Page 1 of 221 12341151101 ... LastLast
Results 1 to 20 of 4415

Thread: Alegere camera foto pt entuziasti interesati de fotografie, nu poze de vacanta

1. Back To Top | #1

Alegere camera foto pt entuziasti interesati de fotografie, nu poze de vacanta

Deschid acest thread pentru amatorii entuziasti interesati de fotografie ca arta, care nu isi permit un DSLR, sau care nu vor sa care un DSLR toata ziua dupa ei. NU este topic pentru cei dezinteresati care vor doar un aparat de familie/vacanta

Va rog insistent cititi tot acest post inainte sa puneti intrebari si alegeti o categorie din care vreti sa primiti recomandari.

1.NU va uitati la MEGAPIXELI, sunt cea mai putin importanta caracteristica tehnica, ba chiar cu cat mai putini cu atat mai bine. Mai multi megapixeli inghesuiti pe un senzor mic inseamna fotosituri mai mici, mai putina lumina pe fiecare fotosit, deci semnal mai slab de la fiecare, deci necesita amplificare mai mare de unde si zgomot mai mult = calitate mai proasta a imaginii.
    2. Nu va uitati la zooooom. Cu cat este mai mare cu atat este mai prost. Un zoom mai mare inseamna design optic mai complex, mai multe lentile care introduc aberatii cromatice mai multe, distorsiuni geometrice, soft in colturi, mai intunecos = mai slab calitativ optic fata de un zoom mai mic. Si inca un amanunt....Diferenta intre un zoom 10x si un zoom 20x este doar de 2x ...e doar de 2 ori mai mare 20x (2 ori 10 = 20)

Caracteristicile importante de verificat la alegerea unui aparat, din punctul de vedere al imaginii sunt urmatoarele :
    a. Dimensiunea fizica a senzorului - sa aiba suprafata cat mai mare = asigura un zgomot cat mai mic. calitate mai buna la lumina mai slaba (poze clare/nemiscate pe lumina mai slaba)
    b. Luminozitatea obiectivului (cifra cat mai mica inseamna luminozitate mai mare. respectiv f/2.0 este mai luminos - mai bine - decat f/2.8)- (poze clare/nemiscate pe lumina mai slaba)

ok, hai sa definim liniile generale, categoriile care trebuie cunoscute. Subliniez ca nu sunt chiar in ordinea calitatii. Respectiv punctul 5 asigurand cam cea mai proasta imagine, avand combinatia nefericita intre zoom foarte mare si senzor foarte mic, ceea ce e foarte rau pt imaginea finala, chiar daca nu sunt cele mai ieftine aparate

1. Compactele ieftine cu caracteristicile de baza : Senzor mic (1/2.5" ...1/2.3"), Carcasa plastic, zoom mic 1...3...4x (exemple Canon seria A). Setari automate, calitate proasta a imaginii. Imagine utilizabila doar la ISO minim (ISO 50...100)

2 . Ultracompacte, senzor infim (1/2.5" sau chiar mai mic), optica inghesuita in body, calitate slaba, dar macar intra in buzunarul de la camasa. Exemple : Nikon S80, Sony TX5, etc...calitate slaba, imagine utilizabila doar la ISO minim (ISO 50...100)

3. Compacte ceva mai ingrijit construite dar tot slabe : Senzor mic (1/2.5"....1/2.3"), Carcase metal, zoom mic (2....5x) ( exemple Canon seria IXUS ), setari automate, calitate proasta a imaginii, poate mai buna decat la pct 1 si 2, deoarece mai gasim pe ele cateodata optica facuta mai ingrijit . Imagine utilizabila doar la ISO minim (ISO 50...100)

4. Compacte cu zoom mare : Senzor mic (1/2.5....1/2.3"), carcase plastic/metal; zoom mare 10....15x, filmare HD, poate unele din ele au si setari semiautomate, calitate proata a imaginii ca mai sus, poate chiar mai proasta din cauza zoomului mare. Dar totusi sunt apreciate pt zoomul mare si calitatea mai buna a filmarii la modelele noi. Exemple Panasonic TZ7, TZ10, Sony H55, Nikon S8000, Canon SX 210, Fuji F550. Aceasta e o categorie pe care as recomanda-o in locul aparatelor bridge (urmatoarea categorie) cu senzor mic. Imagine utilizabila doar la ISO minim ( ISO 50...100 )

5. Bridge cu senzor mic si zoom mare (caramizi proaste). Senzor mic (1/2.5"...1/2.3") carcase mari de plastic ieftin, zoom exagerat 10x...36x, filmare HD, multe cu setari manuale si chiar RAW dar asta nu le ajuta in rezolvarea calitatii foarte proaste a imaginii datorate senzorului mic fizic si zoomului exagerat care prezinta aberatii cromatice, distorsiuni optice, soft in colturi, flare grotesc, etc...Cea mai proasta categorie de aparate foto existenta raport calitate/pret, atat calitativ (imagine) cat si incomoda (mare) , foarte mare pt ce ofera, Majoritatea utilizatorilor sunt dezamagiti dupa 1...6 luni de folosire si multi ajung sa il uite intr-un sertar pt ca e incomod de carat toata ziua fata de compactele de la punctele de mai sus. Exemple: Fuji S3200, Panasonic FZ 35, FZ45, Samsung WB 5000, Canon SX 30, Sony HX1, Nikon P500. De obicei calitate foarte proasta a imaginii, utilizabila doar la ISO minim ( ISO 50...100 ). Inutilizabil in lumina slaba pt subiecte in miscare. foarte prost pt fotografia in casa la lumina artificiala pt subiecte gen copii mici in miscare continuu

6. Compacte demne de luat in seama, senzor mare (1/1.8"...1/1.7"...1/1.6"). Zoom mic si bun si mai ales luminos (2,4x......4x, f/2.0 ....2.8 pe wide). Din acesta categorie gasim vechiul Fuji F20, F30, Canon seria S (cu noile S95 si 100). Calitate mult mai buna fata de toate cele 4 puncte de mai sus, si totusi compacte, se pot purta peste tot in buzunarul hainei sau al pantalonilor. Aceasta categorie reprezinta alegerea profesionistilor si amatorilor avizati cand vor sa mearga in vacanta fara geanta cu DSLR sau in locurile unde fotografiatul "profesional" este "intezis"; Imagine cat de cat buna utilizabila si la ISO mai mare 200...400 si chiar ISO 800 in unele cazuri

7. Bridge compact (sau mai mare), semiprofesional chiar, senzor mare (identic cu pct 5 : 1/1.7"...1/1.6" sau chiar mai mare 2/3"). Zoom intre 3x....7x. Zic semipro pt ca sunt dotate cu patina de bitz extern si stim ca lumina este cea mai importnta pt un profesionist, deci poate comanda de la un blitz bounce pe aparat pana la un studio cu blituri profesionale. In acesta categorie intra seria G de la Canon, cu noile G11 si G12, Vechiul Sony 717 si 828, Nikon P6000, P7000, Panasonic LX3, LX5, Samsung EX1 . Imagine mai buna, utilizabila si la ISO mai mare 200...400 si chiar ISO 800 in unele cazuri

8. Compacte cu senzor foarte mare (de DSLR), senzor de multe ori mai mare ca suprafata fata de toate punctele de mai sus, Calitate buna a imaginii chiar la ISO mare (ISO 800...1600 si chiar ISO 3200 in unele cazuri). Multe au obiective interschimbabile, dar sunt si modele cu obiectiv fix. Deci "zoomul" si-l alege fiecare dupa nevoi, dar cei care cumpara asa ceva de obicei prefera obiective fixe pt a pastra portabilitatea ( sunt mult mai mici si mai bune ca imagine fata de zoomuri, in deficienta ergonimiei ). In acesta categorie intra Seria EP de la Olympus, Seria Nex de la Sony, Seria NX de la Samsung , Seria G si GF de la Panasonic , pt cine doreste zoom 10x la asa ceva exista : Olympus E-PL2 Negru + Obiectiv EZ-M 14-150mm Negru Kit . Fuji X100 cu obiectiv fix
    Aceste compacte au si patina de blit, au si modul RAW, se pot folosi semiprofesional in unele cazuri de necesitate

9. DSLR-uri...dar nu intra in discutie acum
    Last edited by Mir; 07-02-2013 at 18:11.
    °·.M·I·R.·° ¬ Mª©hinæ IntendeÐ fºr ®epair¿ng

2. Back To Top | #2
    Nikon Coolpix L120 Negru + Card SD 4GB + geanta Golla Shadow + Incarcator ATC si 4 acumulatori

se încadrează mai mult la categoria 5 sau 6? urmează să-l iau. de vreo 2 zile cam asta e alegerea mea de amator.
    Dacă îţi merge totul bine, înseamnă că este ceva în neregulă.

on topic-ul este cel mai rar și căutat animal.

3. Back To Top | #3
    poiu: Are senzor 1/2.3" şi zoom mare, deci bănuiesc că se incadrează în punctul 5.

Genial thread. Păcat că nu exista în iarnă, când am luat şi eu un aparat de punctul 5...
    Nashpa...

"In the beginning the Universe was created. This has made a lot of people very angry
    and has been widely regarded as a bad move." (Douglas Adams)

4. Back To Top | #4
    exista, dar în altă parte. thread-ul celălalt vechi. http://forum.computergames.ro/72-fot...omandatzi.html
    pentru bugetul meu n-am găsit o variantă mai bună. nu toată lumea poate lua doar dslr. mulţumesc de răspuns.

5. Back To Top | #5
    Ia-l, ia-l !! Eu daca vreau sa scot poze de genul asta http://img.photographyblog.com/revie...ix_l120_03.jpg trebuie sa ma chinui o gramada, sa manjesc lentilele cu grasime, sa pun un geam murdar in fata, chestii de genul asta, iar L120 face asa ceva FARA sa te chinui deloc !! Extraordinar !!

6. Back To Top | #6
    Quote Originally Posted by poiu View Post
    exista, dar în altă parte. thread-ul celălalt vechi. http://forum.computergames.ro/72-fot...omandatzi.html
    pentru bugetul meu n-am găsit o variantă mai bună. nu toată lumea poate lua doar dslr. mulţumesc de răspuns.
    cum am zis si in thread, mai bine iei o compacta de la punctul 3 decat un superzoom de la pct 5, nu neaparat un DSLR.
    Am si editat acum threadul completand in acest sens cu acesta fraza :
    "ok, hai sa definim liniile generale, categoriile care trebuie cunoscute. Subliniez ca nu sunt chiar in ordinea calitatii. Respectiv punctul 5 asigurand cam cea mai proasta imagine ( mai rau decat pct 1 si 3 de exemplu ), avand combinatia nefericita intre zoom foarte mare si senzor foarte mic, ceea ce e foarte rau pt imaginea finala, chiar daca nu sunt cele mai ieftine aparate"

7. Back To Top | #7
    Quote Originally Posted by Mir View Post
    cum am zis si in thread, mai bine iei o compacta de la punctul 3 decat un superzoom de la pct 5, nu neaparat un DSLR.
    Am si editat acum threadul completand in acest sens cu acesta fraza :
    "ok, hai sa definim liniile generale, categoriile care trebuie cunoscute. Subliniez ca nu sunt chiar in ordinea calitatii. Respectiv punctul 5 asigurand cam cea mai proasta imagine ( mai rau decat pct 1 si 3 de exemplu ), avand combinatia nefericita intre zoom foarte mare si senzor foarte mic, ceea ce e foarte rau pt imaginea finala, chiar daca nu sunt cele mai ieftine aparate"
    spune-mi te rog atunci un aparat din categoria 3, care ar fi mai bun şi mai ieftin decât cel zis de mine şi-l iau. am văzut că ai foarte mare experienţă, şi voi lua cu siguranţă în considerare. dă-mi un sfat, te rog.

8. Back To Top | #8
    Nick anterior: H2H Moke's Avatar
    Eu am vazut ca Mir a recomandat cu destul de multa convingere cateva modele apropiate de ceea ce doresti si bugetul tau, mai ia la mana o data ce-a scris pe celalalt thread si mareste putin bugetul. Pana la urma este un aparat foto, nu cred ca arde sa-l iei musai acum, mai bine mai stai o luna si mai pui ceva peste buegt ca sa iei ceva ce chiar este ok decat sa cumparei doar ca sa cumperi. Eu de exemplu citind tot ce s-a spun pe acolo am luat decizia sa trec pe Nikon D3100 cu tot bugetul necesar, mai mult decat dublul unei camere normale. Alta alegere as fi avut prin Olympus dar ceva corect ma costa doar cu 200 dolari mai jos, am zis ca merita sa mai stau si sa iau direct un DSLR rezonabil.

Depinde pana la urma doar de tine. Ca parere personala si din ce am vazut ca s-a recomandat, poate Panasonic DMC LX3 ar putea fi o alegere buna pt tine chiar daca depaseste putin bugetul alocat. Vad ca este aproape 1500 ron la f64

9. Back To Top | #9
    Quote Originally Posted by H2H View Post
    Eu am vazut ca Mir a recomandat cu destul de multa convingere cateva modele apropiate de ceea ce doresti si bugetul tau, mai ia la mana o data ce-a scris pe celalalt thread si mareste putin bugetul. Pana la urma este un aparat foto, nu cred ca arde sa-l iei musai acum, mai bine mai stai o luna si mai pui ceva peste buegt ca sa iei ceva ce chiar este ok decat sa cumparei doar ca sa cumperi. Eu de exemplu citind tot ce s-a spun pe acolo am luat decizia sa trec pe Nikon D3100 cu tot bugetul necesar, mai mult decat dublul unei camere normale. Alta alegere as fi avut prin Olympus dar ceva corect ma costa doar cu 200 dolari mai jos, am zis ca merita sa mai stau si sa iau direct un DSLR rezonabil.

Depinde pana la urma doar de tine. Ca parere personala si din ce am vazut ca s-a recomandat, poate Panasonic DMC LX3 ar putea fi o alegere buna pt tine chiar daca depaseste putin bugetul alocat. Vad ca este aproape 1500 ron la f64
    m-ai convins să mai aştept un pic, dar nu foarte mult. în iunie am concediu, de aceea tot întreb. am citit mult material.
    încet-încet înţeleg şi eu că dacă tot iau, să iau ceva mai bun, că oricum nu cred că o să-mi mai iau vreun alt aparat. încep iar căutările, şi mă axez la cele de la numărul 6. mulţumesc de sfaturi, orice alt sfat e bun-venit.

un posibil câştigător foarte lăudat:
    http://www.f64.ro/products/descripti..._0-/index.html

mai ieftin:
    http://compraonline.mediaworld.it/we...98&catGroupId=

care e chiar lângă mine, deci îl pot proba, dacă am chef, dar am auzit doar de bine de el. încep să "măsor" banii.
    Last edited by poiu; 10-05-2011 at 23:00.

10. Back To Top | #10
    e foarte ok S95. compacta mai buna la ora actuala nu ai ce alege, si parerea mea este ca isi merita toti banii.

11. Back To Top | #11
    văd că Fuji F20, F30 sunt mai ieftine, deşi sunt puţine locuri de unde pot fi achiziţionate. senzorul este mare şi la fuji, deşi f30 e din 2006.
    aici e o comparaţie. Compare Canon PowerShot S95 and Fujifilm FinePix F30 Digital Cameras. / Popular Comparisons / Digital Cameras' Comparisons / Camera-Catalog.com
    eu ca amator aş simţi foarte mult diferenţele existente?

12. Back To Top | #12
    F20 si F30 sunt foarte vechi....sunt din alta generatie, eu le-am doat doar ca exemplu pentru ca au fost foarte reusite la vremea lor asa cum e S95 acum, nu poti sa le compari :
    din linkul tau :
    F30 : February 13, 2006
    S95 : August 19, 2010

13. Back To Top | #13
    da, văzusem datele lansărilor fiecărui aparat. mulţumesc de sfaturi. râmăn la s95.

14. Back To Top | #14
    Nick anterior: Bimm3r stafidă's Avatar
    Salut. Vreau sa cumpar o camera foto compacta, preferabil ultra compacta pt. prietena mea. Nu sunt prea priceput in domeniul foto, dar stiu cam ce vreau de la camera. Carcasa metalica, finisaje bune, calitatea imaginii sa fie ok, nu ma intereseaza ceva senzational, pt. ca va fi folosita de niste amatori , acumulator propriu, dar nu e obligatoriu, culoare roz

Eu am gasit urmatoarele modele ce mi-au placut:

1: Sony DSC-TX5 roz - imi place cel mai mult ca design, am vazut poze facute cu ea, imi plac, si se descurca bine in low light, ce am auzit ca ar fi prost la ea: autonomia bateriei dar nu stiu ce inseamna prost din punctul de vedere al celor care mi-au spus asta, si vopseaua care se curata repede de pe ea, asta ar fi o problema majora. Astept opinii despre ea pt. ca imi place cel mai mult.

2: Canon Ixus 130 IS - Stiu ca Ixus e o gama "premium" ca si finisaje de la Canon, am avut un Ixus de 2MP cand erau cele de 2mp high tech, mai mult nu stiu. E cam uratica, avand si obiectivul vopsit roz, e lipsita de contrast, in rest astept opinii de la cunoscatori.

3: Canon Ixus 115 IS - Nu prea imi place forma ei, e cam de sapuniera, nu imi dau seama daca are carcasa din aluminiu, iar butoanele arata cam prost finisate.

Astept sugestii, multumesc in avans. Ma grabesc ca cumpar, maxim pana joi trebuie sa o comand ca sa o am vineri.
    Nick anterior "Bimm3r"

15. Back To Top | #15
    Moderator Ivan's Avatar
    Foarte buna ideea si introducerea topicului. Poate ar fi potrivite si niste exemple, pentru ca am remarcat ca incepatorii (myself included) nu stiu sa vada diferentele intre imagini.
    Majoritatea covarsitoare a privitorilor nu pot face diferenta intre doua poze de pe dpreview pentru ca nu stiu la ce sa se uite. Daca ti se arata doua poze in paralel si ti se spune sa te uiti la detaliul x sau y pentru a vedea purple fringe sau softness sau mai stiu eu ce e mai usor.

Spun toate astea pentru ca eu nu am intalnit inca utilizator nemultumit de camere din categoria 5. Daca ar sti exact la ce sa se uite li s-ar mai deschide ochii.
    No man was ever wise by chance.

16. Back To Top | #16
    Quote Originally Posted by Bimm3r View Post
    Salut. Vreau sa cumpar o camera foto compacta, preferabil ultra compacta pt. prietena mea. Nu sunt prea priceput in domeniul foto, dar stiu cam ce vreau de la camera. Carcasa metalica, finisaje bune, calitatea imaginii sa fie ok, nu ma intereseaza ceva senzational, pt. ca va fi folosita de niste amatori , acumulator propriu, dar nu e obligatoriu, culoare roz

.
    Cum am scris si in primul post..la acesta categorie imaginea nu poate fi OK ...cel mult acceptabila numai pe lumina buna, afara - ziua la ISO minim ( 50...100 )

17. Back To Top | #17
    Quote Originally Posted by Ivan View Post
    Foarte buna ideea si introducerea topicului. Poate ar fi potrivite si niste exemple, pentru ca am remarcat ca incepatorii (myself included) nu stiu sa vada diferentele intre imagini.
    Majoritatea covarsitoare a privitorilor nu pot face diferenta intre doua poze de pe dpreview pentru ca nu stiu la ce sa se uite. Daca ti se arata doua poze in paralel si ti se spune sa te uiti la detaliul x sau y pentru a vedea purple fringe sau softness sau mai stiu eu ce e mai usor.

Spun toate astea pentru ca eu nu am intalnit inca utilizator nemultumit de camere din categoria 5. Daca ar sti exact la ce sa se uite li s-ar mai deschide ochii.
    am mai facut comparatii de acest gen, cu exemple (link-uri catre imagini ) pe alte topicuri, am sa incerc sa le aduc aici.

18. Back To Top | #18
    Registered User
    Quote Originally Posted by Ivan View Post
    Spun toate astea pentru ca eu nu am intalnit inca utilizator nemultumit de camere din categoria 5..
    Excelenta observatie. Marele atu al acestor camere este versatilitatea data de zoom-ul mare. Acesta permite achizitionarea unor de imagini de aproape cat si de la mare distanta carand doar o geanta si nu un rucsac. Pentru omul obisnuit caracteristica principala a unui aparat foto este de a inregistra un moment. Daca ceea ce obtine se poate privi pe ecranul monitorului sau pe tv e ok el e mutumit. Majoritatea oamenilor fac printuri mici si privesc imaginile asa cum apar ele pe ecran. Fara crop fara zoom fara a face vreodata vre-o corectie. Asa ca bridge camera vor atrage in contiunare pe multi si nu toti au ochii inchisi. E un compromis pe care si-l asuma. Eu as zice Uitativa la zoom dar cu mare bagare de seama.
    Sper ca odata cu acest topic am scapat si de: "ia ce vrei la 200 euro toate au calitate de sapuniera" Stim ca aparatele ieftine ofera calitate proasta. Totusi hai sa facem in asa fel incat sa nu le cumparam pe cele mai proaste. E diferenta mare intro imagine de calitate proasta si una inutilizabila indiferent de cat de mici sunt pretentiile.
    Topicul e binevenit iar initiatorul o autoritate in domeniu.
    Salut CG

PS. Da recunosc, sunt posesor de bridge. Lucrul asta se va schimba dar nu renunt la zoom

19. Back To Top | #19
    Pai tocmai spune in thread-ul asta mai sus Doctor Bonez ca regreta ca a luat un aparat de punctul 5. In alta ordine de idei, focalele mari sunt necesare doar in cazuri foarte foarte rare - iar cine foloseste des doar se joaca, nu face fotografie ! Concret, aparatele de genul asta sunt foarte bune pentru cei care vad un tomberon la 50 de metri de ei si vor sa ii faca poza cu gandul "cat de tare, fac ARTA !!!". Pentru cineva care vrea sa faca niste poze ok, folosibile (o pasare neclara pe o craca departata nu foloseste la nimic, nici ca amintire nici ca valoare artistica) si nu vrea sa arunce bani in ceva absurd, exista toate celelalte variante

20. Back To Top | #20
    Registered User
    Eu nu fac fotografii. Pastrez amintiri sau inregistrez imagini si niciodata nu m-am gandit ca fac arta fotografica. Si da, ma si joc cu aparatul foto. Dar cred ca esti radical cand spui ca toate pozele facute pe tele cu o camera bridge nu sunt folosibile. Si nu am o viziune deformata a realitatii, nu sunt fanboy si nici orgoliul cat casa. Pur si simplu nu sunt de acord cu categorisirea "junk" a tuturor camerelor de tip bridge.
    Doctor Bonez a cumparat neinformat, nu a gasit informatia relevanta pentru decizia lui, experienta hands on a fost mult diferita fata de asteptari sau pretentiile lui au crescut etc.
    Mi sa intamplat si mie sa cumpar o camera dupa ce am citit multe review-uri si sa fiu dezamagit. Cred ca rolul acestui topic este exact evitarea unor astfel de situatii. Si am simtit nevoie de ami arata aprecierea fata de initiativa si initiator.

1.  
Page 1 of 221 12341151101 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks