Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 21 to 35 of 35

Thread: reparare obiectiv canon 18-55 cazut in cap

1. Back To Top | #21
    ai incercat si cu alt obiectiv ? sa nu fie aparatul de vina.

intreaba si la service-ul autorizat canon cat ar costa reparatia
    °·.M·I·R.·° ¬ Mª©hinæ IntendeÐ fºr ®epair¿ng

2. Back To Top | #22
    am si eu o probleme cu un canon 18-55,ramane din cand in cand diafragma blocata iar aparatul imi da error 99.se mai poate face ceva pentru obiectiv sau doar altul nou il mai salveaza?

3. Back To Top | #23
    Buna ziua, Cristi ma numesc. Se facea ca acum cateva zile sa imi gasesc camera la locul ei insa fara sa mai mearga obiectiul..blocat la 30mm..nu mai merge nici zoom-ul nici focusul nici F-ul. Cel mai probabil a fost scapata camera si a cazut in obiectiv. Nu am aflat cine a facut-o, ca sa stiu exact ce s-a intamplat, drept pentru care va rog sa imi spuneti si mie unde l-as putea duce sa il repar. Banuiesc ca service-urile specializate nu se baga la asa ceva marunt, asa ca raman cei particulari. Astept parerile voastre. Multumesc.

4. Back To Top | #24
    sigur ca se baga service-urile specializate, daca ai bani. Vezi threadul pus sticky cu service-uri
    °·.M·I·R.·° ¬ Mª©hinæ IntendeÐ fºr ®epair¿ng

5. Back To Top | #25
    Registered User faraonu's Avatar
    eu cred ca mai bine profita de ocazie si, daca era vb de un obiectiv de kit de 3mil, sa faca bine si sa isi ia altceva.
    manopera + piesele(daca e cazul sa se schimbe ceva) te costa mai mult decat face.
    nu mi-e frica, nu mi-e frica... de bau-bau !!

6. Back To Top | #26
    Registered User Printz's Avatar
    Salut! Asa am patit si eu cu un 18-55 IS, a facut prietena mea poze cu el, cand am luat eu aparatul..nu mai focalizeaza pe automat..daca il dau pe manual n-are nicio treaba, functioneaza perfect. A! si pe auto, câteodata focalizeaza, 1 din 20 de poze..vreo idee? nisip nu are in el pentru ca la Constanta nu e vreme de plaja

Motherboard:
    DFI
    Dark P965-S
    CPU:
    INTEL® Core 2 Duo Processor E6750 @ 3200 MHz
    CPU Heat Sink:
    Tuniq Tower 120
    Mem:
    4 x 1024 Corsair PC 6400 800 MhZ
    Video: eVGA 8800GTS 512 x2
    HDD: Western Digital AAKS4000, Western Digital AAKS6400.
    Sound: on board
    Net: On board
    PSU: Corsair 520W
    Case: Antec Nine Hundred

7. Back To Top | #27
    hai sa-l desfacem intai sa vedem ce are

8. Back To Top | #28
    doar ce am primit al doilea cablu de flex daca te intereseaza il inlocuiesc eu

9. Back To Top | #29
    Registered User
    Nu vezi domne ca e de 1 an si 6 luni problema . O fi rezolvat cumva pana acum

10. Back To Top | #30
    Am un obiectiv canon 35 105, foarte bun din punct de vedere al functionarii, numai ca a capatat o ciuperca pe a 2 lentila de la montura spre fata. Ce este de facut, Ma poate ajuta cineva ?

11. Back To Top | #31
    A doua lentila spre fata sau spre spate ? Nu stiu cum e la 35-105 dar in general prima lentila e foarte usor de scos, daca ciuperca e spre fata ar trebui sa fie usor de ajuns. Vezi ca la multe obiective prima lentila are reglaje de calibrare, sa fii atent la sistem si sa notezi pozitiile daca e cazul.

12. Back To Top | #32
    Ciuperca este pe partea cu montura, dar nu stiu cum sa scot prima lentila, plus ca mi e sa nu stric ceva !Cu stima !

13. Back To Top | #33
    Eu unul nu am curaj sa-l desfac singur. Oricum, cand am gafat-o am cumparat un obiectiv nou, scumpar reparatia.

14. Back To Top | #34
    Salut tuturor
    Am si eu o problema cu un Tamron 17-50 vc pentru Nikon. S-a desfacut minunata curea de la geanta si a picat cu lentila in jos (asta acum vreo 2 ani). Functiona totusi, zoom-ul mergea greu si cred ca lentilele nu mai erau aliniate (este defocalizat intr-un colt). De ceva timp as vrea sa-l vand, dar pentru ca nu vreau sa pacalesc pe nimeni, l-am desfacut sa vad care e problema. L-am desfacut de doua ori si nu am gasit nimic rupt in el sau stramb (aparent). Nu inteleg de ce nu mai sunt aliniate corect lentilele. M-am hotarat sa il mai desfac o ultima data...si aici a aparut problema...m-am grabit sa-l reasamblez si i-am rupt un flex cable de la VC. Am intrebat la Tamron si m-ar costa undeva la 350 tot ansamblul de la VC. Sa zicem ca asta s-ar rezolva. Totusi are cineva idee ce au lentilele....sau s-ar baga cineva de aici sa il repare (vad ca sunt oameni talentati care au mai reparat). Contra cost bineinteles.

Multumesc!

15. Back To Top | #35
    Buna, sper ca mai activezi in domeniu, desi a trecut mult timp de la postarile astea.
    Te rog sa ma ajuti cu o parere referitor la un obiectiv EF-S 18-55 care face figuri la AF. AFul merge doar o singura data si asta doar in conditiile in care il trec pe MF si reglez la unul dintre capete (pana se aude un clic) apoi il trec pe AF si focalizeaza. L-am luat in starea asta (ca parte dintr-un kit) asa ca nu am un istoric. Nu pare sa fi fost lovit.
    Inteleg ca motorul de focus merge totusi, altfel n-ar mai focaliza deloc. Care crezi ca e problema ? Multumesc.

1.  
Page 2 of 2 FirstFirst 12

Bookmarks

Bookmarks