Page 3 of 221 FirstFirst 1234561353103 ... LastLast
Results 41 to 60 of 4419

Thread: Alegere camera foto pt entuziasti interesati de fotografie, nu poze de vacanta

1. Back To Top | #41
    Registered User mussic's Avatar
    Baieti , am Fujifilm HS10 de vreo 2 saptamani acuma . Daca vreti un aparat excelent la un pret onorabil , si nu va deranjeaza marimea aparatului , mergeti pe acest aparat.
    @Mir , da , stim are senzor mic . Am mai auzit . De fapt , tu nici nu te uiti la aparat , vezi numele superzoom - catalogat direct -> prost . Uite , eu nu-s mare expert in aparate foto , dar macar nu ma bag prin toate threadurile suportand aceeasi idee , ca o moara stricata. Da , stim , DSLR-urile sunt cele mai bune , daca iei de la clasa medium in sus , nu entry level . Acuma sa ne gandim , dslr medium , vreo 3000 lei , lentila care vine cu aparatul este proasta , asa ca hai mai bagam 500 lei . Acum hai sa ne gandim , se merita 2300 lei in plus ? Bineinteles , tu ai sa zici " Da , superzoom -> senzor mic -> prost hăhăhă " .
    PS: Stii vorba aia " daca m-as lua dupa tine as ajunge la sapa de cauciuc ? " se cam potriveste.
    Overall Gadget Enthusiast.

2. Back To Top | #42
    Carevasazica, tu vii aici cerand ajutorul si parerea unor oameni mai cunoscatori decat tine iar dupa ce primesti un raspuns (din bunavoita si intentia de a te ajuta) care nu-ti convine incepi si te caci pe opinia lor.
    Frumos din partea ta.

3. Back To Top | #43
    Mie mi se par geniale fazele astea

@mussic, gandeste-te asa, ca in lumea asta ar deveni trendi folosirea mouse-urilor pe bila, pe motiv ca inertia bilei are un efect teribil de benefic in jocuri. Tu simti ca o iei razna, la urma urmei pentru tine ca si om informat e EVIDENT faptul ca e o tampenie, Cyborg rat RULZ in jocuri (!!) si toata treaba cu mouse-urile cu bila e o inginerie sociala a chinezilor care vor sa creeze piata pentru produsele lor. Si spui asta de cate ori ai ocazia, in speranta ca aia mici, mai saraci cu duhul o sa inteleaga cum sta situatia, cu evidenta intentie de a le face un bine gratuit. Nu ca te-ar interesa soarta lor, la urma urmei oricum nu au finetea necesara sa inteleaga avantajele lui Cyborg RAT, dar sa ii lasi sa ia parte la genul asta de inginerii sociale ar fi pur si simplu...gresit !! Ei bine, la un moment dat apare un miez care tocmai si-a luat un mouse cu bila si in ignoranta lui chiar are impresia ca simte inertia bilei, iar tie iti spune ca vorbesti ca o moara stricata despre mouse-urile tale cu lasere. Spune sincer, nu te bucura enorm cand apare cate un prost care pe deasupra mai e si fudul ? Ca sa fie sigur ca a atins apogeul !

LE: ca tot veni vorba, exprimarea ta cu "baieti" pe care ai mai folosit-o si inainte mi se pare EXTREM DE GAY !! Nu ca ar fi ceva rau, ba chiar iti urez bafta multa !

4. Back To Top | #44
    Quote Originally Posted by Mir View Post
    1. sunt acelasi lucru, nu e nicio diferenta, nu au de ce sa fie impartite. Niciuna din ele nu are oglina, senzorul e acelasi, Ca e EVF sau LCD este fix acelasi lucru, informatia de pe ele e aceeasi. Vizarea etse tot un LCD, ceea ce vezi in vizor este un LCD ca si ecranul...

2. "DSLR fara oglina" este un nonsens, nimeni nu zice asa ceva. In traducere ar insemna " Aparate cu vizare prin reflexie cu oglinda fara oglinda " - tie ti se pare ca are sens asa ceva ?
    Exact asta difera toate acele compacte de DSLR-uri, ca nu au oglinda, deci nu sunt DSLR-euri. Definitoriu pt DSLR este OGLINDA, NU exista DSLR fara oglinda , de l aia vine "R" de la coada "RELEX"

Daca ar fi asa s-ar impartii si panasonicul un seria G fata de GF caco G are si vizor electronic...
    tot asa la olympus EP2 in sus poti atasa vizor electronic (EVF)...la un port sub patina de blitz. Aceste vizoare nu le fac deloc mai apropiate de DSLR-uri.
    1. Vorbeam strict de dimensiuni si forma. Nu de capabilitati tehnice care sunt identice. Peugeot 307 cu motor 1,6 HDI are aceleasi capabilitati tehnice cu Peugeot 407 cu motor 1,6 HDI. Dar una este compacta si una este Large Family Car. Desi au aceleasi sisteme electronice, de propulsie si transmisie, una dintre ele este ceva mai voluminoasa si se manevreaza "mai altfel". Asa si diferenta de la nx100 la nx10.

2. Vorbeam strict de "look like". Ce este un mirrorless? Este un DSLR la care s-a renuntat la sistemul de reflexie. Deci nu mai are sistemul de oglinda. In rest are toate sistemele de DSLR, de la senzor, shutter, dispunerea comenzilor, forma.

Cand spui despre un termen ca este popular, de cele mai multe ori acel termen este folosit incorect. De exemplu: Un nivel, doua nivele (l-au bagat academia romana in dex de vreo 3 ani ca se impamantenise asa de tare ca nu mai avea sens sa corectezi pe nimeni.

Sau verbul a merita. Popular se foloseste la greu "se merita" desi nu este verb reflexiv (mirrorless? )
    Last edited by muteki no ichi; 15-05-2011 at 08:41.

5. Back To Top | #45
    si tu esti adeptul folosirii incorecte a termenilor ? Eu personal nu agreez asa ceva si cu atat mai mult pe un forum tehnic, unde mi se par intolerabile inexactitatile tehnice. Deci nu, te rog frumos nu mai folosii temenii aiurea, incorecti, subminezi intregul efort al celor de aici care incearca sa-i invete corect pe cei care nu stiu, mai rau faci mai ales daca stii ca este incorect/inexact. Mai lipseste sa folosesti expresii ca "viteza shutter" in loc de "timp de expunere", apertura in loc de diafragma si altele....

Iar aia cu "se merita" este o prostie sinistra care nu cred ca ma enerveaza doar pe mine....

Si nu, comparatia de la pct 1 nu e valabila, sunt diferente mari intre 307 si 407 care nu prea sunt cunoscute, la sasiu, la suspensie, in general la ce e mai important la o masina - trenul de rulare...desi lumea se uita doar la motor si electronica..., pe cand intre aparatele pe care vrei sa le imparti in clase diferite exact ceea ce e important nu difera.

iar la punctul 2 ? Look like ? pai exact pe dos este ideea aparatelor mirrorless sa NU arate a DSLR, sa NU aiba marimea unui DSLR, sa fie MULT mai mici, mai portabile, exact ceea ce NU poate fi un DSLR......te departezi exact de ideea pentru care exista aceste aparate, sa fie ce NU pot fi DSLR-urile...adica au redus mult din dimensiuni renuntand la oglinda, pentaprisma sau pentamirror care ocupau foarte mult spatiu. De unde si montura mai mica, mai aproape de senzor, si incompatibilitatea cu monturile/obiectivele DSLR-urilor cu acelasi senzor ( fara adaptor care sa departeze obiectivele de senzor ) .

Asta e ceea ce trebuie sa invete amatorii despre compactele cu senzor mare, ca sunt TOTAL DIFERITE de DSLR-uri, nu ce le spui tu ca seamana cu un DSLR....si doar daca e negru si are un vizor la care pui ochiul nu inseamna ca este"DSLR-LIKE" este cea mai mare prostie in domeniul foto sa sustii asa ceva, anulezi toate ideea inventarii acestor noi sisteme, din aceste motive urasc fake-urile de "DSLR" care sunt unele bridge-uri si sunt produsul celor de la marketing pentru inducerea in eroare a cumparatorilor, le ofera ceva slab cu aspect de ceva bun, dupa mine asta e inselatorie pe fata.
    Sa adancesti si mai mult in ambiguitate toate acestea sustinand termenul de "DSLR-like" pentru ceva ce proiectantul a vrut sa il departeze cat mai mult de DSLR este cel mai mare deserviciu pe care poti sa-l faci pe acest forum
    Deci te rog frumos intelege si incearca sa nu mai induci in eroare cititorii pe aici daca nu este familiarizat suta la suta cu tehnica actuala , nu te mai lua dupa ce citesti pe cateva site-uri de review caci nu isneamna ca au dreptate 100%, nu mai enunta ca axioma fiecare parere citita sau impamantenita undeva, caci "parerea generala" nu inseamna adevarul de foarte multe ori, ok ?

Multumesc.

Deci pentru cei nelamuriti, compactele cu senzor de DSLR de la punctul 8 au fost proiectate exact ca sa acopere ce nu pot face DSLR-urile, adica sa fie foarte portabile, daca va luati asa ceva luati pe cel mai mic si compact. daca va uitati la zoooooom mare pentru el si multe obiective, accesorii si geanta mare pentru toate mai bine va luati un DSLR cu acelasi senzor, e mai rapid la focalizare. Sa luati un "compact" mare cat un DSLR este total ilogic!
    Last edited by Mir; 15-05-2011 at 12:39.
    °·.M·I·R.·° ¬ Mª©hinæ IntendeÐ fºr ®epair¿ng

6. Back To Top | #46
    Quote Originally Posted by mussic View Post
    Baieti , am Fujifilm HS10 de vreo 2 saptamani acuma . Daca vreti un aparat excelent la un pret onorabil , si nu va deranjeaza marimea aparatului , mergeti pe acest aparat.
    @Mir , da , stim are senzor mic . Am mai auzit . De fapt , tu nici nu te uiti la aparat , vezi numele superzoom - catalogat direct -> prost . Uite , eu nu-s mare expert in aparate foto , dar macar nu ma bag prin toate threadurile suportand aceeasi idee , ca o moara stricata. Da , stim , DSLR-urile sunt cele mai bune , daca iei de la clasa medium in sus , nu entry level . Acuma sa ne gandim , dslr medium , vreo 3000 lei , lentila care vine cu aparatul este proasta , asa ca hai mai bagam 500 lei . Acum hai sa ne gandim , se merita 2300 lei in plus ? Bineinteles , tu ai sa zici " Da , superzoom -> senzor mic -> prost hăhăhă " .
    PS: Stii vorba aia " daca m-as lua dupa tine as ajunge la sapa de cauciuc ? " se cam potriveste.
    Tu si altii nu vederi decat compacte sau DSLR ! de ce ma tot innebuniti ca daca nu recomand superzoom automat zic sa luati DSLR ? Nu e adevarat deloc. Abtine-te de la comparatia cu DSLR, desigur ca e mai scump un DSLR.
    Hai sa iti spun in putine cuvinte ca sa fie simplu,s a intelegi si tu. EXISTA COMPACTE MAI IEFTINE SI MAI BUNE DECAT SUPERZOOMURILE, intelegi ? e clar ? sau sa-ti ami explic odata de ce e asa ?

7. Back To Top | #47
    Tu si altii nu vedeti decat compacte sau DSLR ! de ce ma tot innebuniti ca daca nu recomand superzoom automat zic sa luati DSLR ? Nu e adevarat deloc. Abtine-te de la comparatia cu DSLR, desigur ca e mai scump un DSLR.
    Hai sa iti spun in putine cuvinte ca sa fie simplu,s a intelegi si tu. EXISTA COMPACTE MAI IEFTINE SI MAI BUNE DECAT SUPERZOOMURILE, intelegi ? e clar ? sau sa-ti mai explic odata de ce e asa ?

Iar despre limbajul tau ironic si zeflemitor nu mai zic nimic....doar ca nu cred ca o sa faci multi purici pe aici cu atituninea asta.

8. Back To Top | #48
    Megalomaniac's Avatar
    Singurul ilogic la capitolul foto mi se pare pretul ...avand in vedere ca PEN-ul de la Olympus costa cat un bridge d-ala mare, si ambele cat un dslr de 'copii'. Si toata lumea pare fericita cu chestia asta, cam rar vezi vreun review in care cineva sa demonizeze pretul pe motiv ca e cretin.
    - Care este leguma cu cea mai mare concentraţie de alcool?
    - Mazărea borîtă pe perete.

Top Tip Of The Week: When going through airport customs and you are asked "do you have any firearms with you?" do not reply "what do you need?"

"Nu pot ei fura cat puteti voi sta pe alte threaduri."

9. Back To Top | #49
    ce anume ti se pare ilogic ? poti sa argumentezi ? ti se pare mic sau mare pretul unui PEN ? ca nu inteleg.... fata de care dintre celelate. Spune-mi exact ce nu ti se pare in regula si iti voi explica din ce cauza sunt asa preturile. Singurul pret acre e in neregula ( prea mare ) este cel al superzoomurilor, pentru ca sunt destinate pietei necunoscatorilor, cumparatorilor care cheltuie banii dupa primul impuls, pretul lor este facut cu cap de catre cei de la departamentul marketing si nu reflecta pretul materialelor/calitatii, ci reflecta doar pretul cererii pe piata consumatorului neinstruit. Si asta nu numai la aparate foto, orice domeniu comercial are produse cosmetizate frumos/bling ieftin pentru luat ochii, si scump pt ce ofera, pentru cei care nu citesc inainte sa dea banii. La fel si la masini, si la imobiliare si mancare, si electronice, orice vreti voi. De ce ar fi altfel la foto ?
    Impotriva acestor lucruri lupt eu si unii spun ca vorbesc ca o moara stricata....

10. Back To Top | #50
    nu te mai lua dupa ce citesti pe cateva site-uri de review caci nu isneamna ca au dreptate 100%, nu mai enunta ca axioma fiecare parere citita sau impamantenita undeva, caci "parerea generala" nu inseamna adevarul de foarte multe ori, ok ?

Gata, am inteles. Tu detii adevarul absolut. Scuze ca incerc sa port o discutie in contradictoriu.

Iar forma de DSLR like a unui sistem mirrorless, ti-a trecut vreodata prin cap ca s-ar putea sa fie adoptata din cauza de ergonomie?

Eu perosnal folosesc vizorul electronic de la NX10 extrem de rar caci ecranul amoled de 3inch este fenomenal. Dar uneori trebuie sa lipesti ochiul de vizor, nu ai ce face. Iar aici NX10 puncteaza la ergonomie spre deosebire de NX100.

Iar diferenta fundamentala intre 307 si 407 este de sasiu/caroserie. Secundar suspensie.

La fel si la NX10-NX100. Diferenta majora consta in sasiu.

NX100 nu are un grip, nu are un vizor nu are flash. NX10 le are, este mai ergonomic, este DSLR Like, este UN AVANTAJ, este alta clasa, NX10 NU ESTE CLASA COMPACTA.
    Last edited by muteki no ichi; 15-05-2011 at 13:19.

11. Back To Top | #51
    Quote Originally Posted by muteki no ichi View Post
    G
    NX100 nu are un grip, nu are un vizor. NX10 le are, este mai ergonomic, este DSLR Like, este UN AVANTAJ, este alta clasa, NX10 NU ESTE CLASA COMPACTA.
    iti dai seama si singur sper de non sens...de ce sa nu iei un DSLR in acest caz ? daca vrei ergonimie, grip, vizor ???? care e ideea sa iei un mirorless mare cat un DSLR ? numai ca sa mearga mai greu sa focalizeze mai incet, mai imprecis ??? spune-mi avantajele lui NX 10 fata de DSLR-urile SAMSUNG daca declari mare si tare ca "NU ESTE COMPACTA" ???

12. Back To Top | #52
    Prietene, tu ai vazut ce dimensiune are 50D si ce dimensiune are NX10? (Daca ai sa imi atragi atentia ca nu suntem prieteni am sa retrag)

Idem greutate.

P.S. Care DSLR Samsung? Alea Pentax rebranduite?

NX10 Este primul aparat APS-C cu adevarat Samsung.

13. Back To Top | #53
    Registered User
    Ce este un mirrorless? Este un DSLR la care s-a renuntat la sistemul de reflexie.
    Nu. Dupa cum nici un rangefinder nu e un SLR fara vizare reflex (dar cu telemetru), un TLR nu e un SLR cu un obiectiv in plus samd.
    SLR-ul are drept caracteristica definitorie sistemul de vizare reflex cu vizare prin (unicul) obiectiv; nu captorul de imagine folosit, nu mecanismul de transport al filmului, nu forma, nu electronica - nici macar pentaprisma. Elimina-l, si nu mai poti vorbi de un SLR.
    Impotriva prostiei, zeii insisi lupta in zadar.

14. Back To Top | #54
    Quote Originally Posted by Kunzite View Post
    Nu. Elimina-l, si nu mai poti vorbi de un SLR.

Care parte din " Popular: DSLR fara oglinda" ti-a scapat?

Evident ca un DSLR fara oglinda nu mai este un DSLR. Am si zis ce este: EVIL.

15. Back To Top | #55
    Da, ne chinuim degeaba,
    daca drept argumete folosesti entax rebranuite" atunci e clar....nu mai ai ce motive sa invoci.

Care parte din " Popular: DSLR fara oglinda" ti-a scapat?
    .
    asta cu "DSLR fara oglinda" e numai in imaginatia ta si probabil in cateva articole scrise aiurea....pe unde ai citit mirorless pe site-uri de afara ai gasit " mirorless camera " nu "mirorless DSLR "...iar folosesti termeni aiurea
    Deci este ori " mirrorless interchangeable lens cameras ", ori " DSLR-like " ....incearca sa nu mai folosesti aiurea " mirorless DSLR " pt ca e un nonsens. Si pe unde ai vazut scris asa daca te apuci sa dai link nu este nici popular si este si gresit tehnic, nu are rost a fi perpetuat.

Deci da, sunt cateva clase de aparate foto comandate de cei de la marketing pt a pacali necunoscatorii....respectiv superzooooomurile si mirorless-urile mari cu corp de DSLR dar care contrazic insasi motivele inventarii mirrorless-ului, adica o CLASA COMPACTA cu senzor mare care sa aduca o calitate a imaginii de DSLR intr-un corp CAT MAI MIC POSIBIL. Caci pt corp mare avem DSLR-uri usoare....de plastic....
    SI ru ai trecut direct la comparatia cu 50D ??? cu body de magneziu ? ai sarit brusc peste 1100D ? 550D ?

hai sa te combat cu armele tale :
    Samsung NX10: Digital Photography Review : Samsung NX 10 Weight (inc. batteries) 499 g

Canon EOS 1100D (EOS Rebel T3 / EOS Kiss X50): Digital Photography Review Canon 1100D : Weight (inc. batteries) 495 g (1.09 lb / 17.46 oz)

Prietene, tu ai vazut ce dimensiune are 50D si ce dimensiune are NX10?....
    Idem greutate.
    .
    Ia uite un DSLR mai usor cu 4 grame decat iubitul tau EVIL . Vezi cum e sa te jeneze cand nu te interesezi inainte ?

iar ca dimensiuni, pentru ambele ai nevoie de geanta, nu poti baga in buzunar niciunul...deci s-a dus si portabilitate, iar daca greutatea e mai mica la DSLR, viteza de focus superioara, de ce sa nu luam DSLR ???
    Intelegi de ce nu sunt fezabile aceste clase ? incluziv superzoom....mai bine iei o compacta daca nu vrei sa cheltui pe un DSLR...
    Last edited by Mir; 15-05-2011 at 14:28.

16. Back To Top | #56
    3dfx collector RaverX's Avatar
    Exista un "corcitura" intre categoriile de mai jos ?

5. Bridge cu senzor mic si zoom mare ( caramizi proaste ). Senzor mic ( 1/2.5"...1/2.3" ) carcase mari de plastic ieftin, zoom exagerat 10x....36x, filmare HD, multe cu setari manuale si chiar RAW dar asta nu le ajuta in rezolvarea calitatii foarte proaste a imaginii datorate senzorului mic fizic si zoomului exagerat care prezinta aberatii cromatice, distorsiuni optice, soft in colturi, flare grotesc, etc... Cea mai proasta categorie de aparate foto existenta raport calitate/pret, atat calitativ ( imagine ) cat si incomoda ( mare ) , foarte mare pt ce ofera, Majoritatea utilizatorilor sunt dezamagiti dupa 1....6 luni de folosire si multi ajung sa il uite intr-un sertar pt ca e incomod de carat toata ziua fata de compactele de la punctele de mai sus. Exemple : Fuji S3200, Panasonic FZ 35, FZ45, Samsung WB 5000, Canon SX 30, Sony HX1, Nikon P500. De obicei calitate foarte proasta a imaginii, utilizabila doar la ISO minim ( ISO 50...100 )
    7. Bridge compact ( sau mai mare ), semiprofesional chiar, senzor mare ( identic cu pct 5 : 1/1.7"...1/1.6" sau chiar mai mare 2/3" ). Zoom intre 3x....7x. Zic semipro pt ca sunt dotate cu patina de bitz extern si stim ca lumina este cea mai importnta pt un profesionist, deci poate comanda de la un blitz bounce pe aparat pana la un studio cu blituri profesionale. In acesta categorie intra seria G de la Canon, cu noile G11 si G12, Vechiul Sony 717 si 828, Nikon P6000, P7000, Panasonic LX3, LX5, Samsung EX1 . Imagine mai buna, utilizabila si la ISO mai mare 200...400 si chiar ISO 800 in unele cazuri
    Mai exact as vrea un bridge cu senzor bun (1/1.6") si superzoom (30x). As merge pe Fuji pentru ca mai am un F20 luat in urma cu 3 ani la recomandarea lui Mir (am dat pe el atunci 520 lei la emag si merge si azi foarte bine)

Am gasit :

Fuji FinePix S200EXR : coresunde la senzor dar are zoom doar 14.3x
    Fuji FinePix S9600 : coresunde la senzor dar are zoom doar zoom 10.7x

Fuji HS20EXR : corespunde la zoom, dar are senzor mai mic
    Fuji HS10 : corespunde la zoom, dar are senzor mai mic

Ceva combinatie "mortala" intre astea ar fi prea scumpa ? Sau chiar imposibil de produs cu tehnologia actuala ?

17. Back To Top | #57
    da, exista ceea ce ai gasit si tu
    FujiFilm FinePix S200EXR : FujiFilm FinePix S200EXR (FinePix S205EXR): Digital Photography Review
    Senzor:1/1.6" (8 x 6 mm) , zoom 14x

Dar, cu cat e mai mare senzorul cu atat trebuie sa fie mai mare si optica, de aceea nu o sa gasesti cu foarte multi x....plus ca isi dau si ei seama ca e pacat sa puna o optica proasta pe un senzor mai bunicel....iar cei care cauta calitate deja se uita si la aberatiile cromatice si blurul din colturi...

Totusi 14x ti se pare putin ? am explicat in primul post.....stii care este diferenta dintre 14x si 28x ? este doar de 2x ....practic imaginea apare doar de doua ori mai mare in poza....nimic spectaculos...este ca diferenta intre 3x si 6x

Iar peste toate acestea, aceste superzoomuri cu senzor ceva mai mare, patina de bilt, raw, cam ajung sau depasesc pretul unui DSLR entry level.

Si am uitat sa specific in acest thread ca "zooooom" inseamna un raport intre focala mica si focala mare, adica intre unghiul de cuprindere pe wide si unghiul de cuprindere pe tele.

Producatorii, pentru ca au vazut ca lumea ( pe afara ) a inceput sa se prinda de treaba asta, au inceput sa scrie pe aparate si echivalentul in mm, mai ales pe wide, sa se laude ca au unghi de cuprindere mai mare, spre exemplu, pe camerele compacte moderne avem un 25mm care este mai wide, mai larg decat un 35mm cum era wide-ul maxim pe camerele compacte de acum cativa ani de zile.
    Iar zoomul se va traduce asa :
    la o compacta de acum cativa ani de zile , un 10x insemna de la 35mm pe wide la 350mm pe tele.
    La o compacta cu zoom mare actuala, care are 10x zoom si 25mm pe wide, tele va fi doar la 250mm, deci desi are 10x ca cea veche "zoomul" , in acceptiunea gresita a celor care nu sunt familiarizati corect cu temenul, este mai mic, adica apropie mai putin, desi este tot 10 x. Este clar ?
    dar, de fapt este mult mai util sa ai un wide de 25mm echivalent, pentru ca poti cuprinde cladiri, peisaje largi in vacante, MUUUULT mai util decat un tele lung care da imagini miscate si proaste. Din fericire, desi amatorii neavizati nu stiu treaba asta, producatorii le ofera acum ceea ce au intr-adevar nevoie, un "zoom" mai mic si mai wide....

Deci sincer, renunta la ideea de zoom mare, nu-ti foloseste la nimic....un 10x este de ajuns in 99,9% din cazuri.
    Last edited by Mir; 15-05-2011 at 14:19.

18. Back To Top | #58
    3dfx collector RaverX's Avatar
    Totusi 14x ti se pare putin ? am explicat in primul post.....stii care este diferenta dintre 14x si 28x ? este doar de 2x ....practic imaginea apare doar de doua ori mai mare in poza....nimic spectaculos...este ca diferenta intre 3x si 6x
    Din pacate am nevoie de zoom cat mai mare. Nu vreau sa par "carcotas", dar daca mergem pe logica ta o sa vedem ca si zoom de 5x e suficient, ca intre 5x si 10x e doar 2x diferenta si intre 10x si 20x e iar doar 2x diferenta. Momentan am 3x zoom si e insuficient, am imprumutat aparatul unui coleg care are 12x si am facut niste comparatii exact cum ai zis si tu : 3x, 6x, 12x. Pentru mine diferentele sunt URIASE, subiectul e mult mai bine incadrat. Cred ca 24x ar fi aproape ok, dar 12x, 14x e inca prea putin.

Am vazut cateva clipuri pe youtube cu zoom-ul de la SX30IS si am ramas impresionat, e exact ce vreau eu, dar daca ar fi un Fuji cu sezor bun ar fi chiar perfect.

19. Back To Top | #59
    Registered User mussic's Avatar
    @George , ai vorbit mult , am citit pe ici pe colo nam inteles nimic si , ca idee , cineva care scrie cuvinte cu majuscula in mijlocul propozitiei este mai gay ca justin beaver.
    @Deux , da am sperat sa gasesc ajutor , fortunately , am mai cerut ajutorul si pe alte forumuri si m-am luat dupa .
    PS: Mi-a sugerat fratele sa nu cer ajutor de pe comunitatea asta ca no s-a gasesc nimic . Nu l-am ascultat .
    'kay , va las , salut.
    Overall Gadget Enthusiast.

20. Back To Top | #60
    PS: Mi-a sugerat fratele sa nu cer ajutor de pe comunitatea asta ca no s-a gasesc nimic . Nu l-am ascultat .
    'kay , va las , salut.
    pai lasa-ne...ce penibil e sa anunti inainte....ce ? iti iei jucariile si pleci ?

1.  
Page 3 of 221 FirstFirst 1234561353103 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks