Page 1 of 33 123411 ... LastLast
Results 1 to 20 of 659

Thread: Incarcatoare si Acumulatori

1. Back To Top | #1

Exclamation Incarcatoare si Acumulatori

M-am gandit sa pun un Sticky despre acumulatori si incarcatoare, mai ales ca am cateva date destul de exact de impartasit despre o parte din produsele ce se gasesc pe piata.

De curand mi-am cumparat un incarcator deosebit ( pentru NiMh ), care proceseaza pe fiecare acumulator in parte timpu de incarcare/descarcare, tensiunea si amperajul si calculeaza CAPACITATEA REALA a acelui acumulator.
    este vorba de Maha MH-C9000 Wizard1 Maha MH-C9000 Wizard 1- Incarcator / Analizor profesional cu - F64

Iar timp de vreo 2 saptamani am testat toti acumulatorii mei, vechi si noi. Iata rezultatele si impresiile :

4x AA Panasonic 2000mAh, folositi 2.5 ani ( sute de incarcari ) - in prezent au cca 1700mAh
    rezultat : nesteptat de buni dupa folosire indelungata

4x AA Canon 1600mAh, folositi 3.5 ani la greu - in prezent au cca 1000mAh ( 3 buc au 1100mAh, 1 buc are 950mAh , dar i-am uzat inegal eu, in diferite aparate, cu 1...2 acumulatori )
    rezultat : inca buni dupa folosire haotica si indelungata

4x AA GP 1600mAh, folositi 1 an, cateva zeci de incarcari - 1650mAh !!!!
    rezultat : incredibil de buni ! capacitate mai mare decat cea inscrisa, desigur sunt inca noi. Imi pare rau ca nu am mai multi GP. De-a lungul anilor am uzat 4 buc de 1500mAh si 4 buc de 1300mAh( care mi-au fost furati cu tot cu incarcator ) . Nota 10 pentru GP !

4x AA Opiumex 2700mAh , folositi 6 luni, cca 15 incarcari - 2050mAh
    rezultat : Probabil noname de 2100mAh, marcati cu valoare mai mare decat cea reala. Oricum, mai ieftini decat unii de 2100mA de firma.

Later edit ( 2010 ): Dupa cateva luni s-au stricat, buni de gunoi

8x Sanyo 2500mAh, noi, prima formatare - 2450mAh
    rezultat: Foarte buni, pe masura asteptarilor ( mentionez ca pe ei scrie mic: minim 2300mAh ), caci am mai avut 4 bucati de 2500 pe care i-am vandut cu un aparat. Cred ca au cel mai bun raport performanta/pret

Later edit ( decembrie 2010 ) despre sanyo 2500mA : dupa mai multe zeci de incarcari au inceput sa cedeze, cca un an de folosire... pierd capacitatea la 1...2 zile dupa incarcare. Nu ii recomand dupa testul timpului. Cred ca am sa recomand Sanyo Eneloop

4x FAKE Sony ( cumparati din piata ), marcati 3800mAh ( nu exista in realitate asemenea capacitate ), noi - au de fapt 900mAh
    deci mentionez ca erau falsuri, Sony adevarati sunt buni sigur.
    rezultat: de asteptat, la 5 Lei pe 4 bucati ... Nu recomand sa cumparati fake-uri din piata ...eu le-am luat doar de test.

Pe masura ce o sa mai cumpar acumulatori o sa mai testez.

Doritorilor care vor sa testeze cate 4 acumulatori, le stau la dispozitie cu incarcatorul sa lungim lista, ar fi bine sa stie cat de cat vechimea lor si cam cate incarcari au la activ. Deci cine vrea poate sa-mi aduca acumulatori si sa-i primeasca inapoi dupa cca 48 ore incarcati si notati cu capacitatea reala, fara nici un cost !
    Last edited by Mir; 04-12-2010 at 19:47.
    °·.M·I·R.·° ¬ Mª©hinæ IntendeÐ fºr ®epair¿ng

2. Back To Top | #2
    Daca ai ocazia testeaza si AC Hahnel. De 2350 si 2700 mAh. Intentionez sa cumpar unii undeva in viitorul nu foarte indepartat si mi-ar fi utila o astfel de parere.

Multam si pentru lista deja rezultata!
    Gabi Udrea Photography

3. Back To Top | #3
    Administrator AIWA's Avatar
    din cate am vazut eu pe acel link nu spune maximul de capacitate pe care il poate incarca!
    Vad ca ai bagat si peste 2000mA!
    Fa si tu o poza la incarcator cind e in functiune!
    ***A ridica piatra este cel mai usor gest posibil...restul e calvar! ***

ATENTIE! - regulile ariei publicitate au fost actualizate - APASA AICI

4. Back To Top | #4
    scrie pe site-ul oficial :
    http://mahaenergy.com/store/viewItem...&cur=specs#mid

Supported Capacity: 100 to 20.000mAh.

2000mA este curentul maxim de incarcare.... dar poti incarca acumulatori de "orice capacitate"

5. Back To Top | #5
    4 x AA powerex (2700mAh - garantati de producator pentru min 2500mAh) - intre 2650 si 2690mAh. se pare ca au fost after all o investitie buna.

6. Back To Top | #6
    nostalgic/fabrici şi uzine nokia2010's Avatar
    Am cumpărat "Energizier" de 2500 mAh care cică-s fabricţai în Japonia pentru S.U.A. Cât de buni sunt? (eu am luat 6 până acum, cam 16 RON pe bucată).
    Lucrurile vechi dăunzează grav gunoaielor moderne (cu câteva excepţii ; ex: I.T. stuff, sist. de învăţămant din Ro., pedeapsa cu moartea)
    Ştefan Tel. 0721.240.479/0749.28.38.15 h 9.30-23.00 (fără BEEP-uri , S.M.S. da).
    Paul Anka Anii '90 în România Industria în vechiul Bucureşti Cumpăr cărţi de telefon vechi

7. Back To Top | #7
    testeaza-i cu minunatia aia de aparat.
    din ce vad postat aici de mir.. se pare ca acumulatorii de firma buna au capacitatea f apropiata de cea inscrisa pe ei. cu ce ai luat tu, n-ar trebui sa-ti faci probleme. un incarcator bun.. si esti in regula.

8. Back To Top | #8
    Registered User rex's Avatar
    Mir, dupa ce trece pastele, iti voi da si eu 4 sau 5 seturi de acumulotori sa mi-i etalonezi:
    - 1 set Duracell 2050mAh luati din afara, au cateva zeci de incarcari, merg foarte bine
    - 1 set Energizer 2100mAh luati din afara, au tot cateva zeci de incarcari, merg foarte bine
    - 1 set Energizer 2500mAh luati de pe okazii, au max 20 incarcari, dar nu ma multumesc, se descarca intr-o saptamana fara sa fie folositi
    - 1 set Sanyo 2500mAh luati de pe forum, nu stiu cate incarcari au, dar la fel se descarca dupa ce ii las cateva zile nefolositi.
    ti-i voi da pe toti odata dupa pasti, ca s-ar putea sa am nevoie de ei zilele acestea. in plus fac doar 2 drumuri: unul sa ti-i dau, unul sa ii iau.

9. Back To Top | #9
    sigur ! oricand !
    insa ciclul de test e lung, mai ales la cei cu capacitate mare, ii incarca si ii descarca de vreo 3 ori, deci cam 48 ore pt 4 acumulatori

10. Back To Top | #10
    Registered User rex's Avatar
    Mir, lasa-mi te rog un nr de telefon pe PM ptr ca vreau sa iti dau acumulatorii ptr un test. am o perioada in care nu mai plec pe nicaieri si oricum mai am un aparat foto mai slabutz care foloseste acumulatori dedicati si il pot folosi pe acesta daca intr-adevar am nevoie.

11. Back To Top | #11
    Nick anterior: wraith Alexxon's Avatar
    Am luat si eu :
    Energizer 2000 mAh luati de noi de vreo 2 ani tin cam 3-4 zile pe un Panasonic DMC-LS1 in regim de fotografiere normal (fara a exagera cu blitz-ul) - cam 80 -100 de fotgrafii pe zi..
    Energizer 2500 mAh luati de vreo 3 luni tin cam 3-4 zile pe un Fuji S5600 tot in regim normal si pe Panasonic tin 5 zile!
    Cred ca daca se respecta ciclul de incarcare si descarcare al acumulatorilor , nu o sa aveti probleme de durata de functionare.

0729079716|MAIL: gabiman78@yahoo.com

12. Back To Top | #12
    am si 3 intrebare:
    - ce acumulatori sa folosesc pt un canon a 630?
    posed un incarcator forever si nu stiu daca cumpar un alt tip de acumulatori se potrivesc la " incarcare" pt acel incarcator ( de ex. sa cumpar acumulatori GP si sa-i incarc pe incarcatorul pe care-l il am forever)?
    - de ce detaliisa tin cont la cumparare?
    - de unde se pot cumpara , mai repede si de "incredere"?
    astept unele raspunsuri

13. Back To Top | #13
    Depinde de incarcator. Nu ai mentionat ce model este. Daca stie " delta V " atunci poti incarca pe el orice acumulatori Ni-MH de orice capacitate.
    Daca e cu timer, cumpara acumulatori de capacitatea indicata de producator in manualul utilizatorului.
    De unde cumperi ? Incearca la www.f64.ro

14. Back To Top | #14
    Multumesc pentru raspun, Mir
    .
    Incarcatorul , dupa cum am spus si data trecuta este forever, nu stiu exact modelul, dar pot sa incarc cu el alt tip de acumulatori
    .
    Este un incarcator simplu.

15. Back To Top | #15
    Quote Originally Posted by nokia2010 View Post
    Am cumpărat "Energizier" de 2500 mAh care cică-s fabricţai în Japonia pentru S.U.A. Cât de buni sunt? (eu am luat 6 până acum, cam 16 RON pe bucată).
    Am eu 4 energizer de 2500 luati din franta (fabricati in japonia).

Dupa prima incarcare m-au tinut 700 si ceva de poze cu K100D, cam 25% din ele cu blitz, ceea ce mi se pare foarte respectabil tinand cont ca aparatul mananca mai mult "curent" din cauza sistemul anti shake.

16. Back To Top | #16
    ce acumulatori sa cumpar?
    Maha, hahnel, sanyo, panasonic , gp?
    Ma incanta cei maha , dar nu stiu in timp cum rezista!
    Are cineva unele explicatii?
    Am incarcator , imi trebuie doar acumulatori si de ex. peste 2300mah( 4 bucati)!!!
    Cei de la f64 stiu sa ma lamureasca?

17. Back To Top | #17
    Eu am Sanyo de 2500 si sunt foarte multumit de ei, trag cam 5-600 de cadre, s-a intamplat ca am tras 500 in decurs de 3-4 saptamani deci mi se par foarte ok avand in vedere faptul ca nu se prea descarca nici atunci cand nu sunt folositi.

18. Back To Top | #18
    Multumsc pt raspuns detrei, dar mai vreau si alte pareri.
    sanyo eneloop sunt buni si unde se gasesc?
    ce parere aveti de maha sau hahnel?
    cine foloseste aceste produse sa-mi dea ceva detalii!!!

19. Back To Top | #19
    Cei mai buni de i-am avut pana acum Duracell 2300mAh. Recomand si Sanyo, Panasonic sau Sony. Toate utilizate cu succes de catre mine.
    Gabi Udrea Photography

20. Back To Top | #20
    Made of star stuff ixtl's Avatar
    Sanyo, Hahnel, GP sunt ok, pe incercate.

1.  
Page 1 of 33 123411 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks