Page 2 of 309 FirstFirst 123451252102 ... LastLast
Results 21 to 40 of 6164

Thread: Masa de disecat fotografii

1. Back To Top | #21
    Quote Originally Posted by andyxpertul View Post
    Your crap today can be another one's treasure tomorrow !!!
    Am citit asta intr-o semnatura la cineva pe softpedia.

Cat despre postul tau, ai perfecta dreptate... ar trebuii sa se discute mai mult din punct de vedere conceptual, si sa nu se arunce cu pietre cum se facea pana acum. Din cate am observat, pe forumul asta se discuta prea putin de arta fotografica... majoritatea discutiilor se intreapta inspre "canon vs. nikon vs. pentax" toti discuta despre partea tehnica... parca ar fi un forum de service foto. Haideti sa invatam ceva in prisma artisticului... sa lasam tehnica de-o parte... se pot face fotografii si cu camera telefonului, la urma urmei. (intr-o oarecare masura... nu cum am incercat eu panning la metrou cu telefonul ).
    Canon 5D + 17-40 + 70-200 + 50
    Canon 400d + 18-50
    Canon 580EX + 2x Nissin Di622 + 2x Excella Classic 300Ws + 2x 80x120 softbox + 2x 60x60 softbox
    Nikon D3000 + Sigma 10-20 + nikon 18-105 VR + Metz 50AF

2. Back To Top | #22
    Va readuc aminte acest post http://forum.computergames.ro/37855008-post12.html si revin cu rugamintea de a da un sfat pt panning:
    " Practic, ce retzeta aveti pt panning ? Trial-and-Error cu timpul de expunere pana iese ok, sau ar fi ceva indicatii ??"

V-as ruga, din moment ce nu am poze exemplificative pe pc-ul asta, daca mai are cineva incercari de panning sa urce aici sa putem comenta. As vrea sa aflu mai multe despre tehnica, sa vad exemple si sa am mult mai multe informatii next time cand mai incerc.

Thanks,
    - Andy
    Un Canon 350D pinholed
    Restul nu's importante

3. Back To Top | #23
    Registered User romeo_id's Avatar
    Panning, scuze de crop sau mostre...nu sunt cele mai reusite cadre. Nu gasesc raw-urile momentan si le am doar pe astea la indemana. Nu stiu cat de mult panning e aici, focus de la distanta pe obiect, tinut in vizor cam pana in dreptul meu si click! Pana acum n-am incercat decat eu stand pe loc, poate la vara fac un panning cu masini din mers.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Masa de disecat fotografii-audi.jpg   Masa de disecat fotografii-audi-again.jpg  

4. Back To Top | #24
    Registered User jamesbond007.5's Avatar
    Doua din incercarile mele...paning-ul poate deveni foarte simplu mai ales ca sunt destule aparate care au aceasta functie inclusa.Oricum un timp de expunere in jurul a 1/30 va asigura un succes deplin...din multe incercari !
    ( prima este dintr-o masina in miscare paralela cu subiectul )
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Masa de disecat fotografii-1speedr.jpg   Masa de disecat fotografii-speed2r.jpg  
    Dar mai bine tac, căci tăcerea e de aur, vorba unui funcţionar transferat la cerere...la cererea şefului !

5. Back To Top | #25
    Ok, cam asta s-a spus despre panning... Next order of business - IARNA - ca mai e putin si trece
    Am pus 3 cadre trase azi pe fuga ca-mi inghetzau mainile pe aparat.

Fiind prima iarna in care chiar ies sa fac poze, n-am fost atent in special decat la DOF, la cristlaele mici de gheatza de peste tot si la contrast - maaaaaaaaari probleme de expunere... foarte ushor pacaleshte exponometrul.
    Am urmarit la post-procesare levels sa mai repar pe ici-pe colo contrastul si la saturation - mi se par foarte terne cadrele de iarna - toata natura e gri.

Scuze pt poze, nu-s cine shtie ce, honestly din astea imi place cea cu pomii.
    Inevitabil apare si "banca", iar cele doua crengutze de pin inzapezite... sunt ok pt o felicitare... pacat ca n-am avut DOF mai mare.

Pls post winter pictures... give ideas, websites, eventual... impresii
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Masa de disecat fotografii-copy-snow-17-55-2.8-test-040.jpg   Masa de disecat fotografii-copy-snow-17-55-2.8-test-117.jpg   Masa de disecat fotografii-copy-snow-17-55-2.8-test-099.jpg  
    Un Canon 350D pinholed
    Restul nu's importante

6. Back To Top | #26
    Heh, daca tot e vorba de winter photos, sa pun si eu doua:
    Last edited by AFX; 05-09-2008 at 21:14.

7. Back To Top | #27
    Registered User ali3nmarte's Avatar
    cu ocazia asta postez si eu 4 poze. intradevar zapada pacaleste exponometrul si pozele trebuie supra-expuse.

1. trebuia sa fie o poza de test, dar a ajuns sa-mi placa destul de mult incat sa o pun wallpaper la servici

2. e facuta de un prieten de-al meu dupa ce i-am aratat care e treaba cu manual focus si care pana acum nu a mai facut cine stie ce poze cu vreun aparat foto.

3. mi-a placut cum se topesc cristalele de gheata + condensul pe fereastra

4. e un HDR din 3 expuneri -2/0/+2 dintr-un singur RAW

5. la fel e un HDR din 3 expuneri, dar facute normal din aparat -2/0/+2, imi place cum a iesit cerul, mai ales "chestia" aia care habar nu am ce este, reflexii/nor/...

pozele nu sunt extraoridnare, singura care dupa mine merita e a 4-a, insa daca tot am gasit ocazia sa postez despre iarna ...

toate sunt facute cu un Canon 400D + Canon EF- S 18-55mm f/3.5-5.6

ANALORD imi place a doua poza
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Masa de disecat fotografii-img_3059.jpg   Masa de disecat fotografii-img_0562.jpg   Masa de disecat fotografii-img_0734.jpg   Masa de disecat fotografii-img_0383__1__2_tonemapped_resize.jpg   Masa de disecat fotografii-img_0278_6_7_tonemapped1.jpg  
    || Gigabyte P61-S3-B3 || Intel i3 2100 || 2x4Gb DDR3-1333 Corsair || Asus GTS450 850/3800 1Gb/128b ||
    || Samsung SH-S223L || Sound Blaster X-Fi Xtreme Audio (Audigy SE modded) || Samsung SpinPointF1 640gb ||

|| Canon 400D || Tamron 17-50mm f/2.8 || Canon 55-250mm f/4-5.6 IS || Speedlight 430EX || Helios 44M 58/2 ||

8. Back To Top | #28
    Registered User
    Intr-adevar, iarna ofera o mare diversitate de subiecte de fotografiat.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Masa de disecat fotografii-iarna-1.jpg   Masa de disecat fotografii-iarna-2.jpg  

9. Back To Top | #29
    frumos, sa le luam pe rand
    Analord: a doua e frumoasa; chiar azi am tras diferite cadre cu firicelele alea de gheatza si cautam retzeta perfecta pt DOF sa iasa mai toate focalizate si totusi un bokeh suficient de frumos...
    ali3nmarte: primele doua nu sunt poze, ci teste... hai sa fim putin mai selectivi. HDR-urile imi plac, se vede ceva usor ireal. Acel halou din ultima, desi mi se pare ca are farmec, imi lasa impresia de kitschi facut cu vreun P&S mic... HDR-ul ori il faci controlat cu un program bun, ori suprapui tu de mana layerele in photoshop si selectezi ce anume sa se vada din fiecare sa poti evita "halouri" nedorite.
    oldshooterman: concept super la cea cu antena, iar a doua poate fi chiar un pattern... congrats !
    Un Canon 350D pinholed
    Restul nu's importante

10. Back To Top | #30
    nu mai posteaza nimeni pe aici ?
    am dat peste o poza interesanta FIX cu aceleasi elemente ca si o poza putin mai veche de pe threadul asta: http://www.eliastahan.com/projects/rosey/01.jpg
    ce le diferentiaza si de ce aceasta e mai "buna" ?!? pls comment !!
    PS: eu vad mai multa caldura si chiar un mesaj in ea... parca tipa vroia sa se apropie... or something... incadrarea e clar o diferentiere...
    Un Canon 350D pinholed
    Restul nu's importante

11. Back To Top | #31
    pai sa zica cine-a comentat si la cealalta.
    Nici eu nu's adeptul pozelor de genul asta. mie nici aia a lu elias nu-mi place.
    Marc Barbu, fotograf.

12. Back To Top | #32
    Nu prea exista comparatie. Incepand de la culori si contrast, dof-ul de o cu totul alta calitate si terminand cu INCADRAREA si LUMINA. Are umbre, are accente, are volum. Sunt poze din categorii total diferite.

13. Back To Top | #33
    Registered User jokker's Avatar
    Quote Originally Posted by george. View Post
    Cat despre idee... lumineaza-ma ca personal nu o vad. Am si eu poze dinastea facute persoanei din dreapta in momentele in care ma plictisesc teribil in trafic, dar nu ma mandresc cu ele, nu le arat la toata lumea si nu am pretentii de a fi artistice, de a avea idee etc.
    "Time is the essence of all photography: time that slips between one's fingers, time that slips between the eyes, the time of things and the time of people, the time of the light and the time of the emotion...... time that will never be the same again."

14. Back To Top | #34
    Registered User cooldeep's Avatar
    ca tot veni vorba mai sus de tilt shift pt a miniaturiza realitatea.
    postez mai jos niste imagini cu miniaturi ale realitatii
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Masa de disecat fotografii-img_8699.jpg   Masa de disecat fotografii-img_8711.jpg   Masa de disecat fotografii-img_8719.jpg   Masa de disecat fotografii-img_8725.jpg   Masa de disecat fotografii-img_8735.jpg  
    The Power to Create is In Your MIND

15. Back To Top | #35
    dragutze
    pe cea cu mirii as fi focalizat evident pe prim-plan sau ... un dof mai mare.
    nu prea am ce sa "disec" la ele... subiectul e dragutz in sine... cu ce aparat le-ai facut ?
    Un Canon 350D pinholed
    Restul nu's importante

16. Back To Top | #36
    Registered User cooldeep's Avatar
    350 d obiectiv de kit blitz 580ex la toate, vreme de toata jena adica ba soare ba nori ba ploaie ba soare la intervale de 5 min , am si poza cu miri focalizati dar e mai interesanta astalalta
    The Power to Create is In Your MIND

17. Back To Top | #37
    Registered User jokker's Avatar
    super nice
    "Time is the essence of all photography: time that slips between one's fingers, time that slips between the eyes, the time of things and the time of people, the time of the light and the time of the emotion...... time that will never be the same again."

18. Back To Top | #38
    Registered User
    ash warriors
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Masa de disecat fotografii-img_1990.jpg   Masa de disecat fotografii-img_1992.jpg   Masa de disecat fotografii-img_1997.jpg  

19. Back To Top | #39
    frumos albastrul de la cer...
    prima cred ca e prea inclinata, iar la ultima poate un dof mai larg, sau (ca sa nu distrugi frumusetze de bokeh) personajele mai aproape putin, oricum mesajul imi place.
    pe a doua as fi incadrat-o sub un unghi putin mai larg.
    Un Canon 350D pinholed
    Restul nu's importante

20. Back To Top | #40
    Registered User TraianD's Avatar
    Ce-mi sugerati sa modific la poza asta ?
    PS: Nu am de gand sa mai reduc saturatia.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Masa de disecat fotografii-toolooser.jpg  
    Nu am telefon! [nu e o gluma] Contact: PM sau mail (t_r_a_i_a_n_d_p fara "_"-uri @ yahoo.com).

1.  
Page 2 of 309 FirstFirst 123451252102 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks