Page 4 of 309 FirstFirst 12345671454104 ... LastLast
Results 61 to 80 of 6164

Thread: Masa de disecat fotografii

1. Back To Top | #61
    Registered User TraianD's Avatar
    Quote Originally Posted by romeo_id View Post
    Ce program folositi pt HDR?
    Photomatix.
    Nu am telefon! [nu e o gluma] Contact: PM sau mail (t_r_a_i_a_n_d_p fara "_"-uri @ yahoo.com).

2. Back To Top | #62
    Registered User romeo_id's Avatar
    Quote Originally Posted by TraianD View Post
    Photomatix.
    Merci, TraianD, am incercat Photomatix-ul si nu prea-mi place. Am rezolvat oarecum problema... am trecut la CS3 si nu imi mai zice nimic de "dynamic range" insuficient. Acum incerc si eu sa vad dc pot obtine rezultate apropiate voua .

3. Back To Top | #63
    Eu mai folosesc si Artizen HDR, e ceva mai complex decat Photomatix in sensul ca are si ceva facilitati de editare photo generala, insa pt HDR parca tot Photomatix imi place.

Photoshopul (orice versiune ar fi) mi se pare cam saracut pentru crearea de HDRuri.

4. Back To Top | #64
    photoshop-ul... unu la mana, n-are vreun plugin mai deshtept de HDR ?
    si doi la mana... cu shtie sa citeasca RAW-uri din 40D ?? Iar tre plugin ?? Aseara am incercat sa bag un RAW in el si n-a zis nimic, dar nici n-a mers.
    Un Canon 350D pinholed
    Restul nu's importante

5. Back To Top | #65
    Registered User ali3nmarte's Avatar
    Quote Originally Posted by andyxpertul View Post
    si doi la mana... cu shtie sa citeasca RAW-uri din 40D ??
    stie doar sa vada hdr(radiance sRGB), care tot din Photomatix le iei. deschizi cu Photomatix un RAW si il salvezi pur si simplu, iar in PS faci downsize la 16bit, respectiv 8bit cu HDR conversion. nu am testat daca le face mai bune decat sa -X/0/+X sau ce diferente sunt fiindca e destul de greu sa faci PS chiar si asa, cel putin nu-mi iese Local adaptation la conversion. poti bineinteles dupa aia plugin de PS de tone mapping (cel de la Photomatix, are un plugin).un exemplu mai jos.

(se potriveste blur-ul sau e fortat, nu prea vreau sa se vada ce e in spate si sa dau o tenta b/w de vechime)
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Masa de disecat fotografii-img_1551__1__2_tonemapped-copy-copy.jpg  
    || Gigabyte P61-S3-B3 || Intel i3 2100 || 2x4Gb DDR3-1333 Corsair || Asus GTS450 850/3800 1Gb/128b ||
    || Samsung SH-S223L || Sound Blaster X-Fi Xtreme Audio (Audigy SE modded) || Samsung SpinPointF1 640gb ||

|| Canon 400D || Tamron 17-50mm f/2.8 || Canon 55-250mm f/4-5.6 IS || Speedlight 430EX || Helios 44M 58/2 ||

6. Back To Top | #66
    Pana la urma tot cu photomatix am lucrat. 3 poze de test de la mine

cred ca am exagerat cu a 2a
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Masa de disecat fotografii-dsc_0066res.jpg   Masa de disecat fotografii-dsc_0162res.jpg   Masa de disecat fotografii-dsc_0023res.jpg  
    Last edited by romeo_id; 04-02-2008 at 21:29.

7. Back To Top | #67
    mi se par intunecate, nu cred ca asta e rostul unui HDR, el trebuie sa aiba un DR mai mare decat ar putea o poza normala sa aiba, iar senzorul aparatelor dSLR cred ca ajuta f.mult facand din RAW

in ton cu ce ai postat, sunt facute anul trecut cu asa ceva Olympus C-55, cea noapte e dintr-o singura poza, iar cea ziua din 3 expuneri, la -2/0/+2
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Masa de disecat fotografii-30-p4210023_filtered.jpg   Masa de disecat fotografii-45-p4290042.jpg  
    || Gigabyte P61-S3-B3 || Intel i3 2100 || 2x4Gb DDR3-1333 Corsair || Asus GTS450 850/3800 1Gb/128b ||
    || Samsung SH-S223L || Sound Blaster X-Fi Xtreme Audio (Audigy SE modded) || Samsung SpinPointF1 640gb ||

|| Canon 400D || Tamron 17-50mm f/2.8 || Canon 55-250mm f/4-5.6 IS || Speedlight 430EX || Helios 44M 58/2 ||

8. Back To Top | #68
    Quote Originally Posted by ali3nmarte View Post
    nu cred ca asta e rostul unui HDR, el trebuie sa aiba un DR mai mare decat ar putea o poza normala sa aiba
    ar trebui sa redenumim conceptul de viziuni aparte (artistice de ce nu) folosind HDR si tone mapping.
    da, de baza, hdr-ul tre sa permita unei expuneri sa arate undeva spre ce poate observa ochiul uman (sa nu aiba negru la umbre si alb pe cer). Totusi, sunt si cadre aparte, nu ?

imi place cea de noapte a ta, chiar bine surprinse detaliile... ai putea spune chiar ca are Split Light )
    Un Canon 350D pinholed
    Restul nu's importante

9. Back To Top | #69
    Nu e de mine HDR. D-abia acum am inteles ce vrea HDRul sa faca... Raman cu RAW-urile mele deocamdata ca le stapanesc mai bine.

10. Back To Top | #70
    Niste HDR-uri care au iesit cat de cat bine. Shoot !
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Masa de disecat fotografii-hdr1.jpg   Masa de disecat fotografii-hdr2.jpg  
    Nu am telefon! [nu e o gluma] Contact: PM sau mail (t_r_a_i_a_n_d_p fara "_"-uri @ yahoo.com).

11. Back To Top | #71
    la a doua nu ma prind unde-i acel "high dynamic..." e o poza normala, eventual cu un polarizor, maxim. Sau un HDR foarte light.
    la prima ... mda, asta e groapa in care cadem totzi (cu mine in frunte). E foarte intunecata si ai cromatica ciudata. La shadow saturation in photomatix poti sa dai mai putin sa iasa asfaltul mai gri. Deasemenea poti creste luminozitatea intregului cadru.
    Ok, norii sunt frumosi, temperatura ok, dar jos nu-i prea frumos.

Frumoase, totusi
    Un Canon 350D pinholed
    Restul nu's importante

12. Back To Top | #72
    la a doua nu ma prind unde-i acel "high dynamic..." e o poza normala, eventual cu un polarizor, maxim. Sau un HDR foarte light.
    "Buba" la HDR este ca atunci cand chiar incepe sa devina HDR arata cam artificial ... ca sa nu mai zic ca Photomatix se pare ca are prostul obicei sa bage si aberatii cromatice care nu existau in fisierele initiale. Raportat la JPEG-ul din aparat (cu contrast, saturatie si sharpening la -2 parca) (poza 1) este "mai" HDR. De la JPEG-ul scos din ACR 4.1 (poza 2)diferenta nu mai este asa mare, dar exista.

lla prima ... mda, asta e groapa in care cadem totzi (cu mine in frunte). E foarte intunecata si ai cromatica ciudata. La shadow saturation in photomatix poti sa dai mai putin sa iasa asfaltul mai gri. Deasemenea poti creste luminozitatea intregului cadru.
    Daca o fac mai/prea luminoasa devine si mai artificiala ... asta este problema ... o sa ma mai joc cu ea, sa vad ce iese.
    LE: Acum arata asa (poza 3).
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Masa de disecat fotografii-2.jpg   Masa de disecat fotografii-2acr.jpg   Masa de disecat fotografii-hdr.jpg  
    Last edited by TraianD; 05-02-2008 at 00:38.

13. Back To Top | #73
    Vad ca v-a prins tare subiectul HDR
    Last edited by AFX; 05-02-2008 at 10:12.

14. Back To Top | #74
    well, HDR e o chestie interesanta, nu ?
    profit de diferenta de lumina a pozelor puse de TraianD si ... imi pun serios problema daca monitorul meu e calibrat
    Are careva vreun gandacel de calibrat monitorul ??
    Un Canon 350D pinholed
    Restul nu's importante

15. Back To Top | #75
    ... si una de la prima ninsoare, vedere din balcon, zona Tei

Attached Thumbnails Attached Thumbnails Masa de disecat fotografii-img_3048_6_4_5_tonemapped.jpg  

16. Back To Top | #76
    iti stiu poza... si n-am vrut atunci sa te intreb... unde-i HDR-ul ??
    Am atasat o poza de noapte (zona Titan) ... trasa direct JPG din aparat, fara pic de HDR sau later Edit. Doar un NeatImage sa nu apara norii cu picatzele roz. Si am si cer albastru
    From what i know ... la cadrele de noapte (expunere kilometric de lunga) nu prea ai cum sa maresti vizibil range-ul dinamic... pe 20 secunde expunerea senzorul chiar prinde bine muuuuuulta informatie.
    Correct me if i'm wrong (cei mai "mari" in ale fotografiei), dar DR-ul isi pierde din "dinamism" cu cat creste expunerea, nu ?
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Masa de disecat fotografii-img_4712_filtered.jpg  
    Un Canon 350D pinholed
    Restul nu's importante

17. Back To Top | #77
    Principala vinovata pentru "lipsa de DR" este sursa de lumina puternica pe care o ai in cadru (de obicei, soarele sau cerul); de fapt, DR-ul unui aparat este aproximativ acelasi, numai ca noi il percepem dferit. La fotografiile facute noaptea sursa respectiva lipseste si de aceea totul apare relativ luminos ...
    Parerea mea.

18. Back To Top | #78
    Registered User
    well, HDR e o chestie interesanta, nu ?
    profit de diferenta de lumina a pozelor puse de TraianD si ... imi pun serios problema daca monitorul meu e calibrat
    Are careva vreun gandacel de calibrat monitorul ??
    Poate te ajuta asta. Daca reglezi monitorul si semnalul din PV astfel incit sa vezi toate nuantele (in primul rind la extreme) de gri (fara "tente" spre o culoare sau alta), cred ca ai putea fi multumit!
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Masa de disecat fotografii-grayscale.jpg  

19. Back To Top | #79
    daaaaaa, thanks... aveam un utilitar de la Nokia pt monitoare cu tot felul de teste de genu' asta. Daca zici ca e suficient, thanks
    Un Canon 350D pinholed
    Restul nu's importante

20. Back To Top | #80
    From what i know ... la cadrele de noapte (expunere kilometric de lunga) nu prea ai cum sa maresti vizibil range-ul dinamic... pe 20 secunde expunerea senzorul chiar prinde bine muuuuuulta informatie.
    Correct me if i'm wrong (cei mai "mari" in ale fotografiei), dar DR-ul isi pierde din "dinamism" cu cat creste expunerea, nu ?
    Nu sta situatia chiar asa, eu am vazut mai demult niste HDRuri facute noaptea din expuneri de ordinul minutelor si aratau ca un cadru tras ziua pe soare. Tin minte una cu o stanca la mal de mare/ocean, cer senin si luna plina care producea practic umbre precum sunt cele create de soare ziua.

As vrea sa incerc asa ceva, insa in oras unde sunt practic felinare si diverse alte surse de lumina nu prea ma risc la expuneri atat de lungi din considerente evidente.

Plus ca noaptea n-am niciun fel de apreciere asupra timpului de expunere, cat sa folosesc pentru x diafragma si alte chestii d-astea.

1.  
Page 4 of 309 FirstFirst 12345671454104 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks