Page 220 of 220 FirstFirst ... 120170210217218219220
Results 4,381 to 4,393 of 4393

Thread: Alegere camera foto pt entuziasti interesati de fotografie, nu poze de vacanta

1. Back To Top | #4381
    Si eu cred ca ar trebui la f8 (echivalent aprox. cu f5.6 pe dx) sa am totul in focus in marea majoritate a situatiilor, doar ca am o teama in anumite scazuri, mai ales la distante focale lungi. Dupa anul nou o sa experimentez sa fiu sigur. Dar cea mai buna metoda de a nu da gres si de a avea stabilitate si imunitate la reflexii solare ar fi sa focalizez prin live view o data, apoi sa trag cadrele prin viewfinder. Lentila e mai soft in extremitatea colturilor, dar cu foarte putin. Prin viewfinder da fail uneori, 1 din 20-30 de cadre cred, dar cand o face, o face la 2-3 consecutiv si se duce dracu totul. Decat sa verific mereu sau sa risc, mai bine focusez prin liveview.

PS: Ma refeream ca eu trag cu f8, care e echivalent cu aprox f5.6 pe dx-ul tau.
    Nu mereu trag wide, pot folosi pana la 105mm.

Si o sa astept pana Nikon si Canon vor scoate mirrorless FF cu obiective si vor fi obiective serioase pentru ele.
    Last edited by limelight; 31-12-2016 at 18:36.

2. Back To Top | #4382
    Păi pe FF echivalent la f5.6 (crop de 1.5) e f3.3 (4,8/4/3,3). Oricum trebuie să rateze grav ca pe un wide + un f stop mare să fie out of focus dacă tragi ceva mare.

Distanţe focale lungi ce înseamnă?

3. Back To Top | #4383
    o camera pana in 1000 lei pentru a face fotografii persoaane machiate
    BLVScents bY CaliforniaScents! IonutzBLV@GMAIL.COM
    Nu dispreţui lucrurile mici; o lumânare poate face oricând ceea ce nu poate face soarele niciodată: să lumineze în întuneric.
    Feedback Clienti: http://forum.computergames.ro/itrader.php?u=151879

4. Back To Top | #4384
    Un DSLR entry level cu obiectivul kit. La black friday a fost nou in magazin Canon 1200D kit 18-55mm la 999 lei, trebuie sa vanezi oferte.
    DAR ! Trebuie retinut ca nu aparatul face fotografiile. Daca ai pretentii si ai vazut ceva imagini pe care vrei sa le copiezi trebuie inteles faptul ca important este talentul fotografului, skill-ul, priceperea, cateva cunostinte tehnice, si mai ales lumina. Daca te apuci sa dai cu blitul de pe aparat in oameni n-ai facut nimic.
    De asemenea, si cu un aparat de 5000 de Euro daca nu stii ce faci nu obtii poze bune deloc.
    °·.M·I·R.·° ¬ Mª©hinæ IntendeÐ fºr ®epair¿ng

5. Back To Top | #4385
    Registered User
    Am un Sony NEX F3 + obiectivul kit 18-55mm + 55-210mm
    Aparatul il folosesc doar pentru calatorii si drumetii si doar pe auto.

As vrea sa fac un upgrade prin care sa incerc sa imbunatatesc portabilitatea si calitatea foto(nu ambele in egala masura, stiu ca cele 2 aspecte sunt cam opuse).

M-am gandit la urmatoarele variante:

1. Sa vand tot kit-ul sa trec la un Sony RX100 MKIII.
    Ma incanta foarte mult dimensiunea, insa dpdv al IQ cred ca va fi un downgrade vizibil mai ales in low-light

2. Sa vand cele 2 obiective, 18-55mm si 55-210mm, si sa iau un 18-200mm(~1600-1900lei sh, nou este prea scump ~3500lei)
    As imbunatati putin portabilitatea, insa IQ cred ca ar ramane la fel

3. Sa iau un prime (sony 35mm f1.8 sau sigma 30mm f1.4 1600-1900lei noi). Eventual sa vand 18-55-ul daca observ ca nu il voi mai folosi.

4. Sa schimb momentan doar body-ul(sa trec la un a6000) si in viitor sa iau un prime de la varianta 3.
    Doar cu body-ul schimbat nu cred ca as vedea nici o schimbare(EVF-ul si focalizarea mai rapida nu ma incanta asa mult)

5. Altceva ? Sa trec la alt sistem(micro 4/3 ) ?

Ce varianta ati recomanda?

6. Back To Top | #4386
    1. Creste mult portabilitatea, da scade calitatea la ISO mare, dar nu cred ca foarte mult. E unsenzor reusit acel 1"
    2. nu, scade IQ, sigur 18-200 e mai soft decat ambelele celelalte
    3. Daca e asa important lucrul in lumina slaba, noaptea, atunci da. Daca nu sunt subiecte in miscare poate mai bun un trepied usor ?
    4. E o idee body mult mai nou, dar nu rezolvi nimic la portabilitate.
    5. Nu micro 4/3. Senorii sunt destul de slabi, prea aproape de cel de 1" de pe RX 100. Daca vrei sa simyi ceva calitate in plus, as trece pe Fuji. Trebuie sa iasa Fuji X T10 cu noul senzor de 24Mpix

eu personal as alege 1) -RX III sau 5)- Fuji

7. Back To Top | #4387
    Save energy, be apathetic Ricz's Avatar
    Quote Originally Posted by Stefan View Post
    1. Sa vand tot kit-ul sa trec la un Sony RX100 MKIII.
    Ma incanta foarte mult dimensiunea, insa dpdv al IQ cred ca va fi un downgrade vizibil mai ales in low-light

2. Sa vand cele 2 obiective, 18-55mm si 55-210mm, si sa iau un 18-200mm(~1600-1900lei sh, nou este prea scump ~3500lei)
    As imbunatati putin portabilitatea, insa IQ cred ca ar ramane la fel

3. Sa iau un prime (sony 35mm f1.8 sau sigma 30mm f1.4 1600-1900lei noi). Eventual sa vand 18-55-ul daca observ ca nu il voi mai folosi.

4. Sa schimb momentan doar body-ul(sa trec la un a6000) si in viitor sa iau un prime de la varianta 3.
    Doar cu body-ul schimbat nu cred ca as vedea nici o schimbare(EVF-ul si focalizarea mai rapida nu ma incanta asa mult)

5. Altceva ? Sa trec la alt sistem(micro 4/3 ) ?
    As spune sa treci pe RX100III.

Daca te decizi totusi sa pastrezi body-ul actual, iti recomand sa vinzi 18-55-ul si sa iti cumperi un combo de Sigma 19 f2.8 si Sigma 30 f2.8 (700 lei fiecare + 200 lei un filtru CPL decent), pastrand 55-210 pentru ocaziile alea din an in paste (pentru mine show-uri aviatice). 18-200mm este un obiectiv foarte slab si pur si simplu nu merita banii.

Ref. Sigma 30 f1.4, este un obiectiv superb, eu unul l-am folosit +90% din timp in ultimele 6 luni, dar este destul de mare (spuneai ca vrei portabilitate) si cu banii pentru el iti cumperi cele doua obiective de mai sus (19-ele e cam la fel ca obiectivul de kit, dar 30-ul este excelent si o sa vezi o imbunatatire vizibila).

Daca vrei sa treci pe alt sistem, go Fuji, cum spunea Mir.
    Insert witty text here.

8. Back To Top | #4388
    Registered User
    Multumesc pentru sfaturi.

Intradevar 18-200mm nu merita. Este si scump si in anumite cazuri IQ-ul este chiar mai slab decat la celelalte obiective.

RX100 este o super camera insa nu sunt 100% convins. Lentilele 24-70mm cred ca mi-ar fi suficiente iar poze in low light cred ca fac sub 10%.
    O vand insa ca o 2-a camera, pe care sa o iei intr-un city break scurt, sau pe un traseu montan mai dificil.
    Nu o vad ca singura camera care sa inlocuiasca complet un sistem la care se pot schimba lentilele.
    De asemenea, pretul ~3000 lei mi se pare cam mare.

De Fuji nu prea stiu nimic.
    Din ce am vazut, sub 3000 lei s-ar incadra un X-A3 cu lentile kit 16-50mm.
    X-T10, doar body-ul este peste 3000 lei.
    La X-A3 nu stiu daca fac un upgrade vizibil la IQ daca ma limitez iar doar la lentilele kit.

Inclin tot mai mult catre varianta 3, un prime, si nu neaparat doar pentru low light si subiecte in miscare, ci pentru calitatea pozelor in general.
    Din ce am vazut aici Kit Lens vs Fast Prime Lens - YouTube sunt diferente mari si la lumina.

As merge pe Sony 35mmf1.8
    Chiar daca este mai scump cu 4-500lei fata de sigma 30mm f1.4 iar IQ-ul este la fel, Sigma este considerabil mai mare, nu are focus-ul la fel de rapid si cel mai important, nu are stabilizare.

9. Back To Top | #4389
    Registered User
    Astept de ceva timp sa apara Fuji X-T20 la noi in tara, insa fara succes. Speranta ca va fi adus cat mai repede de cei de la f64 moare incet dar sigur.
    Ce alte magazine mai comercializeaza Fujifilm la noi in tara?
    Intel i5 750 - Gigabyte p55-usb3 - Kingston V300 120gb - WD 640gb - ATi HD5770 - 4gb Kingston HyperX ddr3 BE - cazan Spire CoolBox F8 - Thermaltake Purepower RX 500W

10. Back To Top | #4390
    Quote Originally Posted by tr0tt3r View Post
    Astept de ceva timp sa apara Fuji X-T20 la noi in tara, insa fara succes. Speranta ca va fi adus cat mai repede de cei de la f64 moare incet dar sigur.
    Ce alte magazine mai comercializeaza Fujifilm la noi in tara?
    Man, nu e nici pe BH : Fujifilm X-T20 Mirrorless Digital Camera 16542359 B&H Photo , e listat ca "new item, coming soon" . De unde vrei sa il aiba f64 ? Imediat ce va fi disponivil va aparea si la noi.
    Nu e nici pe Adorama.

11. Back To Top | #4391
    Registered User SSovets's Avatar
    Și pe Amazon e "not yet launched"
    Core i7-4790K @4.5 GHz, Scythe Mugen Max, Asus Z97-C, 2 x 8 GB Kingston HyperX Fury, Asus Strix R9 380 OC , Creative Audigy 2 ZS, Samsung 840 EVO 120GB, Seagate 8+3TB, Corsair HX-520W, Define R5, Dell U2312HM...

12. Back To Top | #4392
    Registered User
    E pe amazon.de/it/co.uk
    Pe B&H si Adorama a fost, dar s-a vandut repejor.
    E aceeasi situatie si cu x-t2. Se misca destul de greu Fuji, nu fac fata comenzilor.
    Speram sa mai fie vreun magazin online in Ro in afara de f64 care sa aduca aparate foto altele in afara de canikon si sony.
    Intel i5 750 - Gigabyte p55-usb3 - Kingston V300 120gb - WD 640gb - ATi HD5770 - 4gb Kingston HyperX ddr3 BE - cazan Spire CoolBox F8 - Thermaltake Purepower RX 500W

13. Back To Top | #4393
    Quote Originally Posted by tr0tt3r View Post
    E pe amazon.de/it/co.uk
    Pe B&H si Adorama a fost, dar s-a vandut repejor.
    E aceeasi situatie si cu x-t2. Se misca destul de greu Fuji, nu fac fata comenzilor.
    Speram sa mai fie vreun magazin online in Ro in afara de f64 care sa aduca aparate foto altele in afara de canikon si sony.
    Aparate Foto Digitale, Accesorii Aparate Digitale, Blitz-uri externe ,... - FotoHobby

1.  
Page 220 of 220 FirstFirst ... 120170210217218219220

Bookmarks

Bookmarks