Page 3 of 33 FirstFirst 12345613 ... LastLast
Results 41 to 60 of 659

Thread: Incarcatoare si Acumulatori

1. Back To Top | #41
    Registered User Dr Andrei's Avatar
    Ceea ce a vrut sa zica balaurul este faptul ca are o mufa jack (DC IN) pentru alimentare externa, nici poveste pentru incarcarea acumulatorului (atentie, NU este baterie cum ai zis tu).
    Doc

2. Back To Top | #42
    Registered User XVanish's Avatar
    Ce acumulator as putea lua pt un F40fd inafara de NP-70 (cod PL128U.333) de 1150mAh... gasesc unul mai mare? Daca da atunci va rog sa-mi spuneti modelul sau de unde as putea lua...

Multumesc!
    Atentie! Internetul e distractie, nu pierde controlul!

3. Back To Top | #43
    De schimb gasesti aici > http://www.f64.ro/det.php?id=6&pid=4111
    Mai mare nu stiu daca se gaseste. Ia legatura cu un reprezentant al magazinului.
    Gabi Udrea Photography

4. Back To Top | #44
    Registered User XVanish's Avatar
    Quote Originally Posted by Gabi Udrea View Post
    De schimb gasesti aici > http://www.f64.ro/det.php?id=6&pid=4111
    Mai mare nu stiu daca se gaseste. Ia legatura cu un reprezentant al magazinului.
    Dap, am vazut la f64 acumulatorul ala... singurul de fapt... de aceea am si intrebat daca stiti pe undeva mai mare... asta daca exista...

Merci!
    Atentie! Internetul e distractie, nu pierde controlul!

5. Back To Top | #45
    Registered User
    Revin cu amanunte despre acumulatorii Samsung 2100mAh.
    Dupa cateva incarcari 'curate' cu incarcatorul Wizard1, situatia se prezinta astfel:
    2 x 1950 mAh
    1 x 1980 mAh
    1 x 2010 mAh

6. Back To Top | #46
    Registered User cibibikeru's Avatar
    detin 4x Energizer 2500mAh cu incarcator original + acizitionati de curand 4x Sony 1700mAh + charger. Am ramas uimit cand cu sony am facut aproximativ un card de poze 512M (400 poze) cu flash la maxim +de inca trei ori acelasi card poze si o filmare de 15min pe calitata slaba pe canon A610.. nu mai stiam ce sa fac sa-i consum.. energizerii nu stiu ce s-a-ntamplat cu ei nu mai tin bine.. i-am cam si neglijat.. sa vedem sony cum se comporta in timp..la prima vedere uimitor

7. Back To Top | #47
    cibibikeru, fa-le citeva cicluri de incarcare-descarcare controlata si vezi daca ii mai poti salva.

Si eu am mai nou un Maha 9000, foarte reusit. Singura "lacrimatie" este ca disipatia termica e cam aiurea ... radiatorul este chiar cablajul in sine.

Eu am 4 Hahnel de 2300 care sint aproape morti. Si inca 6 Energizer 2300mAh de 2 feluri: made in Japan si in China. Cei facuti in Japonia sint aproape morti, cei facut in China merg de rup. E drept ca cei din China au stat intr-o lanterna folosita rareori si cei japonezi intr-o camera aproape nefolosita.
    --------------------
    Editare ulterioară
    --------------------
    M-am interesat si de cei din generatia noua. Din pacate numarul de cicluri e sensibil mai mic: Hahnel da 500 de cicluri, Uniross tot 500, Varta nu zice nimic si Sanyo Eneloop au 1000.
    Pina acum cistiga detasat Sanyo cu Eneloop.
    Last edited by ipman; 17-07-2007 at 22:43. Reason: Automerged Doublepost

8. Back To Top | #48
    Registered User Ardeth_007's Avatar
    salutare, am si eu un incarcator ansmann basic 4 si 4 acumulatori panasonic ni-mh de 2600, si nu inteleg datele de pe spatele incarcatorului unde ar trebui sa gasesc "formula" dupa care imi dau seama ca trebuie sa las acumulatorii la incarcat, de obicei i bag in aparatul meu (fujifilm s9500) care are functie de discharge, s-apoi i las cam 18-20 ore la incarcat, imi poate spune si mie cineva formula magica ?
    frumoasa tara noastra... pacat ca-i locuita...

9. Back To Top | #49
    Incarcatorul nu are cumva functie delta V negativ? Ca daca e asa, ar trebui sa stinga un led ceva.
    Oricum, perioada de incarcare depinde de capacitatea acumulatorilor si de curentul de incarcare.

10. Back To Top | #50
    pun 2 poze cu el, in prima poza, led-ul galben reprezinta faptul ca acumulatorii se incarca, iar in poza e activ dar din cauza blitzului nu se vede prea bine, led-ul rosu este activ cand pun la incarcat un acumulator de 9V, si dupa cum se vede din poza, n-am la incarcat asa ceva, doar 4 acumulatori de 2600 GP.
    cealalta poza reprezinta partea tehnica ... ceea ce io nu pricep prea bine si poate ma ajuta cineva sa inteleg... cum sa-mi calculez singur timpu de reincarcare...
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Incarcatoare si Acumulatori-dscf2751.jpg   Incarcatoare si Acumulatori-dscf2753.jpg  

11. Back To Top | #51
    Tu ai baterii tip "AA", deci te uiti pe linia din mijloc (MIGNON AA). Acolo vezi ca gama de capacitati pentru care iti da timpul este intre 500 si 2000 mAh. Tu ai de 2600. La 2000 iti zice sa lasi 40 de ore, deci tu ar trebui sa lasi vreo 50. Cumva chestia asta ma face sa ma simt mandru de minunatia mea de incarcator Sony de un sfert de ora .

12. Back To Top | #52
    nu inteleg ce este asa de greu sa citesti ce scrie pe spate

MIGNON AA - adica acumulatorii tip R6 au curentul de incarcare de 70 mA(mili amperi) iar incarcatorul recomanda sa se foloseasca acumulatori cu capacitate cuprinsa intre 500 si 2000 mAh (mili amperi ora) cu timp cuprins intre 10 si 40 de ore, iar urmatorul tabel e si mai simplu

regula de trei simple daca pt un acumulator de 100 mAh timpul de incarcare este de 2 ore, cate ore sunt pt un acumulator de 2600 mAh

regula de 3 simple se invata in clasa a 5-a

100 mah ........ 2 h
    2600 mah .......x h

x = (2600x2)/100 = 52 h

MAMA EI DE MATEMATICA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Last edited by XTCPlus; 20-07-2007 at 13:17.

13. Back To Top | #53
    ok ok nu trebuie sa sari la gatu' meu am pricipit acuma multumesc mult pentru lectia de matematica... o sa tin minte pe viitor... se pare ca nu-s mai destept decat unu de clasa a 5a... :-<

14. Back To Top | #54
    Asta este un slow charger. Maha in manualul incarcatorului MH-C9000 recomanda un curent de incarcare de o zecime din C (unde C este capacitatea in mAh a acumulatorului) doar pentru break-in, adica refacerea acumulatorilor.
    Alfel ei recomanda incarcarea la cel putin o treime de C, sau 0.33C pentru incarcari normale. Sau ... in cifre 2600/3 egal circa 866mA. Ar trebui sa-l incarci deasupra pragului asta ca sa fie o incarcare sanatoasa, dar sa nu treci de 2600mA ca il strici.

15. Back To Top | #55
    ce parere aveti despre incarcatoarele inteligente GP power bank USB pe site scrie ca 7 ore aproximativ dureaza pentru incarcare.. oare sa fie pentru orice tip de acumulator si orice capacitate? sau capacitate definita ?o sa revin cu informatii daca gasesc

LE: se pare ca am gasit ceva ceva... am pus screenshot, pentru acumulatori de 1300..5 ore, pentru 1600...6 ore, iar pentru 1800...7 ore si la seria 2000 7.5 ore... pentru acumulatorii mei de 2600 mah... presupun bine ca ar cam trebui cam 8 ore sa i las la incarcat ? sau in seria 2000 intra si cei de 2600? pentru ca totusi... 7.5h sau 8.5h suna mai bine decat 52h
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Incarcatoare si Acumulatori-screenshot008.jpg  
    Last edited by Ardeth_007; 22-07-2007 at 16:19. Reason: am gasit informatia :p

16. Back To Top | #56
    Registered User romeo_id's Avatar
    Ce parere aveti de kitul asta de Maha? Merita banii?

17. Back To Top | #57
    se prea merita doar ca nu o sa gasesti kit-ul la pretul asta, e ratacit prin categorii

http://f64.ro/det.php?id=293&pid=3865 uite cat costa doar incarcatorul daca mai pui si acumulatorii 60 de ron iese mult mai mult

am intrebat eu si au doar incarcatorul

18. Back To Top | #58
    aaa... deci 122 de lei nu e pretul real? Hm... sa sun iar? Prima oara cand am sunat am intrebat clar "kit incarcator+acumulator...?" si tipul de acolo "da, da...". Ma intereseaza totusi daca ma tin macar 400 de cadre, cu niste alkaline energizer am tras 300 de cadre lejer si inca mai duc.. dar astea?

19. Back To Top | #59
    eu cred ca este pretul real, asa cum au zis si cei de acolo.
    da, sigur o sa te tina peste 400 cadre daca alkalinele te-au tinut 300
    °·.M·I·R.·° ¬ Mª©hinæ IntendeÐ fºr ®epair¿ng

20. Back To Top | #60
    Ok. Multumesc Mir si XTCPlus pt feedback, cred ca o sa trec azi pe la ei sa cumpar si eu kitul o sa revin cu pareri pro/contra :P despre produs.

1.  
Page 3 of 33 FirstFirst 12345613 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks