Page 223 of 224 FirstFirst ... 123173213220221222223224 LastLast
Results 4,441 to 4,460 of 4461

Thread: Alegere camera foto pt entuziasti interesati de fotografie, nu poze de vacanta

1. Back To Top | #4441
    Quote Originally Posted by Mir View Post
    Lasa Oly, intoarce-te la Canon sau Sony, au senzor mai mare
    Duminica am tras, side by side, cu Oly si 5d2 la interior. Desi Oly are o idee mai mult zgomot, am mult mai mult detaliu in conditii de ISO >800 pe Oly. Also, Oly are super stabilizare: trag din mana intre 2 sec si 0.5 sec la focale echivalent FF 24 - 120 deci pentru chestii statice povestea cu senzorul nu conteaza.
    Geology rocks

2. Back To Top | #4442
    C4rE, am vazut poze (ale lui patratel - oldfag aici pe forum) facute cu Oly de 15 secunde din mana... Incredibil!
    forþon ne mæg weorþan wis wer, ær he age wintra dæl in woruldrice

3. Back To Top | #4443
    Quote Originally Posted by C3rE View Post
    Duminica am tras, side by side, cu Oly si 5d2 la interior. Desi Oly are o idee mai mult zgomot, am mult mai mult detaliu in conditii de ISO >800 pe Oly. Also, Oly are super stabilizare: trag din mana intre 2 sec si 0.5 sec la focale echivalent FF 24 - 120 deci pentru chestii statice povestea cu senzorul nu conteaza.
    C3rE, Canon 5D2 este din 2008, are 10 ani camera, practic din antichitate deja Si totusi Oly are mai mult zgomot . Senzorul nou APS-C de 24Mpix de la Canon, cel de pe 80D, 200D, 800D, 77D si M100, are zomot mult mai mic ca 5D2, se poate trage ISO 6400 lejer, in timp ce pe 5D2 ISO 6400 nu prea e utilizabil, are banding, etc...
    °·.M·I·R.·° ¬ Mª©hinæ IntendeÐ fºr ®epair¿ng

4. Back To Top | #4444
    Quote Originally Posted by Mydocalm View Post
    Am dat o fuga si pana la f64. Am vorbit cu un baiat acolo si am eliminat unele optiuni. In cele din urma am ajuns la Sony A6000 vs Olympus OM-D E-M10 Mark II. Olympus fiind si la oferta. Acum nu stiu daca merita pentru 500 ron in plus varianta care ofera si EZ-M4015 R
    Calitatea imaginii la acel Sony e cu cateva clase peste Olympus.

O problema insa pe care o vad este ca nu stiu ce obiectiv vei lua la Sony, deoarece obiectivele decente fie nu exista fie acolo unde exista sunt scumpe, pe cand la Olympus ai body modest dar cu obiective ceva mai bune si cu un sistem mai popular, gasesti mult mai usor second hand obiective bune si la preturi bune, fata de Sony. Eu la A6000 nici nu mi-am permis sa cumpar obiective bune, le folosesc pe cele de Nikon.

5. Back To Top | #4445
    Save energy, be apathetic Ricz's Avatar
    Sony nu are zoom la pret decent, insa la prime-uri nu sta rau deloc. Cateva exemple ar fi din gamele Sigma Art (19, 30, 60 f/2.8, AF, ~800 lei) si Contemporary (16, 30 f/1.4, 2.000 lei, respectiv 1.500 lei, AF), Sony 50 f/1.8 (AF si stabilizat, 1.100 lei), Samyang 12 f/2 sau 14 f/2.8 (fara AF, 1.600 lei).

Lasand la o parte gama full-frame, Sony (APS-C), fata de Olympus (m4/3), mai are si avantajul crop-factor-ului. E mult mai usor sa folosesti obiective legacy adaptate pe 1.5x, fata de 2x.
    Insert witty text here.

6. Back To Top | #4446
    C3rE, Canon 5D2 este din 2008, are 10 ani camera, practic din antichitate deja Si totusi Oly are mai mult zgomot . Senzorul nou APS-C de 24Mpix de la Canon, cel de pe 80D, 200D, 800D, 77D si M100, are zomot mult mai mic ca 5D2, se poate trage ISO 6400 lejer, in timp ce pe 5D2 ISO 6400 nu prea e utilizabil, are banding, etc...
    Stiu Mir, subliniam doar ca senzorii mici au ajuns la calitatea FF cu care ai livrat nunti in conditii de iluminare complicate. Deci marimea senzorului nu mai este o problema esentiala iar probabil ca urmatoarea generatie va mai aduce o imbunatatire de 2/3-1 stop.

Sistemul mft vine cu optica superba rezonabila ca pret si super portabilitate. Recomand cu caldura pentru un pasionat sau profesionist care vrea sa faca experimente.
    Geology rocks

7. Back To Top | #4447
    Da, dar diferentele tot se pastreaza, adica la aceeasi generatie APS-C va fi mai bun decat 4/3 si FF mai bun ca APS-C, e fizica simpla, sunt mai mari pixelii Iar micro 4/3 nu mi se pare indeajuns de compact incat sa merite fata de APS-C
    °·.M·I·R.·° ¬ Mª©hinæ IntendeÐ fºr ®epair¿ng

8. Back To Top | #4448
    Da, dar diferentele tot se pastreaza, adica la aceeasi generatie APS-C va fi mai bun decat 4/3 si FF mai bun ca APS-C, e fizica simpla, sunt mai mari pixelii Iar micro 4/3 nu mi se pare indeajuns de compact incat sa merite fata de APS-C
    Depinde ce fotografie faci: pe wildlife combo-ul d500+200-500 F/5.6 vs oly em1 m2 + 300 + grip + tc cantareste 3,5kg vs 2,3 kg iar daca tragi din barca 8 ore din mana simti. Nu luam in calcul calitatea optica pe kg de echipament pentru ca atunci bagam in ecuatie nikkor 600mm care schimba total filmul. Combo-ul imi permite > 3.000 de cadre cu review si rafale.

Pe landscape am modul hi res care mai este doar pe Sony - 80 MP.

Pentru astro am fisheye cu 1.8 care-mi permite ISO 1600 si timpi de 30-60 sec.

Altfel nu te contrazic, Fuji cu XT2 este superb dar sufera grav la autonomie.
    Geology rocks

9. Back To Top | #4449
    Registered User
    Pe landscape am modul hi res care mai este doar pe Sony - 80 MP.
    Si pe Pentax, de destula vreme - inclusiv pe K-1 (FF). Implementat mai bine decat la Sony.
    Impotriva prostiei, zeii insisi lupta in zadar.

10. Back To Top | #4450
    pentru durere de șale
    Quote Originally Posted by AFX View Post

O problema insa pe care o vad este ca nu stiu ce obiectiv vei lua la Sony, deoarece obiectivele decente fie nu exista fie acolo unde exista sunt scumpe, pe cand la Olympus ai body modest dar cu obiective ceva mai bune si cu un sistem mai popular, gasesti mult mai usor second hand obiective bune si la preturi bune, fata de Sony. Eu la A6000 nici nu mi-am permis sa cumpar obiective bune, le folosesc pe cele de Nikon.
    Un element care a contat mult in alegerea facuta catre Oly.
    Acum sa vad ce obiectv gasesc, intrucat cel cu care a venit e slabut.

11. Back To Top | #4451
    Sunt doi șutări de Oly pe care îi mai urmăresc: Mircea Bezergheanu și Aurel Manea. Poți arunca un ochi pe la ei (FB, bloguri etc.) și să vezi ce obiective folosesc, ce recomandă. Există discuții etc. În plus, vezi ce poate sistemul. Bezergheanu cam violează sistemele (inclusiv trasul de RAW-uri), Manea face exclusiv peisaje, practic amandoi trag, de multe ori, în condiții challenging pentru sistemul foto.

12. Back To Top | #4452
    pentru durere de șale
    Quote Originally Posted by Sergiu Gh. View Post
    Sunt doi șutări de Oly pe care îi mai urmăresc: Mircea Bezergheanu și Aurel Manea. Poți arunca un ochi pe la ei (FB, bloguri etc.) și să vezi ce obiective folosesc, ce recomandă. Există discuții etc. În plus, vezi ce poate sistemul. Bezergheanu cam violează sistemele (inclusiv trasul de RAW-uri), Manea face exclusiv peisaje, practic amandoi trag, de multe ori, în condiții challenging pentru sistemul foto.
    Mi-ai dat ceva foarte bun. Sa traiesti!~

13. Back To Top | #4453
    Mă bucur. Vezi că amândoi au lăsat sistemele full-frame, în ideea că vei da de multe fotografii/proiecte trase cu acelea, în trecut.
    Îmi permit să las un link aici, de pe blogul unuia dintre ei: Review Olympus OM D E-M 1 MkII. Sau cum să caștigi atunci cand toți cred că ai pierdut....

14. Back To Top | #4454
    E spanac la tava ce face Bezergheanu. Dupa ce ani de zile a ridicat in slavi Nikon si a fost si ambasador Nikon in Romania, s-a certat cu cei de Skin si brusc a renuntat la Nikon. Am urmarit momentul si am incercat sa cer sa puna si niste cropuri 100% din mirificele noi poze facute cu Olympus, iar dupa ce am aratat ca doar la rezolutie web se vad decent iar la 100% sufereau mult (noise excesiv, focus ratat), a refuzat apoi sa mai puna cropuri sau dialogul civilizat. Este mult de discutat legat de cine si ce opinii are, mai sunt exemple de "cunoscuti fotografi" membri Nikon NPS, care nu au inteles despre ce e vorba si in loc sa continue sa cotizeze s-au suparat si si-au vandut sistemul.

Ce vreau sa spun de fapt este ca rareori din ce se intampla pe aici pe la noi prin Romania are vreo consecinta naturala si de bun simt bazata pe niste calitati intrinseci si decizii obiective, e nevoie in unele cazuri sa stii toata povestea si eventual sa stii deja si despre ce se vorbeste in poveste, ceea de practic invalideaza ideea de a te informa, ca daca stii sa deosebesti relevant de irelevant, inseamna ca nu ai nevoie de informatie. Nu sustin ca Olympus este cel mai prost sistem sau ca este de lepadat, insa zic totusi sa pastram o doza de realism.

15. Back To Top | #4455
    M-a lovit realizarea ca un aparat foto ar trebui sa vina ca accesoriu dupa alegerea obiectivului, nu invers. Doar incepatorii cred ca "aparatul face poze bune", asa in general. De exemplu, Canon are doua obiective mai bune decat Nikon, si la preturi mai mici.

Canon EF 40mm f/2.8 STM Review
    La Nikon ar fi 35mm 1.8, dar Canon e si mai ieftin si mai sharp.

Si:
    Canon EF-S 55-250mm f/4-5.6 IS STM Review
    "It is the mark of an educated mind to be able to entertain a thought without accepting it."
    Aristotle

16. Back To Top | #4456
    Quote Originally Posted by AFX View Post
    E spanac la tava ce face Bezergheanu. Dupa ce ani de zile a ridicat in slavi Nikon si a fost si ambasador Nikon in Romania, s-a certat cu cei de Skin si brusc a renuntat la Nikon. Am urmarit momentul si am incercat sa cer sa puna si niste cropuri 100% din mirificele noi poze facute cu Olympus, iar dupa ce am aratat ca doar la rezolutie web se vad decent iar la 100% sufereau mult (noise excesiv, focus ratat), a refuzat apoi sa mai puna cropuri sau dialogul civilizat. Este mult de discutat legat de cine si ce opinii are, mai sunt exemple de "cunoscuti fotografi" membri Nikon NPS, care nu au inteles despre ce e vorba si in loc sa continue sa cotizeze s-au suparat si si-au vandut sistemul.

Ce vreau sa spun de fapt este ca rareori din ce se intampla pe aici pe la noi prin Romania are vreo consecinta naturala si de bun simt bazata pe niste calitati intrinseci si decizii obiective, e nevoie in unele cazuri sa stii toata povestea si eventual sa stii deja si despre ce se vorbeste in poveste, ceea de practic invalideaza ideea de a te informa, ca daca stii sa deosebesti relevant de irelevant, inseamna ca nu ai nevoie de informatie. Nu sustin ca Olympus este cel mai prost sistem sau ca este de lepadat, insa zic totusi sa pastram o doza de realism.

Sunt in viteza acum dar pun cateva poze facute la iso >1000 (testam echipamentul personal). Pixel peep away.
    Daca insisti, iti pun si ceva landscape hi res de 50 mp sa-mi zici de zgomot, focus si pe acolo. Din weekend. Cu Olympus.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Alegere camera foto pt entuziasti interesati de fotografie, nu poze de vacanta-cai-3-7.jpg   Alegere camera foto pt entuziasti interesati de fotografie, nu poze de vacanta-cai-3-1.jpg   Alegere camera foto pt entuziasti interesati de fotografie, nu poze de vacanta-cai-3-2.jpg   Alegere camera foto pt entuziasti interesati de fotografie, nu poze de vacanta-cai-3-3.jpg   Alegere camera foto pt entuziasti interesati de fotografie, nu poze de vacanta-cai-3-4.jpg  
    Geology rocks

17. Back To Top | #4457
    Sunt in viteza acum dar pun cateva poze facute la iso >1000 (testam echipamentul personal). Pixel peep away.
    Daca insisti, iti pun si ceva landscape hi res de 50 mp sa-mi zici de zgomot, focus si pe acolo. Din weekend. Cu Olympus.
    Te cred pe cuvant, cum am si scris, nu am scris mesajul ca sa indemn lumea sa nu cumpere Olympus, ci sa atrag atentia la cine si cum sa ne raportam si ca unele lucruri nu sunt asa cum par la prima vedere.

Quote Originally Posted by jet li View Post
    Canon EF 40mm f/2.8 STM Review
    La Nikon ar fi 35mm 1.8, dar Canon e si mai ieftin si mai sharp.
    La Nikon nici macar nu exista, 35 1.8 e de crop, iar de full frame a 35 AF-D antic, cu rezultate slabe de tot pe digital, e o lipsa majora in acest segment pentru amatorii cu pretentii sau orice categorie care nu vrea sa care si sa plateasca mult pe un 35 1.4.

18. Back To Top | #4458
    Pai ai facut afirmatii incorecte legate de zgomot si focus; fac wildlife de macar 10 ori pe an si folosesc 1/1600-1/2500, auto iso. Nu sunt probleme de focus sau de zgomot in conditiile alea. Pot sa-ti confirm ca ce face Bezergheanu este wow dpdv tehnic iar calitatea nu a suferit de cand a schimbat sistemul, dimpotriva
    Geology rocks

19. Back To Top | #4459
    Cum scriam, am vazut samples cu ce face Bezergheanu si la acelea ma si refeream, deci tu fara sa stii la ce ma refer nu ai cum sa te pronunti daca sunt incorecte sau nu afirmatiile mele.

Pozele acestea cu cai le califici drept wildlife in conditii grele si solicitante pentru aparat? Fara poze 100% nu avem oricum ce pixel peeping sa facem. Pe aceeasi idee iti pot pune si eu poze si cu Nikon si cu Sony si cu Olympus si toate arata bine la rezolutie de forum.

20. Back To Top | #4460
    Serios, tu nu vii aici pentru vanatoare.

Unde am scris eu ca poze cu cai == wildlife? Pe wild fac in general bif.

Secundo, stiu foarte bine ce face Bezergheanu iar pozele alea naspa, cu fara detalii, au stat in print de 60/40 la F64 timp de o luna cel putin Deja este rea credinta la tine, are omul ala pe blog tona de poze bune din care sa-ti faci o parere obiectiva dar repeti ad nauseam placa aia cu niste sample-uri iluzorii pe care le-ai vazut tu si din care ai dedus probleme de focus!!!

Eu ma retrag din discutie.
    Geology rocks

1.  
Page 223 of 224 FirstFirst ... 123173213220221222223224 LastLast

Bookmarks

Bookmarks