Page 4 of 221 FirstFirst 12345671454104 ... LastLast
Results 61 to 80 of 4419

Thread: Alegere camera foto pt entuziasti interesati de fotografie, nu poze de vacanta

1. Back To Top | #61
    Megalomaniac's Avatar
    Quote Originally Posted by Mir View Post
    ce anume ti se pare ilogic ? poti sa argumentezi ? ti se pare mic sau mare pretul unui PEN ? ca nu inteleg.... fata de care dintre celelate. Spune-mi exact ce nu ti se pare in regula si iti voi explica din ce cauza sunt asa preturile. Singurul pret acre e in neregula ( prea mare ) este cel al superzoomurilor, pentru ca sunt destinate pietei necunoscatorilor, cumparatorilor care cheltuie banii dupa primul impuls, pretul lor este facut cu cap de catre cei de la departamentul marketing si nu reflecta pretul materialelor/calitatii, ci reflecta doar pretul cererii pe piata consumatorului neinstruit. Si asta nu numai la aparate foto, orice domeniu comercial are produse cosmetizate frumos/bling ieftin pentru luat ochii, si scump pt ce ofera, pentru cei care nu citesc inainte sa dea banii. La fel si la masini, si la imobiliare si mancare, si electronice, orice vreti voi. De ce ar fi altfel la foto ?
    La superzooms ma gandesc, pretul lor se afla intr-o zona unde gasesti si dslr-likeuri, si dslr-uri entry level.
    De acord ca piata dicteaza pretul, dar asta pana la un punct (a se citi pret), sau cel putin asa ar fi logic. Daca la un nivel de 18-20 milioane gasesti si-un PEN, si-un dslr de ce-ai mai da banii pe un Canon superzoom care costa la fel? Nu stiu, voi cunoasteti piata mai bine, dar ma indoiesc ca argumente ca zoom si pixeli mai stau in picioare de la un anumit nivel de pret incolo.
    Impotriva acestor lucruri lupt eu si unii spun ca vorbesc ca o moara stricata....
    Cam aici vroiam sa bat si eu, cu postul meu O initiativa si mai utila, pe langa ce-ai prezentat in primul post, ar fi si sugestii de modele, pe sistemul 'best buy'. Stiu ca e mai dificil pentru voi, fotografii profi, poate aveti afinitati contractuale cu x sau y, poate ca chiar forumul are, dar mi s-ar parea foarte util sa existe recomandari punctuale: camera x, tipul y, pretul z - best buy pentru ca...
    - Care este leguma cu cea mai mare concentraţie de alcool?
    - Mazărea borîtă pe perete.

Top Tip Of The Week: When going through airport customs and you are asked "do you have any firearms with you?" do not reply "what do you need?"

"Nu pot ei fura cat puteti voi sta pe alte threaduri."

2. Back To Top | #62
    Iar zoomul se va traduce asa :
    la o compacta de acum cativa ani de zile , un 10x insemna de la 35mm pe wide la 350mm pe tele.
    La o compacta cu zoom mare actuala, care are 10x zoom si 25mm pe wide, tele va fi doar la 250mm, deci desi are 10x ca cea veche "zoomul" , in acceptiunea gresita a celor care nu sunt familiarizati corect cu temenul, este mai mic, adica apropie mai putin, desi este tot 10 x. Este clar ?

Nu este foarte clar.

Apropie mai putin ce? Subiectul de fotograf sau fotograful de subiect?

Primul caz de zoom expus de tine apropie mai mult subiectul de fotograf la capatul tele.

Al doilea caz expus de tine apropie mai mult fotograful de subiect la capatul wide.

Adica cu cat ai o focala wide mai mica, cu atat tu ca fotograf te poti plasa mai aproape de subiect

3. Back To Top | #63
    Quote Originally Posted by muteki no ichi View Post
    Nu este foarte clar.

Apropie mai putin ce? Subiectul de fotograf sau fotograful de subiect?

Primul caz de zoom expus de tine apropie mai mult subiectul de fotograf la capatul tele.

Al doilea caz expus de tine apropie mai mult fotograful de subiect la capatul wide.

Adica cu cat ai o focala wide mai mica, cu atat tu ca fotograf te poti plasa mai aproape de subiect
    ??? ceee ??? really ? mai citeste
    °·.M·I·R.·° ¬ Mª©hinæ IntendeÐ fºr ®epair¿ng

4. Back To Top | #64
    Da, fratele tau e mai destept ca tine ! Nu de alta, dar ar fi absolut imposibil sa fie mai...putin destept . Sau fudul !

5. Back To Top | #65
    Registered User mussic's Avatar
    Da george , da chestia este ca prin postul acesta te-ai insultat singur :/.
    Mir , pai da , un fel de , ca sa evitam conflictul si flameul pe sectiunea aceasta.
    Overall Gadget Enthusiast.

6. Back To Top | #66
    3dfx collector RaverX's Avatar
    Producatorii, pentru ca au vazut ca lumea ( pe afara ) a inceput sa se prinda de treaba asta, au inceput sa scrie pe aparate si echivalentul in mm, mai ales pe wide, sa se laude ca au unghi de cuprindere mai mare, spre exemplu, pe camerele compacte moderne avem un 25mm care este mai wide, mai larg decat un 35mm cum era wide-ul maxim pe camerele compacte de acum cativa ani de zile.
    Iar zoomul se va traduce asa :
    la o compacta de acum cativa ani de zile , un 10x insemna de la 35mm pe wide la 350mm pe tele.
    La o compacta cu zoom mare actuala, care are 10x zoom si 25mm pe wide, tele va fi doar la 250mm, deci desi are 10x ca cea veche "zoomul" , in acceptiunea gresita a celor care nu sunt familiarizati corect cu temenul, este mai mic, adica apropie mai putin, desi este tot 10 x. Este clar ?
    Poate zic prostii, dar eu am nevoie de zoom tele, nu de wide Ar fi interesanta o comparatie intre un zoom 10x 35 mm si un zoom 10x 25 mm (doua poze cu doua aparate diferite, dar cu acelasi subiect). Oricum, probabil ca majoritatea fotografilor au nevoie de zoom "tele" - vor sa incadreze o pasare, un tigru, un avion, etc, nu un lant de cladiri sau un munte. Ca de cladiri te poti apropia mult mai usor ca de un tigru (din nou - in majoritatea cazurilor).

7. Back To Top | #67
    Registered User
    Din cand in cand mai e nevoie si de wide. Mai ales la fotografiile de grup unde va fi nevoie sa mergi mai departe de subiecti iar conditiile sa nu iti permita.
    Comparatia ca EXERCITIU e simpla. 10x35=350/25 =14. O camera cu focala de 25mm(echivalent) are nevoie de zoom 14X ca sa iti aduca in fotografie subiectii la fel de aprope ca o camera ce are focala pe wide echivalent 35mm. Chestia cu exprimarea in echivalent mm e unanim folosita pentru a aduce toate camerele la un numitor comun. (altfel discutam de marimea senzorului si factor de crop si complicam inutil lucrurile)Asta presupunand ca au acelasi numar de megapixeli ca altfe se complica iar situatia.

Eu personal nu consider bridge asa de rele(din moment ce mi-am luat una acu 2 ani si ceva)
    Insa pentru zoomul ala mare se plateste destul mult. Pret, dimenisune si greutate maricica + o calitate ceva mai scazuta a imaginii datorita opticii mai complexe si a obiectivelor mai putin luminoase. Totusi diferenta de calitate intre o compacta si un bridge cu acelasi senzor si optica buna, la aceeasi focala si conditii identice nu este chiar mare pentru majoritatea (cele mai evidente fiind distorsiunile geometrice si fringing) Trebuie insa sa fii constient de limitari. Eu unul inafara situatiilor in care se poate folosi blitz-ul(3-5m) evit sa fac poze la lumina slaba sau artificiala.
    Pozele facute pe capatul tele vor arata mai rau decat cele pe wide majoritatea pretandu-se doar la vizionare pe monitor fara crop (lumina mai putina care ajunge pe sezor, distorsiuni ale opticii, probleme de stabilizare a imaginii si calitatea atmosferei)
    Plusuri fata de compacte: versatilitate extraordinara, blitz ingeneral mai bun decat o compacta, ofera in general mai mult control asupra unor parametrii(avem si exceptii ca in cazul Doctor Bonez)
    Pe mine ma incanta versatilizatea. Pot face poze si membrilor familiei dar pot face o poza acceptabila cormoranului de pe celalalt mal al canalului sau a caprei negre de pe stanci in zona Lepsa.(si astea pentru mine sunt amintiri in ciuda a ceea ce zic altii) Daca fac poza la 10x si fac crop obtin ceva mai slab calitativ decat la 20X cu acreeasi camera asa ca pe undeva mega zoomul se justifica. Si nu ar fi rau sa ai si un mini trepiet. E tare bun pe tele.
    Bridge se preteaza cel mai bine amatorilor de wildlife dar mai comozi care nu merg prea mult pe jos.
    Le doresc tuturor sa gaseasca camere bune potrivite lor pentru ca o camera proasta poate ruina multe momente si cauzeaza multe neplaceri.

RaverX nu cred ca ar trebuii sa te limitezi doar la Fuji. Stiu ca ai avut experiente pozitive cu o camera Fuji insa nu toate modelele se mentin la acelasi nivel calitativ. Eu as lua in calcul si posivbilitatile de filmare care chiar daca acum nu te intereseaza prea mult o sa vezi ca maresc distractia.
    Last edited by Axel; 16-05-2011 at 00:50.

8. Back To Top | #68
    3dfx collector RaverX's Avatar
    Axel : multumesc pt explicatii si pt sfaturi. Trepiedul e deja pregatit, sincer nu cred ca un om sanatos la cap se pune sa faca poze fara trepied la 30x, cel putin mie si la 3x imi ies al naibii de blurate fara trepied. Nu ma limitez la Fuji, dar nu stiu alt bridge care sa-mi ofere senzor de 1/1.6". Pentru mine e foarte important ca pozele sa nu aibe zgomot de fond, tot timpul cand fac poze pun ISO la minim. Stiu ca un DSLR ar fi ideal, insa cred ca un obiectiv de DSLR care sa-mi ofere zoom 30x e "un pic" prea scump pt mine, nu vreau sa-mi vand casa pt el

9. Back To Top | #69
    Registered User
    Foarte interesant de citit si in mod special de vizionat toate "pozele".

Panasonic Lumix DMC-FZ45 | Voicu Sorin

10. Back To Top | #70
    Quote Originally Posted by MMC View Post
    Foarte interesant de citit si in mod special de vizionat toate "pozele".

Panasonic Lumix DMC-FZ45 | Voicu Sorin

da, foarte clar, de demonstrat cat de prost este aparatul. pana si la rezolutia de web de 900 x 600 pixeli la cat sunt puse pozele tot se vede ca e nasol rau, inca se vad artefacte si zgomot pe ele....nu vreaus a ma gandesc cat de oribile sunt imaginile la rezolutie maxima....

11. Back To Top | #71
    EXCELENTE EXPLICATIILE din prima pagina,pe intelesul tuturor.Multumim frumos Mir!!!
    Id mess:classalex

12. Back To Top | #72
    Canon S95 vs Nikon P300

care ar fi alegerea voastră? deja am comandat s95, dar dacă tot m-am iniţiat un pic tot citesc articole şi noutăţi. senzorul mă trage spre canon desigur, dar noul nikon are nişte facilităţi la partea video şi timpul expunere mai performante.
    Dacă îţi merge totul bine, înseamnă că este ceva în neregulă.

on topic-ul este cel mai rar și căutat animal.

13. Back To Top | #73
    A fost f explicit Mircea in primul post,prima pagina,marimea senzorului conteaza cel mai mult,si luminozitatea obiectivului.Canon S95 nu se poate compara cu P300.Se poate compara cu unul cu senzor asemanator,deci fac parte din clase diferite.
    Id mess:classalex

14. Back To Top | #74
    cum am zis şi mai sus, cam aşa credeam şi eu, dar nu eram sigur. am întrebat doar ca să văd dacă am înţeles câte ceva după ce am citit atâta material despre aparate foto.
    Dacă îţi merge totul bine, înseamnă că este ceva în neregulă.

on topic-ul este cel mai rar și căutat animal.

15. Back To Top | #75
    Sony Cyber-Shot DSC-HX5

asta in ce categorie se afla in clasamentu pus de MIR>
    si ce sa aleg sa cumpar .....Sony DSC-HX1 - 9.1 MPx, 20x Zoom optic cu stabilizare, 3'' LCD sau cel de sus....care e mai bine clasat.
    Samsung Galaxy S5 4G+

16. Back To Top | #76
    alege HX5, macar e mai compact, il cari dupa tine peste tot. senzorul are aceeasi marime fizica = virtual aceeasi calitate a imaginii

17. Back To Top | #77
    Am observat ca nimeni nu a pomenit ca alternativa Olympus XZ-1 ( la pret cred ca e intre S95 si G12 ). Are acelasi procesor jpeg ca pe PEN-uri si gold award pe dpreview... ar trebui sa fie un pretendent serios.

18. Back To Top | #78
    Quote Originally Posted by krillin View Post
    Am observat ca nimeni nu a pomenit ca alternativa Olympus XZ-1 ( la pret cred ca e intre S95 si G12 ). Are acelasi procesor jpeg ca pe PEN-uri si gold award pe dpreview... ar trebui sa fie un pretendent serios.
    Aa, este un aparat foarte interesant !
    Au fost omise multe exemple in multe categorii. Poate completa oricine cu exemple de camere bune la fiecare categorie. exact acesta este scopul threadului.

19. Back To Top | #79
    da0mi ceva mai bun la bani astia.si sper ca nu te superi...ca tot cer pareri informatii...mai mult nu0mi permit...
    Samsung Galaxy S5 4G+

20. Back To Top | #80
    Registered User
    Daca nu te intereseaza in mod deosebit zoom 20X mergi pe HX5. Singurele lucruri de care se mai plang oameni sunt procesarea agresiva(care face pozele cam uratele cand faci faci pixel peep) si sunetul mai slabut la filmari. La diversi baieti gasesti pe la 800lei Panasonic TZ10(nou sigilat) care se spune ca nu ar fi rau. In cazul in care vrei iei pe cale oficiala sfatul meu e sa te orientezi spre alt magazin unde pretul e mai mic cu 100 lei sau sa mai astepti putin pana ajunge hx9 pe piata noastra si atunci pretul la hx5 va scade simtitor.

1.  
Page 4 of 221 FirstFirst 12345671454104 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks