Page 221 of 221 FirstFirst ... 121171211218219220221
Results 4,401 to 4,419 of 4419

Thread: Alegere camera foto pt entuziasti interesati de fotografie, nu poze de vacanta

1. Back To Top | #4401
    Registered User
    Da, acela este. Pana acum l-am folosit fara grip si e relativ ok, desi la inceput pare foarte incomod, mai ales ca eram invatat cu gripul de pe NEX F3.

M-a deranjat insa bateria. Mi s-a intamplat sa raman fara baterie chiar in mijlocul zilei dupa ~250 poze, si asta cu WIFI si NFC oprit si fara sa folosesc EVF-ul.
    NEX F3-ul ma tinea lejer 2 zile, adica 4-500 poze.
    Am comandat deja inca o baterie si un incarcator third party.

L-am folosit recent in concediu si l-am putut compara mai bine cu NEX F3-ul.
    Per total, strict din punct de vedere la IQ mi se pare similar cu NEX F3-ul cu obiectivul kit 18-55, sau chiar mai bun in unele situatii.
    Se vede ca a evoluat destul de mult pe partea de procesare, si pe auto identifica mult mai bine anumite scene.
    De asemenea focalizarea este mult mai rapida. In special la portrete am stricat mult mai putine poze decat o faceam cu mirrorless-ul.

2. Back To Top | #4402
    Save energy, be apathetic Ricz's Avatar
    Referitor la viața bateriei, vezi să nu ai pre-AF on, consumă enorm.
    Insert witty text here.

3. Back To Top | #4403
    Registered User
    Quote Originally Posted by Stefan View Post

M-a deranjat insa bateria. Mi s-a intamplat sa raman fara baterie chiar in mijlocul zilei dupa ~250 poze, si asta cu WIFI si NFC oprit si fara sa folosesc EVF-ul.
    NEX F3-ul ma tinea lejer 2 zile, adica 4-500 poze.
    Am comandat deja inca o baterie si un incarcator third party.
    De la III incolo papa din ce in ce mai multa energie RX-urile. Vezi ca ai si incarcare prin USB, merge si cu acumulator extern. Si eu am luat incarcator separat, dar multumita acumulatorului extern nu am prea apelat la el. pre-AF, hmm, cred că e de la Mk III încolo, la mine nu are așa ceva.

Oricum, 250 de poze înainte sa schimbi acumulatorul e ceva, înainte schimbam filmul după 24/36 de poziții )
    Last edited by Wainamoinen; 27-04-2017 at 22:15.

4. Back To Top | #4404
    Quote Originally Posted by Ricz View Post
    Referitor la viața bateriei, vezi să nu ai pre-AF on, consumă enorm.
    Mersi de pont, o să încerc.

Acumulator de rezervă i-am luat după prima vacanță, că mă dispera să-l văd la 50% până în prânz.
    Nashpa...

"In the beginning the Universe was created. This has made a lot of people very angry
    and has been widely regarded as a bad move." (Douglas Adams)

5. Back To Top | #4405
    Registered User sunbird's Avatar
    Salve,

scopul achizitionarii urmatorului gadget este calatoria, dar pe doua roti. Vreau sa fac o excursie mai lunga pe bicicleta. Deci as avea nevoie de ceva portabil.
    Mentionez ca acum detin un d7100 cu sigma 18-200, sau sigma 17-50(E cam mult pentru o excursie pe doua roti)

Un must have la viitorul aparat de calatorii ar fi controlul manual al timpului de expunere in primul rand.
    buget ~ 2000 ron

1. olympus tg 4 - f. 2.0 si carcasa robusta (imi place sa fac instantanee din mers, deci la asta daca il scap nu o sa stau cu morcovu'n fund ca se sparge)
    Olympus TG-4 rosu - F64

2. panasonic DMC TZ80 (sau tz 90 daca il prind la oferta sau sh)
    Panasonic Lumix DMC-TZ80 negru - F64
    avantaj la asta ar fi plaja mai mare de acoperire la asta si imi plac lentilele de la leica

3. un kit de mirroless?
    Inside...: Asus G73JH-X3: i7-720QM | 8GB RAM | 1920x1080 Full HD |HD 5870 1GB |2x 320GB 7200RPM |+ Razer Imperator + Logitech M510

Outside...: K2 Radical PRO: 2x110mm + 2x100mm 85A | ILQ9 PRO | ALU frame | carbon fiber boot

6. Back To Top | #4406
    4. Compacta cu senzor mare. Gen Sony RX 100 mk ....
    °·.M·I·R.·° ¬ Mª©hinæ IntendeÐ fºr ®epair¿ng

7. Back To Top | #4407
    Registered User bonus's Avatar
    Salutare, as avea nevoie de o recomandare de aparat si/sau obiectiv. nu sunt pasionat pentru ca nu imi permite timpul, dar am nevoie sa fotografiez produse (flori - buchete, aranjamente, lumanari) in diverse conditii de lumina (atelier indoor si outdoor, biserici, restaurante, saloane, etc). Fotografiile sunt pentru uz propriu deci nu imi tb ceva profi de mii de $$$.
    Momentan am un Nikon d5100 + 18-55-ul de kit + Yongnuo 50mm + 1 lampa cu leduri pt extra lumina. nu am vrut sa investesc mult asa ca am mers pe solutii de buget.
    Problema ar fi ca 50mm implica sa iau o distanta mare fata de subiect in cazul aranjamentelor pe mese la restaurant si tb sa fac acrobatii ca sa scot o poza cat de cat. iar la distanta mare nu ma ajuta nici lampa => tb iso mare /+ apertura mare.
    Ma gandeam asa:
    1. sa iau inca un aparat mai capabil in conditii de iluminare slaba pt "deplasari" sa zic asa, iar d5100 sa il pastrez pentru atelier unde am in plan sa fac un loc special pt facut poze, cu eventual 2-3 lampi si aparatul pe trepied.
    Sau
    2. sa iau un obiectiv mai ok (un 35mm nikon) pt d5100 sa il folosesc la restaurante si un aparat pt atelier (eventual cu wi-fi) + lumini.
    Ca buget, nu am ceva fix, dar nici nu as vrea sa ma intind prea mult, un 3000, max 4000 ron sa zic, pentru una din combinatiile de mai sus, fara lampi / trepied, alea le bugetez separat sau eventual le gasesc sh. pana si obiectiv pt nikon probabil tot sh as achizitiona.
    Care varianta ar fi mai ok si eventual ce aparat sa mai iau?
    Multumesc anticipat

8. Back To Top | #4408
    Registered User omul_maimutza's Avatar
    Un D7200 la 4000 lei de la Yellowstore cu codul promo: NYS00EOHAIL85
    Vad ca au o oferta buna si cu 35-ul: D7200 body + 35mm f/1.8G AF-S DX NIKKOR + card Lexar 128GB SDXC CLS10 UHS-I 95MB/s
    Let's not start sucking each other's dicks quite yet.

9. Back To Top | #4409
    Registered User bonus's Avatar
    mersi pentru recomandare. pare ca e ce imi trebuie d7200-le pentru "deplasari"

10. Back To Top | #4410
    https://shop.yellowstore.ro/promotie-carduri-lexar
    ce card imi recomandati?
    Momentan am un Sandisc de 32gb 30mb care e cam lent.
    Daca imi iau 256gb e riscu sa crape mai repede? Vad ca la viteza 128-ul e cam minimu pentru a beneficia de 90MB/s.

11. Back To Top | #4411
    Registered User SSovets's Avatar
    Dar ce vrei să faci de ai nevoie de 90 MB/s?
    Ryzen TR 1950X, Arctic LF 240, MSI X399 Gaming Pro Carbon AC, 4 x 8 GB G.Skill Flare 3200 C14, Asus Strix R9 380 OC, Samsung 960 EVO 240GB + 840 EVO 120GB, Seagate 8+3TB, Seasonic PRIME 650 Platinum, Define R5, Dell U2312HM...

12. Back To Top | #4412
    Ca sa mi le citeasca mai repede de pe card si sa mi le exporte mai rapid, cel actual e foarte lent dureaza 3-4 secunde pana imi scrie o poza.

13. Back To Top | #4413
    Registered User vacaru's Avatar
    Are cineva o parere despre Fuji X-T1 + Fuji XF 35 f2?
    Am prins un deal bun pe olx si am facut pasul, dupa ce am tot citit review-uri toata saptamana.
    Am mai avut un S6500 mai demult care mi-a placut.
    mna ashe

14. Back To Top | #4414
    X-T1 e un aparat foarte bun, insa 35mm este focala fixa, nu prea wide, ti-ar trebui si un 18-55mm sau asemanator, ca sa acoperi majoritatea focalelor necesare...Depinde ce vreis a faci...
    °·.M·I·R.·° ¬ Mª©hinæ IntendeÐ fºr ®epair¿ng

15. Back To Top | #4415
    Registered User bruzliftw's Avatar
    Salutare. Aveti vreo recomandare de aparat DSLR upper-entry level pana in 3500 ron? Ma uitam la Nikon D5600 pe care l-am vazut la oferte la 3300 ron. Gasesc ceva mai bun in banii astia? Exclus oferte SH. Merci.

16. Back To Top | #4416
    Vezi şi de ăsta - Sony Alpha A6000 kit SEL16-50mm F3.5-5.6 + SEL55-210mm Wi-Fi - F64 . Cu alea două obiective ai avea acoperit în mare cam toate plajele focale ce te-ar interesa. Depinde şi ce vrei de la el, cât vrei să evoluezi, şamd. În principiu uită-te la toată familia în care intri - obiective, bliţuri, accesorii, features are body-ului, etc.

17. Back To Top | #4417
    D7100 la 2850 lei pe yellowstore cu cuponul de 5% reducere, dar eu sincer as lua tot A6000, e ceva mai usor de folosit si are mai putine probleme pe autofocus decat dslrurile.

18. Back To Top | #4418
    As avea nevoie de un aparat cu care sa fac poze in rafala.
    Are un prieten si face poze multumitoare asa.
    Voi fotografia animale care se afla intr-o miscare permanenta!
    Distanta va fi de 1, 2 sau maxim 3m.
    Pozele vor fi facute ziua, afara.
    Nu vor fi facute seara sau noaptea.
    Ar fi ok ca aparatul sa fie un pic mai mic dar daca este mare este ok si asa!
    Multumesc daca ma puteti ajuta cu niste sugestii.
    Pot sa aloc 1500 lei pt. asta. Daca as gasi mai ieftin ar fi super bine. Pot risca sa iau si SH.

19. Back To Top | #4419
    Salutare,

Am urmatoarele kituri

Canon 50D+17-55 F2.8 si 580 EXII
    Canon HDR XR 550 + lentila wide x0.7

Vreau doar un aparat si pt foto si pt video. Imi doresc 4k filmare, dar nu stiu daca merita. Nici nu stiu cum sa procedez cu ele. La ce pret sa le vand daca e ? Deasemeni nu stiu daca pot sa le mai pastrez, m am cam plictisit de ele. In alta ordine de idei, sunt pt hobby, nu pt altceva.

Ca optiuni as putea sa pastrez blitz+lentila si sa iau un body ? 80D ? altceva?

Buget, 1500E

1.  
Page 221 of 221 FirstFirst ... 121171211218219220221

Bookmarks

Bookmarks