Page 3 of 308 FirstFirst 1234561353103 ... LastLast
Results 41 to 60 of 6158

Thread: Masa de disecat fotografii

1. Back To Top | #41
    Registered User kpk1's Avatar
    banding sau mi se pare ?

in cazul acesta un layer cu gauss blur si mascat pe suprafetele mai mari

2. Back To Top | #42
    ash pune nishte pasari pe cer )
    incearca ushor mai soft si eventual un gradual overlay de albastru foarte putin jos in apa sa para mai intensa, daca tot iti plac suparsaturatia.
    ash pronunta putin efectul cladirilor in apa printr-un liquify ushor.

frumos cadrul... puteai incerca chiar HDR din el
    Un Canon 350D pinholed
    Restul nu's importante

3. Back To Top | #43
    La ceva timp dupa aparitia thread-ului, ma hotarasc sa pun si eu o poza.

Stiu ca e soft, e defocalizata, aparatul (sony s80) a dat rateu la focus. eram cam aproape si nu eram pe macro.

Vreau sa stiu daca strica motion blur-ul ala, mascat pe fatza.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Masa de disecat fotografii-katarina.jpg  
    Canon 5D + 17-40 + 70-200 + 50
    Canon 400d + 18-50
    Canon 580EX + 2x Nissin Di622 + 2x Excella Classic 300Ws + 2x 80x120 softbox + 2x 60x60 softbox
    Nikon D3000 + Sigma 10-20 + nikon 18-105 VR + Metz 50AF

4. Back To Top | #44
    mda... nu tzine sa repari o poza eshuata.
    motion-blurul mergea daca aveai sharp pe ochi. practic o poza defocalizata nu pot sa o critic... e doar o poza defocalizata
    Un Canon 350D pinholed
    Restul nu's importante

5. Back To Top | #45
    m-am straduit cat am putut cu usm-ul... dar mai sus, arata ridicol...
    Canon 400d + 18-50
    Canon 580EX + 2x Nissin Di622 + 2x Excella Classic 300Ws + 2x 80x120 softbox + 2x 60x60 softbox

6. Back To Top | #46
    Registered User TraianD's Avatar
    Quote Originally Posted by kpk1 View Post
    banding sau mi se pare ?
    Nu cred ca este banding. Mai degraba efectul nedorit datorat soarelui care era in cadru (a disparut la crop) ... un fel de flare.

Quote Originally Posted by andyxpertul View Post
    ... puteai incerca chiar HDR din el
    Asta s-a si vrut ! Nu stiu cat de bine a iesit !
    Nu am telefon! [nu e o gluma] Contact: PM sau mail (t_r_a_i_a_n_d_p fara "_"-uri @ yahoo.com).

7. Back To Top | #47
    a iesit ok, mie imi place
    speaking of HDR... vin si eu cu cateva incercari de ieri
    LE: eu vreau critica la greu pe ele !!!
    it's the only way we, humans, learn
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Masa de disecat fotografii-arhitectura-bucureshti-009_10_11_tonemapped.jpg   Masa de disecat fotografii-arhitectura-bucureshti-057_8_9_tonemapped.jpg   Masa de disecat fotografii-arhitectura-bucureshti-081_2_3_tonemapped.jpg   Masa de disecat fotografii-arhitectura-bucureshti-084_5_6_tonemapped.jpg  
    Last edited by andyxpertul; 03-02-2008 at 16:47.
    Un Canon 350D pinholed
    Restul nu's importante

8. Back To Top | #48
    Registered User
    HDR ajuta in multe situatii, daca tot vorbim de HDR...(rezultate clare la andyxpertul)
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Masa de disecat fotografii-hdr-1.jpg   Masa de disecat fotografii-hdr-2.jpg  

9. Back To Top | #49
    LE: eu vreau critica la greu pe ele !!!
    it's the only way we, humans, learn
    OK, ca doar tu ai cerut-o:

Primele doua sunt slabe rau de tot, in primul rand ca nu prea se observa nicio dinamica sa te dea pe spate si sunt cam defectuoase dpdv tehnic, se vede ca au noise mult, fie ai tras de ISO, fie nu ai avut destule expuneri.
    Tot in primele doua sunt enervante acele halouri care apar pe langa cladire.

A 3-a e destul de ok, insa tin sa mentionez aici (n-are treaba cu tine asta) cat de tare urasc Bucurestiul si cum arata el - peste tot vezi tone de cabluri, agatate pe toti stalpii si in toate directiile posibile:fuckoff: E chiar oribil sa vezi asa ceva

Nici ultima nu-mi place sa fiu sincer, nu inteleg daca ai vrut sa faci macro la acel copac sau daca ai vrut sa surprinzi opera. Si poza asta sufera tehnic, halouri + umbre albastre aruncate pe cladire.

Acum nu vreau sa se inteleaga ca as fi eu un mare expert in domeniul HDR sau ceva de genul asta, pentru ca nici nu sunt, insa atasez si eu un HDR de care pot spune ca sunt multumit cum a iesit.
    Wide angle, pe o zi foarte innorata si mohorata, fara HDR practic ar fi iesit ars tot cerul, alb-negru cu contrast mare pentru impact
    Last edited by AFX; 05-09-2008 at 20:14.

10. Back To Top | #50
    Quote Originally Posted by ANALORD View Post
    Nici ultima nu-mi place sa fiu sincer, nu inteleg daca ai vrut sa faci macro la acel copac sau daca ai vrut sa surprinzi opera.

Wide angle, pe o zi foarte innorata si mohorata, fara HDR practic ar fi iesit ars tot cerul, alb-negru cu contrast mare pentru impact
    Andy, probabil a vrut sa faca framing... e interesant ce a iesit. Eu as fi preferat sa ma duc putin mai incolo de copac...

Analord.... n-am cuvinte... superb... mie imi inspira o locomotiva cu aburi... impunatoare vazuta de jos... ... (strica putin dacia aia din spate... dar e ok..)
    Canon 400d + 18-50

11. Back To Top | #51
    ooooooo, asha da, critica la greu
    ideea mea despre HDR nu presupune "tragerea" limitelor dinamice ale unei expuneri ci mai degraba larghetea cu care te poti juca cu diferite expuneri si cum poti lua din fiecare ce vrei (dar nu in scopul de a parea cat mai real neaparat !!)

la primele doua am facut un Tone Mapping cu temperatura culorii mult prea ridicata special pt acel halou galben din spate. Practic nishte gunoaie mai lipseau si iesea ce ash fi vrut eu.
    De dragul acelui "range dinamic" le-am pus si pe ultimele doua, desi chiar si la ele m-am jucat un pic peste limita - poza 3 are strada b/w.

noise-ul... uita-te la expunere, uita-te la DOF, uita-te la lumina... era 3 jumate dupa-amiaza, soare naucitor, am 1/1000 cel putin in cadre, iso 100 :P
    hai sa modific statementul initial: sunt 2 poze "creative" (1 si 2) si doua poze HDR (3 si 4) suprasaturate

PS: toate au fost prelucrate din 3 raw-uri cu -3/-1/+1 fata de expunerea normala, iar la opera am incercat un framing dar ca sa evit oamenii din dreapta am intrat cam mult in copac
    Un Canon 350D pinholed
    Restul nu's importante

12. Back To Top | #52
    noise-ul... uita-te la expunere, uita-te la DOF, uita-te la lumina... era 3 jumate dupa-amiaza, soare naucitor, am 1/1000 cel putin in cadre, iso 100 :P
    hai sa modific statementul initial: sunt 2 poze "creative" (1 si 2) si doua poze HDR (3 si 4) suprasaturate
    Pai la ce sa ma uit daca nu ai exif la cele doua poze? Chiar sa ghicesc atat de multe nu pot, eu totusi credeam ca e undeva mai tarziu, pe lumina mai slaba.

Ai gresit cu acel -3 si din acest motiv ai atata noise, de obicei cand tragi din mana te cam rezumi la 3 cadre, o expunere normala si -1/+1 sau -2/+2 dupa caz, aici depinde de situatie mai exact.

Trebuie sa mai experimentezi putin si vei vedea ca degeaba tragi tu fiecare cadru la iso 100 daca nu ai bracketingul corect si pe zone de umbra cu negru puternic dupa prelucrarea in HDR te trezesti ca ai noise din gama iso 3200/6400 de zici ca nu e adevarat.

13. Back To Top | #53
    Registered User TraianD's Avatar
    Mai pun si eu o tentativa de HDR - convertita BW cu filtru verde in Photoshop CS3. Subiectul este banal, dar imi plac norii.
    Setup: Canon 20D + Tokina 12-24mm @ 12mm + corectie de perspectiva cu filtrul distort din Photoshop.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Masa de disecat fotografii-hdrbw.jpg  
    Nu am telefon! [nu e o gluma] Contact: PM sau mail (t_r_a_i_a_n_d_p fara "_"-uri @ yahoo.com).

14. Back To Top | #54
    uhm... bracketing-ul a fost pe -1 (ca baza pentru a compensa lumina puternica din spatele claridii) si +/- 2 pt ca erau RAW si la o adica puteam sa mai trag putin de expunere daca era cazul. Am avut grija de zonele de gri - umbre ca sa fie corect expuse sa pot avea informatie... practic, asta e poza "corecta" tehnic pe care o asteptai, nu ? Dar cam acelasi rezultat pt cadrul asta l-as fi avut cu un polarizor... so, why bother ?? Prefer un efect mult mai dramatic, daca tot imi permite HDR_ul si ToneMappingul :P

andyxpert - id-ul meu de mess pt orice discutie care se poate prelungi pe forum si nu-si are rostul aici... - mai ales despre acel -3 cu care sustii ca am gresit

TraianD, u lucky bastard... frumosi nori, frumosi tare
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Masa de disecat fotografii-arhitectura-bucureshti-009_10_11_tonemapped_filtered.jpg  
    Un Canon 350D pinholed
    Restul nu's importante

15. Back To Top | #55
    Quote Originally Posted by oldshooterman View Post
    HDR ajuta in multe situatii, daca tot vorbim de HDR...(rezultate clare la andyxpertul)

excelent peisaj primul ! imi place mult. Intra la categoria arta deja. nu doar exemplificare de HDR
    °·.M·I·R.·° ¬ Mª©hinæ IntendeÐ fºr ®epair¿ng

16. Back To Top | #56
    Registered User ali3nmarte's Avatar
    daca tot veni vorba de HDR ... atasez si eu link la 3:

|| Gigabyte P61-S3-B3 || Intel i3 2100 || 2x4Gb DDR3-1333 Corsair || Asus GTS450 850/3800 1Gb/128b ||
    || Samsung SH-S223L || Sound Blaster X-Fi Xtreme Audio (Audigy SE modded) || Samsung SpinPointF1 640gb ||

|| Canon 400D || Tamron 17-50mm f/2.8 || Canon 55-250mm f/4-5.6 IS || Speedlight 430EX || Helios 44M 58/2 ||

17. Back To Top | #57
    Registered User
    Mir, multumesc pentru apreciere! HDR poate ajuta si la interioare, nuanteaza mai bine influenta diferitelor surse de lumina.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Masa de disecat fotografii-hdr-int1.jpg   Masa de disecat fotografii-hdr-int2.jpg  

18. Back To Top | #58
    zi-mi, te rog, la prima ai tras un RAW din care ai fortzat +/- 2 EV ca sa iasa HDR-ul ? sau ai facut bracketing de la inceput ?
    Un Canon 350D pinholed
    Restul nu's importante

19. Back To Top | #59
    Registered User
    Amindoua sint obtinute dintr-o singura imagine (cele din postul anterior), asta e din doua.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Masa de disecat fotografii-cristal-1hdr.jpg  

20. Back To Top | #60
    Registered User romeo_id's Avatar

tips&tricks?

Ce program folositi pt HDR? Eu incerc Photoshop CS2 si ma dispera cu "there's not enough dynamic range". Poza pe care incercam s-o modific provine dintr-un raw pe care l-am salvat consecutiv in -2,0,+2.

1.  
Page 3 of 308 FirstFirst 1234561353103 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks