Page 2 of 221 FirstFirst 123451252102 ... LastLast
Results 21 to 40 of 4417

Thread: Alegere camera foto pt entuziasti interesati de fotografie, nu poze de vacanta

1. Back To Top | #21
    mir putem discuta şi de accesorii aici?
    dacă da pentru canon s95 care ar fi un card bun? aş vrea 8gb. tot citesc despre "clase" la carduri. pentru acest aparat ce clasă ar trebui să caut?
    apoi, merită să mai iau un acumulator să am de rezervă? nu estimez să petrec ore la rând să fac fotografii.
    la husă cred că o s-o iau pe cea mai ieftină, că nu am accesorii de cărat.
    Dacă îţi merge totul bine, înseamnă că este ceva în neregulă.

on topic-ul este cel mai rar și căutat animal.

2. Back To Top | #22
    clasele cardurilor inseamna viteza. pt filmarea HD 720p ai nevoie de clasa 4 minim...dar preturile nu variaza asa mult, asa ca ia una clasa 6 ca sa fii sigur. la fotografie nu conteaza clasa/viteza de scriere. Ca marca recomand ceva cu traditie, cum ar fi Sandisk, Lexar, transcend, Kingston, Kingmax.

acumulator poti sa-ti cumperi mai tarziu, daca ti se intampla sa-l consumi sis a mai ai de tras poze in aceeasi zi inainte sa ai posibilitatea sa-l pui la incarcat.
    °·.M·I·R.·° ¬ Mª©hinæ IntendeÐ fºr ®epair¿ng

3. Back To Top | #23
    Quote Originally Posted by Axel View Post
    Doctor Bonez a cumparat neinformat, nu a gasit informatia relevanta pentru decizia lui, experienta hands on a fost mult diferita fata de asteptari sau pretentiile lui au crescut etc.
    .
    Da, din pacate multa lume ia dupa pret...si se asteapta ca la 1000....1500 lei sa aiba "calitate", caci doar a dat mai mult decat pe o compacta de 500.....800 lei. Aici e problema, pentru ca pretul nu reflecta calitatea in cazul bridge-urilor.
    Sunt perfect de acord cu tine ca pt multi ajunge calitatea imaginii rezultate dintr-un bridge cu senzor mic, pot intelege acest lucru, ce nu pot eu sa intreleg si cu ce nu sunt de acord este cheltuiala unei sume pe un bridge cand ai aceeasi calitate la bani mult mai putini cu o compacta care are fix acelasi senzor. In plus mai ai si comoditatea de a o tine in buzunar, nu ai nevoie de gentuta separata....asta e singura problema, nu calitatea imaginii. Pentru cei care vor calitate recomand clasele urmatoare.
    Deci a se intelege, bridge-urile cu senzor mic nu am pretentia sa le compar cu DSLR-urile si nu ii acuz pe cei care nu si-au luat DSLR...poate pur si simplu nu au cateva mil;ioane in plus pt DSCR si nici nu vor sa traga ceva de calitate. Foarte bine ! Sfatul meu pentru ei este sa dea mai putini bani pe o cmpacta, eventual aceeasi firma cu bridge-ul ales, cu fix acelasi senzor, cu zoom 5 x fata de 15x pentruc a nu o sa-i simta lipsa ( crede-ma, e aberanta orice focala peste 200mm echivalent ) si va cheltui mai putin, ba chiar va avea o calitate ceva mai buna a pozelor datorita aberatiilor cromatice mai mici si in general mai putine poze miscate pt ca nu va avea focala aceea super lunga care duce in general ( nu intotdeauna ) la imagini dezastruase.

4. Back To Top | #24
    Quote Originally Posted by george. View Post
    Pai tocmai spune in thread-ul asta mai sus Doctor Bonez ca regreta ca a luat un aparat de punctul 5. [...]
    Quote Originally Posted by Axel View Post
    [...] Doctor Bonez a cumparat neinformat, nu a gasit informatia relevanta pentru decizia lui, experienta hands on a fost mult diferita fata de asteptari sau pretentiile lui au crescut etc. [...]
    Să clarific: în iarnă am cumparat "on the spur of the moment" şi îmi asum asta. M-am uitat în vitrină, m-am uitat la săpuniera mea şi am dat banii. Hell, pe vremea aia nici nu ştiam că tipul ăsta de aparate se cheamă bridge. Ştiam că nu iau un DSLR, dar chiar şi aşa aveam o noţiune (mult) deformată despre ce ştie aparatul. Spre exemplu, mă aşteptam ca timpul scurs între două poze succesive să fie mai mic. Nu e cazul. Mă aşteptam să aibe ceva mai multe controale manuale. Nu e cazul. Mă aşteptam să pot seta timpul de expunere la mai mult de 2 secunde (la Canon A75 se putea seta shutter speed până la 30s). Iar nu e cazul. În caz că e relevant, aparatul de care vorbesc e Nikon L110.

Pe de altă parte, aş fi ipocrit dacă aş spune că face poze proaste sau, şi mai şi, "inutilizabile". Din contră, cele mai multe sunt bune îmi plac. Şi pe o ramă digitală de 10" cred că până şi Mir ar avea dificultăţi în a vedea artefactele.

Dezamăgirea mea e că, aparent, în 400g de aparat încap mai puţine opţiuni decât într-unul de 100g.
    Nashpa...

"In the beginning the Universe was created. This has made a lot of people very angry
    and has been widely regarded as a bad move." (Douglas Adams)

5. Back To Top | #25
    Nick anterior: party_man
    Panasonic TZ8 intra la clasa 4? Intreb deoarece nu ma princep si acolo apar TZ7, TZ10 si nu imi e clar daca se refera la modelele intre TZ7, TZ8, TZ9, TZ10 sau doar efectiv la cele 2 modele.

6. Back To Top | #26
    Quote Originally Posted by party_man View Post
    Panasonic TZ8 intra la clasa 4? Intreb deoarece nu ma princep si acolo apar TZ7, TZ10 si nu imi e clar daca se refera la modelele intre TZ7, TZ8, TZ9, TZ10 sau doar efectiv la cele 2 modele.
    hai mai...chiar asa ? am scris clar " exemple" ! ....probabil in categoria asta intra zeci de aparate de diferite firme, am scris clar ce defineste acesta categorie, senzor mic si zoom mediu plus carcasa compacta. atat !, desigur ca si TZ8 e tot acolo. Am scris TZ 7 si TZ10 pt ca TZ10 este urmasul lui TZ 7, iar TZ 8 ar fi urmasul lui TZ6.
    Last edited by Mir; 13-05-2011 at 09:29.

7. Back To Top | #27
    Registered User
    Mir a fost mai rapid asa ca am editat

8. Back To Top | #28
    chiar asa, imi cer scuze daca am provocat nervi, chiar nu ma pricep sunt asaltat doar de marketingul cu zeci de mpx, restul chestiilor nu prea le inteleg. stiu ca poate parea naiv pentru voi dar am avut vreo 4-5 camere foto si nu prea mi-au placut niciuna, as vrea ca alegerea de acum sa fie mai aproape de ce vreau. nu sunt fotograf pasionat dar ce mi-a trecut prin mana facea poze frumusele afara ziua in rest totul era jenant...
    poate ar fi necesara traducerea unor termeni sa priceapa si cei ca mine ce e cu anumiti termeni si despre ce e vorba...

9. Back To Top | #29
    poate ar fi necesara traducerea unor termeni sa priceapa si cei ca mine ce e cu anumiti termeni si despre ce e vorba...
    Pai zi-mi ce termeni anume nu se inteleg, pentru ca nu-mi du seama...am incercat sa formulez cat mai simplu si fara detalii tehnice specifice. M-am rezumat la "zoom" si "x" ....la dimensiunile senzorilor, am adus in discutie doar sensibilitatea ISO ca cel mai tehnic termen folosit...

10. Back To Top | #30
    ISO, Zgomot, sunt absolut in ceata cu astea, am mai vazut ceva pe aici macro,...nu-mi mai vin in cap...

11. Back To Top | #31
    Registered User
    Quote Originally Posted by george. View Post
    ..... In alta ordine de idei, focalele mari sunt necesare doar in cazuri foarte foarte rare - iar cine foloseste des doar se joaca, nu face fotografie ! Concret, aparatele de genul asta sunt foarte bune pentru cei care vad un tomberon la 50 de metri de ei si vor sa ii faca poza cu gandul "cat de tare, fac ARTA !!!". Pentru cineva care vrea sa faca niste poze ok, folosibile (o pasare neclara pe o craca departata nu foloseste la nimic, nici ca amintire nici ca valoare artistica) si nu vrea sa arunce bani in ceva absurd, exista toate celelalte variante
    Imi pare rau dar nu cred ca ai deloc dreptate.
    90% din cei ce cumpara aparate foto nu fac arta si nici nu vor sa faca arta, ei vor sa aiba amintiri. Si sa "pozeze" ceea ce li se intampla in viata. Adica cucuveaua care brusc a aparut pe casa vecinului in mijlocul orasului. Pt asa ceva este nevoie de un zoom. Nu vei face absolut nimic cu un 3x sau un 5x. Pt asta sunt bridge-urile din cauza asta se vand si se vor vinde in continuare.
    Afirmatia ca toate pozele facute cu bridge sunt proaste cat si ca toate pozele facute cu zoom sunt inutilizabile nu este adevarata.
    Da pozele sunt proaste pt un om care este maestru in folosirea unui DSRL,asa cum este Mir, dar pt 90% din populatie sunt acceptabile.

12. Back To Top | #32
    ISO, Zgomot, sunt absolut in ceata cu astea, am mai vazut ceva pe aici macro,...nu-mi mai vin in cap...
    găsite cu nenea google.
    ISO e o functie la toate camerele foto. Se refera la sensibilitatea cu care vor fi facute fotografiile. Cu cat valoarea ISO este mai mare, cu atat vei putea face poze in conditii mai slabe de lumina. Pe de alta parte, cu cat valoarea ISO este mai mare, cu atat va fi mai mult zgomot digital in poza. Deci trebuie gasit un echilibru pentru valoarea ISO, astfel incat imaginea sa iasa cat mai bine.

zgomotul de imagine este acel efect de pixelare a fotografiei, aspectul acela mozaicat.
    a nu se confunda cu blur-ul(ceatza).
    apare din cauza iluminarii insuficiente a cadrului si din cauza folosirii unui ISO speed ridicat (de la aparat la aparat zgomotul poate sa apara de la ISO 200 pana la 800, in functie de calitatile acestora).

Fotografiile macro sunt imagini de aproape ale unor lucruri mici
    Last edited by poiu; 13-05-2011 at 16:54.
    Dacă îţi merge totul bine, înseamnă că este ceva în neregulă.

on topic-ul este cel mai rar și căutat animal.

13. Back To Top | #33
    Quote Originally Posted by MMC View Post
    Imi pare rau dar nu cred ca ai deloc dreptate.
    90% din cei ce cumpara aparate foto nu fac arta si nici nu vor sa faca arta, ei vor sa aiba amintiri. Si sa "pozeze" ceea ce li se intampla in viata. Adica cucuveaua care brusc a aparut pe casa vecinului in mijlocul orasului. Pt asa ceva este nevoie de un zoom. Nu vei face absolut nimic cu un 3x sau un 5x. Pt asta sunt bridge-urile din cauza asta se vand si se vor vinde in continuare.
    Afirmatia ca toate pozele facute cu bridge sunt proaste cat si ca toate pozele facute cu zoom sunt inutilizabile nu este adevarata.
    Da pozele sunt proaste pt un om care este maestru in folosirea unui DSRL,asa cum este Mir, dar pt 90% din populatie sunt acceptabile.
    Cucuveaua prinsa cu 10x pe un senzor mic s-ar putea sa arate mai prost decat daca faci crop la aceeasi cucuvea de pe o poza cu zoom 3x pe un senzor 4/3 sau mai mare.
    In alt thread am vazut ca a solicitat cineva si o clasificare pentru obiective, ceva mai pentru "incepatori" ( cu toate ca daca am ajuns la camere cu obiectiv interschimbabil cu greu se mai pot numi incepatori ). Subscriu si eu la aceasta solicitare, ar fi foarte utila.

14. Back To Top | #34
    Threadul e bun si destul de complet pentru un incepator mai avansat putin.

Am si eu de facut o mica corectura:

La punctul 8 sunt enumerate ca si camere compacte cu senzor foarte mare seria nx de la samsung.

Eu as desparti in doua seria nx:

nx100 - compacte cu senzor de dslr si lentile interschimbabile
    nx5, nx10, nx11 - EVIL (Electronic Viewfinder Interchangable Lens) sau popular: DSLR fara oglinda.

15. Back To Top | #35
    Registered User
    Quote Originally Posted by krillin View Post
    Cucuveaua prinsa cu 10x pe un senzor mic s-ar putea sa arate mai prost decat daca faci crop la aceeasi cucuvea de pe o poza cu zoom 3x pe un senzor 4/3 sau mai mare.
    In alt thread am vazut ca a solicitat cineva si o clasificare pentru obiective, ceva mai pentru "incepatori" ( cu toate ca daca am ajuns la camere cu obiectiv interschimbabil cu greu se mai pot numi incepatori ). Subscriu si eu la aceasta solicitare, ar fi foarte utila.
    De acord cu tine s-ar putea sa se vada mai bine.
    Insa cine din cei cu astfel de aparate stiu sa faca crop sau mai exact stiu ce-i aia crop. Cati din cei cu bridge sau compacte isi editeaza pozele, sau au idee cum sa faca asta?
    Ei folosesc "zoom optic".
    Ar fi foarte buna o explicatie de ex, ce diferenta este intre crop si zoom optic?

16. Back To Top | #36
    Nu ai inteles postul lui krillin, iar intrebarea ta nu are noima.
    With the Power of My Mind
    I make the End of this sentence disa
    6D | 85mm 1.2L | I7700K | GTX1080SC | PS4Pro | One S | LG65C6

17. Back To Top | #37
    Registered User
    Quote Originally Posted by 495 View Post
    Nu ai inteles postul lui krillin, iar intrebarea ta nu are noima.
    lol.
    Da intrebarea nu are noima pt ca din greseala am scris zoom optic in loc de zoom digital. My bad.

Am inteles f bine postul omului.

18. Back To Top | #38
    Si, mai important, o cucuvea pe acoperisul vecinului NU reprezinta o amintire !! Pentru amintiri (familia la mare, copilul merge etc), un zoom de 20x nu isi are rostul ! Decat poate daca esti divortat si violent si nu ai voie sa te apropii la mai mult de 1 km de copil . Caz in care ai cu siguranta probleme mai mari decat faptul ca-ti lipseste un zoom mai mare

19. Back To Top | #39
    @george - am ras vreo 5 minute din cauza ta )
    @MMC - Grosso moddo - cropping inseamna sa "tai" din poza mare exact partea care te intereseaza ( explicatia mai detaliata pe wiki AICI ).
    Pentru mine personal,ar fi mult mai util ca o camera sau un obiectiv sa se descurce bine in situatii de lumina scazuta fara blitz decat sa aiba 36x zoom.

20. Back To Top | #40
    Quote Originally Posted by muteki no ichi View Post
    nx100 - compacte cu senzor de dslr si lentile interschimbabile
    nx5, nx10, nx11 - EVIL (Electronic Viewfinder Interchangable Lens) sau popular: DSLR fara oglinda.
    1. sunt acelasi lucru, nu e nicio diferenta, nu au de ce sa fie impartite. Niciuna din ele nu are oglina, senzorul e acelasi, Ca e EVF sau LCD este fix acelasi lucru, informatia de pe ele e aceeasi. Vizarea etse tot un LCD, ceea ce vezi in vizor este un LCD ca si ecranul...

2. "DSLR fara oglina" este un nonsens, nimeni nu zice asa ceva. In traducere ar insemna " Aparate cu vizare prin reflexie cu oglinda fara oglinda " - tie ti se pare ca are sens asa ceva ?
    Exact asta difera toate acele compacte de DSLR-uri, ca nu au oglinda, deci nu sunt DSLR-euri. Definitoriu pt DSLR este OGLINDA, NU exista DSLR fara oglinda , de l aia vine "R" de la coada "RELEX"

Daca ar fi asa s-ar impartii si panasonicul un seria G fata de GF caco G are si vizor electronic...
    tot asa la olympus EP2 in sus poti atasa vizor electronic (EVF)...la un port sub patina de blitz. Aceste vizoare nu le fac deloc mai apropiate de DSLR-uri.

1.  
Page 2 of 221 FirstFirst 123451252102 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks