Page 5 of 33 FirstFirst ... 234567815 ... LastLast
Results 81 to 100 of 659

Thread: Incarcatoare si Acumulatori

1. Back To Top | #81
    Tzeb, alea sunt cam noname, ia din cele recomandate....
    °·.M·I·R.·° ¬ Mª©hinæ IntendeÐ fºr ®epair¿ng

2. Back To Top | #82
    Registered User
    Am vazut azi la domo acel GP cu 2 acumulatori inclusi la 450 de mii si l-am luat. La emag e 33.3 ron, dar sunt din provincie si daca adaugi transportul, vine mult mai mult...
    Are 2 becuri rosii care se aprind cand e bagat acumulator in fiecare canal... Cum imi dau seama ca acumulatorii sunt incarcati la maxim? Era bine daca beculetele se faceu verzi cand e gata, cum se intampla la incarcatorul de ixus de exemplu.

3. Back To Top | #83
    Quote Originally Posted by pfft View Post
    salut, ce inseamna delta aceea, si protectia termica in ce consta?
    Minus delta V este o metoda de detectie a incarcarii complete a acumulatorilor. Acumulatorul are o crestere a tensiunii si curentului ascendenta pina cind ajunge la un maxim, apoi tensiunea scade putin si ramine constanta. Incarcatorul detecteaza caderea asta de tensiunea si asta se numeste "minus delta V".
    Protectia termica e altceva: incarcatorul are senzor termic si monitorizeaza temperatura acumulatorului prin atingere. Cind temperatura atinge un cadru critic, fie intrerupe incarcarea, fie scade curentul de incarcare in functie de ce poate face incarcatorul.

Maha C401FS este anterior lui MH-C9000 si a fost bun la vremea lui, dar acum e depasit de MH-C9000.

Tzeb ... incarcatorul pe care l-ai cumparat nu stie cind sint incarcati acumulatorii. Daca nu ma insel intrerupe incarcarea in functie de timp.

Later edit: am studiat, asa e. Are timer care intrerupe incarcarea in functie de timp. Atit.
    Last edited by ipman; 02-08-2007 at 12:15. Reason: Am studiat mai atent ...

4. Back To Top | #84
    Registered User
    Care e treaba cu incarcatoarele de 15 minute? - SANYO MQS02E4-2500 - 1 milion la altex
    Cate incarcari de 15 minute tine un acumulator comparat cu GP-urile mele de 2500 pe care scrie "16 ore la 240mA"?
    Acumulatorii inclusi in astfel de incarcatoare sunt mai "speciali" ? Daca bagi intr-un asftel de incarcator acumulatori ca ai mei, are ceva?

5. Back To Top | #85
    E greu de spus cite incarcari "tin". Aici e vorba de temperatura acumulatorului la incarcare, functie de temperatura ambianta.
    Acumulatoriii nu au nimic special.
    Daca-i pui pe ai tai acolo le scurtezi viata, dar altfel nu se intimpla nimic.

6. Back To Top | #86
    Registered User
    Va recomand AA Uniross de 2700mAh. Am luat cu 6-700mii un kit din Cora si apoi am mai luat inca unul vazand cat ma tine (4-500 de poze pe un A610).

7. Back To Top | #87
    Quote Originally Posted by CatalinE View Post
    Va recomand AA Uniross de 2700mAh. Am luat cu 6-700mii un kit din Cora si apoi am mai luat inca unul vazand cat ma tine (4-500 de poze pe un A610).
    un kit adica incarcator plus 4 acumulatori ?

Eu personala am avut experiente negative cu modele mai vechi uniross, de 2000 si 2100mAh. Poate astia mai noi sa fie OK. Dar totusi nu poti sa recomani inainte sa-i si folosesti cateva luni. Zic sa nu ne hazardam la ceva ce nu a trecut testul timpului.

8. Back To Top | #88
    just passing... Rover's Avatar
    Mir, cand pot sa trec si eu pe la tine cu un set de acumulatori la verificat?

9. Back To Top | #89
    Registered User
    Mir,

ai dreptate! sa-i mai testez de cateva ori..

E vorba de 4 buc AA fara incarcator la pretul asta. Is argintii daca ajuta asta la ceva.

Incarcatorul e Hahnel si motivul pentru care am luat acumulatorii astia e ca unul din acumulatorii Hahanel(veniti cu incarcatorul) s-a impuscat dupa doar 2-3 sapt....

In plus mai aveam si 4 buc de Sony de 2300mAh care si-au dat deja duhul dupa 1an...

10. Back To Top | #90
    Si la mine unul din cei patru Hahnel a fost stricat de cind l-am cumparat si nu se incarca. L-am dus inapoi si mi l-au schimbat.
    Un an este o durata normala de folosire a acumulatorilor in conditii improprii ...

11. Back To Top | #91
    Rover. Oricand. Discutam pe PM sau mail/Y! detaliile : mir_ro_cg (at) yahoo.com

12. Back To Top | #92

13. Back To Top | #93
    Desi am incarcator Sony si se comporta excelent, pe acela nu prea l-as recomanda...
    La pretul ala iei Hahnel sau Maha Powerex cu 4xAA de 2700mAh.
    Gabi Udrea Photography

14. Back To Top | #94
    zi-mi totusi ca nu am facut foarte rau...pt ca am dat cuiva bani sa-mi ia un inarcator si a venit cu asta.Deci...l-am luat. Acumulatorii ii folosesc pe un canon A550.E de rau?

15. Back To Top | #95
    Nu, nu as putea spune ca e rau. Pur si simplu de banii respectivi se putea mai bine.

E ok si asa, oricum nu mai ai ce face.
    Gabi Udrea Photography

16. Back To Top | #96
    Nu e deloc rau incarcatorul, stai linistit. Doar ca Maha sint mai complexe si cam la acelasi pret.
    Daca il folosesti corect si pe acela acumulatorii te vor tine mult si bine.

17. Back To Top | #97
    Registered User eugenius's Avatar
    Vreau si eu un incarcator bun, si m-a gandit ca daca tot dau bani, sa-l iau pe cel mai flexibil ... maha mh-c9000.

M-am sus la f64studio si acolo am vazut insa un incarcator care pare a avea si mai multe functii, si nu e chiar asa de mult mai scump, anume:

Incarcator universal / Analyzer Maha MH-C777Plus:
    http://f64.ro/det.php?id=293&pid=3868

Am niste nelamuriri cu el:

1 . Din cate am vazut merge sa incarci si baterii cu litiu ... sa inteleg ca poti incarca orice baterie de telefon, si sa afli si capacitate ramasa? Am vazut ca are un sistem de pini mobili, banuiesc ca ii pui in contact cu terminalele bateriei si faci incarcarea nu?

2. N-are sloturi de ni-mh, am inteles ca-ti trebuie niste pachete de baterii ... pe unde gasesc asa ceva si cat costa.

Din cate am inteles curentul maxim este de 800mah, ceea ce inseamna 2-3 ore incarcare la o baterie nimh nu? C9000 are maxim 2000mah (adica o ora timp minim de incarcare - deductia mea).

La 2.6mil si cu posibilitatea sa incarci orice tip de baterie proprietara cu litiu-ion, mi se pare o afacere MULT mai buna decat mh-c9000. Nu stiu insa cum e cu bateriile normale nimh in el (zice ca incarca pana la 12 pe undeva ...)

Ce parere aveti ?
    (1) România este stat naţional, suveran şi independent, unitar şi indivizibil.

18. Back To Top | #98
    Nu vei incarca orice baterie Li-Ion. Cele de telefon sint proprietare atit ca asezare a pinilor cit si ca electronica interna.
    Tine cont ca piata de accesorii in Romania este praf, e posibil sa te trezesti cu incarcatorul in brate si sa nu ai adaptoarele ca nu le aduce nimeni.

19. Back To Top | #99

Question Ce tip de incarcator si acumulatori sa aleg?

Mi-am luat e curand o cam foto Canon PowerShot A460 si am primit la ea 2 acumulatori Panasonic AAcare s-au descarcat dupa aprox. 50 de cadre. As vrea sa-mi cumpar un incarcator cu acumulatori AA care sa ma tina un timp indelungat. Ce ma sfatuiti? Conteaza daca schimb acumulatorii Panasonic cu alti acumulatori de la o alta firma?
    --------------------
    Editare ulterioară
    --------------------
    Mi-am luat de curand un aparat foto Canon PowerShot A460 si am primit la el 2 baterii alcaline AA Panasonic. As vrea sa-mi cumpar un incarcator cu acumulatori, ce-mi recomndati? Ce acumulatori tin mai mult? Conteaza daca schimb Panasonic cu alta firma? Bateriile Panasonic cadre le-am primit odata cu camera nu m-au tinut decat aprox 50 de cadre. Ma poate cineva ajuata?
    Last edited by annuka; 25-08-2007 at 14:13. Reason: Automerged Doublepost

20. Back To Top | #100
    Daca citeai topicul, aflai ca cei mai buni sint Maha/Powerex. Urmati de Energizer 2500mAh.

1.  
Page 5 of 33 FirstFirst ... 234567815 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks