada pozele mele tot oorasul...etc...

doresc sa-mi recomandati o imprimanta foto, care sa scoata poze de o calitate buna la un pret rezonabil pe poza...

imprimanta ar trebui sa se gaseasca la Carref. si sa fie 3, 4 mil maxim.

nu sint profesionist, am doar un Fuji S5100... deci nu imi trebuie calitate de profesionist, nu vreau sa vind poze... ceva de amator, dar sa nu fie porcarie, cu cartuse care nu se gasesc, cu niste drivere absolut ciudate...

nu am preferinte pt nici o firma...

doar:
    -sa scoata poze A4 si A5 de calitate si cu culori naturale
    -sa nu fie pretentioasa in exploatare
    - sa nu fie chiar ultimul racnet ci o imprimanta care a fost testata de voi si merge bine, are fiabilitate si calitate
    - cartusele sa se gaseasca pe piata
    - nu ma intereseaza fite de genul ecran pentru previzualizare poza, cititor de card incorporat, etc
    - sa aiba cd cu drivere si daca se poate si SOFT

va multumesc pt intelegere si ajutor !

Registered User CAlex's Avatar
    DHB14 BYOC - 300 - Thread
    Imprimanta NUMAI pentru poze, la o calitate EXCEPTIONALA - seria Canon Selphy xxx. oricare din ele imprima la fel, diferenta consta in accesorii si optiuni. O gasesti mai avantajos ori in pachete cu camera foto canon ori separat de la cei care au cumparat acele pachete si nu au ce face cu imprimanta.

Imprimanta polivalenta cu calitate foarte buna la poze - Canon PIXMA ip4300. Despre ea gasesti pe pagina Canon si pe forum gramada.

Registered User
    multumesc !

despre Epsonul ala cu 5 cartuse, la care se face publicitate peste tot, poate mai ales prin Metrou ???

hp-urile astea care sint acum pe la 2-3 milioane ?

Registered User CAlex's Avatar
    vrei calitate, iei Canon. tot ce e pana in 200 ron e jaf. imprimanta de care zic eu e ~350 ron, si are tot 5 cartuse.

Registered User
    Nu exista "vrei calitate ia Canon" ; cel putin la segmentul imprimante foto exista solutii si de la hp sau epson la fel de fericite, diferenta se face la tehnologia de imprimare (cea termica rullz pe langa un inkjet...) si la pret/fotografie (mare atentie la pretul consumabilelor!!).

Registered User
    Cred ca vrea sa zica: "vrei calitate la un pret mic". Nu stiu cat costa HP-urile sau Epson-urile (par foarte apreciate tocmai pentru foto) cu cartuse separate de culoare, insa poate cineva ne va lamuri?
    Pana atunci, 4300-ul meu sta inca in cutie. Impresii, dupa ce-o scot de-acolo
    Btw: ce hartie recomandati pentru aceasta imprimanta? (parca s-a mai discutat, insa conexiunea nu-mi permite o cautare extensiva.)
    Impotriva prostiei, zeii insisi lupta in zadar.

Registered User
    Inktec A4 260g/mp si sunt foarte multumit.Eu am comandat de aici.

Moderator kork's Avatar
    Si eu folosesc cu succes Inktec-ul. Are cel mai bun raport calitate/pret.

Registered User
    doream sa le multumesc tuturor celor ce si-au dat interesul si au scris aici si sa le doresc tuturor toate urarile de bine pt noul an:

LA MULTI ANI !!!

Registered User
    Prima impresie (IP4300, hartie Canon Glossy Everyday blah blah - deci nu cea mai buna) e pozitiva. Similara cu ceea ce scoti la un minilab. Culorile apar mai saturate pe monitor (Iiyama VM Pro 455), insa e oarecum normal si-n plus n-am facut nici cel mai mic efort de a calibra ceva ).

Registered User Cris's Avatar
    De curiozitate: daca pui niste picaturi de apa pe fotografie si dupa 2-3 minute incerci sa le stergi, ce se intampla cu fotografia?
    Cand am incercat chestia asta cu o poza facuta pe un HP cu Vivera dye inks a ramas zona unde a fost picatura complet alba. Am tot cautat sa aflu ce se intampla in conditii similare la Canon dar nu am gasit ceva relevant.
    "Universalistic egalitarianism, from which sprang the ideals of freedom and a collective life in solidarity, the autonomous conduct of life and emancipation, the individual morality of conscience, human rights and democracy, is the direct legacy of the Judaic ethic of justice and the Christian ethic of love. [..]Up to this very day there is no alternative to it. " -
    Jürgen Habermas

Registered User
    Probabil acelasi lucru. Totusi, e inkjet

Nu toate inkjet-urile au probleme de genul asta, de-aia eram curios. Asta a fost unul din motivele pentru care mi-am luat imprimanta care mi-am luat-o (discutam despre ea in celalalt thread despre imprimante).
    "Universalistic egalitarianism, from which sprang the ideals of freedom and a collective life in solidarity, the autonomous conduct of life and emancipation, the individual morality of conscience, human rights and democracy, is the direct legacy of the Judaic ethic of justice and the Christian ethic of love. [..]Up to this very day there is no alternative to it. " -
    Jürgen Habermas

Registered User
    Este diferenta dintre cerneala dye si pigment. La sculele mici Epson au fost de neegalat pt. print foto (cerneala Epson + hirtie de calitate etc..) iar cerneala pigment au de ceva timp.
    http://www.imaging-resource.com/PRINT/E2000/E2000A.HTM
    HP si Canon acum scot pe baza de pigment pt. gama mica, asta daca nu mi-a scapat ceva evident .

Eu prin "gama mica" inteleg imprimante consumer A4; din cate stiu astea sunt in continuare dye ink, atat la Canon, HP sau Epson (exceptie:R800). Cu pigmenti sunt doar imprimante de la A3+ in sus din cate stiu, si nu toate.
    Jürgen Habermas

Registered User
    E corect ce zici cu A4, pigment etc.. dar eu ma refeream la altceva.
    Gama mica = sub 1000euro. Chestii home, small business (strict volume mici) pt. foto.

Sa stapinesti sanatos imprimanta.

Registered User Taxon's Avatar
    Quote Originally Posted by stormboy View Post
    Inktec A4 260g/mp si sunt foarte multumit.Eu am comandat de aici.
    cartusele de la canon de la ei le-ati folosit?
    cum sint?
    eu am un ip2000.

1.  
    LCS - 728 - Last Post