Page 222 of 224 FirstFirst ... 122172212219220221222223224 LastLast
Results 4,421 to 4,440 of 4461

Thread: Alegere camera foto pt entuziasti interesati de fotografie, nu poze de vacanta

1. Back To Top | #4421
    Registered User omul_maimutza's Avatar
    E un pret bun, unde a fost expus?
    Asigura-te ca nu a fost trantit doar si e ok, goange au toate.
    Let's not start sucking each other's dicks quite yet.

2. Back To Top | #4422
    Nick anterior: RomanScarbos
    Craiova altex mall

Sent from my SM-G361F using Tapatalk

3. Back To Top | #4423
    Registered User omul_maimutza's Avatar
    Merita daca nu are zgarieturi mari sau a fost trantita pe jos.
    Let's not start sucking each other's dicks quite yet.

4. Back To Top | #4424
    pentru durere de șale
    Salut!
    Vreau sa-mi iau un aparat, ideal sa includa si un obiectiv, pe care sa dau max 5000 ron. Nu il voi folosi pentru nunti/botezuri sau sa fac bani sa-mi cumpar casa. Investesc intr-un hobby.
    Dilema mea, daca pot sa-i zic asa, e ca atunci cand intreb pe unii si altii aud ba nikon, ba canon, motiv pentru care am zis sa incerc si aici.
    La cat ma pricep eu, am gasit asta Canon . Desi indisponibil, pare ca a fost o oferta buna.

5. Back To Top | #4425
    Nu știu dacă pentru 90% din utilizatori merită efortul fizic al unui dslr de genul. În locul tău m-aș uita la un mirrorless, probabil Olympus. De 2-3 ani nu mi-am schimbat părerea față de Oly.

6. Back To Top | #4426
    pentru durere de șale
    Quote Originally Posted by c6t9 View Post
    Nu știu dacă pentru 90% din utilizatori merită efortul fizic al unui dslr de genul. În locul tău m-aș uita la un mirrorless, probabil Olympus. De 2-3 ani nu mi-am schimbat părerea față de Oly.
    Daca prind pisica cum sare din pat e ok acest Olympus. Nu vreau sa am neplacerea sa vad ca sunt limitat in anumite situatii.

7. Back To Top | #4427
    Ca aparat pe care sa il pot lua cu mine oriunde - in fiecare zi, in loc sa folosesc telefonul, as alege:
    Canon EOS M10 body negru - F64 (sau M6 - doar pentru aspectul vintage si rotitele hard, dar e de 3 ori mai scump) +
    Canon EF-M 22mm f/2 STM - F64

Are acelasi senzor ca si Canon 80D (crop), deci aceeasi calitate a imaginii teoretic.

Mi-am dat seama ca nu folosesc zoom, apoi dimensiunile ar fi mai potrivite pentru tinut la mine tot timpul, in loc de un obiectiv zoom. Un incepator insa s-ar putea simti limitat. Poate kitul sa fie mai potrivit:
    Canon EOS M10 negru kit EF-M 15-45mm f/3.5-6.3 IS STM negru - F64
    Dar nu am acest aparat, recomand testarea lui inainte.

Un DSLR cu siguranta nu poate fi tinut tot timpul in buzunar, e doar pentru iesiri speciale la pozat, nu stiu cum se face dar nu m-am gandit la treaba asta inainte sa-mi iau aparat. Ma gandeam ca nu conteaza cat de mare sau greu e, ca doar nu e camera cu trepied antica, dar conteaza, e motivul pentru care daca vad un peisaj interesant - nu scot DSLRul (pe care nu il am in buzunar pentru ca nu incape), ci incerc sa fac o poza cu telefonul.
    Last edited by jet li; 26-01-2018 at 14:18.
    "It is the mark of an educated mind to be able to entertain a thought without accepting it."
    Aristotle

8. Back To Top | #4428
    M10 nu are acelasi senzor ca 80D, ci generatia veche de 18Mpix fara PDAF. 80D e generatie noua, cu AF rapid PDAF .
    M100 are acelasi senzor ca 80D :
    Canon EOS M100 kit EF-M 15-45mm f/3.5-6.3 IS STM, Negru - F64
    E diferenta mare de tot intre ele, ata calitatea imaginii ( zgomot la ISO mare ) cat mai ales o diferenta enorma la viteza AF-ului
    °·.M·I·R.·° ¬ Mª©hinæ IntendeÐ fºr ®epair¿ng

9. Back To Top | #4429
    Nu m-am uitat la detalii, doar la dimensiune. Obiectivul e mai important decat senzorul pentru calitatea imaginii, daca vorbim de senzori asemanatori. Cu acelasi obiectiv, diferenta intre M10 si M100 o sa fie minima zic eu. Despre viteza auto-focus, personal nu sunt prea interesat, sunt multumit si de viteza de focus a telefonului.

Dimensiunile senzorului sunt aceleasi ca la 80D: APS-C.
    Pentru incepatori: in general cu cat e mai mare senzorul (in mm nu in megapixeli) cu atat calitatea imaginii e mai buna:
    Image sensor format - Wikipedia

Canon a reusit sa construiasca aparatele mirorless gen M10 cu dimensiuni mai mici decat concurenta: Fuji, Olympus, Panasonic, dar cu senzori mai mari (APS-C fata de "four thirds").

Canon M10: 109.2 x 66.0 x 35.6 mm
    Olympus E-M10: 119.5 x 83.1 x 46.7 mm

Canon wins. Apoi (iar pentru incepatori), toate aparatele vandute cu obiectiv (sau obiectivele) care apar pe toate siteurile gen f64, emag, etc, apar in pozitia stransa, apoi dupa ce cumperi aparatul vezi ca de fapt pentru a fi utilizat obiectivul se mai extinde cu 4 cm. De aceea recomand testarea inainte.

Site cu reviewuri obiective:
    Lens Reviews
    Last edited by jet li; 28-01-2018 at 10:34.
    "It is the mark of an educated mind to be able to entertain a thought without accepting it."
    Aristotle

10. Back To Top | #4430
    Save energy, be apathetic Ricz's Avatar
    Senzorii de pe Fuji sunt tot APS-C, la fel si Sony (desi nu apare in lista ta).

@mydocalm: incearca sa te uiti si la compacte premium (Sony RX100, Canon Gx etc).
    Insert witty text here.

11. Back To Top | #4431
    pentru durere de șale
    Am o curiozitate. De ce nu o recomandare pentru un DSLR? Nu-si merita banii pentru ce am nevoie?

12. Back To Top | #4432
    Am scris de la bun început.

13. Back To Top | #4433
    Save energy, be apathetic Ricz's Avatar
    Quote Originally Posted by Mydocalm View Post
    Am o curiozitate. De ce nu o recomandare pentru un DSLR? Nu-si merita banii pentru ce am nevoie?
    Dupa cum a spus si c6t9, pentru majoritatea covarsitoare a utilizatorilor pus si simplu nu merita.

DSLR-urile au, fata de mirrorless, un sistem mult mai extins de obiective, autofocus ceva mai rapid (nesemnificativ pentru un amator) si o autonomie mai mare. In schimb, calitatea imaginilor este similara, dar mirrorless-urile sunt mai mici si usor de carat (priceless pe munte, in drumetii sau prin oras la plimbare), nu sar in ochi in ultimul hal pe strada, accepta obiective vechi prin adaptoare si sunt mai sexy (jur pe rosu, mirrorless = sofia vergara, dslr = nicholas cage).

Personal (amator experimentat, vorba f64-ului), nu as alege DSLR decat ar fi full-frame si mi-as stabili un obiectiv din a castiga bani din fotografie. Si atunci doar pentru ca se gasesc relativ usor obiective second-hand bune si la preturi decente.
    Insert witty text here.

14. Back To Top | #4434
    pentru durere de șale
    Iti foarte multumesc Ricz pentru argumentul detaliat.
    C6t9 - nu am considerat ca e suficient de solida partea cu ''nu merita''. Aveam nevoie de mai mult
    Last edited by Mydocalm; 01-02-2018 at 11:51.

15. Back To Top | #4435
    Registered User SSovets's Avatar
    Ma bate gandul sa adaug un obiectiv mai wide la setul meu actual Canon 6D + 24-105 F4 L, si ma cam tenteaza Tamron SP 15-30mm f2.8 Di VC USD - nu e la fel de bun ca Canon EF 16-35mm f/2.8L III USM (desi e destul de aproape) dar e la mai putin de jumatate de pret. Stie cineva ceva despre el, opinii pro sau contra?
    Ryzen TR 1950X, Arctic LF 240, MSI X399 Gaming Pro Carbon AC, 4 x 8 GB G.Skill Flare 3200 C14, Asus Strix R9 380 OC, Samsung 960 EVO 240GB + 840 EVO 120GB, Seagate 8+3TB, Seasonic PRIME 650 Platinum, Define R5, Dell U2312HM...

16. Back To Top | #4436
    L-am cumpărat eu prin dec. 2016. Cred că dacă prinzi o copie fără probleme, e alegerea logică (eu având Nikon, 14-24 este overkill pentru mine ca preț). Însă am avut probleme cu el, în sensul că la 30mm aveam o deviație de focus de toată frumusețea (nu mai țin minte dacă front sau back), iar restul focalelor erau impecabile. L-am dus la calibrat și i-au deviat focusul de tot. Retur. N-am luat alt exemplar fiindcă nu mai erau pe stoc. Regret.
    Anyhow, repet: cred că este o variantă foarte bună. Una grea, la propriu, fiind maaare, dar bună. L-am simțit solid, cu feeling bun în inele, construcție bună. Despre optică, săracă opinie din partea mea fiindcă perioada aia a fost deprimantă că făceam doar teste de focus cu el, dar puțin cât m-am jucat eu zic că e ce trebuie. Neapărat încearcă-l înainte!

17. Back To Top | #4437
    Quote Originally Posted by Mydocalm View Post
    Depinde până unde mergi cu hobby-ul tău. Un mirrorless mic, cu un obiectiv compact astfel încât să bagi totul în buzunar la o adică (şi să ai ca ceva extra pentru un eveniment sau două), nu prea găseşti în lumea DSLR-urilor. Am un D3300 care-i ceva mai bulky faţă de un Sonny A6000, dar sincer nu l-aş schimbat pentru ceva mai mic. Chiar şi aşa e destul de la limită la cum îmi stă în mână şi mai degrabă aş face un upgrade pe viitor către ceva un pic mai mare în dimensiuni. Şi l-am cărat după mine de la city break-uri la ieşiri pe munte. M-am jucat scurt timp cu un D7100, ceva mai mare, mai solid. Altă viaţă ca ergonomie.

În primul rând trebuie să ştii ce features vrei de la viitorul aparat, apoi să vezi care sistem/marcă ţi le oferă şi la ce bani. Personal aş merge pe un body care-mi oferă minimul necesar de ce am nevoie şi restul aş investi în obiective (şi eventual lumini).

18. Back To Top | #4438
    pentru durere de șale
    Quote Originally Posted by calin_banc View Post
    Depinde până unde mergi cu hobby-ul tău. Un mirrorless mic, cu un obiectiv compact astfel încât să bagi totul în buzunar la o adică (şi să ai ca ceva extra pentru un eveniment sau două), nu prea găseşti în lumea DSLR-urilor. Am un D3300 care-i ceva mai bulky faţă de un Sonny A6000, dar sincer nu l-aş schimbat pentru ceva mai mic. Chiar şi aşa e destul de la limită la cum îmi stă în mână şi mai degrabă aş face un upgrade pe viitor către ceva un pic mai mare în dimensiuni. Şi l-am cărat după mine de la city break-uri la ieşiri pe munte. M-am jucat scurt timp cu un D7100, ceva mai mare, mai solid. Altă viaţă ca ergonomie.

În primul rând trebuie să ştii ce features vrei de la viitorul aparat, apoi să vezi care sistem/marcă ţi le oferă şi la ce bani. Personal aş merge pe un body care-mi oferă minimul necesar de ce am nevoie şi restul aş investi în obiective (şi eventual lumini).
    M-am uitat la acel A6000 pe f64. Are recenzii bune. Dar si la Canon EOS M100 kit EF-M 15-45mm f/3.5-6.3 IS STM, Negru
    Ideea de baza e cum spui si tu. Body-ul sa fie solid, sa nu ma simt limitat in ceea ce fac, iar investitia sa fie in obiective.

19. Back To Top | #4439
    pentru durere de șale
    Am dat o fuga si pana la f64. Am vorbit cu un baiat acolo si am eliminat unele optiuni. In cele din urma am ajuns la Sony A6000 vs Olympus OM-D E-M10 Mark II. Olympus fiind si la oferta. Acum nu stiu daca merita pentru 500 ron in plus varianta care ofera si EZ-M4015 R

20. Back To Top | #4440
    Lasa Oly, intoarce-te la Canon sau Sony, au senzor mai mare
    °·.M·I·R.·° ¬ Mª©hinæ IntendeÐ fºr ®epair¿ng

1.  
Page 222 of 224 FirstFirst ... 122172212219220221222223224 LastLast

Bookmarks

Bookmarks