brat Cel mai bun soft pt. vizualizat poze. Ce preferati ?

View Poll Results: Ce program de vizualizat/modificat rapid poze folositi/recomandati ?

Voters
182. You may not vote on this poll
  • ACDSee

68 37.36%
  • Compupic

0 0%
  • FastStone

16 8.79%
  • IrfanView

62 34.07%
  • Picasa

13 7.14%
  • XnView

13 7.14%
  • Altul

18 9.89%
Multiple Choice Poll.
Page 1 of 4 1234 LastLast
Results 1 to 20 of 72

Thread: Cel mai bun soft pt. vizualizat poze. Ce preferati ?

Registered User

Lightbulb Cel mai bun soft pt. vizualizat imagini. Ce preferati ?

Well, nu stiu daca a mai fost un astfel de poll, insa cum am intrat in perioada tonelor de megapixeli, deja se cere o noua evaluare. A fost o perioada in care ACDSee se descurca cu brio la orice i se arunca. Dupa care a devenit un mare bloatware si resource eater, si am trecut la IrfanView... pana am descoperit FastStone Image Viewer. Pe langa faptul ca e free, autorul a avut si o foarte mare deschidere la orice recomandare i-am facut, adaugand features dupa features (devenind un mic fast view and edit program). Lately insa, autorul nu mai este de gasit, de mai bine de jumatate de an am trecut la noua camera foto, si desi am trecut la un super PC, vizualizarea unor poze de 7Megapixeli devine dureroasa, de multe ori alegerea unei poze pt. un proiect ajungand de la ordinul minutelor la ordinul orelor.

Acum, poate voi ati descoperit ceva mai rapid, sau poate vre-unul din softurile listate au fost super upgradate lately si merita re-incercate. Poate ne dati un sfat, o recomandare, si de ce nu, si un vot in Poll . Personal, inca folosesc FastStone Viewer, desi devine foarte greoi cand cauti prin prea multe .png-uri sau poze de rezolutie mare. Insa pt. proiecte mici e inca super ok. Merci anticipat celor care dau un sfat, o idee.

P.S. Pt. cei mai putin *initiati voi pune si linkuri la programele respective. Pt. cei care aleg Altul, va rog sa specificati ce anume. Thx again.
    ACDSee
    Compupic
    FastStone Image Viewer
    IrfanView
    Picasa
    XnView
    Last edited by MonkY; 03-09-2007 at 22:34.

Moderator kork's Avatar
    Telekom - 300 - Thread
    eu folosesc irfan. rapid si simplu

75% apa Doctor Bonez's Avatar
    XnView, tot din motivele enumerate de kork.
    Nashpa...

"In the beginning the Universe was created. This has made a lot of people very angry
    and has been widely regarded as a bad move." (Douglas Adams)

AFX
    AFX is offline
    Registered User AFX's Avatar
    Poate ti se va parea banal, dar eu folosec viewerul din Windows, din Vista mai exact.
    Face exact ce am nevoie, vizualizare rapida (in conditiile in care 90% din pozele pe care le fac sunt jpeguri de 10 megapixeli si 5-6 mb bucata) sau rotatii de poze.

De alte editari rapide nu am nevoie, pentru orice altceva am photoshop/photoimpact/GIMP in functie de platforma si/sau pcul la care ma aflu.

Registered User Dr Andrei's Avatar
    Irfan, same as kork
    Doc

Mir
    Mir is offline
    Moderator Mir's Avatar

Thumbs up

Folosesc inca ACDSEE, dar cum ai zis si tu, versiunile noi mananca resurse la greu. Asa ca folosest versiunea 4.0, fara texturi, extrem de rapid. Plus ca nu ma apuc sa editez imagini cu viewer-ul .... singura chestie pe care o fac ca"editare" este rotirea imaginilor, pe care oricum o face loseless, fara recompresia JPEG-ului. Deci este tot ce imi trebuie ....
    Am incercat irfan, dar nu imi place, nu m-am obisnuit cu interfata, plus ca mi s-a parut ca incarca mai greu decat Acdsee 4.0..... iar antialiasingul bagat default in irfan ma enerveaza la culme. Eu vreau sa vad pixelii, ca la aia ma uit intr-o imagine )
    °·.M·I·R.·° ¬ Mª©hinæ IntendeÐ fºr ®epair¿ng

Registered User
    Eu m-am "indragostit" foarte tare de modul in care "chemi" meniurile in timpul unei vizualizari. Am facut si niste screenshots, atasez all-in-one. Acele meniuri nu apar decat cand te duci cu mouse-ul in marginea din dreapta, stanga, sus sau jos. Asta la FastStone. Iarasi un punct super mi s-a parut faptul ca am rapid optiune de Smooth sau nu. Care in cazul unor poze de rezolutie mai mica, este de dorit. Sau in cazul in care faci ceva DTP, vrei sa vezi EXACT cum arata imaginea folosita, si nu cu bilinear filtering sau alte nebunii deja aplicate de viewer. Dar, a devenit lent, managementul la fisiere multe e greoi... O sa incerc sa mai fac un roundup la irfanview, xnview.

Analord: din pacate, viewerul respectiv pt. mine e egal cu zero. Daca acela e un viewer rapid, eu il mananc. Incearca un ACDSee Classic sa vezi ce viteza are la vizualizare. Adica, daca stai tinand apasat tasta Page Down/Up sau Space, sau Arrow Up/Down pur si simplu vezi film din pozele respective... adica pe un E6850 cu 2GB RAM, zboaraaaa. Dar, din pacate, acela e un viewer foarte vechi, nu stie formate mai noi, sau ciudate (sa nu mai vorbim de RAW and Co.).

P.S. Un alt punct bestial la FastStone este ca poti sa definesti totul din taste. Cu E deschizi imaginea in ce editor vrei, cu M muti, cu C Copiezi and so on. Si capture screen-ul e destept. Ce sa mai, un mic All in One... Gata ma opresc, ca parca ii fac reclama, nu altceva (dar nu-i bai, e free).
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails faststone_menus.jpg  

raz
    raz is offline
    raz's Avatar
    irfan pentru ca e foarte rapid. Are niste chestii mici si enervante dar merge.

Mir: de ce AA vorbesti ? Nu cred ca baga irfan nici un AA decat atunci cand apesi "enter" si face resize to screen.

Registered User Hawkie's Avatar
    Care dintre softurile de mai sus afiseaza poza pe fundal negru, pe tot ecranul (nu in fereastra), fara sa se vada taskbar-ul, iar la un simplu ESC iese afara din program ?

Tocmai am încercat xnView și nu am găsit o opțiune să-mi afișeze poza pe tot ecranul implicit. Doar dacă apăs F11. E vreun secret ?

Registered User
    Quote Originally Posted by Hawkie View Post
    Care dintre softurile de mai sus afiseaza poza pe fundal negru, pe tot ecranul (nu in fereastra), fara sa se vada taskbar-ul, iar la un simplu ESC iese afara din program ?
    FastStone Viewer face asta flawless...

Mir
    Mir is offline
    Moderator Mir's Avatar
    Vorbesc de AA cand maresc poza mai mult de 100% sa verific artefactele si zgomotul aparatului....atunci strica totul IRFAN ...probabil se poate anula din vre-un meniu...dar m-a deranjat ca default vine cu prostia asta...

Hawkye, ACDSEE face treaba asta foarte elegat. Nici nu trebuie sa ajungi la tastatura ! Cu botonul din mijloc de la mouse, sau daca nu are buton in mijloc - in timp ce tii butonul stang de pe mouse apasat il apesi si pe dreptul si gata ! a trecut in mod full screen. tot asa treci si inapoi. La "ESC" inchide poza(programul) instant, fara delay
    Last edited by Mir; 03-09-2007 at 22:45.
    °·.M·I·R.·° ¬ Mª©hinæ IntendeÐ fºr ®epair¿ng

Registered User romeo_id's Avatar
    si ACDSee face treaba asta in fullscreen.... ACDSee user here

Versiunea 9 nu funcționează corect (se vede taskbar-ul) cu Windows Vista dacă este Aero activat.
    Este o problemă cunoscută dar cei de la AcdSee nu fac nimic (a se vedea forumul lor)

Quote Originally Posted by Hawkie View Post

Tocmai am încercat xnView și nu am găsit o opțiune să-mi afișeze poza pe tot ecranul implicit. Doar dacă apăs F11. E vreun secret ?
    Middle-click nu merge?
    Nashpa...

"In the beginning the Universe was created. This has made a lot of people very angry

AFX
    AFX is offline
    Registered User AFX's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Analord: din pacate, viewerul respectiv pt. mine e egal cu zero. Daca acela e un viewer rapid, eu il mananc. Incearca un ACDSee Classic sa vezi ce viteza are la vizualizare. Adica, daca stai tinand apasat tasta Page Down/Up sau Space, sau Arrow Up/Down pur si simplu vezi film din pozele respective... adica pe un E6850 cu 2GB RAM, zboaraaaa.
    nu vreau sa intru intr-o polemica aiurea, dar crede-ma ca si la mine zboara la modul ca incepe sa trosneasca hardul de la frecventa cu care sunt citite pozele de 10mpx (am e6600 @ 3ghz momentan si tot 2gb ram)... sper ca nu e nevoie de fac o captura video a desktopului sa ma crezi

am inteles punctul tau de vedere si ca simti nevoia sa ai si alte optiuni la un viewer rapid decat simpla afisare cu zoom sau 1:1 si o rotire.
    pe mine ma multumeste solutia asta cat se poate de bine, mai ales ca in vista cand faci click pe o poza iti afiseaza in bara de jos si date despre exif.

dintre softurile enumerate de tine in poll doar FastStone nu am incercat, dar cred ca o voi face cat de curand.

Nu știu ce resize face FastStone Viewer dar apar "jaggies" la unele fotografii când sunt shrinked să încapă pe tot ecranul. Pe ACDSee nu apar aceste jaggies. Am atașat o poză de test.
    Am observat că are o opțiune de smooth dar e destul de lentă.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails IMG_0720.JPG  

Nick anterior: marqq MarcBarbu's Avatar
    irfan
    Marc Barbu, fotograf.

Registered User
    XnView. Este gratis. Este strictul necesar. Are interfata intuitiva. Nu consuma prea multe resurse. Isi face treaba. E ceea ce era pe vremuri ACDSee.

Apropo de XnView... Il suspectez ca la resize face recompresie la JPEG. De unde se poate opri treaba asta?
    Nashpa...

I'm the MASTER! Trust ME! TheGreatMaster's Avatar
    ACDSee rulz. Il folosesc de foarte mult timp, si imi place, sunt multumit de el
    I'm here! BEWARE!

1.  
    DHB14 - 728 - Last Post
Page 1 of 4 1234 LastLast