Page 6 of 308 FirstFirst ... 34567891656106 ... LastLast
Results 101 to 120 of 6158

Thread: Masa de disecat fotografii

1. Back To Top | #101
    Registered User
    Multumesc tuturor!

Exact de o lectie ca asta aveam nevoie .... si sincer nu ma asteptam sa iasa asa bine

Personajele din foto suficient de expresive meritau o rezolvare

Acum are si titlu: "Tatal si fiica" ... pustoaica aia a prins peste cot la cot cu taicasu , undeva aproape de Slobozia.

2. Back To Top | #102
    Sa fie monitorul meu decalibrat, sau e doar impresia mea ca asa se apropie mai mult de "normal" ?

Si intr-adevar, nici eu nu ma asteptam sa iasa ok fotografia...

* Crop
    * Variations - more yellow
    * Saturation
    * Reduce noise
    * Unsharp Mask (mult)
    * Motion blur cu masca pe subiect
    * Curves
    * Levels
    * Save as

Varianta cu vignetarea e chiar super ok !... da o nota de dramatism mult mai pronuntata...
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Masa de disecat fotografii-tatal-si-fica.jpg  
    Canon 5D + 17-40 + 70-200 + 50
    Canon 400d + 18-50
    Canon 580EX + 2x Nissin Di622 + 2x Excella Classic 300Ws + 2x 80x120 softbox + 2x 60x60 softbox
    Nikon D3000 + Sigma 10-20 + nikon 18-105 VR + Metz 50AF

3. Back To Top | #103
    Registered User Mandea's Avatar
    aia prelucrata de Mir e chiar misto, asta ultima, nu, are la rosu in ea de ma dor ochii.
    oldshooterman, imi place ce-ai facut cu alea 2 noaptea, acum arata chiar interesant, m-am uitat de mai multe ori la ele, inainte, dupa prima privire, nu mi-a venit sa ma mai uit.
    Observ ca partea de prelucrare e extraordinar de importanta, si ca, desi nu poti face din kkt bici, totusi poti scoate ceva chiar bunicel.

4. Back To Top | #104
    Registered User
    varianta lui mir mi se pare foarte "normala" in redarea culorilor , ultima e destul de departe de "normal" pe monitorul meu

5. Back To Top | #105
    deci cred ca am eu o problema cu monitorul :|... mie asa mi se pare cel mai echilibrat....
    Canon 400d + 18-50
    Canon 580EX + 2x Nissin Di622 + 2x Excella Classic 300Ws + 2x 80x120 softbox + 2x 60x60 softbox

6. Back To Top | #106
    ce-ar fi sa scoti histograma si sa o pui aici ? La fel si Mir... poate asa putem face un "diff" intre ele si vedem estimativ care ar fi mai ok
    Un Canon 350D pinholed
    Restul nu's importante

7. Back To Top | #107
    Am atasat histograma mai jos...

Si ca am cautat pe forum... n-am gasit.. si nici n-am stiut unde sa postez... postez aici asta: [ame="http://www.youtube.com/watch?v=vIFCV2spKtg"]YouTube - Image resize[/ame]

Asta este ceva.... chiar misto ! dabea astept sa o vad in realitate.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Masa de disecat fotografii-histograma.jpg  
    Canon 400d + 18-50

8. Back To Top | #108
    Registered User
    Mutirips a "tras" prea mult histograma spre stinga. S-au pierdut detaliile din zonele intunecate, imaginea nu mai poate fi salvata in faza asta.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Masa de disecat fotografii-mutirips.jpg  

9. Back To Top | #109
    Registered User Mandea's Avatar
    Quote Originally Posted by Mutirips View Post
    deci cred ca am eu o problema cu monitorul :|... mie asa mi se pare cel mai echilibrat....
    crede-ma ca e plina de rosu, si folosesc 2 CRT-uri diferite. unul acasa, unul la serviciu.

10. Back To Top | #110
    ca sa nu mai apara pareri contrare pe aici... uita-te mai bine pe histograma atasata de tine. Vezi ca pe canalul "red" pe langa faptul ca e mai multa informatie (arie mai mare), ai si un shift mai puternic spre dreapta... deci e clar ca ai mai mult rosu in cadru. Uite cum grey-pointul la red e in "plin fapt"... pe cand la blue si green...

ma rog... n-am experienta mare pe histograme, poate Mir sau cineva mai "tare" poa' sa ne spuna cam cum se citeshte o histograma, pls
    Un Canon 350D pinholed
    Restul nu's importante

11. Back To Top | #111
    Quote Originally Posted by andyxpertul View Post
    ca sa nu mai apara pareri contrare pe aici... uita-te mai bine pe histograma atasata de tine. Vezi ca pe canalul "red" pe langa faptul ca e mai multa informatie (arie mai mare), ai si un shift mai puternic spre dreapta... deci e clar ca ai mai mult rosu in cadru. Uite cum grey-pointul la red e in "plin fapt"... pe cand la blue si green...

ma rog... n-am experienta mare pe histograme, poate Mir sau cineva mai "tare" poa' sa ne spuna cam cum se citeshte o histograma, pls
    pai ai citit foarte bine histograma, exact despre esta e vorba, nu de limitele la care ajunge, ci "media" ei, sa balansezi cam tot atata din fiecare culoare.

Bineinteles trebuie sa te uti si la imagine, ca daca ai o suprafata mare predomionanta de o anume culoare, sa zicem un tricou rosu luminat, e normal sa ai preponderent rosu mai mult si mai spre drepata in histograma, deci sa nu incercis a egalezi verde si albastru la aceleasi valori, ca os a fie prea mult din acestea.
    Trebuie sa recunosti si spike-urile, sa zicem , daca ai o sursa de lumina in poza, un bec puernic, toate histogramele ( RGB ) os a ajunga in dreapta la maxim de luminozitate, asta nu inseamna ca e corct WB-ul, tebuie sa te uiti la restl de histograma, nu la capatul din dreapta doar.
    °·.M·I·R.·° ¬ Mª©hinæ IntendeÐ fºr ®epair¿ng

12. Back To Top | #112
    cred ca am inteles ce si cum e cu histograma. Totul e sa fie aria balansata. O sa mai citesc 2-3 tutoriale sau ceva legat de histograma ca sa ma lamuresc bine. Intai sa invatz cum e cu expunerea si histograma.. iar apoi cum e cu WB-ul si histograma.

off topic: Si ca tot vorbim de histograma, ma pot ajuta de ea pentru calibrarea unui monitor ? Am pus un monitor vga, printr-un adaptor dvi-i la o placa video cu vga si dvi-i ... iar rezultatul este de-a dreptul teribil. Monitorul pus pe vga direct, este ok, iar cel pus pe dvi (prin adaptor ieftin) este extrem de rece... am foarte foarte mult verde, rosu mai deloc... si albastru moderat. M-am chinuit 2 zile sa-l fac, si mi-a trecut acum prin minte sa incerc cu o histograma (orientativ)
    Canon 400d + 18-50

13. Back To Top | #113
    La calibrarea monitorului nu-ti foloseste histograma....

Cel mai simplu, daca nu ai alte unelte, este sa folosesti o mira cu dungi verticale alb/negru, de la negru pana la alb. Sa reglezi din meniul monitorului ca toate tonurile de gri sa aiba aceeasi noanta, spre exemplu nu cele mai apropiate de negru sa fie verzulii si cele mai apropiate de alb sa fie rosii, acesta ca exemplu de deregtare grava.
    si tot asa, sa nu fie toate spre rosu sau spre verde sau spre albastru, e torusi relativ simplu, cu ochiul liber, pe alb/negru sa-ti dai seama daca e virat spre o nuanta.

Reglajele le faci din meniul monitorului la culori, ar trebui sa ai separat luminozitate si contrast pe fiecare canal in parte RBG, deci 6 reglaje de balansat.

ca mira foloseste Nokia Monitor Test : http://www.majorgeeks.com/download960.html
    °·.M·I·R.·° ¬ Mª©hinæ IntendeÐ fºr ®epair¿ng

14. Back To Top | #114
    Registered User
    Discutia despre "HDR" a fost interesanta si m-am gindit ca poate ar fi ceva de spus si despre imagini cu "LDR" (Low). In cazul de fata mi se pare ca aduce un plus de dramatism.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Masa de disecat fotografii-dupa-ploaie.jpg  

15. Back To Top | #115
    O mica intrebare legata de 2 feluri de postprocesare fara pretentii.

Care vi se pare cea mai ok din punct de vedere al culorilor ?
    01 sau 02 ?
    Au fost facute cu o compacta de catre o habarnista in ale fotografiei.
    Precizez ca 02 este procesata de ea... iar 01 procesata de mine.

Atasez si originalul. 03
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Masa de disecat fotografii-01.jpg   Masa de disecat fotografii-02jpg.jpg   Masa de disecat fotografii-03.jpg  
    Canon 400d + 18-50

16. Back To Top | #116
    evident ca varianta ta...
    totusi, ai pus sharp pe fetze si blur in spate... mi se pare cam puternic blur-ul, nu deranja backgroundul asha tare, oricum e ars rau. Am vazut in schimb ca ai pierdut pe la midtones ceva informatie... uita-te atent pe haine si la gatul tipei din stanga.
    dpdv. al culorilor, e ok... si eu am facut-o la fel dupa levels si color balance

my adivce: fa rost de nr. de tel al tipelor, suna-le... si propune-le o intalnire sa le refaci poza cum trebe
    Un Canon 350D pinholed
    Restul nu's importante

17. Back To Top | #117
    Am observat si eu ca s-a pierdut multa informatie in zona aia. Faza cu fundalul blurat a venit in urma replicii "moama radule, uite ce edit am facut , zici ca l-am facut cu o camera "profesionista".. iti place?"..."cu o camera "profesionista" scoteai ceva de genul asta: (si a urmat ce am facut eu)"

Am postat aici pentru ca mi-a dat frumos cu o caramida in cap, din propria ei incapatanare "nu stiu ce ai astazi, dar editezi extrem extrem de prost :|" m-am enervat, m-am uitat un sfert de ora la ambele procesari... si am incercat sa-mi dau seama ce a determinat-o sa spuna asta... am intrebat mai multe persoane care cunosc putin photoshop (putin... nivel de amator) si mi-au raspuns ca tot '02' este mai bun.
    Canon 400d + 18-50

18. Back To Top | #118
    Quote Originally Posted by Mutirips View Post
    mi-a dat frumos cu o caramida in cap
    pt d-astea de obicei reclami la politzie...

Mah, nush ce sa zic... de baza e ca acea poza chiar e facuta "aiurea" si n-ai ce scoate din ea... whatsoever.
    Ca tu n-ai fi editat-o bine, asta e absurd, pt ca din ce informatie aveai initial, ai scos ceva ff bun. Mai bine zambeshte-i si spune-i ca a ei e cea mai buna din lume )
    Un Canon 350D pinholed
    Restul nu's importante

19. Back To Top | #119
    Registered User cooldeep's Avatar
    in 02 nu se vad imperfectiunile fetei asa de tare, si poate de aia le place mai mult )
    The Power to Create is In Your MIND

20. Back To Top | #120
    Registered User
    Da, a doua e LDR, fetele sint fine iar culoarea pielii e chestiune de gust. E si usor reincadrata deci putem presupune ca s-a dorit mai mult decit aducerea la culoare...

1.  
Page 6 of 308 FirstFirst ... 34567891656106 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks